• TARİH: 21.08.2019
Nezlenin Nedenleri

Nezlenin Nedenleri

Nezle Neden Olur?

Nezle rahatsızlığı, tıbbi açıdan genel bir üst solunum yolları enfeksiyonu olarak tanımlanır. Pek çok kişi, kış aylarında yeterince kalın giyinmeyip vücudunu  sıcak tutmadığı için soğuk havaya maruz kalmaktadır. Soğuk havaya maruz kalmış olunca nezle rahatsızlığına yakalanmış olduğunu düşünse de, bu pek de doğru bir düşünce olmamaktadır, kişi sıkı giyinmediği için ya da soğuk havaya maruz kaldığı için nezle hastalığına yakalanmaz. Bu sağlık probleminin gerçek sorumlusu 200’den fazla virüsten herhangi bir tanesidir.

Virüsün enfekte olmuş olduğu kişinin hapşırık, öksürük,konuşma ya  da burunlarını sildikleri peçete ve mendilleri teneffüs etme  yani nezle hastalığına yakalanmış herhangi biri ile yakında iletişim kurmak ya datemas etmek nezle hastalığının yayılmasına neden olmaktadır. Virüs rahatsızlığının  bulaşmış bir kişinin dokunduğu kirli şeylere dokunmak da diğer kişilere virüsü bulaştırabilir.

Orta kalanlar arasında kapı tokmakları, telefonlar, çocuk oyuncakları ve havlular bulunur. Rhinovirüsler (çoğu soğuk algınlığının nedenidir) sert yüzeylerde ve ellerde üç saate kadar yaşayabilir. Bu sebeple ellerinizi sık sık yıkamalı ve dezenfekte etmelisiniz.

Çoğu virüs gruplar için de sınıflandırılabilir.

Bu gruplar şunları içerir :

 • İnsan rhinovirüsleri
 • Koronavirüsler
 • Parainfluenza virüsleri
 • Adenovirüsler

Solunum sinsityal virüsü gibi bazı diğer virüsler nezle probleminin doğrudan sorumlusu değildir. Yine de diğerleri henüz modern bilim tarafından tanımlanmamaktadır.

 • Yapılan araştırmalara göre, nezle özellikle sonbahar ve kış aylarında daha sık görülmektedir. Bu çoğunlukla, okul yılının başlaması ve kişilerin kapalı alanda kalma süresinin artması gibi faktörlerden kaynaklanmaktadır. İçeride hava daha kurudur. Kuru hava burun kanallarını kurutur ve enfeksiyona eğilimli hale getirir. Soğuk havalarda nem seviyeleri de daha düşüktür. Düşük nem koşullarında virüsler daha iyi hayatta kalabilirler.

İnsan Rhinovirüsleri :

 • 100’den fazla türü olan bu virüs grubu, nezle rahatsızlığının en belirgin nedeni olarak ortaya çıkmaktadır. Virüsler, insan burnundaki sıcaklıkta rahatlıkla gelişirler. İnsan rhino virüsleri (HRV’ler) oldukça bulaşıcıdır. Bununla birlikte,nadiren ciddi sağlık sonuçlarına yol açarlar.
 • Son yıllardaki araştırmalar HRV’lerin genleri manipüle ettiğini bulmuş ve aşırı manipülasyona uğramış bağışıklık sisteminin tepki verdiğini göstermiştir. Bu tepki nezlenin belirtilerinin bazılarına neden olur. Bu bilgi, bilim adamlarını nezle tedavisinde önemli atılımlara götürebilir.

Koronavirüsler (Coronavirus) :

Hayvanları etkileyen pek çok çeşit korona virüs vardır ve bazıları insanları da etkilemektedir. Bu tip virüs tipik olarak hafif ile orta derecede şiddetli akut solunum yolu sendromuna neden olur.

 • İnsan parainfluenza virüsü, Adeno virüs ve solunum sinsityal virüsü

Nezle problemine sebep olmuş olabilecek diğer virüsler şunları içerir :

1) İnsan parainfluenza virüsü (HPIV)

2) Adenovirüs

3) Solunum sinsityal virüsü (RSV)  

 • Bu üç virüs grubu tipik olarak erişkinlerde hafif enfeksiyonlara neden olur, ancak çocuklar, yaşlı erişkinler ve zayıflamış bağışıklık sistemi olanlarda ciddi alt solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Prematüre bebekleri, astımı olan çocuklar ve akciğer veya kalp rahatsızlığı olan çocuklar bronşit ve pnömoni gibi komplikasyonları geliştirme açısından daha büyük risk altındadır.
 • HPIV-1 adlı bir HPIV grubundan biri çocuklarda Krup’a (laringotrakeal bronşit) neden olur. Krup, enfekte olduğunda öksürükte yüksek ve şaşırtıcı bir ses çıkmaktadır. Kalabalık yaşam koşulları ve stres,solunum yolu hastalığı riskini arttırır. Örneğin, askeri personelin, solunum yolu hastalıklarına dönüşen adeno virüslere yakalanma daha fazladır.

Nezlenin neden olduğu komplikasyonlar :

Nezle rahatsızlığı genellikle bir komplikasyona sebep olmuş olmaz. Bazı durumlarda göğsünüze, sinüslere ya da kulaklara yayılabilir.

Enfeksiyon daha sonra aşağıdaki gibi diğer durumlara yol açabilir :

Kulak enfeksiyonu : Başlıca belirtileri kulak ağrıları ya da burundan sarı veya yeşil akıntıdır. Bu, çocuklarda daha sık görülür.

Sinüzit : Nezle problemi, gitmez ve uzun süre kalırsa sinüzit oluşur. Belirtileri iltihaplı ve enfekte sinüsleri içerir.

Astım : Solunum zorluğu ve ya hırıltı olması astımı tetikler.

Göğüs enfeksiyonu : Enfeksiyonlar pnömoni ve bronşite yol açabilir. Belirtiler arasında öksürük, nefes darlığı ve mukuslu öksürme sayılabilir.

Strep boğazı : Strep boğazdaki bir enfeksiyondur.Belirtileri şiddetli boğaz ağrısı ve bazen öksürüktür.

Nezle Hastalığı Nedir?

Neredeyse hemen hemen herkesin bir yıl içerisin de geçirdiği en fazla hastalık olmuş olan nezle, kişilerde genellikle burun, boğaz, sinüsler, östaki tüpleri, trakea, gırtlak, bronş tüplerini ve akciğerleri etkileyebilmekte olan bir virüsten kaynaklanan bir üst solunum yolu enfeksiyonu olarak tanımlanır. İstatistiksel olarak, nezle hastalığı, tüm dünyada en sık rastlanmış olan hastalıktır.

Ayrıca nezle problemi, 200’den daha fazla virüsün sebep olmuş olabileceği de bir hastalıktır. Bunun ile birlikte, nezle rahatsızlığının bilinmekte olan yaygın sebepleri rhino virüslerdir. Nezle hastalığı, tıp dilinde aynı zamanda nazofarenjit ve rinofarenjit olarak da adlandırılabilir. Bütün herkes, yaş önemsenmeksizin nezle rahatsızlığına karşı hassas olma ve nezleye yakalanma eğilimindedir.

Nezlenin Belirtileri

Nezle rahatsızlığının başlangıcı kişinin virüs ile temasından sonra ki  bir hafta içerisinde görülebilmektedir, fakat nezle rahatsızlığının semptomları genellikle yaklaşık 2 ya da 3 içerisin de başlamaktadır. Bu rahatsızlığa sebep olmuş olan semptomlar genellikle kişilerde burunu etkilemektedir.

Nezle Nasıl Anlaşılır?

En sık görülen nezle belirtileri şunlardır :

 • Burun tıkanıklığı
 • Burun akması
 • Boğazda kaşıntı
 • Hapşırma
 • Nezle çocuklarda ve yetişkinlerde genellikle düşük ateş ya da ateşe de neden olmaktadır. Küçük çocuklar genellikle 102 ° F100 etrafında bir ateş (37,7 38,8 ° C) yaşanabilmektedir.

Virüse bağlı olmuş olarak yaşanan diğer nezle rahatsızlığı belirtiler ise şunlardır :

 • Öksürük
 • İştah kaybı
 • Baş ağrısı
 • Kas ağrıları
 • Geniz akıntısı
 • Boğaz ağrısı

Nezle Tedavisi

Nezle Nasıl Geçer?

Kişilerin yaşamış olduğu nezle rahatsızlığı vakası birkaç gün içerisin de kendi kendine ortadan kaybolur.

Nezle durumunda kendinize iyi bakabilmeniz için yapabileceğiniz bazı şeyler ise şunlardır :

 • Bol dinlenin ve bol bol sıvı tüketin.
 • Nezle ve öksürük ilaçları, yetişkinlerde ve yaşlı çocuklarda belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olabilir. Nezlenizi daha çabucak geçirmezler, ancak kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilirler. Öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları 4 yaşın altındaki çocuklar için önerilmez.
 • Antibiyotikler nezle ve soğuk algınlığı tedavisi için kullanılmamalıdır.
 • C vitamini, çinko takviyeleri ve ekinezya gibi nezle için birçok alternatif tedavi yöntemini deneyin. Şifalı bitki veya takviyeleri denemeden önce doktorunuzla konuşun.

Nezle İçin Hangi Doktora Gidilir

 Aile doktorları,çocuk doktorları, kulak burun boğaz (KBB) uzmanları nezleyi teşhis ve tedavi edebilen doktorlardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?