Kist Ne Demek, Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Kist Ne Demek, Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Kist nedir, kist kelimesini hemen herkes çok kez duymuştur. Peki tam olarak kist ne demek, hangi durumun karşılığıdır, kist belirtileri nelerdir ayrıntılı olarak göz atmaya ne dersiniz? Kist, bedenin çeşitli yerlerinde oluşan içi sıvı yahut katı maddeyle dolu olan keseciklere verilen isimdir. Kistler değişik büyüklüklerde olabilir. Çoğu selim yani iyi huylu olan kistler büyüseler bile civar dokulara yayılarak bu […]

Kist nedir, kist kelimesini hemen herkes çok kez duymuştur. Peki tam olarak kist ne demek, hangi durumun karşılığıdır, kist belirtileri nelerdir ayrıntılı olarak göz atmaya ne dersiniz?

Kist, bedenin çeşitli yerlerinde oluşan içi sıvı yahut katı maddeyle dolu olan keseciklere verilen isimdir. Kistler değişik büyüklüklerde olabilir. Çoğu selim yani iyi huylu olan kistler büyüseler bile civar dokulara yayılarak bu dokuları istila etmezler. Diğer dokuları istila eden kistler habis yani kötü huyludur.

Ezelden beri bazı sağlık problemlerini, başlangıç aşamasındayken ve henüz kronikleşmemişken bitkisel müdahalelerle iyileştirmek mümkün olabilmektedir. Ama çoğu ciddi lezyonu ve özellikle kist gibi oluşumları evde tedavi etmek mümkün değildir.

Bazı kistler kanser şüphesi de taşıdığı için kist türünün hekim tarafından tespiti gerekir. Kistler genellikle ameliyatla çıkartılır ve laboratuvarlarda incelenir.

Kist nedir neden oluşur sorusu kapsamına kist çeşitlerini de almak gerekir. Kist çeşitleri alt deri kisti, üst deri kisti ve yağ dokusu kisti olarak 3 gruba ayrılır. Kistlerin türü değiştiğinde tedavi şekilleri de farklılaşır. 

Kist Belirtileri

Kist belirtileri nelerdir sorusuna yeniden dönecek olursak

  • Bulantı
  • Kusma
  • Solunum bozuklukları
  • Karın ağrısı
  • Nefes darlığı ve morarma

gibi şikayetler sayılabilir.

Belirtileri kistin türüne göre değişir diyebiliriz. Pek çok deri altı kist vakasında kişi normal dışı bir yumru hisseder. Kistler iç organlarda, karın ve göğüs boşluğunda oluşmuşsa enfekte olana kadar yahut çok büyüyene kadar belirti vermezler. Ancak organların işlevlerinde bir bozulma meydana geldiğinde veya yoğun ağrılar hissedilmeye başlandığında kistler fark edilmeye başlanır.

Göğüslerde meydana gelen kistler elle muayenede anlaşılır. Ele gelen yumrular normal dışı gelişen bir duruma dikkat çeker. Ve göğüs kistleri genellikle ağrı yapar.

Beyinde oluşan kistler ise şiddetli baş ağrılarına sebep olur.

Karaciğer, böbrek gibi iç organlarda oluşan kistler çoğu kez belirti vermez. Ancak ultrason benzeri bir görüntüleme ve tarama sonrasında açığa çıkarlar. Bu kistler bazen de çok büyür ve civar doku ve organlara baskı yaparak organların işleyişini bozar.  Bu kistler tomografi, MR, ultrason, röntgen benzeri tetkikler sonrasında teşhis edilir.

Kist Neden Olur?

Kistlerin oluşumu her zaman ve mutlaka belirli bir sebebe dayandırılamayabiliyor. Örneğin böbrek kistleri bu kategoride gösterilebilir.

Vücuttaki sıvıların akışkanlığı tıkanıklıklar sebebiyle engellendiğinde kist oluşumuna zemin hazırlanmış olur. Kıl köklerinin zarar görmesi de kistlerin oluşumuna sebebiyet verir.

Bunun dışında hormonal dengesizlikler de iç organlarda kist oluşumuna sebep olabilir. Yumurtalıklarda ve göğüslerde oluşan kistlerin sebebi çoğunlukla budur. Bu kistler östrojen hormonundaki dengesizliğe bağlıdır. Hormonların normal ve dengeli biçimde salgılanabilmesi için de doğru ve sağlıklı beslenme oldukça önemlidir. Bilhassa kadınlarda kistlerin önlenebilmesi için fazla kiloların atılması ve ideal kiloya inilmesi şarttır.

Kimi kistler de tamamen genetik geçişle oluşur. Gen mutasyonu, yani genlerin bir sonraki nesile farklı özelliklerle aktarılması da kist oluşumu riskini artırabilmektedir.

Enfeksiyonlar da salgı çıkış noktalarını tıkayarak kist oluşumuna zemin hazırlayabilir. Rahim ağzı enfeksiyonları yahut vajinal enfeksiyonlar da kist tehlikesi oluşturabilmektedir.

Bazı kistler ise bebek anne rahmindeyken oluşur. Bu durum da organ bozukluğuna dikkat çekiyor olabilir.

Tüm bunların dışında kronik iltihabi durumlar, hücre yapısında bozulma, yaralanmalar, darbe ve travmalar, parazitler ve tümörler de   kist nedir neden oluşur sorusuna yanıt olarak verilebilir.

Kist Tedavisi

Kist tedavisi kistin türü ve çeşidine göre değişiklik gösterir. Her kistin tedavi süreci ve şekli farklıdır. Buna hekim gerekli tetkikler yaptıktan ve teşhisi koyduktan sonra karar verecektir.

Bazı kistler iğne ve ilaç tedavisiyle eritilebildiği gibi, bazı kistlerin vücuttan tahliyesi için cerrahi operasyon gerekir.  Hekimin yapacağı kist ameliyatı ile kistlerden kurtulmak mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?