• TARİH: 19.07.2019
Nasır Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Nasır Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Nasır evde nasıl tedavi edilir? Nasır, derinin katmanlaşıp, sertleşmesi neticesinde ortaya çıkan bir deri hasarıdır. Ölü derilerin atılamayıp, üst üste birikmesi sonucunda cilt sertleşir ve bir süre sonra özellikle ayaklarda acı verici hale gelir. Özellikle ayaklarda nasır tedavisi sıkıntılı süreçlere mal olabilmektedir. Nasıl geçer dendiğinde pek çoğumuzun bir cevabı yoktur, zira somut bir tedavisi hakkında bilincimiz bulunmamaktadır.

Nasıl Nasıl Oluşur?

Nasır, davranış biçimleri ile doğru orantılı olarak ortaya çıkar. Ayrıca fiziksel özellikler de nasırın oluşumunda etkilidir.  Örneğin, uzun süre ayakta durmak taban ve ayak altlarında nasıra sebep olurken, ayak kemiklerindeki anormallikler neticesinde kronik nasırlar oluşma olasılığı fazladır. Eğer nasırlar, davranışlarınızdan ve fiziksel özelliklerinizden kaynaklanıyorsa, her tedaviden sonra tekrarlayacağını unutmayınız. Bu durumda oluşmalarını engelleyecek tedbirler alabilirsiniz.

Tabii nasırlar zaman zaman işimize de yarayabilir. Örneğin bahçe işleri yapanların ellerindeki nasırlar, bu işi sürdürmek durumunda olduklarından, ellerinizin su toplayıp, acı çekmelerini engelleyen faktördür. Yani nasır aslında vücudun bir modifikasyon mekanizmasıdır ve acı çekmeyi azaltmak için ortaya çıkar. Tabii özellikle ayaklarda oluşan nasırlar bu kapsamda değildir ve ciddi acılar çekmemize neden olur.

Topuk Sertleşmesi

Bu noktada topuk sertleşmesine değinmekte fayda vardır.  Uzun süre açık ayakkabılar giyen ve ayakta duran kişilerde, özellikle aşırı kilo söz konusuysa topuk sertleşmesi normaldir. Topuk sertleşmesi tedavisi de nasır tedavisiyle hemen hemen aynıdır.

Nasır Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Nasır tedavisi için öncelikle nasır oluşum eğilimi olan dokuyu tespit etmeniz gerekir. Çoğunlukla parmakların kenarında ve aralarında meydana gelebilen bu sorun, sürtünme ve baskı nedeniyle ortaya çıkacağından, nasır haline gelmeden önce acı çekmenize sebep olan bir lezyona dönüşecektir. Öncelikle bu safhadayken müdahale edebilir ve nasıra dönüşmesini engelleyebilirsiniz.

Nasıra dönüşmüş lezyonlar ise, uzun süre müdahale edilmemiş deri lezyonlarıdır. Özellikle yanlış ayakkabı kullanıyorsanız veya ayaklarınızda yapısal bir bozukluk söz konusuysa ortaya çıkacaklardır. Ayrıca ayakkabılarınızı çorapsız giyiyorsanız sürtünme artacağından nasır oluşumu da artacaktır.

Evde Nasır tedavisi için unsurlarımız,

Şeklindedir. Bu unsurların hemen hepsi hem yumuşatıcı etkiye sahiptir hem de antiseptik özellikleri ile ayrışma sonrasında enfeksiyonu engeller.

Banyolarda yumuşayan nasırlı bölgeye ponza taşı ile müdahalede bulunmak etkili bir yöntemdir ve nasırın gelişimini engeller. Tabii bu nasırın yok olması için her zaman yeterli olmaz. Ve bazı habis nasırlara daha ciddi uygulamalar gerekecektir. Nasır tedavisi elbette ilaçlar ve bantlarla da yapılabilir. Ancak buna gerek yoktur. Evde kendiniz geliştireceğiniz doğal ürünlerle de aynı sonuçlara ulaşmanız mümkün olacaktır.

Nasırlarınıza haftada bir kez sarımsak sürerek 1-2 saat sonra sirkeli su ile oba bilir ve ponza taşı ile deri katmanını ayırabilirsiniz.

Gün aşırı, kekik yağı, zeytin yağı veya defne yağı ile ovmak da nasırlar üzerinde etkili olacaktır. Tabii bu yağları karıştırarak da uygulayabilirsiniz. Nasır nasıl geçer sorusunun en iyi cevabı beklide hazırlayacağımız sarımsaklı karışımı düzenli tatbik etmek olacaktır.

İbrahim Saraçoğlu Nasır Tedavisi

Profesör İbrahim Saraçoğlunun da nasır tedavisi ile ilgili bir kürü bulunmaktadır Bu kür, Kapsamında 2 meyve kullanılmaktadır.

Her iki meyvenin de nasırlı bölgeye bir bant veya bezle bağlanıp gece boyunca tutulması ve sabahında yıkanması öngörülen yöntemin sonucunda oldukça iyi verim elde edilmektedir.

  • Meyveyi bölün tam olarak nasırın üzerine uygulayın ve sarın.
  • Tüm gece bekleyin

Sabahında tercihen zeytinyağı ile ovduktan sonra ponza taşı ile yıkayın

Ayaktaki Nasıl Nasıl İyileşir?

Ayaklarda bakımsızlıktan; yanlış, dar ve ortopedik olmayan ayakkabılar giymekten ve buna benzer faktörler yüzünden oluşan siğiller ve nasırlar için ilaç kullanmadan uygulanacak doğal tedavi yöntemleri vardır.

Sarımsak

Ayaklarda oluşan siğilleri ve nasırları, içlerindeki iltihabı çıkarabilmek için taze soğan veya ezilmiş sarımsakla ovabilirsiniz.

Kuru Soğan

Bunun haricinde bir adet kuru soğanı ortadan ikiye kesip, bir yarısının içini oyup deniz tuzuyla doldurun. Tuz çözülene kadar bekleyin ve çıkan sıvıyı sık aralıklarla siğilin üzerine sürün.

Sinirotu

Sinirotu bitkisinin yapraklarıyla ayaklarınıza masaj yapabilir, yahut meşe kabuğunu kaynatarak ayaklarınızı bu suda bekletebilirsiniz. Bu işlem hem deriyi güçlendirir, hem de nasırı önleyen bir tedavidir.

Lavanta Yağı

Nasır sebebiyle ağrıyan deriyi rahatlatmak için bir leğen dolusu suya 5ml lavanta yağı ekleyin ve ayaklarınızı bu suda bekletin. Ayaklarınızı kuruladıktan sonra 1 tatlı kaşığı badem yağı ile 5 damla lavanta yağını karıştırarak ayaklarınıza masaj yapın.

Domates

Bir adet domatesi ortadan ikiye keserek nasırın üzerine koyabilirsiniz. Nasır yumuşayarak yerinden sökülecektir.

Kuru İncir

Bir adet kuru inciri kesip üzerine kına dökün ve nasırın üzerine yerleştirin. Bunu 3 akşam tekrarlayın. Nasırın yok olduğunu görebilirsiniz.

Yazımızda nasır evde nasıl tedavi edilir doğal yöntemleri paylaştık.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?