Mide Ağrısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Mide Ağrısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Sindirim sistemi, doğrudan tüm sinir sitemi ile ilişkili bir yapı olduğundan hemen her durumda reaksiyon verebilmekte olan; yani hem fizyolojik, hem de psikolojik etkenlere bağlı olarak ağrı ortaya çıkabilen bir sistemdir. Mide, sindirim sisteminin ilk durağıdır ve aslında en hassas noktasıdır. Mide, pek çok psikolojik etkene karşı tepki verdiği gibi, beslenme rejimine karşı da ilk […]

Sindirim sistemi, doğrudan tüm sinir sitemi ile ilişkili bir yapı olduğundan hemen her durumda reaksiyon verebilmekte olan; yani hem fizyolojik, hem de psikolojik etkenlere bağlı olarak ağrı ortaya çıkabilen bir sistemdir. Mide, sindirim sisteminin ilk durağıdır ve aslında en hassas noktasıdır. Mide, pek çok psikolojik etkene karşı tepki verdiği gibi, beslenme rejimine karşı da ilk tepki merkezidir. 

Mide ağrısı nedenleri başlığı altında onlarca neden sayılabilir. Zira bahsettiğimiz gibi Mide Ağrısının Sebepleri hem fizyolojik, hem de psikosomatik olabilmektedir. Yani mide neden ağrır dediğimizde, geniş ölçekli bir değerlendirme yaparak, detaylı sonuçlara ulaşmaya çalışmakta fayda vardır.

Bu yazımızda mide ağrılarını irdeleyip, mide agridiginda ne yapmali sorunuza cevaplar arayacağız. Elbette ağrıyı giderme yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz ve sağlıklı bir sindirim sistemi için yapmanız gerekenleri paylaşacağız.

Mide Ağrısı Nasıl Geçer

Mide ağrılarının fizyolojik nedenleri başlıca,

 • Gaz
 • Gastrit
 • Mide Kanaması
 • Ülser
 • Tömürler
 • Enfeksiyonlar
 • Zehirlenme
 • Alerji
 • Beslenme hataları

Biçiminde sıralanır. Mide çoğunlukla ağrımaz. Esasında midenin ağrıması psikosomatik bir nedene dayanmıyorsa, Ülser, gastrit, kanama ve tümörlerin etkili olma ihtimali vardır. Elbette bunların dışında en çok ağrıya sebep olan faktör gaz durumudur. Tabii besin zehirlenmeleri ve alerjiler de mide ağrısına yol açabilen diğer etkenler arasında yer almaktadır.

Ancak, çok net biçimde belirtilebilir ki, günlük hayatta karşılaştığımız akut mide ağrılarının pek çoğunun sebebi, stres ve beslenme hatalarıdır. Modern toplumların %60’ında beslenme problemleri nedeniyle bütün vücutta olduğu gibi mide üzerinde de büyük olumsuzluklar ortaya çıkmaktadır.

Mide ağrılarının pek çoğunda mide asitinin ani artışı nedeniyle ortaya çıkan krampların etkili olduğu söylenebilmektedir. Günümüzde enfeksiyon nedeniyle mide ağrısı nadir görülür. Bu tip bakteriler modern toplumlarda fazla görülmese de, ishal ile birlikte seyreden mide ağrılarında uzman kontrolü gerekli olacaktır.

Yani mide ağrısı nedenleri çok fazla olmakla birlikte, sık görülen nedenler ortaktır ve bir noktada toplanmaktadır. Mide Ağrısının Sebepleri incelendiğinde genel olarak beslenme biçimi ve stres sebeplerine ulaşılır. Buna mukabil mide neden ağrır dendiğinde öncelikle yeme içme sistemine dikkat edilmesi gerektiği söylenebilecektir.

Mide ağrısı için ilaç gibi gelecek 5 öneri

Yaptığımız açıklamalardan hareketle mide ağrısı nedenleri çerçevesinde ağrıyı gidermenin çok basit yolları vardır. Mide Ağrısının Sebepleri ne olursa olsun ilaç kullanmadan önce bu tedbirlere başvurmakta fayda vardır. Değindiğimiz gibi mide neden ağrır, sorusunun cevabı olarak verdiğimiz başlıklar incelendiğinde, mide agridiginda ne yapmali sorusuna cevap olarak kullabileceğiniz 5 mucizevi yöntem şöyledir,

 • Gazlı ve Alkollü İçecekler Tüketmeyin
  Gazlı ve alkollü içecekler mide asiti seviyesini ciddi oranda artırır ve olası lezyonların ağrımasına sebep verir. Ayrıca bu içecekler, genel olarak sağlıklı da değildir.
 • Yiyecek ve içecekleri Sıcak tüketmeyin
  Gerek yemek borusu, gerek mide kapakçığı ve gerekse mide kesesi için sıcak yiyecek ve içecekler tehlikeli unsurlardır. Hem bu dokularda hasara sebep olabilirler, hem de normalde sorun yaratmayan küçük lezyonların tahriş olarak ağrımasına sebep olabilirler.
 • Gaz yapan gıdalardan uzak durun
  Gaz, midenin kasılmasına ve sonuç olarak ağrımasına yol açar. Bu nedenle öncelikle gaz yapan gıdalardan uzak durulması gereklidir. Ayrıca gıdaları yeterince çiğnemeli ve acele yemek yememeliyiz.
 • Stresi kontrol edin
  Stres mide ağrılarında esaslı nedenlerdendir. Mümkün olduğunca stresten uzak durmak gereklidir.
 • Su için
  Mide asidini kontrol altında tutmak için su tüketmek gereklidir. Ayrıca günde 2 litre tüketmek tüm vücut için oldukça faydalı bir eylemdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?