Miyom Belirtileri ve Tedavisi

Miyom Belirtileri ve Tedavisi

Miyom neden oluşur, myom rahimde ve rahim ağzında görülen düz kas doku büyümeleridir. Rahimde myometrium denilen kas bloklarındaki düz kas hücreleri normal dışı büyürse miyomlar meydana gelir. Sayıları genelde birden fazladır. Miyomlar adet kanamalarında düzensizliğe sebep olabilir, adet periyotlarının uzun sürmesine hatta ağrı, sızı ve kanamalara bile yol açabilir. Miyomların cinsel ilişki sırasında ağrıya neden […]

Miyom neden oluşur, myom rahimde ve rahim ağzında görülen düz kas doku büyümeleridir. Rahimde myometrium denilen kas bloklarındaki düz kas hücreleri normal dışı büyürse miyomlar meydana gelir. Sayıları genelde birden fazladır.

Miyomlar adet kanamalarında düzensizliğe sebep olabilir, adet periyotlarının uzun sürmesine hatta ağrı, sızı ve kanamalara bile yol açabilir.

Miyomların cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olduğu da bilinmektedir. Bunun dışında karın bölgesinde şişlik, bağırsak tembelliği ve sık idrara çıkma isteği de yapabilir. Miyomların kısırlığa sebep olduğu pek söylenemez. Bu oldukça nadir rastlanılan bir durumdur.

Miyom tedavisinde cerrahi operasyonla ya miyomlar temizlenir, ya da rahim alınır. Sorunun rahmin alınması boyutuna gelmemesi için erken teşhis ve bunun için de düzenli kontrol şarttır.

Günümüzde gelişmiş tıp teknikleri ve tedavileri sayesinde miyomu tedavi etmek için rahmi almaya gerek olmayan uygulamalar yapılmaktadır. Üstelik bu tedaviler ameliyatsız şekilde yapılmaktadır.

Her miyomun alınması da gerekli değildir. Hekim gerekli görmezse miyomu almaz; sadece kontrol altında tutarak takibe de alabilir.

Miyom Nedir Neden Olur?

Miyom nedir neden olur konusu kadınların oldukça merak ettikleri ve yanıt aradıkları sorulardan birisidir. Miyomlar her dört kadından birinde görülmektedir desek ne kadar sık karşılaşılan bir durum olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Miyomlar genellikle 30-40 yaş aralığında görülse de menopoz sonrasında küçülürler. Kırk yaşın üzerinde olan kadınların yaklaşık %40’ında miyom görülür ve miyomu olan kadınların ortalama %75’i kendisinde miyom olduğunun farkında değildir.

Miyom nedir neden oluşur sorusuna yeniden dönecek olursak, neden oluştukları konusunda kesin bir bilgi yoktur.  Kadınlık hormonu olan östrojenin, miyomların oluşmasına ve büyümesine yol açtığı düşünülmektedir. Östrojen gebelik döneminde daha fazla salgılandığı için miyomlar da bu dönemde büyür. Östrojen düzeyi menopoz döneminde azaldığı için miyomlarda da küçülme meydana gelir.

Annesi ve anneannesinde miyom olan kadınlarda miyom oluşma olasılığı daha yüksektir.

Dünyanın hızla sanayileşmesi neticesinde, bir sürü üründe östrojen taklidi kimyasallar bulunmaktadır. Sabunlar, diş macunları, ilaçlar, tuvalet malzemeleri, kozmetik ürünler, plastikler, bazı gıda içerikleri, plastikten üretilen gıda kapları ve buna benzer pek çok ürün vücuda östrojen girişine neden olabilmektedir

Beslenme tarzının da miyom oluşumunda etkili olduğu düşünülmektedir. Kırmızı et ve şarküteri etlerini çok sık tüketenlerde ve kilosu fazla kadınlarda miyom oluşma riskinin daha fazla olduğu söylenebilir. Sebze, meyve ve balık ağırlıklı beslene kadınlarda ise miyom oluşma riski daha azdır.

Miyom Belirtileri

Miyom belirtileri, miyomları rahimde gelişen ve kötü huylu olmayan yani kanserleşmeyen kistler olarak tanımlayabiliriz. Miyomlar çoğunlukla doğurganlık döneminde oluşur. Rahim kanserine sebebiyet veren oluşumlar değildir.

Miyomlar rahimin yumuşak musküler dokusunda gelişir. Bir tek hücrenin hızlıca bölünmesi ve çoğalmasıyla başlayan miyomlar, zaman içinde büyürler ve asıl dokudan farklı biçimde gelişirler. Bazı miyomlar çok hızlı büyürken, bazıları daha yavaş büyür. Kimi miyomlar büyümeye meyilliyken, kimi miyomlar ise zaman içinde kendiliklerinden küçülürler. Oluşmuş olan miyomlar hamilelik döneminde küçülebilir ve hatta doğum sonrasında rahmin normal boyutlarına dönmesiyle tamamen yok olabilirler.

Miyomların boyutları gözle görülemeyecek denli küçük olabildiği gibi, rahimde genişleme yapabilecek kadar büyük de olabilir. Bu miyomlar o denli büyür ki rahmi büyüterek rahmin göğüs kafesine ulaşmasına bile sebep olabilirler.

Miyomu olan her 4 kadında 3’ü kendisindeki miyom oluşumunun farkında değildir. Zira miyomlar genelde belirti vermezler. Hekimler başka problemler sebebiyle kendisine gelen hastada ultrason cihazı ile tesadüfen miyomları tespit ederler.

Miyomların neden oluştuğuna dair net bir şey söylemek de mümkün değildir. Ama çalışma ve araştırmalar sonucunda miyomların genetik değişiklikler ve hormonlar sebebiyle oluştuğu söylenebilir.

Miyom Nedir Belirtileri Nelerdir

Her ne kadar kadınlar kendilerinde miyom olduğunu uzun süre anlayamasalar da miyomların bazı belirtiler verdiği söylenebilir. Peki miyom belirtileri nelerdir, miyomları nasıl fark edebiliriz?

Rahimde miyom belirtileri şöyle sıralanabilir:

 • Regl kanamasının yoğun olması
 • 1 haftadan fazla süren regl kanamaları
 • Sık idrara çıkma isteği
 • Pelvis bölgesinde ağrı ve baskı hissi
 • Tuvalet yaparken zorlanma hissi, kabızlık
 • Bacaklarda ve sırt bölgesinde ağrı
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı ve ilişkiden sonra kanama
 • Nadir de olsa ateş
 • Karın bölgesinde şişlik

Rahimde miyom belirtileri ana hatlarıyla böyledir. Kadınların dünyasında hayli yaygın olan bu rahatsızlığı oluşmadan önleyebilmek adına düzenli olarak jinekolojik muayene yaptırmak ve rahatsızlanmayı beklemeden hekimi ziyaret etmek gerekir. Başlangıç aşamasında yakalanan miyomların tedavisi çok daha kolaydır.

Miyom Ağrı Yapar mı?

Miyomlar her ne kadar ağrı yapmasalar da bazı kadınlar bel, sırt ve bacaklarında meydana gelen ağrılardan şikayet ederler.

Bu ağrıların bir kısmı yanlış oturma ve duruş pozisyonlarından kaynaklansa da bazı ağrıların sebebi olarak iyi huylu tümörler gösterilebilir. İşte miyom ne demeksorusunun bir başka yanıtı da budur. Miyomlar iyi huylu tümörlerdir.  Şiddetli ağrılar mutlaka dikkate alınmalı ve mutlaka uzman bir hekime danışılmalıdır.

Miyom Tedavisi

Hamilelikte miyom tedavisi, her dört kadından birinde görülen miyomlar kadın hastalıkları içinde en sık görülenlerinden birisidir. Miyomlar rahim dokusundan kaynaklanan ve rahim dışına taşan iyi huylu kistlerdir. Miyomlar gebe kadınlarda da oluşabilir ve rahimde miyom tedavisi gündeme gelir. Peki hamilelikte miyom tedavisi olur mu hususu oldukça merak edilir.

Aslında hamilelikte miyom tedavisi söz konusu değildir. 40 hafta süren gebeliğin yarısında, yani 20. hafta dolaylarında miyomlar şiddetli ağrı yapar. Böyle bir durumda ağrı kesici, buz torbası ve istirahat gibi uygulamalar sayesinde ağrılar biraz baskılanabilir.

Miyomlar gebelik sırasında hormonların etkisiyle büyüyebildiği gibi, nadiren küçülme de gösterebilir. Hekiminiz yapacağı muayene ve kontroller ve ultrason görüntülerine göre miyomların büyüklüğünü, son durumunu ve doğum kanalını kapatıp doğuma engel teşkil edip etmeyeceklerini tespit eder ve ona göre hareket eder.

Ameliyatsız Miyom Tedavisi

Peki ameliyatsız miyom tedavisi mümkün müdür ve bitkilerin şifalı gücü ile miyomlar kontrol altına alınabilir mi sorularına da değinelim dilerseniz.

Ameliyatsız miyom tedavisi ameliyata gerek kalmadan, hastaya narkoz verilmeden uygulanan ve çoğunlukla başarı da sağlanan bir alternatif yoldur.

Ameliyatsız miyom tedavisi yönteminde ses dalgaları kullanılır. Ses dalgaları miyomların içine doğru hedeflenir ve buradaki miyom dokusu yüksek enerji verilerek 60 ila 70 dereceye kadar ısıtılarak tahrip edilir. Bu işlem esnasında civar doku ve organların zarar görmesi söz konusu değildir. Miyom tedavisi uygulanacak bölgenin net bir şekilde görüntülenebilmesi için MRT denilen bir tomografi yöntemi kullanılmaktadır.

Bu işlem radyasyon içermez. Hastaya hafif bir ağrı kesici yapılabilir. İşlem yaklaşık 2 saat sürer. Hem hastanın yaşam kalitesini yükseltir, hem maliyeti çok yüksek değildir, hem de az ağrı veren bir yöntemdir. Ameliyatsız miyom tedavisi sonrasında hasta hemen normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

Miyom Bitkisel Tedavi

Rahimde oluşan miyomları eritip küçülttüğü söylenen bitkisel çözümlerden birisi de soğan kürü olarak bilinen kürdür. Miyomlar için soğan kürü kolay hazırlanan özelliği ile pek çok kadının dikkatini çeker. İbrahim Saraçoğlu miyom tedavisi için evde kolayca hazırlanacak soğan kürünü tavsiye ediyor ve bakın yapılışını da nasıl anlatıyor.

Soğan kürü için 1 adet kuru soğanın kabuklarını soyun ve dörde bölün. Dörde böldüğünüz soğanı 2 bardak suda 5 dakika süreyle kaynatın. 15 gün boyunca soğan kürünü düzel olarak günde 2 yahut 3 bardak tüketin.

İbrahim Saraçoğlu miyom tedavisinin hamilelik sürecinde kullanılıp kullanılmayacağını, gebelik sürecine zarar verme riski olup olmadığını yine de hekiminize de danışmanızda fayda vardır.

Miyom Ameliyatı

Miyom ameliyatı, miyom oluşumları kişinin aktivitelerini engelliyor ve tehlike arz ediyorsa yapılması gereken bir operasyondur. Eğer bebek sahibi olunmak isteniyorsa, gebe kalmaya engel teşkil ediliyorsa, rahmin alınmasını gerektirecek boyutlara ulaştıysa hekim miyom ameliyatına karar verebilir.

Kadınlarda 35 yaşla birlikte vajinal ultrasonografi sırasında bir veya daha fazla miyoma rastlanabiliyor.

Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Miyom ameliyatı nasıl yapılır hususunu merak edenler için hemen anlatalım.

Hastanın rahim yapısı ve şekli bozulmadan miyomun alınması işlemine miyomektomi denilmektedir. Eğer miyom kişide kısırlık ve normal dışı kanamalara sebebiyet veriyorsa, hastanın rahminin alınması yerine miyomektomi de uygulanabilmektedir.

Ameliyat sırasında rahime bir kesi yapılarak girilir ve miyomlar dış kılıfları ile birlikte bir bütün halinde çıkarılır. Miyomun çıkarılması işlemi açık yahut kapalı ameliyat yöntemleriyle olabilmektedir. Hangi yöntemin kullanılması gerektiğini aslında miyomun büyüklüğü ve rahim içindeki konumu belirler.

Eğer miyom hastanın rahim duvarında dışarı doğru büyümüşse laparoskopik yöntemle de alınabilir. Ama eğer miyom hastanın rahim duvarı içine gömülmüşse laparatomik yani açık ameliyat daha uygun olacaktır. Rahim boşluğuna doğru büyüyen miyomlarsa histeroskopi yöntemi ile çıkarılır.

Rahimde miyom ameliyatı daha çok gebe kalınamadığı durumlarda yapılır. Bunun dışında bazı miyomlar düşüklere, erken doğuma, plasentanın erken ayrılmasına da sebep olabilmektedir. Bu sebeple bazı miyomların çıkarılması şarttır.

Miyom Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Miyom ameliyatı olanlar ameliyat sonrası neler yaşarlar, nelere dikkat etmeleri gerekir bir de bu pencereden bakalım.

Miyom ameliyatı sonrasında 6 hafta boyunca katı gıda tüketmemek, cinsel ilişkiye girmemek, araba kullanmamak gerekir. 6 hafta sonunda dikişler alındığında hasta normal yaşantısına dönebilir.

Miyom Ameliyatı Sonrası

Hasta miyom ameliyatı sonrasında soğukta kalmamaya dikkat etmelidir. Ameliyattan çıkar çıkmaz çorap giyilmeli ve cereyanda kalınmamalıdır.

 • Ameliyattan hemen sonra su içilmemelidir.
 • Ameliyat sonrası bir refakatçi eşliğinde bir miktar yürümek metabolizma ve dolaşım için iyi olacaktır.
 • İlk 3 gün oturup kalkarken acı hissedilmesi doğaldır.
 • Bağırsakların rahat çalışması açısından kayısı suyu içebilirsiniz.
 • Yüksek belli iç çamaşırlarını tercih edin ki, dikişlerinizle temas ettiklerinde acı vermesinler.

Miyom ameliyatı sonrası şikayetler hususuna gelecek olursak, kesi bölgesinde karnın içinde, idrar yollarında bulantı, kusma, ağrı, ateşli iltihap ve enfeksiyon görülebilir. Mesane, idrar yolları ve bağırsaklarda zedelenmeler meydana gelebilir. Karın içinde meydana gelebilecek kanamalar bazen rahmin alınmasını dahi gerektirebilir. Bazı komplikasyonlar gelişebilir. Komplikasyonlar sigara içen kadınlarda daha çok görülür.

Miyom ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde hekimin vereceği tavsiyelere uymak son derece önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?