• TARİH: 21.08.2019
Normal Doğum Ne Kadar Sürer?

Normal Doğum Ne Kadar Sürer?

Düzenli aralıklarla ağrı ve sancıların başlaması ile normal doğum süreci başlar. Bu aralıklar 5-10 dakikada bir olacak şekilde gerçekleşir. Bu kapsamda doğum sancısı kaç dakikada bir gelir diye merak edenlere 5 ile 10 dakikada bir diyebiliriz.

İlk ağrıların hissedilmeye başlandığı dönemde rahim ağzı tamamen kapalıdır. Ağrıların artması ile birlikte rahim ağzı açılmaya başlar ve yaklaşık 10 cm kadar açılır. Bu döneme doğumun birinci evresi denilir. Rahim ağzının açılması tamamlanır ve bebek dünyaya gelir.

Bu döneme ise doğumun ikinci evresi denilmektedir. Doğumun tamamlanması ile birlikte üçüncü ve son evre başlar. Bebeğin eşinin ayrılması ve gerekli kontrollerin yapılması ile bu dönem tamamlanır.

Doğumun Birinci Evresi Ne Kadar Sürer?

Yazımızın başında da belirtmiş olduğumuz gibi ilk dönem ağrıların başladığı ve rahim ağzının açılmaya başladığı dönemdir. Pasif ve aktif dönem olmak üzere ikiye ayrılır. Pasif dönem ağrıların hafif hissedildiği dönemdir. Bu dönem normal doğumda açılma olarak ifade edilebilir. Pasif dönem ilk doğumunu yapan annelerde 6 veya 7 saat sürebilmektedir. Sonraki dönemlerde bu dönem ortalama 5 saat kadar sürmektedir.

Sancıların şiddetlenmesi ile rahim ağzının tam açılma dönemi aktif dönemdir. Bu dönem ilk doğumlarda 5 saat kadar sürerken, sonraki doğumlarda ortalama 3 saat kadar sürmektedir. Ağrıların başlaması, rahim ağzının açılması ve tam olarak normal genişliğe ulaşması ilk doğumunu yapan annelerde toplam 11 saat, sonraki doğumunu yapan annelerde ise 7 saat civarında sürmektedir. Bu süreler normal doğum ve sağlıklı durumlar için geçerlidir.

Doğumun İkinci Evresi Ne Kadar Sürer?

Rahim ağzının normal seviyesine kadar açılması ile bebek doğmaya başlar. Bebeğin doğuşu olarak bilinen bu döneme ikinci evre adı verilir. Bu evre çok uzun sürmemektedir. Daha önce hiç doğum yapmamış ve ilk defa anne olmaya hazırlanan gebeliklerde ortalama 50 dakika kadar sürmektedir. İkinci veya üçüncü doğumunu gerçekleştiren annelerde ise bu süre ortalama 20 ile 30 dakika civarında devam etmektedir.

Üçüncü evre ile birlikte normal doğum kaçsaat sürer sorusunun yanıtı verilmiş olacaktır. Üçüncü evre ile ilgili de bilgileri yazımızın son bölümünde bulabileceksiniz. Doğumun ikinci evresi heyecanın doruğa çıktığı dönemdir. Bu evrede bebeğin dünyaya gelişi tamamlanır ve daha sonra üçüncü ve de en kolay evreye geçilir.

Doğumun Üçüncü Evresi Ne Kadar Sürer?

Doğumun üçüncü evresi en kolay ve kısa olan dönemdir. Normal koşullar altında bu süre ortalama 5-6 dakikada tamamlanmaktadır. Bebeğin doğması ve plasentanın ayrılması sürecine verilen isimdir. Plasenta, bebeğin eşi anlamına gelmektedir. Bebeğin eşinin tam olarak ayrıldığı kontrol edilmelidir. Herhangi bir parçanın kalıp kalmadığına bakılmalıdır.

Rahim içinde parça kalması durumunda anne için sağlıklı olmayan durumlar yaşanabilmektedir. Bu tür bir durumda kanama veya enfeksiyon oluşabilmektedir. Plasentanın tam olarak ayrılması ile üçünce evre tamamlanmış sayılamaz. Bu işlemin ardından annenin tüm kontrolleri eksiksiz yapılmalıdır. Doğum kesisi olan anneler için dikişlerin yapılması şarttır. Bu işlemler basit ve kısa sürelidir.

En fazla 20 dakika süren işlemlerdir. Tüm bu işlemlerin tamamlanması ile anne ve bebek takip odasına alınabilir. Görüldüğü gibi normal doğum kolaymı diye endişe etmenize gerek yoktur. Herhangi bir sağlık problemi yok ise annenin bebeğini emzirmesi sağlanır. Tıbbi koşullar altında yapılan normal doğum işlemleri en sağlıklı ve riski en düşük olan yöntemdir.

İlk gebelik her zaman biraz daha zor geçmektedir. Daha sonraki doğumlarda hem ağrılar daha hafif, hem de doğum süresi kısa olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?