Mamografi Nedir? Mamografi Nasıl Çekilir?

Mamografi Nedir? Mamografi Nasıl Çekilir?

Mamografi, en kısa tabiri ile meme bölgesi röntgenidir. Meme bölgesindeki olası kist ya da bezelerin belirlenmesinde önemli rol oynar. Başka meme kanseri olmak üzere göğüs ve göğüs bölgesi hastalıklarının erken teşhisi ve tedavisi için önemli yere sahiptir. Bu yazımızda sizlerle mamografi nedir nasıl yapılır sorularından yola çıkarak konu hakkında merak edilen bilgileri vereceğiz.

Mamografi, en kısa tabiri ile meme bölgesi röntgenidir. Meme bölgesindeki olası kist ya da bezelerin belirlenmesinde önemli rol oynar. Başka meme kanseri olmak üzere göğüs ve göğüs bölgesi hastalıklarının erken teşhisi ve tedavisi için önemli yere sahiptir.

Bu yazımızda sizlerle mamografi nedir nasıl yapılır sorularından yola çıkarak konu hakkında merak edilen bilgileri vereceğiz.

Kadınların göğüs bölgelerinde her hangi bir kist ya da kitlenin tespiti için yapılan görüntülenme tekniklerine mamografi adı verilir. Çok sayıda göğüs hastalığı konusunda erken teşhiste önemli yere sahip olan bu uygulama, belirli yaştan sonra her kadına uygulanmalıdır.

Hiç bir şikayeti olmasa bile 40 yaş sonrasında her kadının düzenli aralıklar ile mamografi çektirmesi gerekir. 50 yaşından sonra ise mutlaka yılda bir kere taramadan geçilmesi önemlidir.

Meme kanseri konusunda kadınların bilinçlendirilmesi, hastalığın erken teşhisinde önemli rol oynar. Bu konuda en fazla bilinçlendirme yapılacak olan konu, kişisel meme kanseri muayenesidir. Her kadının belirli aralıklar ile kendi kendine yapabileceği bu muayene, meme kanseri teşhisinde çok önemlidir. Kadınların kişisel meme kanseri muayenesinde ilk adım, görsel bulgulardır.

Meme bölgesinde ortaya çıkan yara, renk değişikliği, meme ucunda içeri kaçma, damarlarda gözle görülür bir şekilde çoğalma ve belirginleşme, memede portakal kabuğu görünümü ve yoğun bir şekilde kızarma, meme kanseri ya da diğer göğüs hastalıkları konusunda size bilgi verebilir. Eğer bu tür belirtiler varsa, vakit kaybetmeden bir doktora başvurulması gerekir.

Bazen gözle görülür bir belirti olmasa da el ile kontrol ile bazı bulgular elde edilir. Bunun için kadınlar elleri ile göğüs bölgesini hafif bastırarak şişlik, sertlik ya da bir kitle olup olmadığına bakarlar. El ile muayenede bir kitle belirlenirse vakit kaybetmeden meme cerrahına veya bir cerrahi onkoloji uzmanına başvurulması gerekir.

Mamografi Hangi Bölüm

Mamografi hakkında bayanların en çok merak ettikleri soru, hangi doktorun bu bölüme baktığı sorusudur. Mamografi için genelde meme cerrahına ya da genel cerrahlardan yardım alınabilir. Mamografi, özel sağlık merkezlerinde ya da bazı devlet hastanelerinde çekilebilir.

Özel kliniklerde mamografi fiyatları değişiklik gösterir. Merkezin yeri, bölgesi, uygulama yapılan alet ve uzmana göre fiyatlarda değişiklik söz konusu olabilir. Eğer özel hastane ya da kliniklerde mamografi ücreti fazla gelirse, yakınlarınızdaki devalet hastaneleri hakkında araştırma yapabilirsiniz.

Bu araştırmalar ile en uygun fiyatlı devlet hastanelerine ulaşılabilir. Bazı devlet hastanelerinde ücretsiz mamografi hizmeti verilmektedir. Yakınlarınızda varsa eğer bu devlet hastanelerinden yardım alabilirsiniz.

Mamografi konusunda bayanların merak ettiği bir diğer konu ise bilateral mamografi nedir sorusudur. Bilateral mamografi, kelime anlamı olarak iki taraflı göğüs röntgeni anlamına gelir. Bu röntgen çekiminde hastanın her iki memesinin de görüntüsü çekilir ve incelenir. Bu incelemeler sonucunda bir sorun olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olunabilir.

Mamografi nedir hangi doktor bakar, sorusuna verdiğimiz cevaplar genel bilgilerdir. Bu bilgilerde yer alan muayeneler ile meme kanseri bulgularına rastlanmasa bile ilk evre meme kanseri olabilir. İlk evrelerinde belli olmayan bulguların ilerlemesi ile değerlendirilmesi de de mümkün olmaya başlar.

Mamografiyi muayene sonrasında genel cerrah, kadın hastalıkları uzmanı ya da meme cerrahları isteyebilir. Mamografi değerlendirmelerinde uygulamayı yapan doktorun uzmanlığı da önemlidir.

Mamografi Nasıl Çekilir?

Mamografi çekimi kadınlar için önemli taramalar arasında yer alır. Bayanlar arasında en fazla görülen kanser türlerinden birisi olan meme kanseri konusunda erken teşhiste çok önemli olan mamografi, ülkemizde özel kliniklerde ya da devlet hastanelerinde çekilebiliyor. Muayene sonrasında doktorların uygun gördüğü şekilde çekilen mamografinin sonuçlarına göre kişisel değerlendirmeler yapılabilir.

Kadınlarda en fazla görülen kanser türlerinden birisi meme kanseridir. Rahim kanseri ile birlikte kadınların korkulu rüyası haline gelen bu kanser türünün erken teşhisi ile tedavisi mümkündür. Meme kanserinin erken teşhisinde düzenli olarak yapılan mamografi taramalarının etkisi çok büyüktür.

Mamografi, özel hastaneler, devlet hastaneleri ve bazı özel kliniklerde çekilir. Bazı devlet hastanelerinde ücretsiz olarak çekilen mamografi, ücretli olarak çekilen yerlerde değişik fiyatlar ile ücretlendirilmektedir.

Kliniklerin mamografi çekimi fiyatları hakkında detaylar için sitelerini ziyaret edebilir ya da merkezlere gidip detaylı bilgi alabilirsiniz.

  • Mamografi hakkında merak edilenlerin başında mamografi çekimi nasıl yapılır sorusu gelir. Mamografi çekiminin yapılma aşamasından önce hazırlığı hakkında bir kaç önemli noktaya değinmek istiyoruz. Mamografi çekimi öncesinde göğüs bölgesine hiç bir şey sürmemiş olmaya özen gösterin.
  • Deodorant, parfüm, losyon ya da krem gibi kozmetik ürünler çekim sırasında yanıltıcı görüntüler elde edilmesine neden olabilir. Bunun dışında mamografi çekimi sırasında göğüslerin fazla etkilenmemesi için adet döneminden sonraki ilk haftalarda çekimi yaptırmaya özen gösterin. Bu dönemlerde göğüs hassasiyeti en az düzeydedir ve çekim sırasında daha az etkilenme sağlanır. Eğer menepoz dönemindeyseniz istediğiniz zaman taramayı yaptırabilirsiniz.
  • Mamografi çekimi için hastanın üst bölgesini tamamen soyması istenir. Bunun için o gün tek parça kıyafet giymemeye özen gösterin. İki parça kıyafetler ile sadece bedenin üst kısmının soyulması sağlanabilir. İşlem öncesinde alacağınız ağrı kesiciler de tarama sırasındaki hassasiyetin azalmasını sağlayacaktır.
  • Mamografi çekimi için bedenin üst kısmını tamamen soyun. İşlem için inen özel aparatın üzerine göğsünüzü koyun. Bu özel aparat ile göğüs kısmı sıkıştırılır ve doku kalınlığı inceltilir. Bu sayede daha kolay bir röntgen çekimi olur. Eğer sıkıştırma işlemi sırasında çok ağrı duyarsanız taramayı yapan teknisyene konu hakkında bilgi vermeniz gerekir.
  • Çekim sırasında nefesin tutulması ve hareketsiz olarak çekim sonuna kadar beklenilmesi istenir.
  • Yine merak edilen bir soru olan mamografi çekimi ne kadar sürer sorusuna yaklaşık yarım saat olarak cevap verebiliriz. İşlem sonrasında teknisyen işlem hakkında görüntü kalitesini denetler. Eğer görüntü iyi değilse yeniden çekim yapılır, iyi ise hastanın giyinmesi istenir.

Genel olarak mamografi çekimi bu şekilde yapılır. Çekim sırasında genel olarak çok az bir sızı hissedilebilir. Ancak bu korkulacak düzeyde değildir. Bayanların 40 yaşından sonra yaptırması gereken genel taramalar arasında yer alan mamografi 50 yaşından sonra her sene düzenli olarak yapılmalıdır. Ailesinde meme kanseri olan yakınları bulunan kişiler bu konuda daha fazla dikkatli olmalı, daha fazla el ile muayenesine özen göstermelidir.

Tarama sonunda elde edilen görüntüler, uzman bir radyolog tarafından incelenip değerlendirilmelidir. Bu değerlendirmeler sırasında görüntülerde;

  • Şekli bozuk dokular,
  • Kireç çözeltileri,
  • Kitleler, kontrol edilir.

Mamografi taramasını daha önce yaptırmış olan kişilerin daha önceki görüntüleri ile şimdiki görüntüleri birlikte değerlendirilmelidir. Eğer daha önce başka bir merkezde tarama yapıldıysa tarama sonucu elde edilen görüntülerin yeni merkeze de götürülmesi gerekir. Eğer aynı merkezde tarama yaptırıyorsanız daha önceden depolanan görüntüler olacağı için yeniden götürmenize gerek yoktur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?