Home

Ne Zaman Hamile Kalınır?

Planlı olarak bebek isteyen çiftlerin de, bebek istemeyen çiftlerin de bilmesi gereken bir matematik vardır ki o da ne zaman hamile kalınır bilgisidir. Öyle ya, eğer bir bebeğiniz olsun istiyorsanız, hamile kalma şansınızın yüksek olduğu dönemi bilmeniz gerektiği gibi, hamile kalmak istemediğinizde de bu bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Hamile kalma dönemleri, adet döngüsünün başlangıcından itibaren hesaplanacak bir matematiktir ve ortalama 4-5 günlük bir süreci kapsar. Hamile kalmak için en uygun zaman, adetleriniz düzenli ise kolaylıkla hesaplanacak bir dilim içindedir.

Hamile Kalma Dönemleri

Bebek sahibi olmak istiyorum ne zaman hamile kalabilirim diyorsanız  hamile kalma dönemlerini doğru hesaplamanız gerekecektir. Bunun için öncelikle ovulasyon, yani yumurtlama döneminizi tayin etmeniz gerekecek. Ovulasyon, adet periyodunun ikinci yarısında başlar sabit süre 14 gündür. İki adet kanaması arasında 21 gün süre olan kadınlar için de, 35 gün olan kadınlar için de, yani süre kaç gün olursa olsun bu süre 14 gündür. Bu durumda ne zaman hamile kalınır sorusu kendiliğinden cevap bulmuş olur.

Evli yahut bekar pek çok kadının kafasını kurcalayan ve merak ettiği sorulardan birisi de adetten kaç gün sonra hamile kalınırsorusudur. Pek çok kadın regl döneminden hemen sonra gireceği cinsel ilişki neticesinde hamile kalıp kalmayacağını merak eder.Adetin son günü hamile kalınır mı sorusunun cevabı olarak, eşinizle yahut partnerinizle gireceğiniz, regl sonrasına denk gelen hemen her ilişki gebe kalmak için uygun bir dönem olacaktır. Eğer bebek sahibi olma planınız varsa bu sizin için iyi, böyle bir planınız yoksa da kötü bir haberdir. Bebek sahibi olmak istemiyorsanız, bu dönemlerde muhakkak kontrollü cinsel ilişki yaşamalı ve mutlaka korunmalısınız.

yumurtlama dönemi dışında hamile kalınır mı
hamile kalma günleri tablosu
hamile kalma olasılığı yüksek günleri hesaplama
nasıl hamile kalınır
adetten sonra ne zaman hamile kalınır
hamile kalma günleri hesaplama
hamile kalmak için adetten kaç gün sonra ilişkiye girilir
hamile kalma yüzdesi
yumurtlama dönemi dışında hamile kalınır mı
hamile kalma günleri tablosu
hamile kalma olasılığı yüksek günleri hesaplama
nasıl hamile kalınır
adetten sonra ne zaman hamile kalınır
hamile kalma günleri hesaplama
hamile kalmak için adetten kaç gün sonra ilişkiye girilir
hamile kalma yüzdesi

Hamilelik planınız olsa da olmasa da her iki durumda da adet döngünüzü iyi bilmeniz ve yumurtlama günlerinizi hesaplayabilmeniz gerekir. Ovulasyon, yani yumurtlamadan sonraki 48 saat ve sonrası, spermin yumurtayı döllemesi için uygun zaman dilimidir.

Hamile Kalma Günü Hesaplama

Kadınlarda yumurtlama ayın sadece belli günlerinde gerçekleştiği için, her gün hamile kalma olasılığı yoktur. Adet kanamasının başladığı ilk gün adet döngüsünün başlangıcı olarak kabul edilir.  

Hamile kalmak için en uygun zaman adet döngüsünün orta dönemidir. Yani adet döngüsü düzenli olan bir kadının yumurtlama dönemi, adet kanaması başladıktan14-15 gün sonrasına denk gelir. Adet kanamaları arasında 1 aydan daha uzun bir zaman olan kadınlarda bir sonraki adet kanamasının ilk günü tahmin edilebiliyorsa, adet kanaması başlamadan 14 gün öncesi yumurtlama dönemi olarak kabul edilir.

Farz edelim ki ayın 3’ünde adet kanamanız başlayacak. 3’ünden itibaren 14 gün sonrası, yani ayın 17’si sizin yumurtlama döneminizdir. Spermlerin kadın vücudunda ortalama 3 gün canlı kalabilme yeteneği de düşünüldüğünde ayın 13’ünden başlayarak ve 17’den sonraki 2-3 günü de hesaba katarak, ayın 15’i ila 20’si arası gün aşırı gerçekleştirilecek cinsel ilişkide hamile kalma olasılığı hayli yüksektir. Bu dönemde her gün cinsel ilişki önerilmez; zira sperm kalitesi düşebilir. Bu yüzden gün aşırı yani 1 gün arayla cinsel ilişkiye girmek hamilelik olasılığını kuvvetlendirir. Cinsel ilişkiden sonra kadının hemen ayağa kalkmaması, mümkünse bacaklarını yukarı kaldırarak sırtüstü vaziyette 15 dakika yatması gerekir. 

İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Yumurtlama dönemi içinde kalan 5-6 günlük süre olarak cevaplanabilir. Yumurtlama döneminde vücutta bazı değişikliklerin meydana geldiği gerçeğinden yola çıkarak da tahminde bulunabilirsiniz. Yumurtlama döneminde sıklıkla vajinadan yapışkan ve saydam bir akıntı gelir, vücut ısısı biraz yükselir, memelerde hassasiyet ve cinsel istekte artış meydana gelebilir.

Yumurtlama Dönemi Dışında Hamile Kalınır Mı?

Kadında yumurtlama gerçekleşmeden hamile kalma olasılığı yoktur. Yumurtlama sadece ayın 1 günüdür. Spermlerin vücutta ortalama 3 gün canlı kalabildiği de hesaba katıldığında yumurtlama gününden 3 gün önce, yumurtlamanın olduğu gün ve takribi olarak nadiren yumurtlamada sapma olabileceği hesaba katılarak artı 3 gün daha eklenerek hamile kalma takvimi oluşturulabilir.

Ne Zaman Hamile Kalınır?

  • yumurtlama dönemi dışında hamile kalınır mı
  • hamile kalma günleri tablosu
  • hamile kalma olasılığı yüksek günleri hesaplama
  • nasıl hamile kalınır
  • adetten sonra ne zaman hamile kalınır
  • hamile kalma günleri hesaplama
  • hamile kalmak için adetten kaç gün sonra ilişkiye girilir
  • hamile kalma yüzdesi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close