• TARİH: 19.07.2019
Kistik Fibrozis, Ter Testi Ne İşe Yarar?

Kistik Fibrozis, Ter Testi Ne İşe Yarar?

KİSTİK FİBROZİS (TER) TESTİ NEDİR?

Kistik fibrozis yenidoğan tarama testi bilinen diğer adıyla ter testi yaklaşık 2 yıldır gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de uygulanmaktadır. Bilindiği gibi yenidoğan bebeklerin topuklarından kan alınıp, birçok tarama testi yapılıyor.

Bu tarama testlerinden biri de kistik fibrozis testidir.

Duyduğunuzda zihninizde pek bir şey çağrıştırmayan kistik fibrozis teriminin ne anlama geldiğini biliyor muısunuz?

Kistik Fibrozis Testi Ne işe Yarar?

Kistik fibrozis genetik hastalıklardan bir tanesidir. Bu hastalık sadece babadan yana da anneden bebeğe geçmeyen bir hastalıktır. Anne ve babanın genlerinin birleşmesi sonucunda ortaya çıkan kistik fibrozis hastalığı ter bezleri ile alakalı bir hastalıktır.

Kistik fibrozis hastalığında, salgı bezlerinde bulunan salgılar kıvam olarak çok yoğundur. Bu durum salgı bezlerinin tıkanmasına yol açabilmektedir.

Salgı bezlerinin ve ter bezlerinin tıkalı olması ise beraberinde bir çok hastalığa yol açmaktadır.

Bebeklerde yapılan ter testi, daha doğrusu kistik fibrozis testinin amacı bu hastalığı tespit edip gereken tedaviyi uygulamaktır.

Yenidoğan bebeklerde görülen geçmeyen öksürük, hırıltı, astım gibi sürekli tekrarlayan sağlık sorunları hastalık şüphesini doğurur.

Ayrıca kistik fibrozis hastası bebeklerde, aşırı pis kokulu, yağlı dışkılama görülmektedir. Bunun nedeni ise bebeklerin sindirim sisteminin düzgün çalışmamasıdır.

Kistik fibrozis hastalığının en önemli etkilerinden biri de bebeklerde gelişim ve büyüme geriliğine yol açmasıdır.

Kistik fibrozis hastalığında mukus yapısı çok yoğundur. mukusun yoğunluğunun fazla olması iyi değildir. Örneğin en basit enfeksiyon hastalığında mukus akciğerlerinize yapışıp, yavaş yavaş akciğeri deforme eder.

Bu hastalığın kesin bir tedavisi henüz bulunamamıştır. Kök hücre tedavileriyle ilgili araştırmalar devam etmektedir.

Özetle, bebeğiniz kilo alamıyorsa, sık sık solunum yolları enfeksiyonu yaşıyorsa ve akranlarına göre gelişimi yavaşsa kistik fibrozis hastalığının varlığından şüphelenmek gerekebilir.

Ayrıca, akraba evliliklerinde, daha önceki doğumlarda bebeğin ölmesi gibi hikayeler varsa, mutlaka kistik fibrozis (ter) testi yapılmalıdır.

KİSTİK FİBROZİS TANISI NASIL KONUR?

Çoğu aile bebeklerinde bir sağlık sorunu olduğunu fark edip doktora başvurur. Aileler “bebeğimi öpüyorum, bebeğimin derisi çok tuzlu” diye düşünüp doktora başvurur. Ayrıca bebeğinizin teri o kadar tuzludur ki bebeğin cildinde tuz kristalleri bile görülür.

Kistik fibrozis tanısı koymak çok basittir. Alanında uzman olan hekim bebeğin koluna küçük bir saat ölçüsünde bir bileklik takar ve bebeğin terindeki tuz oranını ölçer. Ter testi sonucu bebeğin terinin ne kadar tuzlu olup olmadığı kolay bir şekilde ortaya çıkar.

Ter testi sonucunun normal değerlerin üstünde çıkması durumunda kistik fibrozis hastalığının varlığından söz edilebilir.

Bazı ölçümlerde bebeğin derisinden yeterince ter toplanamaz. Böyle durumlarda ter testinin tekrarı istenebilir.

Örneğin ilk test sonucunda bebeğin değerleri çok yüksek çıkarken yapılan ikinci ter testinde bu değerler tamamen normalleşebilir.

Yapılan ilk testten sonra hemen endişeye kapılmamalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?