• TARİH: 14.08.2019
Normal Gelişen Bebeklerde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Normal Gelişen Bebeklerde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerin normal bir gelişim göstermesi için beslenme en temel ve en önemli unsurlardan bir tanesidir. Bebeklerin en iyi ve doğru şekilde beslemesi için annelerin konu hakkında uzmanlardan, çocuk yetiştirme konusunda tecrübeli kişilerden ve profesyonellerce hazırlanmış olan yazılardan destek alınması gerekmektedir. Peki, normal gelişen bebeklerde beslenme nasıl olmalıdır?

Bebeklerde Beslenme Nasıl Olmalı?

Bilindiği üzere bebeklerin gelişiminde en önemli besin kaynağı anne sütüdür. En az 4 ay boyunca bebeğin yalnızca anne sütü ile beslenmesi sağlıklı bir gelişim için tavsiye edilmektedir. Annelerin bu konuda beslenmeleri de oldukça önemlidir.

Sütü artırıcı besinlerin tüketilmesi, bol su içilmesi süt artırımı için gereklidir. Bebeklerde 4 aydan sonra ise ek gıdalara geçilmesi ve bebeğin beslenmesinin anne sütü ile desteklenmesi gerekmektedir. Bebekler 2 yaşına kadar anne sütü ile desteklenmelidir.

Bebeğin Gelişim Sürecine Katkı Sağlayan Besinler Nelerdir?

4.aydan itibaren annelerin doktorların tavsiyesinde yavaş yavaş bebeklerine ek gıdalar vermesi gerekmektedir. Ek gıdaya geçişte 4. aylık bebeğe kesinlikle inek sütü ve tahıllı gıdalar verilmemelidir. En uygun gıdalar ise ev yapımı doğal yoğurtlar, avokado, elma püresi, muz püresi gibi meyve püreleridir.

Ek Gıdaya Hangi Aylarda Geçilmeli?

Bebeklerde ek gıdaya geçiş genellikle 4. aydan itibaren olmalıdır. Bu konuda bebeğin gelişimini yakından takip eden uzman doktordan ek gıda beslenmesi ile ilgili tavsiyeler alınmalıdır. Eğer bebek ek gıda için 4. ayda hazır ise bebeğin gelişimini yakından takip eden doktor ek gıda geçişini onaylayacak ve anneye konu hakkında detaylı bilgiler sunacaktır.

Ek Gıda Olarak Bebeklere Neler Verilmeli?

Ek gıda da bebeklere verilmesi gereken besinler aydan aya değişiklik göstermektedir. 4 aydan itibaren bebeklere meyve püreleri, ev yapımı yoğurt gibi besinler verilmelidir. Bebeğin gelişimi doğrultusunda doktor tavsiyesi ölçüsünde çorba, yemek ve taneli gıdalara geçilebilir. Bu hususta uzman doktor yönlendirmeleri dikkate alınmalıdır.

Bebek Bakımı ve Beslenmesi

Bebek Bakımı ve Beslenmesi

Ebeveynlerin yaşamlarının anlamı bebeklerin ilk 0 ve 12 ay beslenmesi çocuk gelişimi açısından hayati önem vardır işte bebeğinizin ay ay beslenme bilgileri

  • Bebeğiniz ilk ay her hangi bir sorun yoksa dünyadaki en yararlı süt olan anne sütü ile beslenmelidir.
  • Anneler kendileri ve bebeklerin sağlı için dengeli beslenmelidir. Emzirme dönemlerinde annenin besin ihtiyacı artar ve iyi beslenen annelerin sütü ile bebekte ideal gelişimine kavuşur yeterli beslenen anne ile anne sütünün miktarı ve kalitesi süresi de doğru orantıda kalitesi artar yeterli ve kaliteli süt verimi için günde iki litre su tüketilmelidir.
  • Emzirme dönemde suyun yanında kaliteli besin degeri yüksek ve anne sütü kadar degerli süt olan keçi sütü ve bolk meyve tüketilmelidir.
  • Anneler bebeği düzenli emzirmeli ve emzirme döneminde anneleri sigara, alkol stres uykusuz aşırı yorgunluk uzak durmalıdır kesinlikle bu bir altın kuraldır kesinlikle bu konuya çok dikkat edilmelidir. Anne eğer süt veremiyorsa bebeğe ilk bir yıl ilk tercih kalite bakımında keçi sütü tercih edilmelidir keçi sütüne erişilemiyorsa inek sütü de olabilir bu tavsiyeyi bütün tıp otoriteleri ve dünya sağlık örgütü bu tavsiyeyi ebeveynlere vermektedir.
  • Bebeğiniz karnı acıktığında altı temiz ve kuru olmalıdır ve 2 ve 3 saat uyanık olmalıdır beslenmeden önce yeni doğanlarda bebekler her 2 ve 3 saatlerde mutlaka acıkırlar. Emzirme sonrası gaz ve sancıları ortaya çıkar ve bebeğinizin mutlaka gazını çıkarın ve doktorunuz size ilaç yazarsa mutlaka bebek emzirdiğinizi belirtiniz her gün bir bardak lactamil ile beslenmenize destek olabilirsiniz lactamil ile sekiz çeşit vitamin alırsınız kalsiyum, demir folik asit ve A,C,D,E vitaminleri alırsınız.

Yeni Doğan Bebek Beslenmesi

Yeni doğan bebekler genel olarak 2-3 saatte bir 15-20 dakika süre ile annelerini emerler. Bu süre bebekten bebeğe değişebilir. Bu nedenle anneler ilk haftalarında bebekleri her ağladığında emzirmeli, emzirmeden sonra kucağa alışmaması için beşiğine ya da yatağına bırakmalıdır.

0-6 Aylık Bebek Beslenmesi

Karnı tam olarak doyan yeni doğan bebekler özelliklere geceleri 4-5 saat hiç uyanmadan uyuyabilirler. Bu süre içinde acıkmadıkları için uyanmayan bebekleri uyandırıp beslenmek gerekli değildir. Zaman içinde bebeğinin beslenme ve uyku düzenine alışan anneler daha bebekleri ağlamadan beslemeye başlayacaktır.

Bebeklerin yeterli miktarda beslendiğini anlamak bir anne için çok fazla zor değildir. Sağlıklı beslenen bir bebek ilk aylarında aşağıdaki gibidir.

  • 2 aylık olana kadar sağlıklı beslenen bir bebek günde 8-12 defa beslenir.
  • Anne memesini emme sırasında yutma hareketlerini sık sık yapar.
  • Gün içinde yeterli miktarda idrar çıkarır, bezini ıslatır.
  • Sağlıklı ve yeterli miktarda beslenen bir bebek günde 5-6 kez normal kıvamda kaka yapar.
  • Yeterli miktarda beslenen bir bebek ayda yaklaşık olarak 600-900 gram alır.

İlk aylarında bebekler yukarıdaki özellikleri sergilemediğinde anne sütünün yetersiz olmasından ya da bebeğin yeterli derecede beslenmemesinden bahsedilebilir. Konu ile ilgili en doğru bilgileri çocuk doktorlarından alan anneler, sütleri yeterli değilse doktor önerisi ile özel bebek mamalarına başlayabilir. Anne sütünün yeterli olmadığı durumlarda anne, mutlaka daha fazla su içmeli, daha sağlıklı beslenerek süt yapan sebze ve meyveleri tüketmeye özen göstermelidir.

Anne sütü ile beslenme bebekler için çok önemlidir. Hem zeka, hem vücut gelişimleri için önemli olan anne sütü bebeklerin alerjik durumlardan daha az etkilenmesini sağlar. Bebeğin kabızlık, ishal gibi dışkılama sorunlarını daha az yaşamasını sağlayan anne sütü ayrıca anne ile bebeğin arasındaki bağın daha güçlü olmasında da etkilidir.

Bebeklerin anne sütü alması bağışıklık sistemlerinin de daha güçlü olmasını sağlar. Uzmanlar özellikle 1 yaşına kadar bebeklerin mutlaka anne sütü alması gerektiğini belirtiyor. 2 yaşından sonra anne sütü verilmesinin ise bebeğin gelişimine çok fazla katkısı olmayacağı konusunda bilgiler mevcuttur.

2 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı

Bebeğiniz anne sütü vermeye devam edin eğer veremiyorsanız keçi sütü veya inek sütü vermeye devam edin bol sıvı gıdalarla beslemeye ve lactamil kullanmaya devam edin bebeğinizi iki göğsünüzle emzirmeye ve göğüs ucunda kahverengi bölgeyi bebeğinizin tam ağzına gelecek şekilde emzirmeye devam edin doktor kontrolsüz diyet yapmaya ve zayıflama için kesinlik diyet yapmayın bu beslenmenizi olumsuz etkileyecektir ve süt veriminiz düşecektir ve buda yetersiz besleme olarak bebeğinizin gelişimini olumsuz etkileyecektir. Her şeye rağmen sütünüz yetersizse mutlaka doktorunuza danışın

3 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı

Bebek gelişimi için ilk 6 ay anne sütü altın değerindedir bir yıl beslenmede keçi sütü ve inek sütü verilir beslenmenize lactamil ile mutlaka devam edin sütünüzün miktar kadar besleyici de önemlidir. Lactamil çay anne sütünün artması için olmasa olmazlardan dır.8 vitamin Kuşburnu, Rezene, anason ve ısırgan ile annenin beslenmesi ideal seviyeye çıkarılır ve sütün miktarı ve besin değeri tavan yapar.

4 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı

Düzenli ve yeterli beslenen annenin hem süt miktar ve hemde besleyiciliği artar ve buda bebeğinizin gelişimi için mutlaka çok fazla artı değerleri olur yine lactamil ve çayı mutlaka tüketmeye devam edilmeli anne sütüne devam edilmeli eğer sütünüz yetersizse doktorunuza danışmayı unutmayın bol sıvı ve meyve tüketmeyi ihmal etmeyin sakın…

5 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı

Bebeğimize 500 mg anne sütü ve yani yeni ek besinlerle tanıştırılmadır ilk tahıllar la başlamalı ve sebze daha sonra denenmelidir sebzeye alıştıktan sonra elma suyu veya başka bir meyve suyu vere biliriz günlük 50 mg olmalıdır yoğurt verilmelidir ve alerjik reaksiyonlar gözlenmelidir.

6 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı

Anne sütü yine beslenmenin %80 anne sütü olmalıdır ve günde ek besinler 2 çay bardağını geçmelidir devam yiyecekleri bilendırda degil eski yöntemlerle ve cam kaselerde rendelemelidir püreler çiğnenme kıvamında olmalıdır çenesinin gelişmesi ve yutkunmasının gelişmesi için…

7 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı

Meyve püresi ve sebze püresi verilmelidir 1 çay bardagı geçmemelidir sebze çorbaları olabilir ve bu çorbalar 1 kaşığı geçmemilidir patlıcan ve baklagilleri kesinlikle önermiyoruz…

8 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı

Ek gıdalara alışan bebeklere sebze pürülerine mutlaka bir kaşık et konulmalıdır meyveli veya sebzeli yoğurt biberonla su ile beslenmesi de çok önemlidir et suyu ve tavuk suyu her öğünde olmalıdır sebze pürelerine zeytin yağı koymak kabızlığı gidereceği için çok önemlidir.

9 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı

Sebze ve meyve pürelerinden sonra kahvaltıya da alıştırmak çok önemlidir küçük lokmalar helinde yumurta peynir olabilir parmak gıdaları vermek çok önemlidir çocuğunuz bu şekilde yutma becerisi de çok gelişecekti

10 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl OLmalı

Bu ayda aile sofrasına alıştırmak ve çiğneme becerisine geliştirmesi için çok önemlidir şekeri gıdalar aburcubulardan uzak tutulmalıdır ağız ve diş hijyeni de çok önemlidir devam sütüne devam edilmeli balık alerji riskine karşılık doktora danışarak verilmelidir…

12 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı

Aile sofrasına alışan bebek yavaş yavaş alıştırılmalıdır ve 3 veya 4 yemek kaşığı bakliyatlar çiğnemesi için kaşık veya çatalla ezilmesi lazım püreler ve anne sütü de verilmelidir..

Çocuk gelişimi için sağlıklı beslenmesi gelişmesi çok önemlidir çocuklarımız bizim geleceğimize atılan ilk adımdır adam olacak çocuk beslenme ve gelişiminden belirlidir mutlak verdiğim bu bilgilerden en güzel bir şekilde size yardımcı olmuşumdur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?