• TARİH: 15.08.2019
Mide Ağrısı Tedavisi

Mide Ağrısı Tedavisi

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Mide ülseri rahatsızlığı gibi çok daha ciddi bir sebep ile ortaya çıkmış olmayan mide ağrısı rahatsızlığı, kişilerde genellikle yaşam tarzında ki değişiklikleri ile kolay bir şekilde kontrol altına alınabilmektedir. Bir diğer yandan kişilerin yapmış olduğu, bu çabaya rağmen uzun bir zaman dilimi boyunca devam etmiş olan mide ağrısı rahatsızlığının bir doktor tarafından tedavi edilmesi gerekebilmektedir.

Mide ağrısı problemi için uygulanmış olan tedavi yöntemi kişide ki belirtilere bağlı olmuş olarak kişiden kişiye göre değişebilmektedir.Reçete dahilinde verilmiş olan ilaçlarla hem de kişinin yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte mide ağrısı hastalığını kolay bir şekilde iyileştirmek mümkün olabilmektedir.

Mide ağrısı neden olur? >>

Mide Ağrısı İlaç Tedavisi 

Mide ağrısı sorununu  hafifletmeye yardımcı olması için kullanılabilecek ilaçlar arasında şunlar bulunmaktadır :

Gaz giderici ilaçlar :

 • Mide ağrısı hazımsızlık ve gaz sıkışması nedeniyle oluşuyorsa, gaz giderici ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar bağırsaklardaki gazı azaltmaya yardımcı olarak mideyi de rahatlatmaktadır.

Asit üretimini azaltmak için kullanılan ilaçlar :

 •  Mide asidi mide ağrısını tetikleyebilmektedir. Bu durumda, H-2 reseptör blokerleri olarak adlandırılan ilaçlar mide asidini dengelemeye yardımcı olabilmektedir.

Proton pompa inhibitörü :

 •  Proton pompası inhibitörleri, asit salgılayan mide hücrelerindeki asit pompalarını kapatarak ve asit üretimini azaltmayı amaçlayarak çalışmaktadır.

Prokinetik ilaçlar :

 •  Prokinetik ajanlar, midenin daha hızlı boşalmasına yardımcı olmaktadır.

Mideyi boşaltmayı amaçlar ilaçlar :

 •  Midenin tam olarak boşalmaması sonucu oluşan mide ağrısının yaşanması durumunda, doktor tarafından metoklopramid ilaç reçete edilebilmektedir. Diğer yandan, bu ilaç mide ağrısı çeken herkes için uygun değildir, pek çok yan etkiye neden olabilmektedir.

Düşük dozlu antidepresanlar :

 • Trisiklik antidepresanlar ve seçici serotoningeri alım inhibitörleri olarak bilinen ilaçlar, bağırsak ağrısını kontrol eden nöronların aktivitesini inhibe etmeye yardımcı olabilmektedir.
 • Mide ağrısının mide ülseri gibi daha ciddi bir durumdan kaynaklandığı düşünüyorsa, daha ayrıntılı bir tedavi yöntemi uygulanacaktır. Özel diyetlerin mide ülserini önleme veya tedavi etmede çok az etkisi olduğu düşünülmektedir. Tedavi seçenekleri arasında ise şunlar bulunmaktadır:

İlaçla tedavi :

 •  Pylori nedeniyle oluşan enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotikler dahil olmak üzere bazı ilaçlar kullanılabilmektedir. Farklı ilaçların kombinasyon halinde kullanılması da gerekebilir.

Tedavide bazı değişiklikler :

 •  Artr itilacı, aspirin veya diğer anti inflamatuar ilaçlar, tedavinin mide ülseri üzerindeki etkisini azaltabileceği için hafifçe değiştirilebilir.

Asidi azaltma :

 •  Antiasit tabletleri gastrik suları içindeki asit içeriğini azaltmak için kullanılabilmektedir.

Yaşam tarzı değişiklikleri :

 •  Sigara bırakma da dâhil olmak üzere, bazı yaşam tarzı değişiklikleri mide ülserinin belirtilerini hafifletebilir. Sigara, midenin doğal savunma mekanizmalarına etki ederek iyileşme sürecini yavaşlatmaktadır.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri :

Her insanın yaşam tarzı farklı ve beslenme şekilleri farklıdır. Kişinin yapacağı yaşam tarzı değişikliklerinin mide ağrısı rahatsızlığının tedavisinde uygulanmış olduğunda oldukça etkili bir durum olduğu düşünülmektedir. Gitmiş olduğunuz doktorunuz, mide ağrısı rahatsızlığını kendi kendinize  kontrol etmenize çok daha kolay bir şekilde ağrıyı hafifletmenize yardımcı olmak için bazı yaşam tarzı değişikliklerini önerebilir.

Beslenme ve diyet tarzı değişiklikleri ve kişilerin yemek yeme saatleri ve yeme alışkanlıklarında yapılmış olan bazı farklılıklarla mide ağrısı hastalığı belirtilerini kontrol altına almak oldukça mümkün olabilmektedir :

Daha küçük öğünleri yiyin, ancak daha sık yemek yiyin :

 • Midenin boş olması da bazen mide ağrısına neden olabilmektedir. Bu nedenle, düzenli beslenmek de genel mide sağlığı için önemlidir.
 • Yanlış yeme alışkanlıkları nedeniyle oluşan mide ağrısını engellemek için daha küçük öğünlerle daha sık beslenmek en doğrusu olacaktır. Böylece mideye gereğinden fazla stres yüklenmemektedir.

Mide ağrısını tetikleyen gıdalardan uzak durun :

 •  Yağsız ve baharatlı gıdalar, gazlı içecekler, kafein ve alkol gibi bazı yiyecek ve içecekler mideyle ilgili ağrıları tetikleyebilmektedir.
 • Yavaş yavaş yiyin ve iyice çiğneyin: Yiyecekleri yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yemek için kendinize bir zaman tanıyın.

Stresi Azaltmak :

Hayat şartları, sınav dönemleri ,iş sıkıntıları gibi pek çok olumsuz olay stres altında olmamıza vesile olabilmektedir . Stresli olmuş olduğunuz dönemlerde bazı kişiler beslenmesini aksatabilmektedir. Bu durum mide ağrısı rahatsızlığını tetikleyebilmektedir, bu sebep ile, hayatınızda ki stresi azaltma ve daha az stresli olma tekniklerini araştırıp öğrenmek de mideniz açısından faydalı sonuçlar verebilmektedir.

Stresinizi hafifletip azaltmak için severek yaptığınız hobiler ve spor gibi pek çok seçeneğe yönelebilirsiniz. Aynı zamanda, yüzmek, masaj yaptırmak,  gevşeme ve yoga gibi stresle mücadele edilmesini sağlayan spor ve teknikleri de öğrenerek kafanızı dağıtıp stresten uzak durabilirsiniz.

Mide Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Mide ağrısı teşhisi ve tedavisi için bir iç hastalıkları uzmanına (dâhiliye) başvurabilirsiniz.

Mide Ağrısı Nedir?

Mide ağrısı rahatsızlığı, çoğu zaman kişilerde mide kramplarını ya da karın bölgesinde ya da içinde ki donuk ağrıyı tam anlamı ile ifade etmek için kullanılmış olan bir terimdir. Bunun ile birlikte, hemen hemen herkesin sık sık ya da ara sıra yaşayabileceği mide ağrısı rahatsızlığı genellikle kısa ömürlü bir rahatsızlıktır ve altında yatmış olan sebep de çok ciddi değildir.

Mide ağrısının rahatsızlığının şiddetli olmuş olması ise kişilerde endişe edici olabilmektedir. Bu ağrı aniden ve hiç beklenmedik bir şekilde başlıyorsa, özellikle de bir kısımda ve belli bir alanda yoğunlaşıyorsa,  bir doktora başvurup acil bir şekilde tıbbi bir yardım alınması gerekmektedir.

Mide Ağrısı Belirtileri

Mide ağrısı belirtileri >>

Mide Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

Mide ağrısı hastalığı kişilerde bütün karın bölgesinde şiddetli bir şekilde hissedilmemektedir. Kişilerde sadece midede ve midenin çevresinde hissedilmekte olmuş olan bu ağrı genellikle kramplar, şişkinlik,gaz, bulantı ve kusma gibi fark edebilecek en yaygın belirtilerden bazıları ile birlikte oluşmakta ve yaşanmaktadır. Çoğu zaman çok da ciddi bir sağlık sorununu işaret etmeyen bu durum, sebebine bağlı olmuş olarak bilinen diğer belirtiler ile birlikte ortaya çıkabilmektedir.

 • Pek çok zaman, bir tuvalet sorunu rutini problemi sebebi ile oluşmuş olduğu düşünülmekte olan mide ağrısı hastalığı, bağırsakların hareketliliğinden sonra kendiliğinden geçebilen bir rahatsızlık da olabilmektedir.
 • Bunun yanında bununla birlikte, kabızlık ve ishal gibi bir problem ile birlikte oluşmuş olan mide ağrısından tuvalete çıkmak oldukça zor olabilmektedir.
 • Bazen mide ağrısı hastalığının başlangıcı herkes de çok sık yaşanabilen bir durum olabilmektedir. Oluşan bu ağrı kolay kolay geçmeyen ya da  şiddetli bir şekilde zonklayan bir ağrı şeklinde kendini

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?