• TARİH: 19.07.2019
Lustral

Lustral

Lustral etken maddesi sertralin olan, beyaz renkli bir tablettir. 100 mg ve 50 mg’lık çeşitleri bulunan bu ilaç, doktor kontrolünde yetişkinlere verilmektedir. Farklı çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılan lustral ilaç hakkında detaylar ve merak edilenlere bu yazımızda yer vereceğiz.

Lustral Nedir?

Lustral, piyasada yer alan önemli ilaçlardan biridir. Ruhsal bunalım ve depresyon halinde kullanılan bu ilacın bazı durumlarda alınmaması ya da dikkatli kullanılması gerekir. Lustral ilaç;

 • Şizofreni hastalığı için kullanılan Pimozid adlı ilaç ile birlikte kullanılmaz.
 • Aşırı mutluluk hissi, sersemlik, huzursuzluk, sarhoş gibi hissetme, sıcaklık, terleme veya kas sertliği durumunda ilacın alınmaması ya da kontrollü alınması gerekir.
 • Epilepsi hastalığı ya da daha önceden havale geçirmiş olanlarda daha düşük doz kullanılabilir.
 • Hastalığı ile ilgili başka ilaç kullananlarda Lustral ilaç kullanımı sınırlandırılabilir.
 • Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde doktor kontrolünde belirli dozlarda alınabilir.
 • Karaciğer rahatsızlığınız varsa ya da eletroşok tedavisi görüyorsanız doktorunuz düşük dozda Lustral ilaç kullanmanızı önerebilir.
 • Lustral ilaç, tablet şeklinde satılan bir ilaçtır. Hap şeklindeki ilacı mutlaka yutma sureti ile vücuda almak gerekir.
 • Hapın diş ile kırılması, ezilmesi ya da eritilerek içilmesi yasaktır. Tek seferde bol su ile yutulan Lustral hap kısa sürede eriyip kana karışarak etkisini göstermeye başlar.

Lustral Adet 

Lustral adet dönemi için kullanılacaksa döngünün 14. gününde alınmaya başlanması gerekir. Adet dönemi girişinde ilacın kesilmesi ve yine sonrası 14 gün alınması gerekir.

Lustral Günde Kaç Tane İçilir?

Diğer hastalık ya da sağlık problemleri için günde 1 kere ya da 2 kere alınması gerekir. Genel olarak bu şekilde kullanılan Lustral tablet, hastaların durumlarına göre doktorları tarafından değişik şekillerde verilebilir.

 

Lustral Nasıl Kullanılır?

Lustral Etken maddesi, Sertralin olan antidepresanlar içinde en fazla bilinen ve kullanılanı olan Lustral, depresyon ve bunalım durumlarında kullanılır. Genel olarak 18 yaş üzeri bireylerde etkili şekilde kullanılan bu ilaç, grekli görüldüğünde 18 yaş altında da doktor kontrolü ile kullanılabilir. Piyasada bu ilacın Lustral 50 MG ve Lustral 100 MG olarak iki çeşidi bulunmaktadır.

Lustral tablet ya da kapsül ilaç, doktor önerisi ile kullanılan ilaçlar arasında yer alır. Tek seferde bol su ile yuturak kullanılması gereken bu ilaç, doktorun hastaya verdiği dozlarda alınmalıdır. Bu dozun aşılması ya da daha az alınması tedavinin ilerlemesinde sorun oluşturabilir.

Lustral Aç Karnına İçilirMi?

Bu nedenle mutlaka hastalar, belirtilen dozda ilaçlarını alıp kullanmalıdır. Lustral tablet, yemekler ile birlikte ya da yemeklerden sonra alınmalıdır.

Lustral Alkol

Lustral ilaç kullanımı sırasında kesinlikle sadece su ile içilmeli ve kullanımı sırasında alkol alınmamalıdır.

Lustral Diğer İlaçlarla Kullanımı

Lustral ayrıca yeşil reçeteli ilaçlar ile de birlikte kullanılmamalıdır. Emzirme döneminde ve hamilelikte ilacın kullanımı sakıncalıdır. İlaç genelde 6 ay süre ile kullanılır. Dozu ilk kullanmaya başlanılan haftalarda sürekli kontrol ile doktor tarafından düzenlenir. Bırakılması gerektiğindeyse yine doktor kontrolünde doz doz azaltılarak bırakılması sağlanmalıdır.

Lustral Ne İşe Yarar

Lustral tablet ilaç, depresyon, ruhsal çöküntü, takıntı, sürekli kaygı ve aşırı stres durumlarında hastaların kendilerini daha iyi hissetmeleri için önerilir.

Lustral Yeşil Reçetemi?

Normal reçete ile satılan bir antidepresan olan ilaç, düzenli kullanım ile kısa sürede hastanın şikayetlerini azaltır.

Lustral Etkileri

Hafif derecede intihar düşüncesi olan, kendine ya da çevresindekilere zarar verme eğiliminde olan kişilerin bu düşüncelerinin önüne geçmek için kullanılabilir. İntihar eğilimi olan kişilerin büyük kısmı ilaç kullanımını da reddedeceği için ailelerinin ve sevdiklerinin gözetiminde bu ilaçların alındığından emin olunması gerekir.

Sürekli çevresindeki sevdiklerinin zarar göreceğini düşünen, yersiz kaygı ve tereddütler ile hayatını zorlaştıran kişilerin tedavisinde lustral ilaç kullanılabilir. Bu durumda olan ve Lustral kullanmaya başlayan hastaların büyük kısmı, kısa sürede kaygılarından kurtuldukları konusunda yorumalrda bulunmuşlardır.

Lustral Faydaları Nelerdir?

 • Lustral ilacın çok sayıda faydası mevcuttur. Pek çok sağlık sorununun çözümünde kullanılan ilacın en bilinen faydalarını aşağıda maddeler halinde sıraladık.
 • Lustral ilaç, depresyon başlangıcı, ruhsal gerginlik, stres durumlarında etkili şekilde kullanılabilir. Hastanın durumuna göre günde 1 ya da 2 kere alınması gereken bu ilaç aynı zamanda farklı dozlarda da alınabilir.
 • Adet dönemi öncesinde bayanların yaşadığı hormonal değişiklikler nedeni ile ortaya çıkan sıkıntıların giderilmesinde etkilidir. Bu dönemdeki ağrı, stres ve sıkıntının engellenmesinde kullanılabilir.
 • Aşırı tedirginlik durumu ve sürekli kaygı rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılabilir. Bu ilacın kullanımından sonra kendini daha güvende hissettiğini ya da kendine daha fazla güvendiği için hayatında düzelmeler yaşadığını söyleyenlerin sayısı oldukça fazladır.
 • Yaşanan her hangi bir kötü olay ya da kaza sonrasında geçirilen travmanın etkisinin hafiflemesinde bu ilaçta yararlanılabilir. Yeterli dozda ve düzenli olarak alındığında hastanın kısa sürede kendini toplaması söz konusudur.
 • Sürekli kaygılı olan, mutsuz ve umutsuz kişilik sergileyenler, bu ilaçtan kullanabilir. Kişide var olan kaygı ve endişelerin önüne geçmekte etkili olan Lustral, ilk kullanım ile birlikte hastanın daha mutlu olmasını, daha pozitif düşünmesini sağlayacaktır.
 • Hafif intihar girişimi düşüncesi olan kişilerde, bu düşüncenin yok olması için kullanılabilir. Ancak mutlaka bu tür durumlarda ilacın kullanımı aile kontrolünde olmalı.
 • Umutsuzluk ve mutsuzluk nedeni ile hastada ortaya çıkan yeme bozukluklarının düzelmesinde etkilidir. İştah azalması ya da aşırı iştah artması durumlarının önüne geçmek için etkili şekilde kullanılabilir.

Her ilaçta olduğu gibi Lustral ilaçta da faydaların yanında zararları da mevcuttur. Yanlış kullanım ya da bilinçsiz alım nedeni ile ortaya çıkan yan etkiler hastanın kendini daha kötü hissetmesine neden olabilir. Lustral ilacın en yaygın yan etkileri, ağız kuruluğu, terleme, tansiyon yükselmesi, baş dönmesi, iştahsızlık, uykusuzluk olarak sıralanabilir.

Bu yan etkiler en sık rastlanan etkilerdir. Bir de ilacın kullanımı sonrasında nadir olarak rastalanan yan etkiler vardır. Bunlar; halsizlik, ateş basması, göğüs ağrısı ve alerjik reaksiyonlar. Sık görülen ya da nadir görülen bir ya da bir kaç etki hastada ortaya çıktığında mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurup durum hakkında doktorları bilgilendirmek gerekir.

Lustral Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi Lustral ilaç kullanımında zaman zaman yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu yan etkilerin bazıları sadece ilk kullanımlarda ortaya çıkıp vücudun ilaca alışması ile son bulurken, bazıları uzun süre devam edip kişinin ciddi ölçüde etkilenmesine neden olabilir. Lustral ilaç yan etkilerinden bazılarını sizler için aşağıda maddeler halinde sıraladık.

 • Cilt ve gözde sarı renk oluşumu,
 • Ciltte dantel görünümlü kızarıklıklar oluşması,
 • Cildin pul pul dökülmesi ve kızarması,
 • Yüz, ağız, göz ve dudak bölgesinde şişlik,
 • YÜksek ateş, terleme, yersiz titreme,
 • İshal, iştahsızlık, ani kilo kaybı,
 • Aşırı huzursuzluk, yerinde duramama hali,
 • Havale nöbeti,
 • Ağız kuruluğu, boğaz şişmesi,
 • Sürekli yorgunluk ve halsizlik şikayetleri,
 • Nadir olarak kanlı dışkılama

Bu yan etkilerden biri ya da bir kaçı hastada görüldüğünde mutlaka doktora başvurması, bilgi vermesi gerekir.

Lustral Prospektüs

Lustral antidepresan içinde bulunan prospektüsü, kullanmadan önce mutlaka okunmalıdır. İlaç hakkında ve etkileri konusunda detaylara yer verilen bu kağıtta yer alan başlıklar;

 • LUSTRAL nedir ve ne için kullanılır?
 • LUSTRAL’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
 • LUSTRAL nasıl kullanılır?
 • Olası yan etkiler nelerdir?
 • LUSTRAL’in saklanması, şeklindedir.

İlacı kullanmadan önce mutlaka kullanacak olan kişinin okuması gerekir. Talimatlarda yer alan bilgilerin iyi okunması ve bu konularda bilinçlenmek, ilacın daha verimli kullanılmasında etkilidir.

Lustral ilaç kullananlar, etkilerinden memnun kalsalar da tamamen kalıcı çözüm sağlamadığını bildiriyor. Benzer ilaçlarda söz konusu olan ilacı bıraktıktan sonra belirtilerin yeniden ortaya çıkması bu ilaç için de geçerlidir.

Lustral Kullananlar

Lustral kullananlar yorumları genel olarak iyi yöndedir. İlacı kullanmaya başladıktan sonra kendilerini daha iyi hissettiklerini söyleyen hastalar, etkili bir tedavi yöntemi olduğunun altını çiziyor. İlacın kullanımından itibaren ilk haftalarda etkisini göstermeye başlaması, dozunun hemen ayarlanabilmesinde etkilidir.

Hastanın durumuna göre ilk haftalarda tam olarak doz ayarlaması yapılır ve belli bir süre bu şekilde kullanılır. Hasta ilacı kullanırken kendisini her ne kadar çok iyi hissetse de bırakma aşamasında da mutlaka doktordan destek almalıdır. Bu destek sırasında eğer ilacın bırakılmasına karar verilirse ilk olarak dozunu düşürmek, en son da tamamen bırakmak gerekir.

Lustral Fiyatı

Günümüzde bazı antidepresanlar yeşil reçete adı verilen özel reçeteler ile satılır. Bu ilaçlar bağımlılık yaratabilen, yüksek yan etkileri bulunan ilaçlardır.

Lustral Reçete

Lustral antidepresan ise normal reçete ile eczanelerden satın alınabilen, bağımlılık yaratmayan bir antidepresan türüdür. Tablet yani hap şeklinde olan bu ilacın 28 tabletlik, 56 tabletlik ve special 100 MG 28 tablet çeşitleri mevcuttur.

Bu ilaçların Türkiye genelindeki satış fiyatları şu an;

 • LUSTRAL 50 MG 28 TABLET = 17,47TL
 • LUSTRAL 50 MG 56 TABLET = 23,12TL
 • LUSTRAL SPECIAL 100 MG 28 FİLM TABLET = 27,72TL, şeklindedir.

Yukarıda verdiğimiz fiyatlar, genel eczane fiyatları olup satış yerlerine göre değişebilir.

İlginizi Çekebilir

Katarin  Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri, Faydaları, Kullananlar ve Tüm Sorular.

Reflor  Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri, Faydaları, Kullananlar ve Tüm Sorular.

Roaccutane Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri, Faydaları, Kullananlar ve Tüm Sorular

Prozac Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri, Faydaları, Kullananlar ve Tüm Sorular.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

 1. lustral 50 mg. en zararsız antideprasanlardan birisidir.piskolojik sorunu olan herkes kullanmalı bence.en azından diğer organlara zarar vermezssiniz.mantıklı ve konsantrasyonunuz yerinde olur.olaylara daha mantıklı yaklaşırsınız.ilk 15 gün biraz duygu değişimi ve vücudunuz zorlanır.ama 15 günden sonra alışırsınız.en az 6 ay mutlaka kullanın derim.başlarken tableti 3 e bölüp günde 3 te 1 ini atın.4 günden sonra yarım yarım atın.ondan 4 gün sonra ise tam tablet atın.vücut alışana kadar.bırakırkende günde yarım yarım 1 hafta devam edin.son 1 hafta ise yine 3 te 1 ini kullanın 1 hafta.daha sonra bırakın.aniden bırakmayın sakın.bu benim fikrim.başımdan geçenleri olduğu gibi yazdım.gerisi size kalmış.herkese geçmiş olsun.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?