Sağlık

Lazerle Leke Tedavisi

Lazerle Leke tedavisi; yüzdeki, boyundaki ve ellerdeki lekelere de uygulanabilir. Yüz bölgesinde meydana gelen lekeler üzerinde de oldukça etkilidir. Lazer gelişen teknoloji ile sağlık ve güzellik alanında birçok noktada en çok tercih edilen uygulama ve kesin çözüm oldu Lazerle leke tedavisi de bu yollardan biri peki lazerle leke tedavisi olmak istiyorsunuz ne yapmalısınız? İşe bu sorular için Yazının devamına bakınız.

Lazerle Leke Tedavisi

Lazerle leke tedavisi : Son dönemlerde herkes bunu konuşuyor, yüzünüzdeki ve vücudundaki tüm lekelerden basit birkaç seans sonrası sonsuza kadar kurtuluyor. Damar ve yara lekelerinin, çatlakların yok edilebilme ihtimali, hem fiziksel görünüm hem de kişisel özgüven kazanımı anlamında oldukça önemli. Peki lazer teknolojisi ile uygulanan bu yeni dönem tedaviler ne kadar sağlıklı?

Lekelerin Lazerle Tedavi Edilebileceklerine Nasıl Karar Veriliyor?

Damar izleri özellikle bacaklarda ve yüzde estetik sorun yaratır. Genelde kılcal olan damarlar derinin yüzeyine çok yakın olur ve kırmızı renkte ağ gibi bir görünüm verirler. Bacaklarda da aynı görünümü gözlemleyebiliriz. Daha deriden geçen ve mavi mor renk olan damarlar ise toplardamar vasfındadır, eğer dışarı doğru şişlik yapar ve ağrı varsa akla varis getirilmemelidir. Kılcal damarlar leke görünümünde değildir, oldukça keskin sınırlı ve kırmızı olurlar. Leke şeklinde damarsal yapılar ise göllenme gibi, şarap lekesi tarzında yaygın kırmızı ve mor renkte görülebilirler. Bu durumda kılcal damar özelliği taşıyan lezyonlar lazerle tedavi edilebilir demektir.

Yüzde ya da Vücutta Görülen Her iz Lazerle Tedavi Edilebilir mi?

Evet her iz tedavi edilebilir, ama şartlar uygun olmalıdır. Özellikle tedavi mutlaka güneşin az görüldüğü kış aylarında yapılmalıdır. Lekenin ve izin neden kaynaklandığı kapsamlı bir biçimde incelenmelidir. Akne izleri, yara yanık gibi izler, derin izli ( striae ) denilen çatlaklar uygun lazer tipleri ile tedavi edilebilirler. Ancak bu konuda uzman doktorun ne kadar iyileşme olacağı konusunda söylediklerine dikkat edilmesi gerekir. Bazı izler tamama yakın silinebilirken; bazı derin ( aknelerde  ve yanık )izlerde başarı şansı düşüktür.

Uzman Hekimler Lazeri Tavsiye Ediyor mu?

Bu tür uygulamalar uygun zamanda yapılırsa sonuçları yüz güldürücüdür, ama hiçbir zaman herhangi bir moda akımı gibi herkesin yaptırması gereken bir tedavi olarak algılanmamalıdır. Uzman hekim kontrolünde gerekli ve uygun görüldüğünde başvurulur.

Lazer Tedavisinde Deride Herhangi Bir iz Kalma Riski Var mı?

Uygun olmayan cihazlar ve uzman olmayan kişiler tarafından yapılan bu tür müdahalelerde en sık karşımıza çıkan kontrolsüz yanıklar, skar hipo ya da hiperpigmentasyon olarak tanımladığımız istenmeyen kalıcı izlerdir.

Lazer Tedavinin Uygulama Yaşı Var MI?

Tedavinin yaşı genellikle insanların kendini rahat hissedebileceği ve tedaviyi tolere edebileceği yani 18 – 20’li yaşlarda başlar, cildin turgor ve tonusunun bozulmaya başladığı 30 – 40’lı yaşlarda artarak devam eder ve 50 – 60’lı yaşlarda ise çok fazla bir faydası olmayacağı için biter.

Lazerle Leke Tedavisi İşlemi Nasıl Yapılır?

1- Lazer; uygulanacak kişinin, cildinde güneş veya sivilce izlerine rastlanır. Lekelerden şikayet eden kişiler; lazer yaptırabilirler. Lazer leke tedavisinde; özel ışınlar kullanılarak işlem yapılır. Bu ışınlar, deride rengi bozan ve düzensiz renklerin oluştuğu kısma uygulanır. Derideki melanin tabakasının eski rengine dönmesi sağlanır. Derinin üst kısmı soyularak, ortaya yeni bir deri çıkması amaçlanır. Derinin üst kısmı soyulursa; lazer tedavisi de başarıya ulaşmış olacaktır.

2- Derinin üst kısmı soyulurken hasta çok bilinçli olmalıdır. Güneşle irtibatın kesilmesi gerekeceğinden; lazer işleminin daha çok kış aylarında uygulanması önerilir. Lekeler için en sık tercih edilen lazer yöntemi; IPL lazerdir. IPL lazerde ışınlar; flaş ışığından elde edilir. Bu yüzden lekelere karşı daha etkilidir.

3- Lazer uygulama süresi; seans başı 20 ile 30 dakika arasında sürmektedir. Lazer yapım aralıkları 1 ay olmak üzere 4 kere lazer işlemi gerçekleştirilir. Lekeleriniz daha derinse, birkaç seans daha uygulama gerçekleştirilebilir. Bir ay ara verildiği süre içinde; cilt mutlaka güneş kremi ile korunmalıdır. Çünkü; cilt daha hassas ve korunmasız olacaktır.

4- Lazerden sonra ciltte kabuklanma ve kaşıntı görülebilir. Bu çok normal bir süreçtir. Ölü deri kendini yenilediği için; kaşınma ve batma hissi duyulabilir. Ölü deri kendini attıktan sonra; ortaya çıkan deri pürüzsüz ve sizi memnun edecek düzeyde olacaktır.

5- Lazer işleminden önce; tca gibi cilt soyma işlemlerini yakın bir zamanda yaptırmamış olmanız gerekir. Eğer yakın bir zamanda cilde tca uygulanmış ise; ciltte alerjik reaksiyonlar görülebilir. Ciltte herhangi bir güneş yanığı veya solaryumdan kaynaklanan bronzluk olmamalıdır.

Doktorunuzla bütün ayrıntıları konuşarak; lazer işlemine karar vermelisiniz. Herkesin öncelikle baktığı bir yer olan, yüz bölgeniz sağlıklı ve canlı olmalıdır. Lazer merkezlerini dikkatli bir şekilde araştırarak; cildinize işlem yaptırmalısınız.

Cilt lekelerine ne iyi gelir yazımızı okuyunuz…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı