• TARİH: 19.07.2019
Normal Doğumdan Sonra Cinsel İlişki

Normal Doğumdan Sonra Cinsel İlişki

Normal doğum sonrası cinsel ilişkiye ortalama 4 ile 6 hafta sonrasında girilmesi tavsiye edilmektedir. Normal şartlarda herhangi bir riski veya çiftlere zararı yoktur. Ancak, doğum sonrası vajinal bölge normale dönmediği için özellikle kadında zorlamalara neden olabilmektedir.

Bu anlamda doğum sonrası ilişki için çiftlerin ortalama en az 1 ay beklemeleri daha sağlıklı olacaktır.  Çok özel istisnai durumlar olmadığı sürece çiftleri normal doğum sonrası normal hayatlarına kısa sürede dönebilmektedirler.

Doğumdan Kaç Gün Sonra İlişkiye Girilir?

Doğum sonrası normal yaşama tam olarak dönebilmek ortalama 6 haftayı kapsamaktadır. Lohusalık dönemi olarak ifade edilen bu dönemde cinsel ilişkiye girmek önerilmemektedir. Vajina bölgesinin kendini yenilemesi ve toparlaması için bu süreye ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu nedenle doğum sonrası ilişkiyi girmek için en az 6 hafta beklenmelidir. Hem normal doğumlarda, hem de sezaryen doğumlarda bu süre ortalama 6 haftadır. Bir başka soru ise hamilelikte kaçıncı aydan sonra ilişkiye girilmez sorusudur. Bu konuda son 1 ay kalana kadar cinsel ilişkiye girilmesinde sakınca bulunmamaktadır. Ancak, bazı durumlarda cinsel ilişki hamileliğe zarar verebilmekte ve düşük yapma riskini ortaya çıkarabilmektedir. Bu nedenle dikkatli olunmasında fayda vardır.

Her türlü riski karşı cinsel ilişkiye girmemek en doğrusudur. Cinsel ilişki ile birlikte kanama ve ağrı oluşabilir. Vajinal enfeksiyonlara neden olabilir ve ayrıca bebeğin sularının gelmesi gibi durumlar yaşanabilmektedir. Bu nedenle doktor kontrolünde bu süreci tamamlamak en doğrusudur. Gebeliğin başlangıcı ile birlikte her türlü test, kontrol ve önerileri dikkate almak faydalıdır.

Bu kapsamda yapılması gerekenleri eksiksiz uygulamak ve gerekli özeni göstermek şarttır. Bu test ve kontrollerle tıbbi herhangi bir engelin olup olmadığından emin olmanız amaçlanır. Doktorunuzun onayı olduğu takdirde cinsel ilişki konusunda belli pozisyonlara dikkat ederek devam edebilirsiniz.

Lohusalıktan Sonra Cinsel İlişki

Halk arasında doğum sonrası ilk 40 günlük sürece lohusalık adı verilmektedir. Bu dönemde kadının vajinal bölgesinde anormallikler olabilir. Bu anormallikler kanama, akıntı ve kuruma gibi durumlardır. Lohusalıktan sonra cinsel ilişkiye girmenin herhangi bir sakıncası yoktur. Tek problem kadında oluşacak ağrı ve sızılardır. Kısa süreli olan bu ağrıları kayganlaştırıcı ürünlerle engelleyebilirsiniz.

Bir başka soru ise lohusalıkta cinsel ilişki sütü azaltır mı sorusudur. Bu konuda bazı yanlış bilgiler söz konusudur. Lohusalık döneminde cinsel ilişkiye girmek anne sütünü azaltmamaktadır. Tek negatif durum annenin cinsel ilişkiden dolayı ağrı hissedecek olmasıdır.

Bunun gibi sorunları hiç yaşamamak için normal doğum sonrası en az 6 hafta cinsel ilişkiye girmeyebilirsiniz. Ancak, yukarıda da belirttiğimiz gibi girmenizin hiçbir sakıncası bulunmamaktadır.

Normal Doğumdan Sonra Cinsel İlişkide Ağrı Olur Mu?

Normal doğumdan sonra cinsel ilişkide ağrı olur mu en çok merak edilen sorular arasındadır. Normal doğum, sezaryen doğuma göre çok daha kolaydır. Doğum sonrası iyileşme ve normal yaşama dönme süresi daha kısadır. Normal doğum sonrasında cinsel ilişkilerde ağrılar olabilecektir.

Özellikle doğum sonrası ilk 1 ay içinde yapılan cinsel ilişkilerde ufak ağrılar kadınları etkileyebilecektir. Normal doğum sonrası özellikle ilk 6 hafta akıntı veya kanamalar olabilmektedir. Bu durum kadına rahatsızlık verebilecektir. Ayrıca, vajina bölgesinde dikiş olan kadınlar içinde bir süre ilişki önerilmemektedir.

Bu durumda kadında ağrılar görülebilir. Doğum sonrası vajinada kuruluklar olabilir. Bu durum normal doğumlarda normal karşılanmalıdır. Kuruluğu önlemek adına ekstra nemlendirici veya kayganlaştırıcı ürünler kullanılabilir. Cinsel ilişki için bir süre acele etmemeniz en doğrusu olacaktır

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?