Kıl Kurdu Belirtileri, Nedenleri, Nasıl Tedavi Edilir, Nasıl Bulaşır, Korunma Yolları Nelerdir?

Kıl Kurdu Belirtileri, Nedenleri, Nasıl Tedavi Edilir, Nasıl Bulaşır, Korunma Yolları Nelerdir?

Kıl kurdu nedir? Kıl kurduna enterobius vermicularis adı verilen parazit neden olmaktadır. Kıl kurdu ince yapıya sahip bir kaç santim boyunda beyaz renkte bir parazit olmaktadır. Kıl kurdu genel olarak çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Kıl kurdu hastalığı genel olarak çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Kıl kurdunun dişileri 10, erkekler ise 3 milimetre boyunda olmaktadır. Bu parazitler insanlarda apandisit, kör […]

Kıl kurdu nedir? Kıl kurduna enterobius vermicularis adı verilen parazit neden olmaktadır. Kıl kurdu ince yapıya sahip bir kaç santim boyunda beyaz renkte bir parazit olmaktadır. Kıl kurdu genel olarak çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Kıl kurdu hastalığı genel olarak çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Kıl kurdunun dişileri 10, erkekler ise 3 milimetre boyunda olmaktadır.

Bu parazitler insanlarda apandisit, kör bağırsak ve diğer kalın bağırsak kısımlarının iç yüzeylerine başlarıyla tutulması sonucu yaşamlarına devam ettirirler. Hamile olan dişi kıl kurtları geceleri makat etrafına doğru hareket ederek buralara yumurtalarını bırakırlar.

Her yumurta içerisinde bulunan larvalar birkaç saat içerisinde oluşur. Belirtileri olarak genellikle makat etrafında ortaya çıkan kaşıntılar olmasıdır. Kıl kurdu ilaçile tedavi edilmektedir. Kıl kurdu dökmenin en iyi yöntemi aç karına sabahları bir avuç kabak çekirdeği yenilmesi gerekir.

Kıl Kurdu Belirtileri Nelerdir?

Kıl kurdu olan kişiler dışkılarında gördükleri paraziti doktora giderek belirtmesi gerekir. Çocuklarda ortaya çıkan makat bölgesindeki kaşıntılar ve tahrişler kıl kurdunun belirtileri olmaktadır. Kıl kurdu dışkıda parazitin görülmesiyle fark edilmektedir. Geceleyin çocukların makat bölgesinde ortaya çıkan kaşıntılar kıl kurdunun belirtisi olmaktadır.

Kıl kurdu paraziti dışkı üzerinde rahat bir şekilde görülür. Bir kaç santim boyunda olmakta ve ince yapıya sahiptir. Parazitin yumurtaları mikroskopla görülebilir. Dışkı içerisinde parazit yumurtaları görülemez. Sabahları hastanın makat bölgesine yapıştırılmış olan seloteyp ile görülür.

Seloteyp makata yapıştırmadan önce buranın temizlenmesi gerekir. Bir inceleme yaparak teşhis koyması çok zordur. Yapılan kıl kurdu testi  birkaç kez tekrarlanır. Genel olarak kıl kurdu belirtileri şunlardır:

 • Geceleri makat bölgesinde meydana gelen kaşıntılar. ( anüs ve vajinanın etrafında kaşıntılar çıkması. Bu kaşıntı çocuklarda ve yetişkinlerde ortaya çıkan belirtiler olmaktadır)
 • Gece ve gündüz aşırı derecede ağızdan salyanın gelmesi
 • Geceleri huzursuzluk yani uyku huzursuzluğu ortaya çıkması olmaktadır. Ortaya çıkan bu problem anüs bölgesindeki devam eden kaşıntıya paralel olarak ortaya çıkar.
 • Uykusuzluk nedeniyle meydana gelen halsizlik
 • Hazımsızlık
 • Anüs çevresinde meydana gelen kaşıntı nedeniyle kızarıklık ve tahriş
 • Mide bulantısı, bağırsak sorunları ve karında şişlik
 • İştahsızlık
 • İdrar yapma esnasında yanma hissinin meydana gelmesi
 • Kilo kaybı
 • Geceleri altına kaçırma
 • Karın ağrısı
 • Sinirlilik
 • Vajinal akıntılar

Kıl Kurdu Nedenleri Nelerdir?

Kıl kurdu temas ile bulaşmaktadır. Bulaştığı vakit bağırsaklara yerleşmektedir. Dişi parazitler  geceleri anüs yoluyla bağırsaktan çıkıp makatın etrafına yumurta bırakarak yerleşirler.

Makatı kaşıdığınız zaman yumurtalar tırnakların arasına yerleşir ve bu yolla çevreye bulaşır. Kıl kurdu yumurtaları dış ortama çok dayanıklıdır, uzun süre ölmeden canlı olarak yaşayabilir. Ellerin yıkanmaması, kıl kurdu olan kişi ile eşyaları ortak kullanmak kıl kurdunun bulaşmasına neden olur. Dişi kıl kurtları, kıl kurdu hastalığına yakalanmış olan kişilerin anüs bölgesine yaklaşık olarak 15000 yumurta bırakarak yaşamlarını sürdürürler.

Kişi makat bölgesinde parmak ile kaşıma yaptığı zaman burada bulunan yumurtalar tırnaklara bulaşarak etrafa yayılır. Bunun için lavabodan çıktıktan sonra mutlaka eller iyi bir sabun ile yıkanması gerekir. Kıl kurduna yakalanmış olan çocuklarda yetersiz gelişme ortaya çıkar. Bağırsağa yapışmış olan parazitler çocuğun sindirmiş olduğu besinleri yiyerek çocuğun gelişimini zayıflatır.

Bu durumda çocuğu derhal doktora götürme de fayda vardır. Uzman doktor çocuğa gerekli olan testleri yaparak tedaviye başlar. Çocuklarda bulunan parazitler tedavi edilmediği sürece ileriki yaşlarda ölüme kadar gidebilir.

Kıl Kurdu Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl kurdu tedavisi olarak doktorun vereceği tavsiyeye göre yapılması gerekir. Doktorlar genel olarak kıl kurdu tedavisinde wermax veya antiminth ilaçlarını reçeteli olarak vermektedirler.

Makatta meydana gelen kaşıntıyı gidermek amacıyla yatıştırıcı, kaşıntıyı gideren merhemler veya kremler doktor tarafından verilmektedir. Kıl kurdu için Verilen ilaçlar kıl kurdu bulunan kişi ile beraber evde bulunan kişiler tarafından kullanılması gerekir. Ağızdan tek seferde alınacak ilaçlar ile tedavi yapılmaktadır. Yapılan tedavi 2 hafta sonra tekrar yeniden yapılması gerekiyor. İç çamaşırları günlük olarak değiştirmek gerekiyor. Yatak ve çarşafların örtüleri çok sık olarak değiştirilmesi gerekir. Bu durumlar kıl kurdunun tekrarını engeller.

Temizliğe çok önem vermek gerekir. Klozet kapakları her gün temizlenmesi gerekir. Yemekten önce ve sonraları elleri muhakkak yıkamak gerekir. Kıl kurdu bulaşmış olan ev içerisinde bulunan kişiler günlük olarak banyo yapıp iç çamaşırlarını değiştirmesi gerekir. Kıl kurdu çiğneme tableti olarak birçok ilaç bulunmaktadır. Çiğneme tabletleri ağız yoluyla alınmaktadır. Bu tabletler ağızda çiğnenerek kullanılır.

Kıl kurdunun tedavisinde ilaçlar yanında bitkisel tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Parazit ilaçlara genel olarak iki dozluk şurup halinde alınır. İlk doz alımı yapıldıktan sonra tekrar 15 gün sonra ikinci bir doz alımı yapılmaktadır. Yapılan bütün ilaç eve bitkisel tedavi yöntemleri sonucunda başarılı olunmazsa son çare olarak kıl kurdu ameliyatı yapılır.

İlaç tedavilerinin yanında kişisel temizlik ve bulunan ortamın temizliği yapılması gerekir. İlaç tedavisi tahlil yapılmadan aile bireylerinin de kullanımı sağlanır. Bütün aile bireyleri tedavi edilmezse parazit hastalığı tekrar yeniden başlayabilir. Bağırsak kurdu ameliyatı genel anestezi ile yapılmaktadır. Sabahları aç karnına bir avuç kabak çekirdeği tüketmek kıl kurdunun dökülmesine neden olur. Kabak çekirdeği yine sade tüketmek faydalı olur.

Kıl Kurdu Nasıl Bulaşır?

Kıl kurtları genel olarak el, ağız, deri çok nadir olarak da dışkı yoluyla bulaşmaktadır. Temizlik kurallarına ve hijyene uyulmadığı durumlarda bulaşma durumu oldukça fazladır. Ellerde ve tırnaklarda bulunan parazitler ağız yoluyla vücuda geçmektedir. Parazitler vücuda geçtikten sonra bağırsaklara yerleşerek kıl kurdu hastalığını ortaya çıkarır.

Kıl kurtları çengelli olup solucan grubunda bulunmaktadır. Toprak da çıplak ayakla gezildiği vakit çıplak ayakla gezen kişilerin ayak derilerinden girmiş olan bu parazitler bağırsaklara ulaşarak kıl kurdu oluşumunu sağlamış olur.

Kıl Kurdu Korunma Yolları Nelerdir?

İnsanların vücudunda meydana gelen kıl kurdu parazitleri kişisel temizliğe ve hijyene önem verilmediği durumlarda ortaya çıkmaktadır. İnsanların en yaygın parazitleri olmaktadır. Ilıman bölgelerde az yıkanan iç çamaşırların ve iç çamaşırı giyme oranının düşük olması nedeniyle ve ilkokul çocuklarında temizliğe önem verilmemesi durumlarında ortaya çıkmaktadır.

Kıl kurdu enfeksiyonu çok yaygın olmakla beraber kolay bir şekilde bulaştığı için tedbir alınması çok zor olmaktadır. Evlerde ve kişilerden temizliğe ve hijyene önem verildiği durumlarda kıl kurdundan korunmuş olursunuz. Kuru ve sıcak ortamlar kıl kurdu yumurtaları için öldürücü olmaktadır. Çocukların tırnakları kısa olmalı, elbiseleri ise temiz olması gerekir.

Tedavi yapıldığı sürece çocuklar aynı yatağı paylaşmamalı. Yatakların çarşafları ve çamaşırlar kaynatılması gerekir. Ütü yapımında yüksek derece kullanılması gerekir. Yüzme havuzlarında bulunan Klor düzeyi kıl kurdu yumurtalarının ölmesi için yeterli olmamaktadır. Yetişkinlerde ve çocuklarda ortaya çıkan kıl kurdunun tedavisi yapılmazsa sağlık yönünden birçok sorunlar ortaya çıkarır.

Çocuklarda gelişimi zayıflatır. Çocuğun yemiş olduğu besinlere kıl kurtları da ortak olur. Bunun sonucunda çocuğun gelişimi durur. Kıl kurdunun tedavisi yapılmazsa ölüme kadar sonuçlar ortaya çıkar. Mutlaka bir doktor kontrolünde gidilmesi gerekir. Doktorun yapacağı testler sonucu erken tedaviye başlamış olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?