• TARİH: 21.08.2019
Mide Bulantısı Nedir?

Mide Bulantısı Nedir?

Kişilerde sık sık yaşanan mide bulantısı rahatsızlığı bir hastalık değil genellikle bir belirti olarak ortaya çıkmaktadır. Her ne kadar çok sık yaşanmış olan bir sağlık problemi olmuş olsa da, her gün mide bulantısını hissetmek de normal bir durum olarak karşılanmamaktadır. Mide bulantısı rahatsızlığı genellikle kişiler de kusma isteğinden önce gelmiş olan bir histir, fakat yaşanan bütün mide bulantıları kusma eylemi  ile de sonuçlanmayabilmektedir. Fakat kişiler kustuktan sonra bir nebze de olsa rahatlayabilmektedir. 

Mide bulantısı rahatsızlığı eğer yemek yedikten sonra ortaya çıkmış olan bir rahatsızlık ise, kişiler de  hazımsızlık, gastrit (mide tabakasının iltihaplanması), ülser ya da bu limia gibi sağlık sorunlarına sebep olur ve bunun sonucu mide bulantısı gelişmesi  de bir ihtimal olarak görülebilmektedir. Mide bulantısı rahatsızlığı eğer kişi yemek yedikten 1-18 sonra gelişiyorsa, bu durum gıda zehirlenmesine bağlı olmuşolarak da olabilmektedir. Gıda zehirlenmesi yaşayan kişiler bazı durumlarda mideyi etkilemesi daha uzun bir süreyi de alabilmektedir.

Mide bulantısı rahatsızlığı hamilelik sırasında çok sık görülmüş olan bir belirtidir ve genellikle de, kişiler tarafından oldukça normal bir durum olarak karşılanmaktadır. Bu durum, pek çok zaman hamilelik döneminin ilk 12 haftası boyunca görülmektedir. Fakat bu durum kişiden kişiye göre değişiklikler de gösterebilir.

MİDE BULANTISINI TETİKLEYEN  BİR DİĞER ETKENLER :

 • Yoğun bir ağrı yaşama
 • Bir kafa travması geçirmiş olmak
 • Çok fazla duygusal stres altında kalmak

Mide bulantısı rahatsızlığı bazen kanser ya da ülser gibi çok daha ciddi olmuş olan sağlık sorunlarının da bir belirtisi olabilmektedir.Göğüs ağrısı yaşayan, konfüzyon, yüksek ateş, sert boyun, görmeme ya da bulanık görme, mide üzerinde şiddetli ağrı ya da şiddetli baş ağrısı gibi belirtiler varsa, bir doktor tarafından mutlaka tıbbi bir yardım istenmelidir.

Mide Bulantısı Belirtileri

Mide bulantısı rahatsızlığı başlangıcı, kişiler otururken yada bir işle uğraşırken bile gelebilen midenin bükülmesi gibi rahatsız edici bir his ile ortaya çıkmaktadır. Mide bulantısı rahatsızlığının etkisi ile kişilerde terleme ve baş dönmesi de gelişebilmektedir. Her zaman olmuş olmasa da, bazen mide bulantısından sonra hemen kusma eylemi gerçekleşmektedir.

Mide Bulantısı Nasıl Anlaşılır?

 Mide bulantısı aşağıdaki belirtilere neden olabilmektedir :

 • Huzursuz bir mide
 • Karın ağrısı
 • Geğirme
 • Ağızda asidik bir tat
 • Baş dönmesi
 • Terleme
 • İştah kaybı

Mide Bulantısı Nedenleri

Mide Bulantısı Neden Olur?

Mide bulantısı rahatsızlığı bazı besin ve gıdaları fazla tüketmek, yanlış yemek yeme alışkanlıkları,tetikleyiciler, hazımsızlık gibi vücut da oluşan sindirim sorunları, virüsler,gıda zehirlenmesi, alerjiler (özellikle süt) ve bağırsak tıkanıklığı gibi yaygın sebepler sonucu ile gelişebilmektedir.

Genel olarak, mide bulantısı nedenleri şunlar olabilmektedir:

 • Gastroenterit (mide gribi)
 • Hamilelik
 • Migren
 • İç kulak iltihabı (labirintit)
 • Seyahat etmek
 • Bazı ilaçlar
 • Çok fazla alkol içmek
 • Bağırsaktaki bir tıkanıklık
 • Kemoterapi (kanser tedavisi)
 • Safra kesesi iltihabı

Mide Bulantısı Tedavisi

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

 Mide bulantısı rahatsızlığı kişilerde genellikle basit sebeplerden ötürü oluşmaktadır ve bu durum su ya da bitki çayları yardımı ile kontrol altına alınabilmektedir. Buz dolabında olmuş olan yani normale göre çok daha serin yiyecek ve içecekleri tercih etmek kişilerde mideyi hafifletmeye ve rahatlamaya yardımcı olabilmektedir.

Mide bulantısı rahatsızlığını bastırmak için tuzlu kraker gibi ufak mideyi bastıracak atıştırmalıkları yemek kişinin kendisini çok daha iyi hissetmesini sağlayabilmektedir.

Bazı kişiler de seyahat etme sebebi ile gelişmiş olan mide bulantısı rahatsızlığı vakalarında, bu durumu kontrol altına almak amacı için doktora başvurmakta ve bazı ilaçları reçete dahilinde alıp kullanmaktadır. ilaç kullanmaktan hoşlanmayan  ya da farklı bir çözüm arayan kişiler ise akupunktur gibi alternatif tedavi yöntemlerine de başvurabilmektedirler.

Bir diğer sağlık koşulları sebebi ile sürekli bir şekilde devam etmekte olan mide bulantısı rahatsızlığında, antihistamin ya da antiemetik (kusmanızı önlemek için ilaç) ilaçlar doktorlar tarafından reçete edilebilmektedir. Eğer hamilelik dönemindeyseniz , bebeğinizin güvenliği için doktor çok daha güvenli olabilecek ilaçları belirleyebilmektedir.

Mide Bulantısı Ameliyatı

Mide bulantısı rahatsızlığının sebebine bağlı olmuş olarak,bazı durumlar da doktorlar ameliyatın bir seçenek olabileceğini söylemektedir.Örnek vermek gerekirse, sürekli olmuş olarak devam eden mide bulantısı rahatsızlığı, kafa tası içerisinde meydana gelen basınç artışının ya da bazı tıkanma şekillerinin bir belirtisi ise, kişilere ameliyat tedavisi uygulanabilmektedir.

Mide Bulantısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Mide bulantısı rahatsızlığının altında yatmış olan tıbbi sebebin teşhis ve tedavi edilmesi için gastroenteroloji (mide bağırsaklar ve karaciğer hastalıkları ile ilgilenen alan) bölümüne başvurulmaktadır.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısı Bitkisel Tedavisi

Zencefil : Zencefil, antibakteriyel, antiviral, antiinflamatuar ve antioksidan özelliklerinden dolayı mide bulantısı ve kusmanın tedavisi için ideal bir bitki olabilmektedir. Zencefil, mide enfeksiyonunu ve bulantısı, kusma ve karın krampları gibi belirtilerin sıklığını azaltabilmektedir.

Nane : Nane, mide rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılan oldukça eski bir yöntemdir. Alternatif olarak, nane ailesinin bir parçası olan yabani nane, melisa, limon balsamı veya bahçe nanesi de kullanılabilmektedir. Nane antimikrobiyal, antispazmodiktir ve hafif sakinleştirici özelliklere sahiptir, bu nedenle de, mide bulantısını tedavi edebilmektedir.

Limon : Mide rahatsızlıkları söz konusu olduğunda asidik meyvelerin tüketilmesi genellikle tavsiye edilmemektedir, ancak limon bu konuda bir istisnadır. Limon suyu, mide bulantısı, kusma ve ishale neden olanpatojenleri yok edebilmektedir. Vücudun oluşan enfeksiyonla savaşabilmesi için bağışıklık sisteminin C vitamini ile desteklenmesi de faydalı olacaktır.

Karanfil : Karanfil, sindirim sistemi problemlerini hafifletmek için oldukça faydalı olabilen bir bitkidir. Mide bulantısını rahatlamaya yardımcı olabilen karanfil, gastrik problemler nedeniyle oluşan diğer belirtileri de sakinleştirebilmektedir.

Kimyon : Mide bulantısı ve kusmanın verdiği rahatsızlıkları hafifletmenin bir diğer yolu da kimyondur. Pankreatik enzimlerin salgılanmasını uyarabilen bu bitki, sindirim sistemi problemlerinin verdiği huzursuzluk hissini hafifletebilmektedir.

Rezene tohumu: Rezene tohumları mide bulantısı ve kusma gibi sindirim sistemi problemlerini sakinleştirebilmektedir. Ayrıca, mide gribi nedeniyle oluşan kusma belirtisi durumunda, antmikrobiyal bir görev görmektedir.

Tarçın : Tarçın, mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olan kimyasalları içermektedir. Tahriş olan mideyi de rahatlatabilen tarçın, bu nedenle hazımsızlık, asit reflü ve gazın neden olduğu mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.

Papatya : Papatya çayı, halk arasında sindirim sistemini gevşetmesi için oldukça sık kullanılan bitkisel bir tedavi yöntemidir. Mide bulantısı, kusma, hazımsızlık ve hareket hastalığını tedavi etmek için etkili bir seçenek olabilmektedir.

Mide Bulantısı Evde Tedavi Yöntemleri

Elma sirkesi : Elma sirkesi özellikle, hareket hastalığı,gıda zehirlenmesi ve migren nedeniyle gelişen mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Sindirim sistemi üzerinde mükemmel etkileri olan elma sirkesi, mideyi yatıştırmakta ve bulantıya yol açan nedenle mücadele edebilmektedir.

Soğuk kompres : Soğuk kompres mide bulantısını tedavi etmeye yardımcı olmasa da, mide bulantısı nedenlerinden biri olan baş dönmesini azaltabilmektedir. Mide bulantısı sırasında vücut sıcaklığı da artmaktadır. Vücut sıcaklığını dengelemek için kullanılabilen soğuk kompres, mide bulantısıyla daha kolay baş edilmesini sağlayabilmektedir.

Bal : Balın, mide bulantısı gibi belirtiler de dahil olmak üzere birçok hastalığı iyileştirmek için oldukça yararlı olduğu bilinmektedir. Antimikrobik ve antibakteriyel olan bal, aynı zamanda sindirim sistemi için faydalı olan pek enzimi de içermektedir. Bu nedenle, mide bulantısının tedavisinde kullanılabilmektedir.

Karbonat : Mide bulantısı, kusma ve genellikle beraberinde de görülen ishal ile mücadele etmek karbonat kullanılabilmektedir. Antibakteriyel özellikler bakımından oldukça zengin olan karbonat, mide ağrısını hafifletebilmektedir.

 • Bir bardak suya bir tutam karbonat ekleyip eriyinceye kadar karıştırın. Gastrointestinal sistemi yatıştırmak ve çeşitli belirtilerden kurtulmak için ara ara bu suyu yudumlayarak içerebilirsiniz.

Pirinç suyu : Mide bulantısı ve kusma bile birlikte ishal gibi bir belirti de yaşıyorsunuz, bu durum vücudu oldukça yorabilmektedir. Böyle bir durumla mücadele etmek için pirinç suyundan faydalanabilirsiniz.

 • Pirinci suyun içinde haşlayın ve sonrasında suyunu süzün. Bu suya toz tarçın ve bal ekleyip içebilirsiniz. Mide bulantısı ve kusma belirtilerini hafifletmek için daha etkili olmasını istiyorsunuz tarçın yerine zencefil de ekleyebilirsiniz.

Yoğurt : Aşırı mide bulantısı ve kusma mide ve bağırsak sisteminin sağlığını etkileyebilmektedir. Özellikle, beraberinde ishal de yaşanıyorsa, bağırsaktaki faydalı bakterilerin temin edilmesi vücudun enfeksiyonla mücadele edebilmesini sağlayabilmektedir.

 • Yoğurtta bulunan probiyotikler bu konuda oldukça mükemmeldir. Yoğurt sadece mideyi yatıştırmakla kalmamakta, aynı zamanda iyileşme sürecini hızlandırmak için bağırsak sağlığını desteklemektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?