Nar Alerji Yapar mı? Nar Alerjisi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Nar Alerji Yapar mı? Nar Alerjisi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Nar içinde bol miktarda oranda şeker ve karbonhidrat bulunduran bir meyvedir. Bundan dolayı, şeker ve karbonhidrat açısından çok varlıklı bir meyvenin, diyabet hastaları tarafınca tüketilmesi, istenmeyen ve tehlikeli durumlar yaratacaktır. Bunun yanı sıra, nar alerjisi ne demek sorusu da, bu meyvenin vermiş olduğu zararlara yönelik olarak yöneltilmektedir. Diyabet ya da şeker tüketimi ile alakalı hastalığı olan kişilerin, […]

Nar içinde bol miktarda oranda şeker ve karbonhidrat bulunduran bir meyvedir. Bundan dolayı, şeker ve karbonhidrat açısından çok varlıklı bir meyvenin, diyabet hastaları tarafınca tüketilmesi, istenmeyen ve tehlikeli durumlar yaratacaktır. Bunun yanı sıra, nar alerjisi ne demek sorusu da, bu meyvenin vermiş olduğu zararlara yönelik olarak yöneltilmektedir.

Diyabet ya da şeker tüketimi ile alakalı hastalığı olan kişilerin, nar tüketirken, yedikleri meyvenin şeker deposu bulunduğunu bilip, ona göre davranmaları gerekmektedir. Aksi takdirde hastalıkları tetiklenebilir. Ek olarak, eğer rejim yapıyorsanız ve kilo vermek için uymaya çalışmış olduğunuz bir beslenme programınız var ise, narı ya da nar suyunu bu beslenme programından çıkarsanız iyi edersiniz.

Nar içindeki yüksek oranda şeker ve karbonhidrat sebebi ile tam anlamı ile bir kalori deposudur. Beslenmenize dikkat etmeye çalışırken bir de nar ya da nar suyu tüketirseniz, extra kalori alımı sebebi ile istenmeyen kilolara kavuşmanız kaçınılmaz olacaktır.

Anlattıklarımız narın zararları ve yan tesirleri hakkında birkaç önemli noktaydı. Gene de risk grubunda bulunan insanoğlun dikkatli tüketmelerini tavsiye ederiz. Uzmanlara bakılırsa antioksidanlar, hücrelere yitik veren özgür radikalleri tesirsiz hale getirerek, kanser dâhil olmak üzere çok sayıda fazla hastalığa ve çabuk yaşlanmaya sebep olabilecek zincir tepkileri önleyen moleküllerdir. Vücudumuzun kendisini tahrip etme özelliği meydana geldiği benzeri, kendisini koruma mekanizmasından ileri iştirak eden iyileştirme özelliği de yer alır.

Hakikaten de vücudumuzun ihtiyaç duydukları, yaşamış olduğumuz verimli topraklarda yetişiyor. Sıhhatli beslenmenin bayağı şartlarından bir tanesi natürel gıda ağırlıklı bir yaşam seçimini benimsemek.

Üzüm suyu etkinliği ne olursa olsun ispatlanmış antioksidanlar içeren ve bu mevzuyla alakalı yapılmış olan biyolojik araştırmalar kalp hastalıklarından korunmada çok fazla önemli bir işleve haiz meydana geldiğini kanıtlamıştır. Narın ihtiva etmiş olduğu çok sayıda fazla madde hâlâ preklinik denetim sürecindedir ve ümit veren neticeler alınmaktadır.

Makalede Neler Var

Nar Alerjisi Belirtileri

Nar, meyveler arasında belki de en çok sevilen meyvelerden birisidir. Fakat buna rağmen çok sayıda kişinin bu meyveye karşı hassasiyeti bulunabilmektedir. Bu kapsamda ise, nar alerjisi neden olur? Sorusu sıklıkla yöneltilen sorulardan biri olmaktadır. Bazı kişiler nara karşı alerjik reaksiyonlar gösterebilirler. Özellikle bitkilere karşı alerjik tepkiler oluşturan kişilerde nar alerjisi olma ihtimali çok daha yüksektir.

Bu durumda astımlı bireylerin nar suyu içme mevzusunda dikkatli olmaları gerekebilir. Bulantı, kusma, mide problemleri, gözlerde kızarıklık ve kaşıntı, nefes almakta kuvvetlik şeklinde alerjik tesirinde bırakır nar suyunun zararları içinde yer verilmiştir. C vitamini desteğiyle alerjik etkilerin azaltılması mümkündür.

Nar suyu kimi süre diyabet problemi yaşayan insanoğlu için sağlıklı bir içecek olarak lanse edilir fakat çok dikkatli tüketilmesi gerekir. Narın içeriğindeki yüksek şeker içinde ne olduğu sebebiyle, diyabet hastaları tüketirken şeker ölçümlerini dikkatli bir şekilde yapmalı ve öyle tüketmelidirler. Bununla birlikte diyabet hastalarında tüketimi, baş ağrısı baş dönmesi ve mide bulantısı şeklinde tesirinde bırakır yaratması da nar suyunun zararları arasındadır.

Uzun soluklu tüketimi kimi vakit ishal ve karın ağrısı şeklinde etkilere de niçin olabilmektedir. Nar suyu tüketimi tansiyona düşürücü tesir yapabilir. Eğer tansiyon azaltıcı etkideki ilaçlarla birlikte tüketirseniz bazı negatif rahatsızlıklarla karşılaşabilirsiniz. Bu şekil ilaçlar, otlar ve kan düşürücü takviyelerle fazla şekilde tüketimi hipotansiyon denen düşük gerilim hastalığına yol açabilir. Hipotansiyon hastalarının aşırı tüketiminden kaçınmaları gerekir.

Nar aslen çok sayıda insan için, tehlikeli sayılmayacak bir meyvedir. Bazı insanoğlun özellikle dikkat etmesi gerekmektedir.

Nar Alerjisi Nedenleri Nelerdir?

Narın pek zararı olmamakla birlikte faydası da o denli çok bir meyvedir. Narın içinde bol miktarda oranda bulunan C vitamini, potasyum ve demir kişilere sağlıklı olmanın kapılarını aralayan vitamin ve minerallerdir.  Özellikle içeriğinde antioksidan barındırdığı için çeşitli hastalıklara karşı kişileri korumaktadır. Kanser olma riski bilgili ve tertipli nar tüketen kişilerde oldukça azdır.

Sebebi ise narda fazla oranda bulunan antioksidandır. Antioksidan başta kanser olmak üzere birçok hastalığa karşı kalkan görevi üstlenen önemli bir etkendir. Birçok meyve ve bitkide antioksidan bol miktarda bolca oranda bulunur ve narda o meyveler içinde ilk sıralarda yer alır.

Nar çok faydalı bir meyve olmasına rağmen hamile olan anne adaylarının tüketirken dikkatli olmaları önerilir. Günde bir su bardağı nar suyu veya bir tane nardan fazla tüketmemeleri önerilir.

Küçük çocuklara nar verirken aşırıya kaçmamak gerekir ve azca oranda verilmesi uygun görülür. Özellikle günde bir çay bardağı geçmeyecek aşama de nar ya da nar suyu verilebilir. Aşırıya kaçılması halinde çocuklara yarar sağlamak yerine onların sağlını bozabilir. Rutin olarak fazla nar ya da nar suyu tüketen kişilerin kabız olma ihtimali çok fazladır. Bu nedenden dolayı aşırıya kaçmadan tüketilebilir. Sindirim problemi yaşayan kişilerin ve mide rahatsızlığı olanların fazla nar tüketmemeleri önerilir.

Aşırı tüketilmesi halinde alerjik reaksiyonlara nende olabilir. Kırmızı renkli meyvelere karşı alerjisi olan kişilerin nar tüketmeden önce alerji testi yapmış oldurmalarında yarar olacaktır. Çocuklarda gıda alerjisi görülme oranı daha fazladır. Çocukta yüzde 2- 8 oranında besin alerjisine rastlanırken yetişkinlerde yüzde 1 yöreında, tüm nüfusta ise yüzde 2 oranında görülür.

Emareler besini tükettikten saniyeler ya da saatler daha sonra gelişebilir.  Genel olarak kalıtımsal olan gıda alerjilerinin derhal hepsi erken yaşlarda tanımlanır. Gıda alerjisinin tüm negatif etkilerinden korunmak için görülen ilk emarelerde doktora başvurulup tedaviye başlanılması gerekmektedir.

Nar alerjisi, düşünüldüğünden çok daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bu sebeple de kişilerin nar alerjisi durumu ile karşı karşıya kalması halinde hiçbir zaman kaybı yaşamadan muhakkak bir uzmana danışması gerekmektedir. Böylelikle kısa süre içerisinde derhal tedavi işlemleri başlayabilir.

Nar Alerjisi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Neticede nar da alerjileri olabilir. Astım ve benzeri alerjik durumlardan dolayı sıkıntı çeken kişiler, alerjik reaksiyonları tetikleme ihtimali olduğundan bu meyveden mümkün olduğunca uzak durmalıdırlar. Narın niçin olduğu alerji, kendisini bazı farklı formlarda açığa çıkartabilir. İşte narın sebep olduğu alerjinin karşılaşabileceğiniz yaygın semptomları: Yüzünüzün şişmesine niçin olabilir. Kurdeşen, döküntü ve kaşıntılara sebep olabilir. Nefes almada kuvvetlik çekebilirsiniz. Yutkunmada zorlanabilir, yutkunurken acı çekebilirsiniz. Ağzınızda ağrı ve şişlik oluşabilir.

Alerjik hastalığın tedavisinde ilk yapılması gereksinim duyulan hastanın duyarlı olduğu alerjenlerle karşı teması önlemek ve alerjenlerden kaçınmaktır. Çünkü çok sayıda alerjik hastalıkta yakınmalar çoğu süre alerjenle teması takiben ortaya çıkar.

Aşı tedavisi olarak malum immunoterapi ise günümüzde alerjik hastalıklarda tek kür elde eden tedavi yöntemidir. Bir tek riskli bir tedavi yöntemi olup immünoterapi yapılmış kararı ve iyi mi yapılacağı mevzu hakkında uzmanlık (uzmanlık) eğitimi almış alerjisiler tarafınca, mutlaka hastane ortamında uygulanmalı. Ek olarak hastalığın tipine bakılırsa farklı tetkiklerle örneğin astımlı hastalarda solunum fonksiyon testleri, ilaç alerjilerinde ilaçla, gıda alerjilerinde gıdalarla provokasyon testleri şeklinde testlerle kati tanı konulabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?