• TARİH: 21.08.2019
Kızlık Zarı Kanı

Kızlık Zarı Kanı

Bakirelik zarı kanamasının ne kadar süreceği tamamen kızlık zarı çeşidinize bağlıdır, örneğin elastiki kızlık zarı ile gerdeğe girdiğinizde kanama olmaz, bir tek genişleme olur, fakat Annüler yani ortada tek delikli kızlık zarı belirgin kanama yapar, bazı bayanlarda nispeten büyük bir kılcal damarın yırtılması sonucu günlerce devam eden sızıntı şeklinde kızlık kanı olabilmektedir.

Hangi bayanda ne kadar bir kızlık zarı kanaması olacağını önceden kestirmek zor olsa gerek. Hilal şeklinde kızlık zarı çok az kanama yapar ve kısa sürer, dikilmiş kızlık zarı Annüler kızlık zarı ile aynı şekilde davranır.

Toplumda bekâret kavramı çok önemli bir kavramdır. Bekâreti temsil eden kızlık zarının yeri de ek olarak önemlidir. Bu nedenden dolayı kızlık zarının açılmasından ondan sonra gerçekleşen kanama ile bekaretlik içinde mutlak bir bağ kurulmaktadır. Bir tek kızlık zarının hasar görmesi sonucunda ülkemizde averaj %50 kadar genç kız ilk ilişkilerinde kanama yaşamadıklarını anlatmıştır.

Bu tespit üzerinden yola çıkılacak olursa kızlık zarı ile bekâret içinde bir bağ olabilir bir tek kızlık zarının kanamasıyla bekâret içinde bir bağ olması olanaksız. Kızlık zarı cinsel ilişki esnasında önce esner ve genişler penisin vajinadan girişi de genişleme esnasında gerçekleşir. Daha sonra hasara uğrayarak kanamaya adım atar ve kanama illa olacak diye bir kaide söz mevzusu da değildir.

Ülkemizde cinsellik hakkında konuşmak isteyen yurttaşlar bulunmasa da gizli saklı saklı meydana getirilen bir anket sonucu her bin hanımdan birinin kızlık zarının olmadığı saptanmıştır. Kimilerinde de bu kızlık zarı bulunmayabilir.

Regl kanı ile kızlık kanı rengi birbiri ile çoğunlukla karşılaştırılır, özellikle regl döneminde ya da adetin ilk ya da son günlerinde sürtünme şeklinde cinsel ilişki yaşanmış olduğunda ortaya çıkabilecek kanamalar regl kanı ile sıklıkla karıştırılır, kural değil fakat regl kanı daha koyu renkte olur ve çürükçül bir kokusu vardır, gerçi vajinal hijyen iyi değilse kızlık zarı kanaması da öyle kokabilir ve adet kanına benzeyebilir.

Kızlık Zarı Kanı Nasıl Olur?

Sorusu da yaygın bir şekilde yöneltilmektedir. Regl kanı ile kızlık zarı kanamasını ayırt etmenin en kesi yolu alınan kan örneğinin mikroskop altında incelenmesidir, regl kanında parçalanmış eritrositler görülürken, kızlık zarı kanında eritrositler sağlamdır.

Cinsel ilişki esnasında iki tarafta buna karar vermiş ise cinsel ilişki sonucu kızlık zarı yırtılabilir. Ancak bazı ilişki sonucunda kızlık zarını olmadığına da rastlanabilir. Bu durumu her iki tarafta hissedebilir.  Yalnız kız çocuklarının küçükken yanlış hareketlerde bulunması veya bir kaza geçirmesi sonucu da bu kızlık zarında hasarlar meydana gelebilir.

Özellikle küçük kız çocuklarının oyun oynarken bacaklarını birden açması daha sonra zıplarken temas edilen yüzeyin sivri olması veya bisiklet ya da ata binerken ters bir hareketin gelişmesi şeklinde durumlarda da kızlık zarı bozulabilir.

Kızlık zarı ayrı bir organ değildir. Vajinanın oluşumu esnasında, embriyolojik dönemde gelişen bir deri kıvrımıdır. Çocukluk çağında sert ve kalınca olan hymen, ergenlikte ilerleyen yaş ve hormonların etkisiyle yumuşayıp esnemektedir.

Kızlık Kanı Ne Kadar Gelir? 

Sorusu son derece sık bir şekilde sorulmaktadır. Ön yüzü deri karakterinde, arka yüzü mukoza ile kaplıdır. Kızlık zarı, girişten averaj 1,5 santimetre içerde bulunmaktadır ve bu ince perdenin ortası tane kanının akması için açık ve deliktir. Şu demek oluyor ki vajina girişini tamamen kapatmaz. Bu deliğin şekli ve yapısı, kızlık zarı tiplerinin belirlenmesinde kullanılır. Kızlık zarı kanı rengi ile bilinen fizyolojik bir görevi yoktur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?