• TARİH: 13.02.2019
Mide Ekşimesi Belirtileri ve Tedavisi

Mide Ekşimesi Belirtileri ve Tedavisi

Mide ekşimesi rahatsızlığı bir diğer değiş ile asit reflüsü bir çok insanda yediği besinler neticesinde oluşan bir hastalıktır. Mide ekşimesi yani asit reflüsü mide asidinin yemek borusu içerisinden yukarıya doğru hareket etmiş olması sonucun da oluşan bir mide rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Mide ekşimesi , mide yanması ve bunların yanı sıra ağıza mideden gelmiş olan acı […]

Mide ekşimesi rahatsızlığı bir diğer değiş ile asit reflüsü bir çok insanda yediği besinler neticesinde oluşan bir hastalıktır. Mide ekşimesi yani asit reflüsü mide asidinin yemek borusu içerisinden yukarıya doğru hareket etmiş olması sonucun da oluşan bir mide rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Mide ekşimesi , mide yanması ve bunların yanı sıra ağıza mideden gelmiş olan acı su ise gastroözofageal reflü olarak bilinen hastalığının en sık görülen belirtilerindendir.

Daha çok gece geç saatlerde meydana gelmiş olan mide ekşimesi, mide yanması, sürekli devam ettiği takdir de, yemek borusunun zarar görmesine sebep olabilmektedir. Bu durum çok sık yaşanan bir durum olmuş olsa da, kontrol altına alınmadığı durumlar da ya da tedavi edilmemiş olduğunda mide yanması , solunum yollarını bile kötü etkileyebilecek kadar ciddi bazı komplikasyonlara yol açıp sebep olabilmektedir.

Mide Ekşimesi Nasıl Anlaşılır?

Mide ekşimesi nasıl anlaşılır? Mide ekşimesi hangi durumlar da oluşur? Gibi sorular mide rahatsızlığı yaşayan kişilerin merak ettiği sorulardır. Mide ekşimesi rahatsızlığının başlangıcı ve ilerlemesi her kişi de farklı şekiller de görülebilmektedir çünkü herkes insanın bünyesi farklı ve her insan da farklı bir sağlık sorunu ya da farklı bir alerji, tetikleyici faktör gibi sonucu kötü olan durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanında bununla birlikte, genellikle aşağıda yazmış olduğumuz benzer belirtiler ile birlikte gelişmektedir :

Hazımsızlık ;

Midenin üst kısmında hissedilen hazımsızlığa dispepsi de denmektedir. Hazımsızlık beraberinde mide ekşimesi, mide ağrısı, şişkinlik, geğirme, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler de neden olabilmektedir.

Mide Yanması ;

Artan mide asidi göğüs kemiğine kadar yükselen bir mide yanmasına neden olabilmektedir. Genellikle göğüs kemiğinin arkasından başlamaktadır ve boğaz kadar gidebilmektedir. Yemeklerden kısa bir süre sonra ortaya çıkan mide yanması, birkaç dakika ya da birkaç saat kadar sürebilmektedir.

Boğaz Ağrısı ;

Gastroözofageal reflü hastalığı en yaygın belirtilerinden biri olan boğaz yanması da mide ekşimesinden sonra gelişebilmektedir. Midedeki asidik içeriğin yemek borusundan boğaza kadar ulaşması sonucu gelişen tahrişten kaynaklanmaktadır. Bu durum da yutkunma da oldukça zor ağrılı olabilmektedir.

Acı Tat ;

Mide suyu asidiktir ve acı bir tattadır. Bu su yemek borusundan boğaza doğru yükseldiğinde, ağızda nahoş ya da acı bir tat bırakmaktadır. Ağız tadını kaçıran bu durum, mide ekşimesinden muzdarip olan kişi için oldukça rahatsız edici bir belirti haline gelebilmektedir.

Yutma Zorluğu ;

Yenile gıdalar doğru bir şekilde yemek borusundan geçerek mideye gidemediğinde, yutma ile ilgili sorunlar meydana gelebilmektedir. Kişi yemek yedikten sonra boğazında yapışkan bir his, göğüste basınç, yanma ve boğulma hissedebilmektedir.

Yutma zorluğu çekme eroziv özofajit ve özofagus kanseri de dahil olmak üzere daha ciddi olan durumların da bir işareti olabilmektedir. Bu nedenle de, her zaman bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Öksürme ;

Midedeki asidik içerik mideden yemek borusuna doğru yukarı döndüğünde, bu durum kişinin öksürmesine yol açabilmektedir.

Hırıltılı Solunum ;

Mide asidi özofagusa geri döndüğünde, solunum yolları ve akciğerleri de tahriş etme riski bulunmaktadır. Solunum yollarında gelişen bu durum, kişinin hırıltılı bir şekilde solumasına yol açabilmektedir.

Asit Reflüsü ve Kalp Krizi Belirtileri Arasındaki Fark

Göğüste hissilen ağrı ve yanma hissi bazen mide ekşimesi olarak düşünülüp hafife alınmaktadır. Bu neden ile , belirtiler şiddetli ise mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Kalp krizi belirtileri arasında göğüs ağrısı , göğüste basınç, soğuk terleme, yorgunluk, mide bulantısı, baş dönmesi veya bayılma olabilmektedir. Bu belirtilerin yaşanması durumunda , mide ekşimesi olup olmadığını anlamaya çalışmadan acil tıbbi yardım istenmelidir.

Mide Ekşimesi Komplikasyonları 

Mide ekşimesi, ciddi koşullara yol açabilecek yaygın bir sorundur. Örnek vermek gerekirse , bu durum astımı bile tetikleyebilmektedir.

Geceleri Asit Reflü ;

Geceleri yaşanan mide ekşimesi sağlıklı uyku düzenini de etkileyebilen bir durumdur. Beraberinde pek çok sağlık sorununu da yol açabilmektedir. Uzun süre boyunca geceleri ortaya çıkan asit reflüsü yaşandığında , bu durum yemek borusunun hasar görmesine neden olabilmektedir. Özofageal lezyonlar ve solunum yolları riskleri de daha fazla artabilmektedir.

Astım ;

Astım hastalığı varsa, gastroözofageal reflü hastalığı akciğerlerin hasar görmesine yol açabilmektedir. Astımı bulunan kişilerin gastroözofageal reflü hastalığını geliştirme riski daha fazla olabilmektedir. Aradaki bağlantı tam olarak net olmasa da, kullanılan astım ilaçlarının asit reflüsünü daha da kötüleştirdiği için ortaya çıkabildiği düşünülmektedir.

Gastroözofageal reflü hastalığını kontrol altına almak astım belirtilerini de hafifletebilmektedir. Bununla birlikte, tedavi edilmediği takdirde, mide ekşimesi astım belirtilerini tetikleyebilmektedir.

Mide ekşimesi astımın da karakteristik özelliği olan öksürüğü tetiklemekte ve nefes darlığı gibi sinir reflekslerini harekete geçirebilmektedir.

Solunum Yolları Sorunları ;

Mide ekşimesi astım hastalığının yanı sıra, ses kısıklığı, larenjit, kalıcı kuru öksürük, göğüs tıkanıklığı, hırıltılı solunum ve larenjitlere de yol açabilmektedir. Bu durum, kişiyi ayrıca zatürreye karşı da daha eğilimli bir hale getirebilmektedir.

Yemek Borusunun Hasar Görmesi ;

Çok uzun bir süre boyunca devam eden mide ekşimesi ya da asit reflüsü, yemek borusuna hasar vererek enflamasyonu (özofagit) kronikleşebilmektedir. Bu da, özofagus kanseri gibi daha ciddi sağlık sorunun gelişme riski artırabilmektedir.

Acil Tıbbi Yardım Alınması Gereken Mide Ekşimesi Belirtileri 

Kronik (uzun süreli) mide ekşimesi yaşıyorsanız, mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Aşağıda sıralanmış olan belirtilerin yaşanması durumunda da tıbbi bir yardım alınmalıdır :

 • Mide ekşimesi haftada 2’den fazla yaşanıyorsa
 • Mide asidini kontrol altına alan ilaçlara rağmen belirtiler devam ediyorsa
 • Yutma güçlüğü yaşanıyorsa
 • Hiç gitmeyen mide bulantısı ya da kusma problemleri varsa
 • İştah kaybı ve yemek bozuklukları söz konusu ise
 • İstenmeyen kilo kaybı varsa

Mide Ekşimesi Nedir?

Mide ekşimesi , mide asidinin tıbbı olarak özofagustan borusunun yani yemek borusunun içerisinden yukarı doğru geri akmış olması sonucu oluşmaktadır. Halk arasın da oldukça sık görülen bir sindirim sistemi problemi olmuş olan mide yanması , asit reflü, gastroözofageal reflü (GERD) , asit hazımsızlığı aynı zamanda reflü olarak da adlandırılmakta ve bilinmektedir.

Bu durum yani mide ekşimesi rahatsızlığı göğüs ,gırtlak , boğaz ve ağız içerisinde bile hissedilebileceğiniz rahatsız edici kötü bir yanma hissine de maalesef neden olmaktadır. Ağız içerisine kadar gelebilen bu mide içeriği ağız da acı ya da ekşi kötü mide bulandırıcı bir tat olarak hissedilmekte ve kişiyi rahatsız edebilmektedir.

Bazı kişiler de mide ekşimesi rahatsızlığı daha sık ve çabuk gelişmektedir ve asit azaltıcı ya da bu asidi kontrol edici bir takım ilaçlarla tedavi edilip durum düzeltilmektedir.

Mide Ekşimesi Nedenleri 

Mide ekşimesi neden olur? Mide ekşimesi , mide içerisinde ki asidik içeriğin mideden yukarıya yani yemek borusuna doğru hareket edip yemek borusunu kullanarak ağıza doğru akması sonucu ile gelişmektedir. Bu durum her zaman yaşanmamaktadır. Ara sırada yaşandığı, gerçekleştiği zaman bu durum kişi için herhangi bir büyük tehlike arz etmemektedir, fakat bu durum sürekli olarak yaşanır devam ederse , zamanla yemek borusunun zedelenip tahrişine ve ciddi boyutta problemlere neden olabilmektedir.

Mide ekşimesini tetikleyen faktörler :

 • Özofagus sfinkterini rahatlatan alkol
 • Kahve ve çikolata
 • Portakal suyu ve diğer asitli meyve suları
 • Domates , portakal ve greyfurt gibi asidik gıdalar
 • Yağlı veya kızarmış gıdalar
 • Karabiber , hardal ve baharatlı yiyecekler
 • Büyük yemekler veya porsiyon boyutları

Mide Ekşimesi Tedavisi 

Mide ekşimesi nasıl geçer? Mide ekşimesi rahatsızlığı da dikkat edilmesi gereken önemli bir belirtidir. Mide asidinin, mideden yemek borusuna, yemek borusunda ise yukarı doğru hareket etmesi ile ağıza ulaşmaktadır. Ağıza gelene kadar izlediği yol nedeni ile , yemek borusunu zedeleyip tahriş edebilmektedir. Bu tahriş ve zedelenme durumunu kontrol altına almak için doktorlar tarafından ilaç tedavisi uygulanabilmekte ve günlük yaşam tarzı değişiklikleri önerilebilmektedir.

Mide ekşimesine ne iyi gelir bakınız…

Hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir bakınız…

Mide Ekşimesi İlaç Tedavisi 

 • Antiasitler mide asitlerini nötralize etmeye yardımcı olan ilaçlardır. Mide ekşimesini hemen engellemese de, mide asidini kontrol altına alarak zamanla oluşabilecek olan tahrişi önlemektedir.
 • H2-reseptör blokerleri gibi mide asidi üretimini azaltan ilaçlar kullanılabilmektedir.
 • Proton-pompa inhibitörleri gibi mide asidi üretimini engelleyen ve yemek borusunu iyileştirmeye yardımcı olan ilaçlar reçete edilebilmektedir.
 • Mide asidi üretimini tetikleyen yiyecek ve içecekleri tüketmekten kaçınmak, büyük öğünler yerine küçük öğünlerde beslenmek, yemek yedikten sonra hemen uyumaktan kaçınmak, sigara ve alkol tüketimini sınırlandır ve mümkünse tamamen bırakmak da mide ekşimesini önlemede önemli bir rol oynayabilmektedir.
 • Özofagus sfinkterini güçlendirmeyi amaçlayan cerrahi müdahaleler doktor tarafından kararlaştırılmaktadır.

Mide Ekşimesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Mide ekşimesi rahatsızlığı tanısı ve bu rahatsızlığın tedavisi için gastroenteroloji (sindirim sistemi hastalıklarıyla ilgilenen bilim dalı) bölümüne, bu işin uzmanlarına başvurulabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?