Kürtaj İşlemi ve Sonrası

Kürtaj İşlemi ve Sonrası

Kürtaj dediğimiz zaman aklımıza istenmeyen gebelik aklımıza gelmiştir. Bu istenmeyen gebelikler her çiftin yaşayabileceği bir durum olmakla beraber çözümleri de vardır. Bu duruma sessiz kalmak, sizlere stres vermekten başka hiçbir şeye yaramaz. Kürtaj işlemlerinden korkan kadınların bilmeleri gereken önemli bir husus vardır. Bazı kadınların bu bilgilerin duyulması endişe ve korku yaratmasından ötürü problemler yaşanabilmektedir. Bu […]

Kürtaj dediğimiz zaman aklımıza istenmeyen gebelik aklımıza gelmiştir. Bu istenmeyen gebelikler her çiftin yaşayabileceği bir durum olmakla beraber çözümleri de vardır. Bu duruma sessiz kalmak, sizlere stres vermekten başka hiçbir şeye yaramaz.

Kürtaj işlemlerinden korkan kadınların bilmeleri gereken önemli bir husus vardır. Bazı kadınların bu bilgilerin duyulması endişe ve korku yaratmasından ötürü problemler yaşanabilmektedir. Bu yüzden bilmeniz gereklidir diye düşünerek, Kürtaj işlemi her kadının en doğal haklarından birisidir.

Bu işlemlerin gizli tutulması tıp dünyasının en temel prensiplerinden biri olarak bilinir. Bu bilgilere siz ve doktorunuz dışında kimseler ulaşamamaktadır.  Bu konuda kesinlikle rahat olabilirsiniz.

Kürtaj Nedir?


Kürtaj Nedir?

Kürtaj işlemi kadın hastalıkları ile beraber doğum uzmanlarının çok sık uyguladıkları küçük cerrahi operasyonlara verilen bir ad olarak bilinmektedir. Sıkça istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için uygulanıyor olsa da, düşük olma sonrasında, kanamaların durdurulmasında ve öte yandan rahim içinde alınan bir parçanın patolojik olarak incelenmesi sonucu tanı konulması olarak kullanılmaktadır.

Kürtajın Kelime Olarak Anlamı?


Kürtajın Kelime Olarak Anlamı?

Kürtaj ve diğer bir adıyla küretaj kelime olarak kazıma anlamına gelmektedir. Tıp dünyasında bu işlem istenmeyen gebelikte rahim tahliyesi, vakum yöntemleri olarak bilinene ve rahmin iç tabakasına zarar vermeyen bir yöntem ile yapılmaktadır. Metalden yapılmış olan ( rahim için kazıma aletleri vb. ) gerekli görülmediği takdirde kullanılmaz. Gebelik dışı nedenler ile uygulanan kürtajlar için küret adı verilen metal aletler ile yapılan bir kürtaj biçimi olarak bilinmektedir.

NOT: Kürtaj; istenmeyen hamilelik veya gebelik sonlandırılması ( bebek aldırmak veya çocuk aldırmak gibi ) şeklinde ve istenmeyen gebelik için uygulanan yönteme, kürtaj yöntemi denilmektedir.

Kürtaj Olabilecek Kişiler?


Kürtaj Olabilecek Kişiler?

İstenmeyen hamilelik ve gebelik sonlandırma için rahim tahliyesi yapılabilmesi için bire takım şartlar vardır.

  • Gebelik 10 haftayı geçmemelidir.
  • Gebelik haftasını hesaplama işlemi doktorlar tarafından yapılan, ultrasonografi esas alınmaktadır. Son adet tarihi üzerinden hesaplanan gebelik haftası ultrasonografi ile uyumlu çıkmaktadır.
  • Evli olan kadınların, eşlerinin de yapılacak olan bu müdahale için onay vermesi gerekmektedir.
    18 yaş altı olan gruplar için, ebeveyn onayı gerekmektedir.
    Evli olmayan ve 18 yaş üstü gruplarda ise kişinin kendi onayı yeterlidir.

Yukarıda maddeler halinde belirtmiş olduğumuz kürtaj için gerekli zorunlularda gebelik sonlandırma işlemleri kadınlara özel olarak tanınmış çağdaş bir hak olmakla beraber yapılan işlemler gizli kalmaktadır.

Bununla beraber;

  • Acil kanamalı olarak başvuran kadınların kanama durumu, hayati risk taşıyorsa kendi onayı dışında başka bir durum aranmamaktadır.
  • 10 haftayı geçmiş ve bebeğin ölü doğması, sakat olması gibi durumlar söz konusu olduğunda, ( bebeğin doğum sonrasında yaşamını derinden etkileyebilecek olan sakatlıkların olması gibi ) hekimler tarafından kurul oluşturulur ve üç imza ile onaylanması durumunda rahim tahliyesinin 10 haftayı geçse bile uygulanabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?