• TARİH: 21.08.2019
Ovulasyon Nedir Belirtileri Nelerdir?

Ovulasyon Nedir Belirtileri Nelerdir?

Bir kadının hamile kalmasını etkileyen bir çok faktör vardır. Hamilelik planlamasında cinsel ilişki için göz önünde bulundurulması gereken en önemli detaylardan bir tanesi ovulasyon tarihi olup, spermin yumurta ile buluşup döllenmenin gerçekleşmesi için birlikteliğin mutlaka ovulasyon dönemi içinde olması gerekmektedir.

Ovulasyon Ne Demek?

Öncelikle ovulasyon ne demek bunu açıklamaya çalışalım. Ovulasyon, basit bir dille anlatacak olursak kadınların adet döngüsü içinde yumurtanın yumurtalıktan dışarıya atılması demektir. Yumurtlama, ovulasyon, yumurta çatlaması, folikül çatlaması, folikül yırtılması gibi terimlerle de ifade edilen bu durum yumurtanın, yumurtalık foliküllerinden yumurta kanalına bırakılması sürecine verilen isimdir. Salgılanan östrojen hormonu, rahmi gebelik için hazırlar. Yumurtanın ömrü 12- 24 saat olup, bu süre içinde gebe kalmayı engelleyen başka bir sorun yoksa sperm yumurtaya ulaşırsa döllenme gerçekleşir. Döllenmiş yumurta 6 ila 12 içerisinde de rahim duvarına yerleşir ve hamilelik süreci başlamış olur. Döllenme gerçekleşmemiş ise menstruasyon boyunca kanama olacaktır.

Ovulasyon dönemi, beyinde hypothalamus tarafından yönetilir ve kontrol edilir. Beyin ön lobunda bulunan hipofiz bezinden salgılanan LH ( luteinik hormonu) ve FSH (folikül uyarıcı hormon) yumurtlama sürecinin etkin hormonlarıdır.

Ovulasyon Testi Nedir

Gebeliğin gerçekleşmesi için  cinsel ilişkinin zamanı çok önemlidir. Kadın yumurtasının 12-24 saat olan ömrü ve spermin kadın vücudunda canlı kaldığı süre 3-4 gün zamanları dikkate alınacak olursa, bir kadının 1 ayda hamile kalma olasılığının yüksek olduğu gün sayısı ortalama 3 ila 5’dir. Döllenme olması için ovulasyon dönemi içinde cinsel ilişki olmalı ve fallop tüplerinde sperm bulunmalıdır.

Gebeliğe adım atmak için çok önemli olan ovulasyon tarihi hesaplamada kullanılan en etkin yöntemlerden bir tanesi ovulasyon testidir. Ovulasyon testi, yumurtlamanın olup olmadığı ve yumurtlama zamanı hakkında yol gösteren bir metottur.Yumurtlamadan önce kanda aniden yükselen LH hormonu idrara da geçer. LH kiti adı verilen cihazlarla yapılan ölçümleme ile yumurtlama olup olmayacağı görülebilir.

Yumurtlamanın olup olmayacağını gösteren ovulasyon testi nasıl yapılır nelere dikkat edilmelidir anlatalım.

LH hormonu, yumurtayı harekete geçiren hormon olup, yumurtlamadan yaklaşık 24 ile    36 saat öncesinde konsantrasyonu normal seviyesine çok hızlı artar, yaklaşık 10-20 kat artış gösterir. Ovulasyon testi, idrarda bulunan bu hormonu ölçmeye yarar.

Eczaneden satın alınan LH kiti ile  ovulasyon testi ile yapılır. Gebelik testine benzeyen bu testde de iki pembe çizgi görünmesi yumurtlamanın olacağını, tek pembe çizgi görünmesi yumurtlama olmayacağını işaret eder. Eğer test pozitif çıkmış ise yani iki çizgi görünüyor ise 24-36 saat içerisinde yumurtlama olacağı anlaşılır. Gebelik için test yapıldıktan 24 saat sonra ilişkiye girmek gerekir. LH hormonunun yükselmesinden yaklaşık 24-36 saat içinde yumurtlama gerçekleşir ve yumurtanın canlı kalma süresi 24 saattir. Spermin kadın vücudunda canlı kalma süresi ortalama 3 gün dersek ovulasyon dönemi için ilişkide bulunmak gebe kalma oranını artıracaktır.

Ovulasyon testini yaparken;

 • Testi sabah ilk idrarla yapmayınız. Daha sonraki idrarlar ile testi yapınız.
 • Testi yapmadan 2-3 saat öncesine kadar su ve sıvı gıdalar almayınız. Çok su ve sıvı idrardaki LH konsantrasyonun etkileyeceği için test hatalı çıkabilir.
 • Bazı ovulasyon testlerine idrar temiz bir kaba alınır ve kit (test çubuğu) idrara batırılır.
 • Bazı ovulasyon testlerinde test çubuğuna idrar damlatılır.
 • Testin nasıl yapılacağı ile ilgili bilgileri dikkatlice okuyarak kurallara uygun bir şekilde uygulanması önemlidir.
 • Test negatif çıkarsa ertesi gün aynı saatte testin tekrarlanması gerekmektedir.

Ovulasyon Belirtileri

Gebelik isteyen kadınlar için çok önemli olan ovulasyon dönemi belirtilerini sıralayacak olursak;

 • Vajina sıvısının yapısındaki değişim ve miktarındaki artış, ıslaklık hissi
 • Göğüslerin hassaslaşması
 • Tek taraflı kasık ağrısı ve kramplar
 • Lekelenme
 • Vücut ısısındaki değişim
 • Baş ağrısı
 • Cinsel isteğin artması
 • Kasıklarda ve karında şişkinlik

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?