• TARİH: 21.08.2019
Mide Bulantısına Ne İyi Gelir Bitkisel

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir Bitkisel

Mide bulantısı rahatsızlığı hemen hemen her insanın başına gelebilecek bir sağlık durumudur. Fakat bu durumun gelişmesine sebep olmuş olan faktörler kişiden kişiye değişebilmekte ve çoğu zaman herkeste aynı sebeplere bağlı olmuş olarak gelişmemektedir. Mide bulantısı rahatsızlığına ufak bir soğuk algınlığı bile sebep olmuş olabilirsen çok daha ciddi bir rahatsızlık da bu duruma sebep olabilmektedir. Bu sebeple mide bulantısı rahatsızlığı yaşayan kişiler, bu durumu göz ardı etmemelidir özellikle uzun süreli olmuş olduğu zamanlarda tıbbi bir destek alarak mutlaka bir doktora başvurulması ve ondan yardım istenmesi gereken bir durumdur.

Mide bulantısının sonrasında çoğu zaman kişiler de kusma eylemi oluşmuş olan bir durumdur. Fakat her mide bulantısı rahatsızlığı elbetteki kusma eylemi ile sonuçlanmamaktadır. Bu bulantının pek çok farklı sebebi olabilir. Bu pek çok sebep arasında en olumlu sonuç doğuranı şüphesiz ki gebelik dönemidir. Gebe olmuş olan kadınlar, genellikle gebeliklerinin 3.ayından itibaren bulantılara maruz kalırlar ve bu durum her ne kadar mutluluğa sebep olmuş olacak nedenlerden kaynaklı olmuş olsa da anne adayları için mide bulantısı dayanılmaz bir durumdur.

Mide Bulantısı Belirtileri

Bulantının gebelik dışındaki nedenlerine gelecek olursak :

 • Yiyeceklerden ya da hava içerisinde bulunan zararlı etmenlerden kaynaklı olarak zehirlenme,
 • Midede yaşanan ülser, gastrit, reflü gibi rahatsızlıklar,
 • Virüs ya da bakteriler,
 • Alkol, uyuşturucu gibi maddelerin aşırı tüketilmesi,
 • Bazı kalp krizi türleri,
 • Migren gibi baş ağrısına sebep olan rahatsızlıklar,
 • Kansere yakalanmış hastaların tedavi sürecinde maruz kaldıkları kemoterapi, radyoterapi uygulamaları,
 • Yüksek tansiyon yani hipertansiyon rahatsızlığı,
 • Hastalıkların tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar,
 • Enfeksiyonel durumlar,
 • Vücudun dehidre olması yani sıvı tüketiminin az olması neticesinde vücutta oldukça fazla su kaybının yaşanması,
 • Bağırsak sorunları (tıkanıklık vs.)
 • Kabız ya da ishal olma durumu,
 • Kanda var olan birtakım değerlerde yaşanan değişiklikler,
 • Böbrek ya da karaciğer rahatsızlıkları,
 • Stres, psikoloji bozuklukları olarak sıralayabiliriz.

Yukarıda yazılmış olan belirtilerde de görülmüş olduğu üzere yaşanmış olan mide bulantısı rahatsızlığı kişiler de tek başına bir sağlık sorunu olmuş olarak sayılamayacak kadar ciddi sorunlardan kaynaklı olarak meydana gelebilmektedir. Bu neden ile kişinin gebe olmuş olduğundan emin olmaması durumunda, yani bulantılarını gebelik zeminine dayandırarak yorumlayamadığı durumlarda hemen en yakında olmuş olan sağlık kuruluşuna başvurması, ciddi rahatsızlıklar konusunda tanı konması açısından kişinin sağlığı göz önünde bulundurulduğunda oldukça önemli bir yer kaplamaktadır.

Meydana gelmiş olan bulantılar başvurulan hekimler tarafından kusma hissi olarak tanımlanmaktadır. Bu hisler yukarıda belirtmiş olduğumuz sebeplerden kaynaklı olarak da çıkabildiği gibi hassas bir bünyeye sahip olmuş olan kişilerin kötü kokulara maruz kalmış olması neticesinde de ani bir şekilde ortaya çıkabilmektedir.

Mide Bulantısı Tedavisi

Kişilerde oluşan bulantının sebeplerinin oldukça fazla olmuş olduğunu biraz önce sıralamıştık. Bu sebep ile mide bulantısının hangi nedene bağlı olmuş olarak ortaya çıktığını tespit etmek üzere bir hekime, doktora danışarak tıbbi destek almak oldukça önemlidir. Çünkü yukarı da sıralamış olduğumuz rahatsızlıklar her birbirinden farklı bir rahatsızlıktır. Dolayısı ile bu rahatsızlıkların tedavileri de farklı olacaktır.

Öncelikle bu sorunun ortadan kaldırılması için kişilerin tıbbi bir tedaviye başlanması oldukça önemli ve gereklidir. Yaşanmış olan bu sorunun iyi bir sonuca bağlanmış olması kişilerdeki mide bulantısını da giderecektir.Fakat kemoterapi, böbrek, karaciğer rahatsızlığı gibi sebeplerden kaynaklı olmuş olarak ortaya çıkmış olan ve tedavisi oldukça geniş bir zamana yayılmış olan rahatsızlıkların sebep olmuş olduğu bulantılar için kullanılan pek çok ilaç vardır. Bu ilaçlar bir hekim, doktor kontrolünde alınmış olduğu takdirde kişinin yaşadığı bulantıları giderecek ve azaltacak türdendir.

Mide Bulantısı Bitkisel Tedavisi

Bulantı her ne kadar ilaçlar ile ortadan kaldırılabiliyor olsa da elbette ki ilaçların kullanımından kaynaklı olarak halsizliğe, vücudun zayıf düşmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden bulantının tedavisinde doktor kontrolünde alınan ilaçların yanı sıra bitkilerin kullanılmasında da fayda vardır.

Bulantıya iyi gelmiş olan onlarca bitki çeşidi bulunmaktadır ve hem şifa olarak kullanılmaları hem de sağlıklı olmuş olmaları açısından mide bulantısı sorunu yaşayan pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Aynı zamanda kullanılan bazı bu bitkiler doktorlar tarafından da kişilere tavsiye edilmektedir. Ancak, kişinin bünyesinde alerjik reaksiyonlara sebep olmuş olmayacak bitkilerin kullanılması oldukça önemlidir. Bu sebep ile kullanılacak olan bitkiler için de herhangi bir doktora danışmaları önerilir.

Nane : Basit bir soğuk algınlığında bile hemen koştuğumuz nanenin bulantıya iyi geldiği hemen herkes tarafından bilinmektedir. Bir miktar su içerisinde nane ile beraber kaynatılan suyun limon ile içilmesi bulantıları dindirmektedir.

Zencefil : Zencefilin her şekilde kullanılması bulantıları dindirmektedir. Zencefil kuvvetli bir mide dostudur. Özellikle hamilelik döneminde meydana gelen mide bulantısına karşı kullanılmaktadır.

Dikkat : Bazı kaynaklar hamilelik döneminde aşırı zencefil kullanımının zararlarından bahsetmektedirler. Bundan dolayı anne adaylarının mutlaka doktorlarına danışarak kullanmalarını öneririz.

Rezene : Aynı şekilde rezene çayı da bulantının dinmesine yardımcı olmaktadır. Rezene çayını hazırlarken tohumların sayısının bir çay kaşığından fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Anne adayları rezene çayı kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar.

Tarçın : Nane gibi oldukça kolay demlenen tarçın mide bulantısına iyi gelen diğer bitkidir. Mide bulantısına neden olan unsurların ortadan kalkmasını sağlar, şişkinlik varsa giderir ve kısa sürede rahatlatır.

Limon : Bulantılara karşı harikalar yaratan limon, suyu sıkılarak içilebilir veya ağız yoluyla yenilebilir. Bunun yanında limon,tarçın, nane, bal karışımı şeklinde içildiğinde kısa sürede sonuç almanızı sağlayabilir.

Peynir : Özellikle hamilelik döneminde meydana gelen mide bulantılarına karşı etkilidir. Kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur. Bu konula ilgili yapılan çalışmada, hamile anne adaylarının sabah bulantılarına oldukça iyi geldiğini ortaya koymuştur.

Patates Cipsi : Mide bulantısına iyi gelen diğer bir besin ise patates cipsidir. Bazı kaynaklar aynı şekilde hamile anne adayları için mide bulantısı esnasında evde hazırladıkları patates cipsi yemelerini önermektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?