• TARİH: 21.08.2019
Ovulasyon Testi

Ovulasyon Testi

Ovulasyon Nedir?

Ovulasyon en kısa ve açıklayıcı anlatımla yumurtlama demektir. Her kadın her bir yumurtalıkta 250 bin ila 400 bin arası yumurta ile dünyaya gelir. Regl başlangıcından 14 gün önce yumurta olgunlaşır, döl yatağına salınır. Buna yumurtlama / ovulasyon denilir.  Ovulasyon, yumurtalıklarda büyüyen ve folikül denilen yumurta kesesinin çatlayarak serbest hale gelmesi ve keseden yumurtanın çıkmasıdır. Rahim yeni rahim mukozası üreterek yumurtaya hazırlanır. Yumurta 12 ila 24 saat yaşar ve bu süreçte döllenmeyi bekler. Eğer döllenmezse adet döneminde bir miktar kanla birlikte dışarı atılır. Fakat yumurta döllenirse  6 ila12 gün içinde rahim duvarına yerleşir.  Bu döngü sağlıklı her kadında her ay bu şekilde devam eder.

Ovulasyon Ne Zaman Olur?

Sperm kadın vücudunda yaklaşık 72 saat yaşayabilir. Ama bir yumurta salındığında ortalama 24 saat yaşar. Kadının yumurtlama dönemi sırasında spermlerin orda olması geekiyor.  Adet döngüsü düzenli olan kadınlarda yumurtlama dönemi tespiti kolaydır ama adet düzensizliği yaşayan kadınlarda yumurtlama zamanını kestirmek zor olduğu için hamilelik biraz da şansa kalır. Bebek planlarınız varsa ve bu isteğinize bir an evvel kavuşmak istiyorsanız, yumurtlama döneminizi tespit ederek cinsel ilişki periyodunuzu bu döneme denk getirmelisiniz.

Yumurtlama Dönemi Hesaplma

Yumurtlama dönemi hesaplama teorik olarak kolaydır. Adetinizin başladığı ilk gün 1. gün olarak kabul edilir. 28 gün arayla adet gören kadınlarda yumurtlama dönemi 13 ila 15. günler arasında gerçekleşir. Bu aralık en doğurgan olduğunuz zamandır. Ancak her kadın tam olarak bu dönemde yumurtlayamayabilir. Birkaç gün önce veya sonra yumurtlama dönemi olabilir.

Bu sebeple bebek sahibi olmak isteyen çiftlere yumurtlama dönemi içinde gün aşırı yani 2 günde bir ilişkiye girmeleri öneriliyor. Her gün ilişkiye girmek erkeğin menisindeki sperm kalitesini azaltacağından , bu sürecin 2 günde bir olması öneriliyor. Eğer düzenli adet görmenize rağmen yumurtlama problemi yaşıyorsanız, yumurtlamanın olup olmadığını ultrasonla yahut kan testleri ile öğrenebilirsiniz.

Yumurtlama Dönemi Nasıl Anlaşılır

Peki yumurtlama dönemi nasıl anlaşılır? Yumurtlama belirtileri var mıdır, varsa nelerdir? Bu sorulara cevap arayalım.

  • Yumurtlama belirtileri arasında vajinal akıntıda ve vücut ısısında artış gözlenir.
  • Kasıklarda ağrı, memelerde dolgunluk ve hassasiyet, karında şişkinlik, sancı ve kramplar, cinsel istekte artış ve kimi kadınlarda koku, tat ve ışığa duyarlılık görülebilir.

Yumurtlama dönemi kaç gün sürer? sorusu da sıkça sorulur zira hamileliği belirleyen süre bu cevapta gizlidir.

Yumurtlama dönemi  birkaç gün devam eden bir süreç değildir, ovulasyon yani yumurtlama bir anda olur ve biter. Fakat yumurta ortalama 24 saat yaşayabilir. Bu yüzden yumurtlama olduktan 1 gün sonra ilişkiye girilse de gebelik gerçekleşebilir, ancak yumurta canlılığını yitireceğinden, yumurtlamadan 2-3 gün sonra cinsel ilişki olursa gebelik gerçekleşmez.

Erkek spermi kadın vücudunda 3 gün canlı kalabilir. Bu da şu anlama gelir. Ovulasyon gününden 3 gün önce ilişkiye giren kadın yumurtlama başladığında yani 3 gün sonra hamile kalabilir. Gebelik ihtimali ortalama 5 gün, en fazla ise 7 gün sürer.

Yumurtlama dönemi hesaplama anlamında internet ortamında hazır olarak karşınıza çıkan otomatik hesaplayıcıyı kullanarak da bu hesabı yapabilirsiniz.

Ovulasyon Testi Nasıl Yapılır?

Ovulasyon testi ev tipi gebelik testlerine benzer. Test çubuğuna idrar pipeti yardımıyla 5 damla kendi idrarınızdan koyun. Sonuç için 5 dakika bekleyin. Test çizgisi kontrol çizgisiyle eşitse veya daha belirginse hamile kalmaya en elverişli zamandasınız demektir. Test çizgisi kontrol çizgisinden daha az belirginse veya görünmüyorsa hamile kalmaya elverişli zamanda değilsiniz demektir.

Ovulasyon Testi Sonucu Ne Anlama Gelir?

Ovulasyon testinde gülen yüz çıktığında bu, testin pozitif olduğunu, yani yumurtlama olacağını gösterir. Boş yuvarlak olması yumurtlama olmayacağını gösterir. Hamilelik monitöründe ise göstergede düşük, orta ve yüksek olarak seviye çizgisi görünür ve yumurtlama olduğu gün en üstte yumurta işareti görülür. Eğer test pozitif çıkarsa, ya da diğer bir deyişle LH artışı saptanırsa, bu durum 24 ila 48 saat içinde yumurtlama olacağı anlamına gelir. Bu durumda testi yaptıktan 24 saat sonra ilişkiye girebilirsiniz. Yumurtlamanız LH artışından 24-48 saat sonra gerçekleşecek ve yumurta hücresi 24 saat canlılığını yitirmeden kalacağı için hamile kalma şansınız hayli yüksek olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?