Mide Küçültme Ameliyatı ve Fiyatları

Mide Küçültme Ameliyatı ve Fiyatları

Mide küçültme ameliyatı, fazla kilolar bireylerin salt fiziki görünümlerini değil psikolojilerini de olumsuz yönde etkileyen bir problemdir ve mutlaka çözülmesi gerekir. Kişi fazla kilolarıyla ne yaparsa yapsın baş edemiyorsa, verdiği kiloları yeniden alıyorsa mutlaka destek almalı ve obezite cerrahisi gibi yöntemlerden faydalanmalıdır. Özellikle günümüzde çok sık başvurulan çözümlerden birisi de mide küçültme ameliyatlarıdır. Mide küçültme […]

Mide küçültme ameliyatı, fazla kilolar bireylerin salt fiziki görünümlerini değil psikolojilerini de olumsuz yönde etkileyen bir problemdir ve mutlaka çözülmesi gerekir. Kişi fazla kilolarıyla ne yaparsa yapsın baş edemiyorsa, verdiği kiloları yeniden alıyorsa mutlaka destek almalı ve obezite cerrahisi gibi yöntemlerden faydalanmalıdır.

Özellikle günümüzde çok sık başvurulan çözümlerden birisi de mide küçültme ameliyatlarıdır. Mide küçültme ameliyatı “gastrik plikasyon” olarak da bilinir. Bu aslında tam anlamıyla mide katlama ameliyatıdır. Bu yöntemle mide kesilmeden uzunlamasına bir şekilde daraltılır.

Bu yöntem mide katlama yöntemi olarak da bilinir.  Mide katlama yönteminde mide kesilmediği için zarar da görmez. Mide kendi üzerine katlanarak dikilir. Bu şekilde mideye küçültme işlemi uygulanmış olur. Bu işlem laparoskopik yöntemle yapılır.

Gastrik plikasyon denilen mide katlama operasyonunda hasta hızlı bir biçimde gündelik hayatına döner ve herhangi bir uyum sorunu yaşamaz. Hasta böylelikle hastane yatmak ve uzun nekahat devrelerini de yaşamak zorunda kalmaz. Mide küçültme ameliyatı olanlar ertesi gün taburcu edilir ve evine döner.

Ameliyat sonrasında nasıl beslenileceğine dair diyetisyen tarafından hastaya bilgi verilir. Hasta da bu bilgiler ışığında beslenmesini gerçekleştirerek normal hayata hızlı şekilde uyum sağlar.

Mide küçültme ameliyatı olanların mide hacimleri küçültülür ve daha az yemek yemelerini sağlamanın yolu açılmış olur. Küçülen mide fazla miktardaki yemeği kabul etmez, yenilen yemek miktarı azalır ve dolayısıyla kilo kaybı başlar.

Mide Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Peki mide küçültme ameliyatı kimlere yapılır, her isteyen mide küçültme ameliyatı olabilir mi bunlar da önemli hususlar.

Kişideki kilo fazlalığı belli sınırların üzerine çıktığında, sözgelimi 25-30 kiloyu aştığında “morbid obezite” yani hastalık boyutunda şişmanlık ortaya çıkar. Morbid obezite hastalarında diyet ve egzersizle kalıcı kilo verebilmek imkansız değilse de hayli zordur. Be sebeple de ileri derecede obezite hastalarında ene etkili tedavi seçeneği ameliyattır. Mide küçültme ameliyatı kimlere yapılır hususunu daha iyi kavrayabilmek adına şu açıklamayı yapabiliriz:

 • 1.60 cm. boyunda olup en az 90 kilo olanlar
 • 1.65 cm. boyunda olup en az 96 kilo olanlar
 • 1.75 cm. boyunda olup en az 107 kilo olanlar mide küçültme ameliyatı olabilir.

Mide küçültme ameliyatı olanların yorumları, mide küçültme ameliyatı olmak isteyenler için ve ameliyat sonrasındaki süreci merak edenler için oldukça merak uyandırıcı ve son derece mühim. Mide küçültme ameliyatı olanların çoğu ameliyatın sonuçlarından ve meydana gelen fiziksel ve buna bağlı psikoloji değişimlerden son derece memnun olduklarını belirtiyor.

Bazı hastalar mide hacminin küçülmesine bağlı olarak gıda alımının azalmasını ve bunun sonucu olarak da hızlı ve fazla miktarda kilo kaybıyla vücutta sadece yağ değil kas kaybı da olduğunu ve halsiz düştüklerini söylüyorlar. Ama mide küçültme ameliyatı olanları çoğu hallerinden ve vardıkları noktadan son derece hoşnut olduklarını ifade ediyorlar.

Mide Küçültme Ameliyatı Riskleri

Mide ameliyatlarından sonra bazı komplikasyonlar görülebilmektedir. Midenin kalan kısmından karın boşluğuna doğru sızma, kaçak gibi olumsuzluklar meydana gelebilmektedir. Mide ikiye katlanıp küçültüldüğünden, kesilen kısım zımba misali bir şerit oluşturur.

İşte kaçak yahut sızıntı denilen durum bu kısımda meydana gelir. Bundan başka, ameliyattan sonra akciğer enfeksiyonları da oluşabilmektedir. Ama bu şikayetlerin pek çoğu kısa zaman içinde geçmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı, “uzunlamasına gastrektomi” olarak da geçer. Midenin büyük kenarı kesilip çıkartılır ve yaklaşık %85 oranında küçültülmüş bir mide tüpü oluşturulur. Tüp mide ameliyatlarında iki şekilde kilo kaybı yaşanır.

 • Birincisi mide hacminin küçültülmesi ile oluşturulan bir sınırlandırma
 • İkincisi mide hareketlerinin azaltılması ile yaşanan kilo kaybı

Ghrelin isimli maddeyi üreten mide dokusu çıkarıldığında hormonal bir değişim yaşanır ve bu değişim neticesinde kilo verilir. Bu madde son derece güçlü bir iştah arttırıcıdır. İşte tüp mide ameliyatında midenin “ghrelin” üreten fundus bölgesi çıkarılır ve kişinin iştahı da bu şekilde azalmış olur. Kilo kaybı da buna bağlı olarak gerçekleşir. Tüp mide ameliyatında da laparoskopik denilen kapalı yöntem uygulanır.

Tüp mide ameliyatı sonrası kişinin hayatında ne gibi değişiklikler meydana gelir, neler yaşanır burası da en az ameliyat öncesi süreç kadar mühimdir. En büyük ve aslında beklenen değişikliklerden birisi kilo kaybıdır. Hem de en hızlısından.

Tüp mide ameliyatı olanlar bağışıklık sistemlerinin zayıfladığını hissederler. Bu da kişiyi enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı açık ve zayıf hale getirir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında kanama ve dikişlerin açılması da hastanın karşı karşıya kaldığı olumsuzluklardan ikisidir.

Akciğer embolisi de tüp mide ameliyatı sonrası gelişmesi muhtemel komplikasyonlardan birisidir. Bu sebeple hastalara ameliyata girmeden evvel kan sulandırıcı ilaçlar verilir ve yine ameliyat öncesinde yüksek basınçlı diz üstü varis çorapları giydirilir.

Eğer ameliyat sonrası hastada aniden ortaya çıkan göğüs ağrısı görülürse akciğer embolisinden şüphelenilmelidir.

Akciğerin bir kısmının sönmesi, lokal yahut tam bağırsak tıkanıklığı da yine tüp mide ameliyatı sonrası gelişebilen komplikasyonlardandır. Hasta gaz ve dışkı çıkarmada zorlanır.

Tüp mide ameliyatı olanlar reflüye de yatkın hale gelebilirler.

Tüp mide ameliyatı olanların yorumları da son derece olumludur. Tüp mide ameliyatı olanlar hayallerinin gerçek olduğunu, ayakkabılarını bile giymekte zorlanırlarken istedikleri kıyafetleri giyebildiklerini, yaşam kalitelerinin yükseldiğini belirtiyor. Bazı hastalar mide bulantısı, kusma, hazımsızlık, saçlarda dökülme, halsizlik gibi şikayetler  yaşadıklarını belirtse de genel yorumlar oldukça olumlu.

Tüp mide ameliyatı fiyatı da son derece merak edilen bir konu. Ama bu konuda net bir rakam telaffuz etmek hem kolay değil hem de etik değil. Tüp mide ameliyatı fiyatı hekimle hasta arasında kararlaştırılacak bir konu ve ameliyatın yapılacağı şehir ve hastane ile hastanın kişisel hikayesi de bu konuda etken.

Tüp Mide Ameliyatı Olan Ünlüler

Tüp mide ameliyatı olan pek çok ünlü var ve son halleri gerçekten de pek çok kişiyi tüp mide ameliyatına teşvik ediyor.  Tüp mide ameliyatı olan ünlüler arasında Hamdi Alkan, Işın Karaca, Fatih Ürek, Kaan Kural, Okan Karacan, Aslı Zen, Hakan Aysev, Pelin Öztekin gibi isimler sayılabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası

Tüp mide ameliyatı sonrası, beslenme ve bakım süreci oldukça önemlidir. Tüp mide ameliyatlarından sonra, gidişata göre hastaların çoğu ameliyattan sonra 4. gün taburcu edilir. Ameliyat olan hasta ameliyat olduğu kliniğe şehir yahut yurt dışından geldiyse, ikamet ettiği yere dönmeden evvel en az 1 hafta süreyle, gerektiğinde hastaneye 1-2 saat içinde ulaşabileceği  bir yerde konaklamalıdır.

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme oldukça önemli hatta hayati bir meseledir. Ameliyat sonrası günde en az 8 bardak su içilmelidir. İlk iki hafta boyunca diyetisyenin önerdiği şekilde beslenmek gerekecektir. Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme sulu gıda şeklindedir.

Ameliyat sonrası ilk haftalarda protein alımı genelde yetersiz olacaktır. Bu sebeple de sıvılara protein tozu eklenerek tüketilebilir. Sıvı gıdalar da yavaş yavaş ve inik yudumlar halinde alınmalıdır. İlk haftalarda yutma güçlüğü görülebilir ama bu beklenen bir durumdur. Endişe etmemek gerekir.

 • İlaçları toz haline getirip öyle için.
 • İki hafta sonra yumuşak gıdalara geçilebilir. Bunlar besin püreleridir.
 • Tüp mide ameliyatı sonrası beslenmede ağıza alına lokmaları çok çiğnemek oldukça önemlidir. Lokmalar olabildiğince uzun süre çiğnenmelidir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kaçak Belirtileri

Tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri de oldukça mühim ve hayatidir. Ameliyat sonrası en çok görülen komplikasyonlardan birisi de kaçaktır. Görülme oranı %3 ila %5 civarında olan kaçaklar, ameliyat olan hastaların en çok korktuğu komplikasyonlardan birisidir. Ama asıl korkulması gereken kaçak değil, kaçağın tespit edilememesi durumudur.

Kaçak tespit edilirse sorun kalmaz ama tespit edilemezse durum kötüleşebilir. Kaçak olup olmadığını anlayabilmek için cerrah tarafından kaçak testi yapılır. Tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri karında şiddetli ağrı, karın bölgesinde hassasiyet, çarpıntı, ateş, bulantı, kusma, halsizlik şeklindedir. Kan tahlili yapılarak daha kapsamlı bir yargıya ulaşılır. Kaçak neticesinde karın boşluğuna sızan mide içeriği enfeksiyon oluşturabilir. Bu da kan tahlili neticesinde ortaya çıkar. Ultrasonografi gibi görüntülenme yöntemleri de kaçağın tespit dilmesini sağlar.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sarkma

Tüp mide ameliyatı sonrası sarkma da en çok korkulan ve istenmeyen sonuçlardan birisidir. Obezite cerrahisinden sonra kilo kaybıyla birlikte sarkan ve gevşeyen deriyi toparlamak için germe operasyonları da gerekecektir. Peki kimler bu operasyonlar için uygundur.

 • Kilo verme işlemi tamamlanmış hastalar
 • Kiloluyken taşıdığı hastalıkları kontrol altında olan sağlıklı kişiler
 • Sigara kullanmayanlar
 • Bu tip bir ameliyatın riskinden haberdar olanlar

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Listesi

Tüp mide ameliyatı sonrasında bir diyetisyenden yardım alınmalıdır. Diyet listesi kişiye özel hazırlanmalıdır. İlk 2 ay sıvı gıdalardan katı gıdalara geçiş yapılmalıdır. Ameliyattan hemen sonra beslenmeye sıvı gıdalarla başlanmalıdır. İlk aşamadan başlayarak kalsiyum ve vitamin takviyesi alınmalıdır.

Tüketilen sıvı gıdalar yağlı ve yüksek kalorili olmamalıdır. İlk hafta tamamen tanesiz sıvı gıdalar, ikinci haftadan sonra püreler alınmalıdır. Ardından da yavaş yavaş katı gıdalara geçiş yapılır. Hasta, kalorisi düşük ve şekersiz sıvıları tüketmelidir. Yemeklerle birlikte sıvı tüketimi salık verilmez. Katı gıdalara geçildiğinde ise her bir lokmanın çok iyi çiğnenmesi gerekecektir. Bu konuda hekimin ve diyetisyenin önerilerine birebir uyulması gerekir.

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Mide küçültme ameliyatı fiyatları, tüp mide ameliyatı olarak kilo vermek günümüzde pek çok insanın ilgisini çekiyor ve aklını çeliyor. Ameliyatın muhtemel riskleri bir tarafa konulduğunda, kısa sürede fazla kilolardan kurtularak yepyeni bir yaşama merhaba demek pek çok insanın arzuladığı bir durum.

Mide Küçültme Ameliyatı Maliyeti

Mide küçültme ameliyatı maliyeti  her hastaneye ve aslında şehre göre değişiklik göstermektedir. Bir de mesele sadece ameliyatla sınırlı değildir. Olayın bir de psikolojik boyutu ve diyet programı kısmı vardır. Bunlar da ekstra ücrete girmektedir.

Ama iş ameliyatla bitmiyor, ameliyat sonrası da önem taşıyor ve maliyet arz ediyor. Mide küçültme ameliyatı maliyetinde hastanelerin verdiği hizmet de etkendir.

Mide küçültme ameliyatı fiyatları 2017 tarifesi ile 2018 tarifesi arasında çok büyük farklar olduğu söylenemez. Ama 2019 yılı mide küçültme ameliyatı maliyeti mercek altına alındığında fiyatların hayli uç noktalarda olduğu görülebilir. 6 bir TL’ye de 30 bin TL’ye de ameliyat olunabilmektedir. Hastanenin kalitesi ve hizmeti büyük etkendir.

Kişi aşırı kiloluysa ve normal diyetlerle kilo veremiyorsa, verse de hızla geri alıyorsa mide ameliyatı gerekli olabilmektedir. Ama ameliyat olabilmek için belirli sınırlar bulunmaktadır.

Vücut kitle indeksi belli bir sınırın altında olanlar için mide küçültme ameliyatı riskli olabilmektedir. Kişi ameliyattan evvel de sağlıklı beslenmeye özen göstermelidir. Sağlıklı beslenen insanın cildi pırıl pırıl olur.

Mide küçültme ameliyatı fiyatları İzmir, İstanbul, Ankara, Bursa gibi şehirlerde nispeten daha yüksek maliyetlidir. Büyük şehirler dışında kalan şehirlerde ve daha orta halli hastanelerdeki fiyatlar biraz daha hesaplıdır. Ama ameliyat mide küçültme ameliyatı maliyeti hekimle hasta arasında kararlaştırılarak sonuca götürülebilecek özelliktedir.

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları

Tüp mide ameliyatı fiyatı, tüp mide ameliyatı yaptırmak isteyen kişilerin oldukça merak ettiği bir husustur. Tüp mide ameliyatı olmaya karar verme aşamasında olan kişilerin, en az ameliyatın neticeleri ve olası riskleri kadar merak ettikleri bir konu olan tüp mide ameliyatı fiyatları genel olarak bakıldığında düşük maliyetli ameliyatlar değildir.

Tüp mide ameliyatlarının fiyatları genel olarak hekim ücreti, ekip ücreti, hastane ücreti, malzeme ücreti, yoğun bakım ücreti, refakatçi ücreti, ameliyat sonrası hasta takibi ve diğer ekstra ücretlere göre belirlenir. Bu faktörler ameliyat ücretlerini belirleyen faktörlerdir.

Bu faktörleri açacak olursak,  hekim ücretlerini belirleyen faktörler hekimin ne tür bir hastanede çalıştığı (Tıp, Devlet, SGK, özel vs) ile yakından alakalıdır. Yani ameliyatı yapacak olan hekimin nerede çalıştığı ameliyat ücretini belirleyen faktörlerden en önemlisidir.

Ameliyatı yapan hekimin tecrübesi ve özellikle obezite cerrahisindeki tecrübesi de ameliyat ücretini belirleyen faktörlerdendir.

Ameliyatı yapan hekimin unvanı da fiyatta önemli bir kriterdir. Ameliyatı yapacak olan hekimin uzman, doçent yahut profesör olması da ameliyat ücretlerini dolaylı da olsa etkileyen faktörlerdendir.

Tüp mide ameliyatını yapacak olan hekimin başarılı yahut başarısız ameliyat deneyimleri de dolaylı yoldan da olsa ameliyat ücretlerini etkiler. Hekimin geçmişte ölümlü vakalarının olmaması, oluşacak komplikasyonlara müdahale edebilmesi ve hastayı sağlığına kavuşturabilmesi de hekimin tercih edilirliğini arttıran faktörlerdendir.

 • Ameliyata giren ekip üyelerinin ayrı ücretlere tabi olduklarını da belirtmek gerekir. Ayrıca bu ekipteki kişilerin unvanları ve uzmanlıkları da ameliyat ücretine etki eder.
 • Ameliyatta kullanılan malzemelerin markası, kalitesi, ithal yahut terli oluşları, ithal malzeme ise o anki döviz kurları da ameliyat ücretini etkileyen faktörler arasına alınabilir.
 • Ameliyatı yapılacağı hastanenin devlet hastanesi mi özel hastane mi olduğu, eğer özel hastaneyse SGK ile anlaşmasının olup olmadığı, hastanenin özellikleri, fiyat uygulaması gibi etkenler de ameliyat ücretine etki eder.
 • Bazı hastalarda ameliyat sonrası yoğun bakım ihtiyacı doğabilmektedir. Yoğun bakım ücretleri de her hastaneye göre değişiklik gösterir. Hastaların yoğun bakımda kaldıkları gün sayısı, yoğun bakımda ihtiyaç duyulan tedavi ve ilaçlar da fiyatı etkiler.
 • Hastanelerin kendilerinin belirledikleri refakatçi kalış ve yemek ücretleri değişiklik gösterir.

Bunların dışında ekstra olarak çıkan masraflar da olabilir. Ani beliren komplikasyonlar, ekstra gereken ilaç, tedavi, kan gibi gereksinimler de fiyata yansıyacaktır. Ayrıca oluşabilecek komplikasyonlar neticesinde hastanın hastanede yatış süresi de uzayabilir ve bu da artı maliyet getirir.

Tüp mide ameliyatı fiyatı 2017 ile tüp mide ameliyatı fiyatı 2018 aşağı yukarı benzerdir. Fakat tüp mide ameliyatı fiyatı 2019 fiyatları yüksek rakamları görmesi beklenmekte. Ama az evvel belirttiğimiz etkenler ameliyat fiyatlarını belirleyen ana faktörlerdir.

İstanbul’un merkez semtlerinde ve bilinirliği yüksek özel bir klinikte yapılan tüp mide ameliyatıyla, bir taşra kentinin devlet hastanesinde yapılan tüp mide ameliyatı arasında büyük ücret farkları olması doğaldır. Bu konudaki makas oldukça geniştir. Çok kabaca, ana hatlarıyla bir ücret sınırı vermek gerekirse 7 bin TL ile 50 bin TL arasında bir fiyat ücretlendirmesi söz konusudur diyebiliriz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?