Home

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarı, bayanları dışarıdan gelen bazı mikrop türlerine karşı koruma sağlayan özel bir yapıdır. Vajina içinde bulunan bu yapı, özellikle kadınsal hastalıklara neden olan tehlikeli mikropların vajinadan girerek rahme ulaşmasını engeller. Bunun için kızlık zarı delinmemiş olan bayanlara bazı testlerin yapılması gerekmez.

Zarın Patladığı Nasıl Anlaşılır?

Halk arasında kızlık bozma olarak da bilinen kızlık zarının bozulması farklı şekillerde olabilir. Vajina içinde yer alan bu özel zara her hangi bir cismin teması ile bozulma meydana gelebilir. Vajinanın yaklaşık 2-3 cm içinde yer alan kızlık zarının farklı görevleri vardır.

Bu görevlerinin yanında değişik çeşitleri de mevcuttur. Kızlık zarları genel olarak; yuvarlak halka, yarım ay, küçük delikli, çok delikli ve deliksiz olarak 5 ana çeşitte değerlendirilebilir. Bu farklı çeşitte olan kızlık zarlarının görevleri ise aynıdır.

Halk arasında yaygın olan kızlık zarının bozulması için cinsel ilişki yaşanması gerektiği düşüncesi yanlıştır. Kızlık zarı masturbasyon yaparken ya da tam birleşme sağlanmadan penis dışında bir cismin vajinadan içeri girmesi ile de bozulabilir. Hiç bir kadın kızlık zarını kendisi göremez.

Bu nedenle bazen kızlık zarının bozulup bozulmadığı konusunda tam olarak emin olunamaz. Tam birleşme sağlanmadan kızlığın bozulduğu nasıl anlaşılır konusunda belirti olarak sadece kanamayı verebiliriz. Kızlık zarının bozulmasının hemen ardından çoğu zaman kanama meydana gelir.

Adet kanaması gibi şiddetli olmayan bu kanama bir kaç damla şeklinde olabilir. Bazı özel esnek kızlık zarlarında bozulma olduğunda kanama meydana gelmez. Bu durum bazen kötü sonuçlara neden olabilir.

Vajinanın zorlanması ya da içine bir cisim sokulmasının ardından bazen bir kaç damla kan gelmesine rağmen bozulma meydana gelmez. Bu durum kızlık zarı zedelenmesi olarak nitelendirilir. Genelde yırtığın tamamen değil yarım olmasından kaynaklanır. Kızlık zarı zedelenmesi yaşayan bayanlar daha sonraki cinsel ilişkilerinde kanama yaşayabilirler. Bu kanama tam kızlık zarı bozulması nedeni ile yaşanabilir.

zarın patladığı nasıl anlaşılır
kızlık zarı zedelenmesi belirtileri
bozulmuş kızlık zarı modelleri
kızlık zarının bozulduğunu doktor nasıl anlar
bebeklerde kızlık zarı yırtılması nasıl anlaşılır
adetliyken kizlik zarinin bozuk oldugunu nasil anlariz
kızlık zarı zedelenmesinde kanama ne kadar sürer
erkekler kizlik zarinin bozuk oldugunu nasil anlar
zarın patladığı nasıl anlaşılır
kızlık zarı zedelenmesi belirtileri
bozulmuş kızlık zarı modelleri
kızlık zarının bozulduğunu doktor nasıl anlar
bebeklerde kızlık zarı yırtılması nasıl anlaşılır
adetliyken kizlik zarinin bozuk oldugunu nasil anlariz
kızlık zarı zedelenmesinde kanama ne kadar sürer
erkekler kizlik zarinin bozuk oldugunu nasil anlar

Kızlık bozulması nasıl anlaşılır sorusunu kişiler kendi kendilerine cevap veremezler. Kızlık zarı bozulması ancak jinekoloji kliniklerinde muayene ile belirlenebilir. Çok kısa sürede basit bir şekilde yapılan muayene ile belirlenebilen kızlık zarı bozulup bozulmadığı anlaşılabilir. Her hangi bir kaza durumunda bozulan kızlık zarlarına dikim işlemi uygulanabilir. Bu dikim ile yırtığın yok edilmesi sağlanır.

Bazı ailelerde kızlık zarı ve kızlık zarı kanaması çok önemlidir. Çocukluk çağında ya da gençlikte yaşanan her hangi bir kaza ya da kötü olay sonucu kızlık zarında bozulma meydana geldiğinde evlenmeden önce konu hakkında damat adayına bilgi verilmesi gerekir.

Bazı özel durumlarda kızlık zarının cinsel ilişki mi yoksa kaza, düşme nedeni ile mi yırtıldığı konusunda bilgi verilebilir. Bu durumda ilk cinsel ilişki sonrasında kanama meydana gelmese bile kızlık zarı konusunda bir sıkıntı yaşanmaz.

Bazı kızlık zarları ise normalden daha esnek yapılıdır. Bu zarların yırtılması sonrasında bir kanama yaşanmaz. Bu tür esnek yapılı kızlık zarlarında sorun oluştuğunda özel muayene ile durum hakkında bilgi sahibi olunup hastaya da verilebilir. İlk cinsel deneyim için önemli olan kızlık zarı hakkında genç kızlara da belli bir yaştan sonra bilgi verilmesi önemlidir. Bu konuda anne ya da kendinden büyük ablalara büyük iş düşmektedir. Genç kız kiminle daha iyi anlaşıyorsa bu konuda ondan destek alması daha uygun olacaktır.

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

  • zarın patladığı nasıl anlaşılır
  • kızlık zarı zedelenmesi belirtileri
  • bozulmuş kızlık zarı modelleri
  • kızlık zarının bozulduğunu doktor nasıl anlar
  • bebeklerde kızlık zarı yırtılması nasıl anlaşılır
  • adetliyken kizlik zarinin bozuk oldugunu nasil anlariz
  • kızlık zarı zedelenmesinde kanama ne kadar sürer
  • erkekler kizlik zarinin bozuk oldugunu nasil anlar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close