• TARİH: 15.08.2019
Normal İdrar Rengi Nasıl Olmalıdır?

Normal İdrar Rengi Nasıl Olmalıdır?

İdrar Rengi Nasıl Olmalı?

Bu makalede çok merak edilen konulardan biri olan idrar rengi nasıl olmalıdırçiş rengi nasıldırgibi konulardan bahsedeceğiz.

Lafı fazla uzatmadan hemen idrar rengi hakkında merak ettiğiniz bütün soruları cevaplayalım.

Normal İdrar Rengi Nasıldır?

Normal, sağlıklı bir insanın idrar rengi açık ve soluk sarı renktedir. Ürokrom adı verilen madde idrara rengini vermektedir.

Soluk sarı idrar renginin normal idrar rengi olduğunu söyledikten sonra, idrar renginde görülen değişikliklerin nedenlerini maddeler halinde sıralayalım.

  • Eğer idrar renginiz soluk sarı değilse, bunun sebebi tükettiğiniz gıdalar, kullandığınız ilaçlar ve gün içinde tükettiğiniz su miktarı olarak sıralanabilir. Ayrıca, vücuda dışarıdan alınan vitaminler de idrar renginin değişmesine yol açabilir.
  • B12 vitaminin fazla tüketilmiş olması, idrar renginin parlak ve canlı sarı rengi almasına yol açabilmektedir.
  • Son zamanlarda idrar ihtiyacınızdan fazla B vitamini tükettiyseniz idrar renginiz koyu sarı olabilir.
  • Vücudun ihtiyacı olandan az su tükettiğiniz günlerde de çişinizin rengi koyu sarı olabilir. Fazla su tükettiğiniz zamanlarda ise, idrar renginiz açık sarı ya da renksiz olabilir.
  • Bazı kişiler de pembe işiyorum neden diye merak ediyor olabilir. İdrara çok az miktarda bile kan karıştığında idrar rengi pembe ya da açık kırmızı olabilir. İdrar renginin kırmızıya yakın olması önemsenmesi gereken bir sağlık sorununa işaret olabilir. Çünkü bu durumlarda idrara kan karışmış olabilir.

Ancak şunu da söylemeliyiz: tükettiğiniz bazı besin maddeleri de idrar rengini değiştirebilir. Örneğin, kırmızı pancar ve böğürtlen gibi yiyecekler idrar rengini pembe ya da kırmızı yapabilir.  Ayrıca çok havuç yediğinizde idrar renginin turuncu ya da turuncu renge yakınolduğunu gözlemleyebilirsiniz.

  • Ne yediğinizi takip ederek idrar rengi neden kırmızı olduğunu fark edebilirsiniz.
  • Hamile bayanlarda da idrar rengi açık sarı olabilir. Bu durum tamamen normaldir.
  • İdrar yolları enfeksiyonu durumlarında idrar bulanık olup, yeşile yakın bir renk alabilir. İdrar yolları enfeksiyonlarında idrar yaparken zorlanma, ağrı hissetme gibi belirtiler de mevcuttur.
  • Kullandığınız bazı ilaçların içerdiği maddeler idrarın mavi ya da yeşil gelmesine sebep verebilmektedir.  Ayrıca kemoterapi gören hastaların idrar rengi turuncuya yakın olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?