Ketojenik Diyet Listesi

Ketojenik Diyet Listesi

Son zamanlarda oldukça popüler diyet listesinden olan Ketojenik Diyet bundan sonra kanser ve epilepsi hastalar dışında diğer insanlar tarafından da kullanılmaya başlanmıştır. Ketojenik diyet; karbonhidrat bakımından yoksun, yağ ve protein bakımından varlıklı olan bir diyet türüdür. Karbonhidrat bakımından yoksul olan Ketojenik diyet, gerçekte çoğu hastalığında iyileşmesinde yarar sağlamaktadır. Bu da bağışıklık sistemiyle meydana gelen hastalıkları […]

Son zamanlarda oldukça popüler diyet listesinden olan Ketojenik Diyet bundan sonra kanser ve epilepsi hastalar dışında diğer insanlar tarafından da kullanılmaya başlanmıştır.

Ketojenik diyet; karbonhidrat bakımından yoksun, yağ ve protein bakımından varlıklı olan bir diyet türüdür. Karbonhidrat bakımından yoksul olan Ketojenik diyet, gerçekte çoğu hastalığında iyileşmesinde yarar sağlamaktadır. Bu da bağışıklık sistemiyle meydana gelen hastalıkları engellemektedir.

Ülkemizde de hastalıklarda tedavi hedefli kullanılmakla birlikte aynı vakitte beslenme şekli olarak karşımıza çıkan diyet, sıhhatli hayat sürdürmek ve zayıflamak isteyenlerinde tercih edebileceği beslenme tekniği de olabilmektedir.

Ketojenik diyette, karbonhidrat alımı en az civarda tutulmakta, yağ ve protein seviyesi alımı ise yüksek tutulmaktadır. Lekosyon Ketojenik diyetin adı “Ketozis” kelimesinden gelmektedir. Vücudun enerji elde etmek amacıyla yağları yakma ketozis denilmektedir.

Ketojenik diyet karbonhidrat seviyesi düşük yağ ve proteinden daha varlıklı bir diyettir. Enerjimizi karbonhidrattan karşıladığından ötürü günlük hayatta oluşturulan diyet programlarında karbonhidrat seviyesi daha yüksektir. Ketojenik diyetin en mühim özelliklerinden biri kanser hastalarının Ketojenik diyeti programı nedeniyle karbonhidratın sınırlanmasıdır.

Karbonhidrat maksimum günlük 50 gram olması gereklidir ve bunun dışındaki günlük enerji gereksinimi da yağlı ve proteinli gıdalardan karşılanmaktadır.

Kanser hastaları dışında Ketojenik diyeti epilepsi hastalarında uygulamaktadır. Genellikle epilepsi atağı yoğun olan çocuklarda Ketojenik diyet çocukluk döneminden itibaren kullanılmaya başlayarak 2 – 3 yıllık bir proses ortamında tedavi olarak uygulanılan ve ilaç tedavisinin seçeneği olarak tercih edilen bir uygulamadır.

Ketojenik diyette çoğunluklu olarak yağ ve proteinli gıdalar tüketilmektedir. Omega 3 yağı bakımından varlıklı ton balığı, somon balığı, sardalye gibi balıkları tüketebilirsiniz. Un, tuz, şeker, makarna, pirinç ve bunları sahibi olan her türlü hazır gıdalarda kaçınmalısınız.

Yapılan incelemelerde ilaç ile tedavilerin netice vermediği hallerde ketojenik diyetin etkilerine bakacak olursak, epilepsi hastası çocuklarda geçirilen nöbetlerin %50 azaldığı, ilaç sayısının azaltıldığını, hem de diyet bırakıldıktan sonra hastanın sıhhatli hataya devam ettiği görülmektedir.

Kanserli hastalarda oluşturulan çalışmalarda ise bu diyeti uygulayan hastaların hayat kalitelerinde artış bulunduğu ve kanserin ilerlemesinin yavaşladığı gözlemlenmiştir.

Ketojenik Diyet

Sabah

  • 1 yumurta, 2 yumurtanın beyazı, maydanoz ve mantar ile hazırlanan omlet.

Ara Öğün

  • Sütlü Kahve

Öğle

  • Evde hazırladığınız 8 kaşık makarna, yanı sıra bol yeşillikli salata.

Ara Öğün

  • Yarım meyveli 1 kase yoğurt

Akşam

  • Izgara balık ya da kırmızı et ya da beyaz et. Yanında bol salata.

Ketojenik Diyet Faydaları

Karbonhidrat miktarı en az düzeyde sarf edilen ketojenik diyette bedendeki yağlar yakıt olarak kullanılacağından, bedendeki yağ seviyesi azalacak ve kas seviyesi aynı şekilde kalacaktır. Ketosis halde olan beden, ketonları kullanmaz ve idrar yolu ile bedendeki yağ atımını sağlar.

Vücut proteini idareli kullanarak enerji civarını artırır ve uzun vakitli aç olmama hissi yaratır. Başka bir yönden bakılacak olursa bu diyet Alzheimer hastalarında hafızaların düzelmesi, Parkinson hastalarında titremelerin azalması, şeker hastalarında şeker seviyesinin düzenlenmesi, kalp ve damar hastalık tehlikesi azaltması, kanserin ilerlemesinde yavaşlama, epilepsi hastalarında ise nöbet sayılarının düşmesi gibi avantajlar sağlamaktadır.

Ketojenik Diyet Zararları

Bir vakit beden metabolizmasında farklılık gerçekleştiği amacıyla kendinizi kötü hissedebilir ve düşünceleriniz bulanıklaşabilir ama metabolizma alıştığında bu proses sona erer. Diyetteki yağ seviyesi yüksek bulunduğundan, sıhhatli yağlar kullanılmaması halinde kolesterol yükselebilir.

Bunun önüne geçilebilmek amacıyla omega 3 gibi sıhhatli yağlar kullanılmalıdır. Ketojenik diyeti karbonhidrat yoksunu bir diyet bulunduğundan, bedenin dengesini sağlayabilmek amacıyla multivitamin kullanılması gerekebilir. Diyabet hastaları bu diyeti katiyen yapmamalıdır.

Ketojenik Diyet Yemekleri

Ketojenik Diyet Yemekleri şunlardır.

  • Peynir çeşitleri
  • süt ürünleri
  • kuruyemişler
  • et çeşitleri 
  • yumurta 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?