• TARİH: 20.07.2019
Nasıl Kolay Hamile Kalabilirim?

Nasıl Kolay Hamile Kalabilirim?

Hemen hemen tüm kadınların isteğidir bebek sahibi olmak. Özellikle çocuk sahibi olmak ve bunun için denemelerde bulunan çiftler çabuk hamile kalmak için ne yapmalıhamile kalmayı kolaylaştıran yöntemler ve hamile kalmayı kolaylaştıran ilaçlar konusunda araştırmaya girerler.

12 ay boyunca düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik elde edilememesi ya da 35 yaş üzerinde 6 ay deneme ile hamilelik olmaması durumunda infertilite yani kısırlık varlığından söz edilebilir. Bu durumda vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmak gerekir. Kısırlık durumu olan hastalar bunun sebebinin araştırılıp bulunması tedavi yöntemlerinin belirlenmesi gerektiğinin önemini unutmamalıdırlar.

Kısırlık durumu bulunmayan çiftler, korunmasız ilişki süresi 1 yıldan az olan çiftler hamile kalmayı kolaylaştıran yöntemler ile kendi kendilerine gebe kalmayı deneyebilirler. 1 yıl sonunda gebelik elde edilmemiş ise doktora başvurabilirler. 35 yaş ve üzeri çiftlerde bu süre 6 aydır. Yumurta rezervi ve hormonal açıdan yaş faktörü etken olduğu için 6 ay süre sonunda kadın hamile kalamamış ise tedavi ve teşhis için uzmana görünmeleri gerekir.

Erken Hamile Kalmanın Yolları

Erken hamile kalmak daha doğrusu bebek sahip olmaya karar veren çiftlerin arzularına bir an önce kavuşmaları için akıllarındaki ilk düşünce çabuk hamile kalmak için ne yapmalı, gebe kalmayı kolaylaştıran ilaçlar var mıdır sorup uygulama telaşına düşerler.

Hamile kalmayı kolaylaştıran yöntemler için önemli noktaları aşağıda sizler için sıraladık;

 • Hamile kalmak için cinsel ilişkinin zamanlaması çok önemlidir. Yumurtlama dönemine yakın zamanlarda cinsel ilişkide bulunulması gerekmektedir. Yumurtlama gününüzü merak ediyorsanız hesaplama modülünü kullanarak tahmini yumurtlama döneminizi öğrenebilir ve gebelik şansınızı artırabilirsiniz.
 • Haftada 2-3 kez düzenli cinsel ilişkide bulunmak hamilelik şansını artırır. Her gün ilişki olması gebelik şansını azaltabilir. Spermlerin birikmesi için 2-3 günlük bir ara verilmeli ve bu süre sonunda daha hareketli ve çok sayıda spermle ilişkiye girilmelidir.
 • Cinsel ilişki sırasında erkeğin hemen vajinadan çıkmadan tamamen vajina içine boşalması gerekir. Kadının da cinsel ilişki sonrasında hemen ayağa kalkmaması ve ayaklarını yukarıya kaldırarak sırt üstü 15 dakika yatması gerekir. Sırt üstü yatarken bir miktar sperm dışarıya akabilir. Bu çok önemli değildir, vajina içinde kalan spermler gebelik için yeterli olacaktır.
 • Gebelik için cinsel ilişki pozisyonları da önemlidir. Erkeğin kadının vajinasına rahat boşalacağı pozisyonlar erken hamile kalmak için önemlidir. Hamile kalma pozisyonları hakkında buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.
 • Cinsel ilişkiden sonra vajinanın içi asla yıkanmamalıdır.
 • Gebelik için cinsel ilişkide bulunurken spermlerin canlılığını ve hareketini kısıtlamaması için mümkünse kayganlaştırıcı jel vb. ürünler kullanılmamalıdır.
 • Sigara, alkol ve uyuşturucu gibi madde kullanımlarından uzak durulmalıdır.
 • Aşırı kilo, gebe kalmayı etkileyen önemli faktörlerdendir. Aşırı kilo varsa, egzersiz ve diyet yapılması önemlidir.
 • Stres ve aşırı gerginlikten uzak durulmalıdır.
 • Hamile kalmak için bitkisel çözümler tıbbi geçerliliği olmayan ancak kadınlar tarafından oldukça sıklıkla kullanılan yöntemlerdir.
 • Hamile kalmayı kolaylaştıran ilaçlar kısırlık teşhisi konulmuş çiftlere doktor gözetiminde kullandırılan ilaçlardır. Bunun dışında çiftlerin kendi kendilerine alıp kullanacakları ilaçlar bulunmamaktadır.
 • Hamile kalmayı planlıyor ve düzenli ilaç kullanıyorsanız bu konu hakkında mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz. Bazı ilaçların hamile kalmayı geciktirici etkileri olabilir.
 • Yaş , gebe kalmak için en önemli faktördür. 35 yaş ve sonrasına yumurta rezervi azalmaya başlayacağı için bu konu dikkate alınmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?