• TARİH: 18.08.2019
Krep Nasıl Yapılır

Krep Nasıl Yapılır

Krep veya Amerikalıların tanımı ile Pancake son derece besleyici ve enerji dolu bir besindir. Batı da, özellikle Amerika’da sabah kahvaltılarının vazgeçilmezidir ve beklide Amerikan yemek kültüründeki en besleyici unsurdur. Zira batıda sofralar bizimki kadar besleyici değildir. Pekiyi bu kadar besleyici olan krep tarifi nasıl yapılır? Tabii krep yapımında genel geçer ilkeler olmakla birlikte, birkaç ekol vardır.

Örneğin, genel olarak krep yapımı, süt ve un ile yapılırken, bazı tariflerde yumurta da eklenmektedir. Besleyicilik bakımından yumurta faydalı olsa da, kimileri tarafından kokusu nedeniyle sevilmediğinden zorunlu bir unsur değildir. Karışımın dansitesi, krepin kullanım şeklini değiştirecektir. Örneğin, yoğun bir hamur ince biçimde pişirildiğinde, gözleme gibi kullanılabilirken, cıvık ve yumurtalı bir hamur, pekala omlete benzeyebilir.

Aslında Anadolu’da, krepin bir benzeri özellikle Ege’de bulamaç ismi ile yapılmaktadır. Ve zaten büyük ihtimalle, batıya da buradan gitmiş olmalıdır. Fakat günümüzde pek ülkemizde pek kullanılan bir teknik değildir. Ve fakat altını özel olarak çizmek gerekir ki, krep son derece besleyici ve sağlıklı bir besindir. İçindeki düşük gluten oranına karşılık, ciddi bir kalsiyum, protein ve vitamin oranına sahiptir. Tok tutar ve ziyadesi ile doyurur. Bu nedenle, özellikle kahvaltılarda tüketilmesi şiddetle önerilmektedir.

Krep Nasıl Yapılır Tarifi

Krep yapımı, iki unsur etrafında toplanır. Birincisi, taze süt, ikincisi undur. Ancak, unun fazla kullanılması, hem pişme süresini uzatır, hem de krepten çok sütlü ekmek formu elde edilmesini sağlar. Bu nedenle oranlamaya dikkat edilmeli ve mümkün olduğunda katı olmayan bir hamur elde edilmelidir. Yukarıda da değindiğimiz gibi, eğer yumurta alerjiniz yoksa ve kokusundan rahatsız olmuyorsanız, krepe mutlaka yumurta ekleyiniz. Yumurta tükettiğimi bezinler içerisinde en faydalı olanlardan birisidir. Özellikle gelişim çağında çok faydalıdır.

Son yıllarda beyaz unla ilgili beyan edilen olumsuz yorumlar, krepin faydasını azaltmaz. Zira krep içerisinde çok az un kullanılır ve zararı düşüktür, daha doğrusu yoktur. Bu sebeple, bu ürünü bir hamur işi olarak görmek doğru değildir. Bir süt ürünü gibi düşünmeniz daha doğru olacaktır.

Kolay Krep Tarifi

Krep tarifi nasıl yapılır dediğimizde öncelikle malzemelerimizi hazırlayarak krep yapımı sürecimizi başlatalım.

Malzemeler:

  • Yarım Çay bardağı un
  • Bir su bardağı süt
  • 1 yumurta
  • 1 çorba kaşığı yağ (sıvı yağ önerilir)

Yapılışı

  • Krep yaparken çok iyi bir karıştırma gerekli olduğundan mikser kullanmanızda fayda vardır. Öncelikle yumurta kullanacaksak, süt ile yumurtayı birlikte çırpalım. Karışıma yavaş yavaş unumuzu ekleyelim, beraberinde bir miktar tuz katalım.
  • Karışımı ciddi şekilde karıştırmamız gerekmektedir. Bu arada boza kıvamında olmalıdır. Akışkanlığı yoksa biraz da süt ekleyebilirsiniz.
  • Yapışmaz bir tavaya az miktar yağ koyup, ısıttıktak sonra, tavanın çapına göre fazla olmayacak bir miktar karışımı tavaya ekleyelim.
  • Karışım göz göz tabir edilen biçimde pişmeye başladığında, ters yüz edelim.
  • Krepin yanmaması gerekir, kızarması da gerekmez. Çok ince bir formda olduğundan çabuk pişecektir.

Muhtemelen tarifine verdiğimiz bir karışımla yaklaşık 5 krep hazırlanabilecektir. Bu miktar ile 2 kişi nefis ve besleyici bir kahvaltı yapabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?