Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Mide bulantısı nasıl geçer, yavaş yavaş yahut aniden gelen kusma isteği olarak bilinen mide bulantısı çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar ve bazı hastalıkların sinyali olabilir. Mide bulantısının en yaygın sebeplerinden biri de migrendir. Bunun dışında araç tutması, aşırı alkol tüketimi, bozuk gıda tüketimi, sıvı kaybı, vertigo, gıda zehirlenmeleri, stres, endişe, gebelik, mide rahatsızlıkları en […]

Mide bulantısı nasıl geçer, yavaş yavaş yahut aniden gelen kusma isteği olarak bilinen mide bulantısı çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar ve bazı hastalıkların sinyali olabilir. Mide bulantısının en yaygın sebeplerinden biri de migrendir.

Bunun dışında araç tutması, aşırı alkol tüketimi, bozuk gıda tüketimi, sıvı kaybı, vertigo, gıda zehirlenmeleri, stres, endişe, gebelik, mide rahatsızlıkları en yaygın mide bulantısı sebeplerindendir.

Kimi yiyecekler mide bulantısını şiddetlendirir, kimileri de hafifletir. Eğer mide bulantısı düzenli hale gelmişse ve sürekli tekrar ediyorsa, sebebini tespit etmek için mutlaka bir hekime başvurmak ve gerekli tetkikleri yaptırmak gerekir.

Sürekli Mide Bulantısı

Sürekli mide bulantısı, kronik mide bulantısı olarak da adlandırılabilen geçmeyen mide bulantısı başlı başına bir problemdir ve oldukça can sıkıcıdır. Tek başına bir problem olarak kabul edilmeyen mide bulantısı vücutta seyreden başka rahatsızlıkların belirtisi yahut yan etkisi olabilir.

Mide bulantısı, bağlı olduğu sebepler yüzünden geçici de kalıcı da olabilmektedir. Gıda zehirlenmeleri, kabızlık yahut ishal durumları, gastrit, ülser, tütün mamulleri, alkol ve bağımlılık yaratan diğer maddeler, tansiyon problemleri ve gebelik halleri mide bulantısı yapan en yaygın sebeplerdir.

Midem bulanıyor dediğiniz anlarda hemen sebebini araştırırsınız. Eğer araç tutması gibi bariz ve hemen anlaşılır bir sebep değilse mide bulantısının sebebi merak edilir ve tetkik gerektirir.

Mide bulantısı bazen de kusma ile sonuçlanır. Ama bu genellikle geçici mide bulantılarında görülen bir durumdur. Zaten kustuktan sonra mide bulantısı da ortadan kaybolur. Ama kronik mide bulantılarında mide bulantısı artsa da fazlalaşsa da kusma refleksi pek görülmez. Görülse de mide bulantısı bir süre sonra yeniden nükseder.

Mide bulantısı ortaya çıktığında, bu sıkıntıyı gidermek yahut en azından azaltmak için bazı yöntemler uygulanabilir. Söz gelimi mideye fazla yüklenmemek, katı gıdalar tüketmemek, sıvı kaybı yaşamamak adına da su ve sulu gıdalar tüketmek gerekir.

Ama süt ve süt ürünleri tüketmemek gerekir; zira sütün hazmı sırasında midedeki enzimler harekete geçeceğinden midenin yoğun şekilde çalışması ve rahatsızlık hissinin de artması gündeme gelecektir.

Sürekli mide bulantısı hissi ile mücadele etmenin en yetkili şekli hekim yardımı almaktır. Zira geçmeyen mide bulantısının altında yatan sebepler farklı sağlık sorunlarına işaret edebilir.

Ama ara ara gelen ve sebebi aşağı yukarı tahmin edilebilen mide bulantıları için acil ve pratik çözümler denenebilir. Muz, elma, pilav, tuzsuz yağsız makarna, tost gibi katı ve yağsız yiyecekler yenebilir.

Sürekli Mide Bulantısı Neden Olur?

Eğer sık aralıklarla midem bulanıyor diyorsanız iç organlar yahut orta kulakla ilgili sağlık problemleri yaşıyor olabilirsiniz. Vücutta yerleşmiş ve tehlikeli bir enfeksiyonla savaşıyor olabilirsiniz, acil müdahale gerektiren bir sağlık problemi yaşıyor da olabilirsiniz.

Bu sebeple eğer mide bulantısı sık tekrarlıyor ve her tür çözüme rağmen iyileşmiyor ya da iyileşme gösterse bile yeniden başlıyorsa hekime gitme kararını daha fazla ertelememeniz gerektiğini bilmeniz gerekir.

Mide Bulantısı Nasıl Geçer Evde

Peki mide bulantısı nasıl geçer evde hangi doğal çözümlerden istifade edilebilir hatırlamakta ve akılda tutmakta fayda var.

  • Geçici oluşan mide bulantısına en iyi gelen şey bitkisel çözümlerdir.
  • Mide bulantısının başladığı ve arttığı zamanlarda 1-2 adet nane yaprağı çiğnemek yahut nane çayı içmek mide bulantısını bastırabilir.
  • Bulunulan ortamın penceresini açık tutmak, temiz hava almak, temiz havada yürüyüşe çıkmak mide bulantısına iyi gelen çözümlerdir.
  • Elma yemek de mide bulantısı üzerinde iyileştirici etki sağlar.
  • Midenin boş olması da mide bulantısı sebepleri arsında sayılabilir. Çok şekerli, çok yağlı ve çok ağır olmayan yiyecekler tüketmek mide bulantısı üzerinde olumlu tesir yapar.
  • Sıvı kaybına bağlı mide bulantısı yaşanıyorsa içilen sıvı miktarının artırılmasına özen gösterilmelidir.
  • Fındık, badem gibi hafif tuzlu kuruyemişler de mide bulantısını bastırır.
  •  Özellikle gebelik bulantıları için limon tüketimi oldukça işe yarar. Limonun ekşi tadı ve kokusu mide bulantısını hafifletmeye yarar.
  • Zencefil de özellikle araç tutması ve gebelikte yaşanan mide bulantısı için oldukça etkilidir.
  • Lavanta, nane, limon ve zencefil koklamak da mide bulantısına iyi gelir.

Mide bulantısı sürekli hale gelmişse başka bir sağlık probleminin belirtisi olabilir. Bu sebeple sürekli hale gelen ve tekrarlayan mide bulantısı için muhakkak bir hekime başvurmak gerekir.

Mide bulantısı nasıl geçer evde bu konuyla ilgili neler yapılabilir hususunda bazı meyveler de yardıma koşabilir. Karpuz ve muz da bu meyvelerdendir. Bu meyveler potasyum içerikleri ile mide bulantısını bastırırlar.

Mide Bulantısı İlacı

Mide bulantısının en köklü nedenlerinin başında yenilen ve içilen gıda ve içecekler gelir. Mide bulantısı kimi zaman kısa sürede ve kendiliğinden geçerken, kimi zaman da uzun vadede iyileşir. Böyle uzun ve sıkıntı veren süreçlerde mide bulantısı hapı kullanılabilir. Tabii ki hekimin verdiği tavsiye üzerine…

Mide bulantısı için ilaç denildiğinde Metpamid isimli ilaç ve şurup ilk akla gelenidir. 10 mg’lık hap tablet şeklinde satılmaktadır.

Mide bulantısı hapı olan Metpamid, mide boşalmasını geciktiği durumlarda ortaya çıkan bulantılarda, yemeklerden sonra ortaya çıkan mide dolgunluklarında, anoreksi tedavisinde, ameliyat sonrası görülen  bulantı ve kusmalarda, mide ve ince bağırsakta radyolojik tetkik yapılacağı zaman, mide boşalmasını kolaylaştırmak için kullanılabilen bir haptır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?