• TARİH: 18.08.2019
Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öncelik ile kuru öksürüğe sebep olan farenjiti iyi kavramak lazım olur ve buna iyi gelen formül arıyorsanız aklımızın bir kenarında müzmin duruma gelen öksürüğün mühim bir sebebinin süreğen farenjit adı verdiği yutak olarak da tanınan farenks duvarının iltihaplı ve ödemli bulunduğu hallerde görülebildiğini bilmeliyiz.

  • Kronik farenjit
  • Sigara kullanan
  • Alkol alışkanlığı bulunan

Asitli içecek kullanımı çok olan bireylerde daha sık görülür ve neticesi rahatsız edici ilaç alımına direnen kuru ve balgamsız bir iritatif öksürük ve boğazda acı, yanma hissi ile kendini gösteren bir tablodur.

Elbette bu süreğen hal sigara ve alkol ile olan bireyin birlikteliği devam edecek olursa uzun dönemde farenks duvarı metaplazi ya da displazi ve son nokta olarak ölümcül bir hastalık olan farenks duvarı kanserine dönüşebilir.

Zencefil, Bal Karışımı Öksürüğe İyi Geliyor: Bilindiği gibi bal bünyesinde öksürük gideren bileşenler bulunmakta. Taze zencefili rendeledikten sonra çay süzgeci ile parmakla bastırarak suyunu çıkarın. Daha sonra bir büyük kaşık bal ek edip karıştırın. Öksürük tedavisi amacıyla kür hazır.

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Eğer koyu mukus içeren, bazı durumlarda kötü kokulu ya da yeşil renkli balgam ile birlikte kendini gösteren balgamlı öksürük sık sık altta yatan bir bakteri enfeksiyonuna işaret edebilir.

Ihlamur, karanfil, kabuk tarçın, zencefil balgamlı öksürüğü kesmek amacıyla resmen birebir. İsterseniz bu bitkilerin çayını yapabilirsiniz. Evde bu bitkiler bulunuyorsa bir bitki çayı yaparak demleme yapabilirsiniz. Bitki çayları normal kara çay gibi demleme yapılırsa özelliğini kaybedebilir, en çok 5 dakika içeresinde demleme prosedürünü gerçekleştirin. Demleme ardından dinlendirmek çayı daha etkili yapacaktır, ilaveten üst solunum yollarına iyi gelir.

Ihlamur Çayı: Öksürüğü ne keser diye sorsak herkes ıhlamur çayından bahseder.

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir Bitkisel

Öksürük Elma, Ihlamur, Karanfil Kürü İle Geçer: Öksürüğe iyi gelen başka bitkisel tedavi çözüm yöntemleri arasında bu çay tanımı gerektiğince faydaları olan bir karışımdır. 1 adet elmanın kabuklarını soyduktan sonra tencereye alın. Üzerine bir tutam ıhlamur, birkaç karanfil, 1 kalın dilim limon ve evde varsa 1 adet kabuk tarçın ile kaynatın. Yetişkin ve çocuklarda öksürüğe iyi gelen kür tanımıdır. Bir nevi evde öksürük şurubu yapmaktır.

Eğer bu saydıklarımızı denemiş ancak duruma öksürüğünüz sizi uyutmuyor ve sık sık kuru ya da az balgamlı öksürükten şikayetçi iseniz 2 bardak suyun amacıyla ayvayı kabukları ve orta koçanı ile koyup bir kabuk tarçın ve 1 tutam ıhlamuru ekleyerek 10 dakika kaynatalım ve ılık olarak amacıyla 1 kaşık bal ile içelim fark edeceksiniz ayvanın ek katkısı hem boğazınızda ki tahrişe iyi istikbal hem de bronşlarınız da bir genişleme yaparak sizi ferahlatacaktır.

En Etkili Öksürük Şurubu İsimleri

İster çocuklarda öksürük şikayeti ya da yetişkinlerde fark etmeden kullanacağımız öksürük şurupları acil tedavi amacıyla kullanılır. Öksürük İlacını Prospektüs kurallarına uyarak kullanınız.

Aferin Şurup: Grip, nezle gibi soğuk algınlığı bulaşmaların tedavisinde de etkili olan bu şurup öksürüğe iyi geliyor.

Tylol Cold Öksürük Şurubu: Grip ile görülen hafif öksürük tedavisi amacıyla sarf edilen bu şurup burun tıkanıklığı ve burun akıntısı tedavisi amacıyla.

Öksürük Neden Olur, Nedenleri Nelerdir;

3 haftadan çok süren şikayetleri uzamış ya da süreğen öksürük olarak nitelendirilebilir ve değişik hastalıkların habercisi olabilir. Nadir olsa da akciğer kanseri, ses teli ve bronş kanseri gibi hastalıklar görülebilir. Bu belirtilerle birlikte hastada, süratli kilo kaybı, zatürre, halsizlik, sık olarak ateşlenme gibi rahatsızlıklar görülebilir. Eğer uzun süren bir öksürük şikayetiniz varsa eksper hekime başvurmalısınız.

Alerjik Reaksiyonlar: Mevsimsel ya da bulunulan ortamdaki hava kalitesi, pis hava, sigara dumanı, parfüm kokusu ya da hoşlanılmayan bir koku, toz oluşumu, köpek ya da kedi tüyü mühim alerjik sebepleri arasındadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?