Klavikula Kırığı Nedir, Nasıl Oluşur, Nasıl Tedavi Edilir?

Klavikula Kırığı Nedir, Nasıl Oluşur, Nasıl Tedavi Edilir?

Makalede Neler Var Klavikula Kırığı Nedir?Klavikula Kemiği Kırığının Belirtileri Nelerdir?Köprücük Kemiği Kırığı Nedenleri Tam Olarak Nelerdir?Köprücük Kemiğinin Kırık Tespiti Nasıl Yapılmaktadır?Klavikula Orta Hat KırığıBurun Kaşıntısı TedavisiKlavikula kırığı ve plak vida ile tedavisi Klavikula Kırığı Nedir? Köprücük kemiği olarak bilinen klavikula kırığı genellikle genç yaşlarda ve çocuklarda görülmektedir bu kırın bir tür yaralanma olarak bilinmektedir.  Köprücük […]

Klavikula Kırığı Nedir?

Köprücük kemiği olarak bilinen klavikula kırığı genellikle genç yaşlarda ve çocuklarda görülmektedir bu kırın bir tür yaralanma olarak bilinmektedir.  Köprücük tam olarak üst göğüs kemiği ve omuz kemiği arasındaki parçadan oluşur. Klavikula kemiğinin kırılması spor yaparken ya da düşme gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Ayrıca trafik kazalarında yaralanma gibi durumlardan da oluşması söz konusudur.

Çok istisnai durumlarda yani normal doğum gibi durumlarda ve doğumun son derece zor olmasıyla da klavikula kemiği kırılabilir.

Klavikula Kemiği Kırığının Belirtileri Nelerdir?

Klavikula kemiğinin kırılmasına dair belirtileri birçok şekilde olmaktadır. Bunlar genel olarak hayat yaşamına bağlı olarak gerçekleşirken aktivitelere bağlı olarak da ortaya çıkmaktadır. Bizlerde sizler için bu durumları detaylı bir şekilde inceledik. Klavikula kemiği kırığının belirtileri şunlardır;

 • Omuzda tam olarak şişme gerçekleşir.
 • Omuzu hareket etme açısında bir acı hissini duyulacağı bilinmektedir.
 • Kırık çevresinde tam bir hassasiyet ortaya çıkar.
 • Omuz ve omuz çevresinde morarmalar ortaya çıkmaktadır.
 • Onun yakınında ya da üstünde bir çıkıntı meydana gelmesinin söz konusu olabileceği edilmektedir.
 • Omuzu hareket ettirme aşamalarında çıtırtı sesi ortaya çıkabilir.
 • Omuzu tam olarak hareket ettirememe gibi bir durum ortaya çıkabilir.
 • Klavikula  kemiğinin kırık olduğu kolu kaldıramama gibi bir durum ortaya çıkar.
 • Klavikula  kemiğinin kırık olan kolumuzu da her zaman yakın tutma ihtiyacı ortaya çıkabilir.
 • Yeni doğan bebeklerde genel olarak bu durumun ortaya çıkması normal doğum yüzünden kaynaklanmaktadır.

Bu durumlar genel olarak ortaya çıkan belirtilerdir. Sizlere farklı bir şekilde ortaya çıkabileceği de söz konusu olabilir.

Köprücük Kemiği Kırığı Nedenleri Tam Olarak Nelerdir?

 • Spor yaparken yaralanma gibi durumlarda ortaya çıkar. Genellikle erkeklerde futbol maçı oynarken omuz omuza mücadele durumunda ortaya çıkmaktadır.
 • Trafik kazaları gibi durumlarda da köprücük kemiği kırığı ortaya çıkabilir. Bunlar araba ya da motosiklet kazalarında kazadan dolayı alınan darbe sonucunda ortaya çıkabilir.
 • Doğum esnasında bebek doğum kanalına geçerken köprücük kemiği zarar görebilir. Bu duruma bağlı olarak köprücük kemiğinin kırılması olabilir.
 • Düşme eşyalarında da köprücük kemiği kırılabilir. Bunlar genellikle omuzum ya da kolun üzerine düşme durumlarında ortaya çıkmaktadır.

Köprücük Kemiğinin Kırık Tespiti Nasıl Yapılmaktadır?

Köprücük kemiği kırıldı takdirde direkt olarak hastaneye gitmeniz gerekmektedir. Hastane doktoru fiziksel muayene içerisindeyken bölgeyi hassasiyetle  tedavi etmesi söz konusu olacaktır. Tedavi aşamalarında şişme deformity ya da açık bir yaralanma olup olmadığını kontrol ederek sizleri bilgi verecektir.

Hızlı bir şekilde röntgen filmi çekildikten sonra kırık boyutu belirlenir. Yerini tam olarak tespit sağlanır. Ayrıca eklemlerde yaralanma olup olmadığını da röntgen filmi sayesinde öğrenebilirsiniz. Daha detaylı bir şekilde doktorunuz bilgi almak istiyorsan BT taraması talep edilecektir.

Tedavi aşaması için ilk önce hastaneye gitmeniz gerekmektedir tedavi aşamasına başlamadan önce ortopedi doktoruna başvurmalısınız Köprücük kemiği tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktanın hareket noktasını kısıtlanması gereklilik müsaade iyileşme sürecinin daha hızlı gerçekleşebilmektedir köprücük kemiği kırığı hareketsiz bir şekilde olması için bir kol askısı takmanız gerekecektir.  Tedavini tam olarak sizlere detaylı bir şekilde sunulmasını istedik. Tedavi seçenekleri şunlardır;

 1. Soğuk Kompres Tedavisi

Klavikula kemiği kırığı ortaya çıktığında direkt olarak kırık olan bölgenin soğuk kompres uygulaması yapılmalıdır. Onun için buzluktan su çıkarmanız yeterli olacaktır daha sonra buzları kırık olan kısmı 3 saat aralıklarla yarım saat boyunca kompres yapmanız gerekmektedir.

 1. Ameliyat

Klavikula kemiği kırığının tam olarak tedavisi gerçekleştirmek için ameliyatta tedavi seçeneklerinden biri olarak karşımıza çıkacaktır. Kırık gerçekleştiği sırasında kemiğe tam olarak kırık olması ya da hasra görmüş olması gibi durumlarda ameliyata alınması gerekmektedir.  Direkt olarak 1 doktora gittikten sonra ameliyat kararı alındı ise dikkatli olmanız gerekmektedir. Birden fazla doktora görünerek daha iyi sonuçları ortaya koyabilirsiniz.

 1. İlaç Tedavisi

Klavikula kemiğinin kırık tedavisi için ilaç kullanabilirsiniz. Ağrı için ya da iltihaplanmayı engellemek adına doktorunuz ağrı kesici verecektir. Ağrılarınız şiddetli bir şekilde artarsa daha güçlü ağrı kesiciler doktorunuz tarafından size verilecektir. İlaç tedavisi en fazla gerçekleşen tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlara dikkat etmek gerekmektedir. Tedavi sürecinde dikkat etmeniz gereken hususun ise tek bir doktor tarafından tedavi görmemeniz gerekmektedir. 1’den fazla doktora giderek detaylı bir şekilde bilgilendirme almanız en iyi durumu ortaya çıkaracaktır.

 1. Fizik tedavi

Fizik tedavi uygulamaları ilk aşamaları tedaviden hemen sonra başlamaktadır. İlk tedavi kol askısına bağlı olarak gerçekleştirilirken omuz tarafındaki sertliğin azalmasına bağlı olarak fizik tedavi gerçekleştirilmelidir.

Klavikula Orta Hat Kırığı

Tedavi

 • Cerrahi Dışı Tedavi

Kırık hattı düzgün sınırlı ve ya ciddi basamaklanma yoksa cerrahiye gereksinim duyulmayabilir. Köprücük kemik kırıkları ameliyat olmadan iyileşebilir.

 • Kol Desteği

Basit bir şekilde kol askısı sayesinde hasta rahatlar.

 • İlaç

Kırık iyileşene kadar aseteminofen gibi ilaçlar ağrı kesici olarak kullanabilir.

 • Takip

Kırık iyileşene kadar hekiminiz sizi derli toplu olarak görmek isteyecektir. Kırık iyileşene kadar denetim filmleri ile takip edecektir ve iyileşme ardından normal aktivitelerinize yavaş yavaş geri dönmek olası olacaktır.

 • Komplikasyonlar

Kırık iyileştiğinde değişik bir pozisyonda kaynayabilir. Kırığın tam olarak iyileşme serüvenin yumru kalabilmektedir. Bundan sonra cerrahi tedavi gerçekleşecektir.

 • Cerrahi Tedavi

Doktorunuz direkt olarak ameliyat gerçekleştirebilir.

 • Plaklar ve Vidalar

Uyuşma vakitle azalacaktır. Ancak bazı durumlarda güvence kemeri ile köprücük kemiği tahriş olabilir. Bu gibi hallerde implant iyileşme ardından çıkarılabilir.

Burun Kaşıntısı Tedavisi

Basit gibi görünen ancak gerektiğince rahatsızlık veren burun kaşıntısından kurtulmanın birkaç yolu bulunmaktadır ve birçoğu rahatlıkla uygulanabilir. Bu tedavi yollarından bazıları burnun kaşıntısına göre ilaçlar, burun spreyi, ya da bölgesel değişikliklerdir.

Bu amaçla bu rahatsızlıkta hekime müracaat dilmesini önemlidir. Burun kaşıntısına yarar gerçekleştiren tedavi yöntemlerinden biride, tuz çözeltisi tespit edilen spreylerden kullanmaktır. Bu natürel bir tedavi tekniğidir ve rahatlama sağlar. Kendisinde barındırdığı maddeler burun yollarında ki kuruluğa karşı yarar sağlar. Bulunduğunuz yerdeki havayı nemlendirmekte burun kaşıntısını azaltabilir.

Klavikula kırığı ve plak vida ile tedavisi

 • Rehabilitasyon

Egzersizlerin hedefi hareketi geri kazanmak ve omuzun güçlendirilmesidir. Doktorunuz evde size bir tedavi planı verecektir yada size bir fizyoterapist önerebilir.

Terapi uygulamaları genelde nazik hareketler ile başlar, vakitle güçlendirici programa geçilecektir. Bu proses yavaş ilerlemesine karşın vakit içeresinde bütün sosyal aktiviteler dönmeye başlayacaksınızdır.

 • Cerrahi Komplikasyonlar

Sigara içenler, şeker hastaları cerrahi esnasında ve ardından yüksek risk altındadırlar. Hem de yara ve kemik iyileşmesi ile alakalı sorunlarda yüksektir. Doktorunuzla ameliyatın fayda ve tehlikeleri ile alakalı bahsetmek amacıyla emin olun.

Aşağıdaki hallerde tehlikeler mevcuttur;

 • Enfeksiyon
 • Kanama
 • Ağrı
 • Bacaklarda kan pıhtılaşması
 • Damar ve sinir yaralanması
 • Mide Bulantısı
 • Kaynamama riski
 • İmplant Rahatsızlığı

Böyle durumlar ortaya çıktığı takdirde hızlı bir şekilde hastaneye gitmeniz iyi olacaktır. Daha sonra doktor sizin için tedavi yöntemlerini ortaya koyacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?