Kürtaj Nedir

Kürtaj Nedir

Makalede Neler Var Kürtaj NedirKürtaj YasasıKürtaj Ne Zaman YapılırKürtaj Nasıl YapılırKürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi GerekenlerKürtajın Zararları Kürtaj Nedir Kürtaj, herhangi bir sebeple gebeliğin cerrahi müdahale ile sonlandırılması durumudur. Gebelik, zorunlu olarak veya isteğe bağlı olarak sonlandırılıyor olabilir. Tabii bu durumda, etik ve yasal sınırlamalar söz konusudur. Hanımların isimlerinden dolayı karıştırdıkları küretaj işlemi tam olarak bu […]

Kürtaj Nedir

Kürtaj, herhangi bir sebeple gebeliğin cerrahi müdahale ile sonlandırılması durumudur. Gebelik, zorunlu olarak veya isteğe bağlı olarak sonlandırılıyor olabilir. Tabii bu durumda, etik ve yasal sınırlamalar söz konusudur. Hanımların isimlerinden dolayı karıştırdıkları küretaj işlemi tam olarak bu durum değil, rahmin içinde bebek yokken de uygulanan, cerrahi bir temizleme işlemidir. 

Kürtaj nasıl olurkürtaj ne kadar sürer, gibi sorularınıza yazımızın ilerleyen satırlarında cevap vereceğiz ancak öncelikle, bebek aldırma sınırlarını belirleyen yasal kürtaj süresi hakkında bilgiler verip, kürtaj kaç haftaya kadar yapılır, izin alınır mı, bir koşulu var mı gibi konulara değişeceğiz. Ayrıca kürtaj sonrasıkomplikasyonlar konusuna da değinip, kürtaj sonrası kanama durumunda neler yapılabileceğini irdeleyeceğiz.

İstenmeyen gebelik halinin sonlandırılması için kürtaj yapılmaktadır. İşlem 10 haftanın altındaki gebeliklere uygulanır. Bu sürenin ilerisinde hiçbir kürtaj uygulaması söz konusu değildir Elbette sağlığı tehdit eden hallerde haftaya bakılmaz, doktor raporuna istinaden kürtaj yapılır.

Kürtaj Yasası

Çok tartışılan, basını aylarca meşgul eden Kürtaj sürelerini düzenleyen kanun maddesi de aslında kürtajı yasaklayan hükümler içermemektedir. Kanuna göre kürtaj yasak değildir. Herhangi bir gebelik, eğer 10 haftayı geçmemişse, hiçbir izne veya rapora tabi olmaksızın sonlandırılması için hekime başvurulabilir. Kanun bu konuda çok açıktır. 10. Haftadan sonra ise, yasak olan; isteğe bağlı kürtajdır. Yani sağlığı tehdit eden bir durum varsa, yine kürtaj yapılabilecektir. Ayrıca kürtaj için eşlerin rızası öngörülüyor olsa da, bu konuda cezai müeyyide içeren bir kanun maddesi olmadığından, anne tek başına karar alıp bu işlemi gerçekleştirebilir.

Kürtaj Ne Zaman Yapılır


Kürtaj Ne Zaman Yapılır

İsteğe bağlı kürtaj, 10. Hamilelik haftasına kadar herhangi bir zaman yapılabilir. Kanuni sınırlar bu şekildedir. Bu haftadan sonra ise, doktor raporuyla, gebeliğin sona erdirilmesine karar verilmedikçe kürtaj yapılamaz. İşlemi yapan hekim de, hasta da suçlu olup ciddi ceza istemleri ile yargılanacaktır.

Kürtaj Nasıl Yapılır


Kürtaj Nasıl Yapılır

Kürtaj nasıl yapılır? Kürtaj kesinlikle normal veya sıradan bir uygulama değildir. Aile planlaması maksadıyla bu yöntemi düşünmek doğru değildir. Beraberinde pek çok riski getirir. Kürtaj cerrahi bir müdahaledir. Aspirasyon yöntemiyle ceninin rahimden alındıktan sonra, küretaj yapılarak rahimin temizlenmesi işlemlerini içerir. Genel anestezi uygulanır ve ciddi sayılabilecek bir işlemdir. Gerek öncesindeki tetkikler, gerek sonrasındaki tedbirler dikkatle uygulanmalıdır.

Kürtaj bir takım riskler barındırır, örneğin rahmin ve bağırsakların zarar görmesi, iyileşme sürecinin çok uzun olması dolayısıyla kanamaların olması, tam olarak alınamayan ceninden parça kalması ve elbette cerrahinin genel bir riski olan anestezinin yan etkileri, kürtaj sırasında oluşabilecek risklerdir.

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler


Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj işleminden sonra en çok dikkat edilmesi gereken husus, vajinal temizlik konusudur. Enfeksiyonlara karşı bu noktada ciddi tedbirler alınmalıdır. Örneğin, devamlı sıhhî ped kullanılmalı ve mümkünse 3-5 saatte bir değiştirilmeli, kürtaj sonrası 3 hafta cinsel ilişkiye girilmemeli ve deniz havuz gibi basınçlı sıvı temasına yol açabilecek etkinlikler yapılmamalıdır. Ayrıca hekimin yazacağı ilaçlar zamanında ve eksiksiz olarak alınmalıdır.

Kürtaj sonrası ilişki en erken 4. Haftadan sonra olmalı, mümkünse kürtajdan sonra hamilelik en az 3 ay sonra düşünülmelidir.Normal koşullarda kürtaj sonrası adet, 4 hafta sonra görülmeye başlanmalıdır.

Kürtajın Zararları

Doğru yöntemlerle, zamanında ve sıhhî biçimde yapılan kürtajın zararlarından söz etmek yersiz olur. Ancak, düzenli ve devamlı kürtaj yaptırmak elbette zararlıdır. Zira bu bir çeşit ameliyattır, ayrıca işlem bir çeşit parçalayıcıyla rahime girilip, rahimin kazınması işlemidir. Bu işlem sık sık yapılırsa, sorunlar ortaya çıkabileceği aşikârdır. Olası riskleri almak yerine doğum kontrol yöntemlerine başvurmak daha doğru bir tercihtir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?