• TARİH: 16.06.2019
Kürtajdan Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır?

Kürtajdan Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır?

Kürtaj işlemlerinin gerçekleşmesinden sonra kadının tam olarak kendini iyi hissetmesinden sonra hamile kalınabilir. Belirli bir süre kesinlikle yoktur. Kadın ne zaman kendini hazır hissederse o zaman hamile kalabilir.

Kürtaj Yasası

Kürtaj yapım işlemleri sırasında kadının rızası kesinlikle olmak zorundadır. Kadın rızası olmadan gerçekleşecek olan bir kürtaj hapis cezasına kadar gitmektedir.

Kürtajın evli bir kadın çerçevesinde olmasında yine kadına öncelik verilmektedir. Kadın kendi tercihini yaptıktan sonra eşinin de onayı olmak zorundadır.

18 yaşından küçük biri için kürtaj durumunun tam olarak gerçekleşmesi için hem kendi rızası olmak zorundadır hem de ebeveyn kararının olması zorunludur.

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı?

Ülkemizde yasal bir şekilde gerçekleşen kürtajın 10. gebelik haftasına kadar oluşması gerekmektedir. 10.gebelik haftasından gerçekleşecek bir kürtaj durumunda en az 1 yıl kadar hapis cezası alınacaktır. Ayrıca devlet tarafından para cezası da verilebilir.

Kürtaj Hamileliğin Kaçıncı Haftasında Yapılır?

10.gebelik haftasına kadar beklemeden tam olarak bir kürtaj süresi uzmanlara göre 5 ile 6.haftasında gerçekleşmesi daha sağlıklıdır. Bu durumlara bağlı olarak kürtaj işlemleri daha iyi olacaktır.

Kürtaj İlaçları

Kürtaj yöntemleri arasında vakumlu kürtaj daha rahat bir durum yaratmaktadır. İleride gebe kalmak isteyen bir kadın açısından daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca kürtaj süresinin ilaç sayesinde de gerçekleştiği bilinmektedir. Bazı durumlar da kadınlar rahat bir şekilde bu ilaçları kullanırken, bazı durumlar ilaçların cerrahi bir yardım ile alınması gerekmektedir.

Bazı ilaçlar genel olarak gebeliğin ilk haftalarına etki etmektedir. Gebeliğin ilk haftalarında etkisinin kullanılacağı ilaçların eczanelerde bulunması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu ilaçların hastanelerde yer alan jinekologlar tarafından verilmektedir.

Oksitosin olarak adlandırılan kürtaj ilacının ise düşük dozlarda alınması ile az bir sorunla karşılaşılmaktadır. Fazla kullanımında ise tansiyon düşüklüğü ya da rahim yırtılması gibi durumlar söz konusu olacaktır. Buna bağlı olarak bu ilacın cerrah tarafından kullanılması son derece önem arz etmektedir.

Kürtaj Sonrası

Kürtaj sonrası kadınların genel olarak dinlenmesi gerekmektedir. Genel bir süre zarfı ise 3 gün yeterli olacaktır. Kürtaj sonrasında kanama gibi bir durum söz konusu olursa 3 gün daha dinlenmesi iyi olacaktır.

Kürtajdan Hemen Sonra Hamile Kalınır Mı?

Kürtaj sonrası hamilelik ne zaman olmalı gibi bir durum söz konusu olduğunda kadın kendini tam olarak ne zaman hazır bulursa o zaman hamile kalması iyi olacaktır. Kürtajdan sonra hamile kalmak için belirli bir süre zarfı bulunmamaktadır. Kürtaj sonrası hamile kalmak rahat bir şekilde gerçekleşecektir. Ancak her bünyede farklılık göstereceği için uzman bir doktor yardımı almak sağlığınız açısından önem arz edecektir.

Kürtaj sırasında dikkat edilmesi gereken durumlar söz konusudur. Kişinin kürtaj olmasından önce kişiye ait geçmiş hastalıklarının bilgisi alınması gerekiyor. Buna bağlı olarak farklı durumlar söz konusu olabilir.

Kürtaj sonrası hamilelik bu şekilde rahat olacaktır.

Kürtaj Sonrası Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

Kürtaj sonrası hamilelik döneminde en dikkat edilmesi gereken durumlardan biri ise kadının psikolojik olarak buna tam hazır olmasından geçmektedir. Kürtaj ne kadar basit bir cerrahi durum olarak sonuçlansa dahi kürtajdan çıkan kadınların genel olarak psikolojilerinde sorun yaşadığı bilinmektedir.

Kürtajdan Sonra Hamilelik

Kürtajdan hemen sonra hamile kalmak için hiçbir sebep bulunmaz iken bazı kadınlar ruhsal olarak çökme hallerine girebilmektedir. Erkek tarafından bu durum son derece pozitif olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Hamile kalmak isteyen bir kadının psikolojik olarak tedavi görmesi de söz konusu olabilir. Bu şekilde erkekte, kadın için her türlü yardım etmesi bu süreç boyunca son derece önem sarf eder. Kürtaj boyunca erkek kadın için psikolojik destek sağlaması gerekmektedir.

Kürtaj Fiyatları

Bilindiği üzere son zamanlarda bilinçsizce ve korunmadan gerçekleştirilen birlikteliklerin sonucu olarak bireylerin çoğunluğunun kürtaj operasyonuna yönlendirmektedir. Kürtaj işlemlerinin artmasıyla oluşan çocuk aldırma işlemi genellikle kürtaj yaptırmak isteyenlere doğal olarak kürtaj fiyatları ne kadar sorusunu akıllara getiriyor. 2018-2019 kürtaj fiyatları operasyon esnasında sebepler göz önüne alındığında 700 Tl ile 3000 Tl arasında değişkenlik göstermektedir.

Özel Hastanelerde Kürtaj Fiyatları

Özel hastanelerde kürtaj fiyatları genelde operasyonun işlevine göre fiyat değişimlerine uğramaktadır. Kürtaj fiyatları 500-700 Tl aralığında başlayarak 2500-300 Tl gibi kürtaj fiyatlarına rastlamak mümkün.

Devlet Hastanelerinde Kürtaj Fiyatları

Devlet hastanelerinde kürtaj fiyatları özel hastanelere nazaran daha uygun. Fakat Devlet hastanelerinde kürtaj isteğe bağlı uygulanmasa da keyfi olarak kürtaj işlemi gerçekleştiren SGK kurumlarında fiyatlar 150 Tl’den başlıyor ve 700 Tl’ye kadar gidebiliyor. En uygun kürtaj fiyatları Devlet hastanelerinde gerçekleştiriliyor olmasına rağmen zorunluluk dışında kürtaj yaptırmak çok zor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?