• TARİH: 21.08.2019
Ovulasyon Belirtileri Nelerdir?

Ovulasyon Belirtileri Nelerdir?

Yumurtlamanın gerçekleşmesi için adet kanamasının ilk gününden itibaren sağda veya solda bir yumurta hücresinin olgunlaşma sürecine girmesi gerekir. Bu olgunlaşma sürecinde etrafında sıvı biriktirmeye başlar ve yaklaşık olarak hergün büyüyerek 28 günde bir adet gören bir kadında siklusun 14.gününde yani adet kanamasının ilk gününden itibaren sayılan 14.günde içi sıvı dolu 18-20 mm çapında bir kesecik oluşur. Buna folikül adı verilir. Hormonların etkisi ile bu folikül çatlar, içindeki sıvı boşalır ve içindeki olgun yumurta hücresi kanallardan bir tanesinin daha doğrusu oluştuğu yerdeki kanalın içine girer ve içindeki tüycüklerin etkisi ile kanalın içinde ilerler.

Yumurtlama sürecinin işleyişi bu şekildedir. Gebeliğin olması için yumurta hücresinin yumurtlama olduktan sonra 12 ila maksimum 24 saat arasında döllenmesi gerekmektedir. Bu sebeple yumurtlama, doğurganlığın en maksimum günü olmakla birlikte  yumurtlama olduktan 12-24 saat sonrasında artık yumurta hücresi canlılığını kaybettiği için gebelik oluşmamaktadır.

Her kadında farklılık olsa da yumurtlama belirtileri benzer özellikler gösterir.

Ovulasyon Öncesi ve Sonrası Belirtiler

Hamile kalmak isteyen kadınlar için yumurtlama belirtileri döllenmenin doğru zamanda olması için son derece önemlidir. Nedir yumurtlama belirtileri bu önemli detayları sırayalım;

  • Servikal Sıvı (Rahim İçi Sıvı) Değişimi

Yumurta akına benzeyen servikal diğer adıyla rahim içi sıvı miktarındaki artış yumurtlama belirtileri içinde en belirgin olanıdır. Servikal sıvının en fazla olduğu ve kadın tarafından en çok hissedildiği gün yumurtlamanın olduğu gündür. Bu durum bazı kadınlar arasında ıslaklığım arttı şeklinde de yorumlanır. Rahim içi sıvı, esnek, mukusumsu  ve ince bir yapıya sahip olup spermin geçişini sağlar ve doğurganlığı artıran en iyi göstergelerden biridir.

  • Memede ( Göğüslerde) Hassasiyet

Yumurtlamanın hemen sonrasında progesteron hormon seviyesi artmaktadır. Progesteron artışı, bazı kadınlarda göğüslerde hassasiyet hissedilmesine sebep olmaktadır. Birçok kadının adet dönemi öncesinde hissettiği meme hassasiyeti başka bir tarih aralığında kadın tarafından hissediliyor ise yumurtlama belirtileriarasında değerlendirilebilir.

  • Cinsel İstekte Artış

Yumurtlama döneminde kadınların cinsel istekleri artmaktadır.Genellikle ovulasyon yani yumurtlama olmadan birkaç gün öncesinde başlayan bu durum, LH hormonundaki dalgalanmalar sebebi ile ortaya çıkmaktadır.

  • Kasık Ağrısı

Kadınların birçoğu yumurtlama döneminde döneminde kasık ağrısı ya da kramp şeklinde hissedilen ağrılar yaşamaktadır. Yumurtlama belirtileri olarak sayılan bu ağrılara “mittelschmerz” ağrıları yani yumurtlama ağrısı denmektedir.Yumurtlama ağrısı birçok kadında karın bölgesinin sadece bir tarafında yaşanmaktadır. Yani tek taraflı kasık ağrısı şeklinde hissedilmektedir. Bu ağrı, yumurtlama sırasında veya hemen sonrasında yaşandığı için, gebe kalmak isteyen kadınlar için bu ağrılar uygun döllenme zamanına işaret edebilir.

  • Lekelenme Durumu  

Regl dönemi dışında meydana gelen hafif kanama ve lekelenmeler yumurtlama belirtileri olarak değerlendirilebilir. Hormonal değişimler sırasında yumurtlama esnasında meydana gelebilecek bu lekelenmeler döllenme için uygun zamanın olduğunu işaret edebilmektedir.

  • Vücut Isısında Değişim

Yumurtlama döneminde bazı kadınların vücut ısılarında değişim söz konusu olabilmektedir. Ölçüm yaparak farkedebileceğiniz bu ısı değişimi yumurtlama belirtileri arasındadır.

  • Karında Şişklinlik Hissi ve Mide Bulantısı

Değişen hormonlar sebebi ile yumurtlama döneminde karın bölgesinde şişkinlik ve hafif mide bulantıları hissedilebilir.

  • Baş Ağrısı

Kadınların birçoğu regl döneminde şiddetli baş ağrıları yaşamaktadır. Adet dönemi dışında bu ağrılara benzer ağrılar söz konusu olduğunda, yumurtlama belirtileri arasında değerlendirilebilir. Yumurtlama ile değişen hormon dengeleri baş  ve migren ağrılarını tetiklemektedir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?