Nezle Belirtileri ve Tedavisi

Nezle Belirtileri ve Tedavisi

Nezle rahatsızlığı oldukça sık yaşanmakta ve neredeyse hemen hemen herkesin başına gelmektedir. Nezle , buruna yerleşen virüs enfeksiyonunun sebep olmuş olduğu bir tür hastalıktır. Çoğu kişi soğuk algınlığı olarak da adlandırmaktadır nezleyi, ayrıca nezle hastalığı sinüsleri, kulakları ve bronş tüplerini de olumsuz yönde etkilemektedir. Nezleye birçok virüs türü sebep olabilir, fakat bilinen en sık sebebi […]

Nezle rahatsızlığı oldukça sık yaşanmakta ve neredeyse hemen hemen herkesin başına gelmektedir. Nezle , buruna yerleşen virüs enfeksiyonunun sebep olmuş olduğu bir tür hastalıktır. Çoğu kişi soğuk algınlığı olarak da adlandırmaktadır nezleyi, ayrıca nezle hastalığı sinüsleri, kulakları ve bronş tüplerini de olumsuz yönde etkilemektedir. Nezleye birçok virüs türü sebep olabilir, fakat bilinen en sık sebebi rhinovirüs virüsüdür.

Nezle hastalığının belirtileri genellikle hapşırma , burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük, ses kısıklığıdır. Baş ağrısı, ateş, titreme gibi hafif belirtilerinden çok daha ağır ve şiddetli geçen nezle durumun da genel olarak kişi kendini bitkin hissetmekte ve iyi hissetmemektedir.

Nezle rahatsızlığının süresi ortalama bir hafta sürer. Hafif olarak atlatılan nezle 2 ya da 3 gün gibi sürebilir, fakat şiddetli geçen nezlenin iyileşmesi 2 haftaya kadar uzayabilmektedir.
Nezle çok daha hafif bir hastalıktır. Grip ise tipik olarak ateş , kas ağrıları ve daha şiddetli öksürüğe neden olur. Bununla birlikte, hafif grip vakaları da nezle ile benzerlikler gösterirler ve aynı belirtileri içerirler.

Yetişkinler, yılda ortalama olarak 2 ile 3 kez nezle virüsüne yakalanıp nezle olabilirken çocuklar da bu durum yaşlarına, dirençlerine ve sağlık durumlarına göre değişmiş olmasıdır. Yani nezle yaş aralığına ve kişiye değişmektedir. Çocukların burunları nezleye neden olmuş olan virüslerle eve bakterilere nfekte olmaya çok daha fazla eğilimlidir.

Nezle Belirtileri 

Nezleye rahatsızlığına sebep olmuş olan virüse maruz kaldıktan sonra, nezle rahatsızlığı başlangıcı ve belirtileri genellikle virüs vücuda girdikten bir ile üç gün sonra ortaya çıkmaktadır.

Nezle Nasıl Anlaşılır?

Nezle rahatsızlığının belirtileri kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Bu belirtiler aşağıda verildiği gibi sıralanmaktadır :

Eğer çocuğunuz nezle virüsünü vücuduna alıp nezle rahatsızlığına yakalanmışsa doğal yöntemler ile tedavi etmek mümkündür. Genelde nezle rahatsızlığı için doktora görünmeniz ve ilaç kullanmanız gerekmez. Fakat nezle ilerlediyse ve çocuğunuz aşağıda yazmış olduğumuz belirtilerden herhangi birisine sahipse hemen bir destek ve tıbbi yardım isteyin :

 • Kötüleşmiş veya iyileştirilmeyen belirtiler
 • Baş ağrısı veya öksürük gibi şiddetli belirtiler
 • Hırıltı
 • Kulak ağrısı
 • Aşırı huysuzluk
 • Uyku problemleri
 • İştahsızlık

Nezlenin Nedenleri 

Nezle neden olur?

Vücudumuz da oluşan ya da giren bakterilerin vevirüslerin birçok türü nezle rahatsızlığına sebep olabilmektedir, fakat rhinovirüsler virüsü en yaygın olan nezle sebebi olarak bilinmektedir. Nezle virüsü olan bu virüs vücuda ağız, göz ya da burun yolu ile girip kişinin bağışıklık sistemini çökertebilmektedir.

Nezle olan ve bu rahatsızlığa yakalanan hasta kişiler hapşırmayla ya da konuşup görüşmeler sırasında virüsü havaya damlacıklar yolu ile yayma yolu ile virüsü diğer kişilere yaymaktadır.

Aynı zaman da nezle rahatsızlığı yaşayan birinden elle temas yolu ile ya da mutfak eşyaları, havlular, oyuncak ve telefonlar gibi kirli nesneleri paylaşmakla da hastalığı yakalanmak ve virüslerini paylaşmak maalesef mümkün bir durumdur.

Bu neden ile nezle rahatsızlığına yakalanmamak için nezle olan kişilerden uzak durmaya çalışmalısınız.

Bazı durumlarda nezleye yakalanma riski artmaktadır :

Yaş 

6 yaşından küçük olan çocukların çocuk bakım ortamlarında vakit geçirmesi nezleye yakalanma riskini artırmaktadır.

Zayıflamış bağışıklık sistemi 

Herhangi bir kronik hastalık veya zayıflamış bağışıklık sistemi rahatsızlığına sahipseniz, nezleye yakalanma riski artmaktadır.

Yılın bazı zamanları 

Yılın her döneminde nezleye yakalanma riski bulunmaktadır, ancak özellikle gerek çocuklar gerekse yetişkinler sonbahar ve kış aylarında nezleye daha duyarlı hale gelebilmektedir.

Sigara içmek 

Eğer sigara içiyorsanız, nezleye yakalanma riskiniz daha fazladır.

Kalabalık mekânlar 

Okul ya da havaalanı gibi çok fazla insanın bir arada olduğu bir yerdeyseniz, nezleye neden olan virüslere maruz kalma olasılığınız artmaktadır.

Nezlenin Tedavisi 

Nezle nasıl geçer?

Nezlenin , nezle hastalığının şuanda bilinmiş olan tam bir çözümü ve tedavisi bulunmamaktadır. Fakat buna rağmen evde kişiler tarafından uygulanan birçok doğal tedavi yöntemi bulunmaktadır. Nezle rahatsızlığını dindirmek için yapılan bu doğal tedavi yöntemleri çoğu zaman işe yaramaktadır. Bu tedavilerin asıl amacı tamamen iyileştirmek olmasa da daha çok belirtileri rahatlatmaya ve nezleyi kontrol altına almaya yöneliktir.

Nezlenin tedavisi sırasında yardımcı olabilecek bazı öneriler şunlardır :

 • Yeterli uyku ve dinlenme
 • Tıkalı olan burnu açmak için buhar uygulamaları
 • Ağrı kontrolü ve ateş için ilaç kullanma
 • Kuru öksürük için öksürüğü rahatlamaya yönelik karışımları tüketme
 • Yeterli miktarda sıvı içme
 • Boğaz ağrısı için su veya limon suyundan yardımı almak
 • Burun ve yumuşak dokuların çevresinde nemlendirici krem kullanılması (burnun etrafındaki tahriş olmuş , kuru ve kırmızı cildi önlemeye yardımcı olabilir)
 • Antibiyotikler nezle ve soğuk algınlığı tedavisi için kullanılmamalıdır.
 • C vitamini, çinko takviyeleri ve ekinezya gibi nezle için birçok alternatif tedavi yöntemini deneyin. Şifalı bitki veya takviyeleri denemeden önce doktorunuzla konuşun.
 • Nezle için hangi doktora gidilir: Aile doktorları, çocuk doktorları, kulak burun boğaz (KBB) uzmanları nezleyi teşhis ve tedavi edebilen doktorlardır.

Nezleye Ne İyi Gelir?

Nezle Bitkisel Tedavisi 

Elma sirkesi

Elma sirkesi gibi güçlü bir alkalize içeceği tüketmek sadece nezleyi engellemekle kalmaz aynı zamanda can sıkıcı belirtilerini de hafifletir.

Ekinezya

Yapılan çalışmalara göre, ekinezya nezleye yakalanma riskini yüzde 50 oranında azaltmaktadır. Aynı zamanda, nezle belirtileri süresini kısaltmak için idealdir.

Bal

Bal, tahriş olan boğazı yatıştırmanın yanı sıra nezlen iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olmaktadır. Balda bulunan besin değerleri bakteri ve nezleye neden olan virüsleri öldürmektedir.

Soğan

Ev yapımı bir kırmızı soğan şurubu etkili olabilmektedir. Şurubu hazırlamak için , kırmızı soğan, bal ya da esmer şekeri karıştırmak yeterlidir.

Zencefil

Zencefil antiviral, balgam söktürücü ve anti inflamatuar özellikleri nedeniyle, nezle ve grip semptomlarının tedavisinde yararlı olabilmektedir.

Sarımsak

Sarımsak hem antibakteriyel hem de antiviral özelliklere sahip olması nedeniyle nezle belirtilerinden kurtulmak çok yararlı olabilmektedir.

Adaçayı

Adaçayı boğaz ağrısı için kullanılan bir bitkidir. Nezleyi hafifletmek için etkilidir.

Tavuk çorbası

Birçok temel besinleri ve nezle belirtileri tedavisine yardımcı olan vitaminleri içermektedir.

Nane

Nane bitkisinin ana etken maddesi mentoldür. Bu nedenle, nezle tedavisi için mükemmeldir. Balgamı gevşetir ve boğazdaki tahrişi hafifletmeye yardımcı olur.

Okaliptüs

Nezle için sıvı ekstresi, kurutulmuş yaprakları veya taze yaprakları kullanılabilir. Okaliptüs yağı, tıkanıklığı hafifletmek için mukusu gevşetmektedir.

Civanperçemi

Civanperçemi nezle, grip ve ateşi engellemek için harika bir bitkidir.

Isırgan otu

Nezle ile mücadele için ısırgan otu çayına başvurmak bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır.

Süt 

Süt, zerdeçal ve zencefil tozu ile kombine edildiğinde öksürüğün yanı sıra vücudun ağrıları ve baş ağrısı gibi nezlenin diğer belirtilerine de yardımcı olur.

Tarçın 

Tarçın nezlenin ortak belirtileri ile savaşabilir ve kuruluğun veya boğaz ağrısının hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Nezle Evde Tedavi Yöntemleri

Sıvı tüketimi

Bol miktarda sıvı almaya çalışın. Bu yöntemler tıkanıklığı açmak ve tahriş olan boğazı yumuşatmak mümkün olmaktadır. Ayrıca, vücudun susuz kalması hastalığın seyri için iyi değildir. Suyu, spor içeceklerini, bitki çaylarını, meyve sularını deneyebilirsiniz. Annenizin hazırladığı tavuk çorbası da oldukça yardımcı olmaktadır

Buhar

Buhar soluğunuz takdirde burun tıkanıklığını gevşetmek mümkündür. Başınızı kaynar suyla dolu olan bir kap üzerinde tutun ve yavaşça teneffüs edin. Ama sıcağın burnunuz yakmasına izin vermeyin, dikkatli olun.

Gargara

Bu yöntem boğazı nemlendirip ağrısını hafifleterek bir rahatlama sağlar. Bir bardak suyun içine yarım çay kaşığı tuz ekleyin. Boğazınızı bu suyla günlük olarak gargara yaparak temizleyebilirsiniz. Dilerseniz boğazınızı yumuşatması için içine bal da ekleyebilirsiniz.

Merhem

Burnunuzun altından hafifçe merhem sürmeyi deneyebilirsiniz. Solunum yollarını açmak için oldukça iyi bir yöntemdir. Mentol, okaliptüs ve kafurun kullanıldığı merhemler bunun için uygun olabilir.

Vitamin D

D vitamini belki de nezle tedavisi için en etkili çarelerden biridir. Bir önleyici olarak çalışmasına rağmen, günlük olarak D3 vitamini almak nezle ve grip belirtilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Çinko

Çinko içeren şurupların nezle ile ilişkili belirtiler olan öksürük ve burun çekme mücadeleye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Çinko aynı zamanda vücutta 3.000 ‘den fazla proteinlerin düzgün çalışmasını sağlamanın yanı sıra, bağışıklık sistemini güçlendirir ve sindirim fonksiyonlarını kolaylaştırır.

Vitamin C

C vitamini vücudunuzda önemli bir rol oynar ve birçok faydası vardır. Limonlar, portakallar, greyfurtlar, yeşil yapraklı sebzeler ve diğer meyve C vitamini kaynağıdır. Özellikle limonlar , C vitamini için iyi bir kaynaktır. Sıcak çaylara limon suyu ekleyerek, hasta olduğunuzda oluşan balgamı azaltabilirsiniz.

Tüketmiş olduğunuz meyve ve sebzelerin tüketimi nezleyi tamamen temizlemese de, bağışıklık sisteminizin ihtiyaç duymuş olduğu C vitaminini elde etmenize yardımcı olurlar. Yeterli miktar da C vitamini almak daha sağlıklı olmayı ve üst solunum yolu enfeksiyonlarını aynı zamanda diğer birçok hastalıkları da rahatlatabilir.

Probiyotik

Probiyotikler bağırsağınızın ve bağışıklık sisteminizin sağlıklı kalmasına yardımcı olurlar. Probiyotikler bir üst solunum yolu enfeksiyonuna maruz kalmanızı da engellemektedir.

Lezzetli ve besleyici olan yararlı bakterilerin kaynağı için diyetinize probiyotik yoğurt ekleyin.
Çünkü bağışıklık sisteminiz ve sağlığınıziçin potansiyel avantajlarından başka, yoğurdu bol miktarda tüketmek protein ve kalsiyum desteği de sağlamaktadır. Fakat çok aşırı tüketmemekte de fayda var.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?