• TARİH: 15.07.2019
Ovulasyon Yumurtlama Nedir?

Ovulasyon Yumurtlama Nedir?

Ovulasyon kelimesini mutlaka duymuşsunuzdur. Ne anlama geldiğini belki bilirsiniz belki de yarım yamalak anımsıyorsunuzdur. Ovulasyon  yumurtlama nedir,  ovulasyon ne demek sorularının cevabını bir kez daha hatırlayalım o halde.

Ovulasyon (Yumurtlama) Nedir?

Biyolojik olarak var olabilmemiz için bir adet sperm ile bir adet yumurtanın birbirlerini seçerek tek vücut olmaları gerekir. Varoluş yazılımının ilk kademesi budur. Erkekte milyonlarca olan ve her an üretilebilen spermlerin yanında, kadında yumurta ayın belli günlerinde üretilmektedir. Yumurtalıklarda büyüyen yumurta kesesinin çatlayarak serbest kalması ile keseden yumurta çıkması olayına ovulasyon  yani  kadınlarda yumurtlama denilir.

Bu arada rahim de rahim mukozası ile yumurta için kendini hazırlar. Yumurtalıklardan salınan yumurta 12-24 saat arası bir ömür sürer. Bu süreçte uygun bir spermin gelerek kendisini döllemesini bekler. Eğer döllenme gerçekleşmezse, menstrüasyon, yani adet dönemi boyunca kan, akıntıyla birlikte vajina kanalıyla dışarı atılır. Ama eğer döllenme meydana gelirse yumurta 6 ila 12 gün rahim duvarına yerleşir. Bu döngü, sağlık sorunu olmayan her kadında her ay aynı şekilde süregelir.

Adet periyodu düzenli olan ve 28 gün süren kadınlarda ovulasyon (yumurtlama), adet kanaması başlamadan 14 gün önce gerçekleşir. Ya da tam tersidir. Ovulasyon dönemi adet başlangıcı olan günden 14 gün sonra gerçekleşir.

Çocuk isteyen çiftler yumurtlama gününü tespit ettikten sonra 2-3 gün önceden başlayacak şekilde ve 1 hafta süreyle gün aşırı cinsel ilişkide bulunarak hamilelik olasılığını artırmış olur. Ya da şöyle de söyleyebiliriz. Bir sonraki adet gününüz başlamadan 17-18 gün evvelden başlayacak şekilde 1 hafta boyunca gün aşırı ya da 3 günde bir ilişkiye girmek gebe kalma şansını artırır. Her gün ilişkiye girmek sperm kalitesinde düşüş meydana getireceğinden önerilmez.

Herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan kadının tek ilişki ile hamile kalma şansı %25’tir. Bu yüzden bebek sahibi olmak isteyen kadınların ovulasyon dönemi günlerini doğru olarak hesaplamaları hamile kalma sürecinde son derece kolaylık sağlayacaktır. Hamile kalmak istiyorsanız, adet döngünüz düzenli ise ve üreme ile ilgili herhangi bir biyolojik probleminiz yoksa, yumurtlama gününüzü hesaplayarak kolayca hamile kalabilirsiniz.

Kadınlarda Yumurtlama

Ovulasyon yumurtlama nedir yanıtlarının ardından kadınlarda yumurtlamaher zaman adet tarihinin 14. günü mü gerçekleşir?

  • Hayır. İki adet aralığı her kadında 28 gün sürmez. Kimisinde 21 gün, kimisinde 35 gün olabilir.  Böyle bir durumda yumurtlama 14. gün gerçekleşmez.
  • Sözgelimi 35 günde bir adet gören kadınlarda ovulasyon dönemi 35-14= 21. günde gerçekleşir.
  • 25 günde bir adet gören kadınlarda yumurtlama  25-14=11. günde gerçekleşir.

Yani adet periyodunuz kaç gün aralıkla gerçekleşirse gerçekleşsin, bir adet kanamasının ilk gününden, diğer adet kanamasının ilk gününe kadar geçen süreden 14 çıkartılır. Çıkan rakam sizin yumurtlama günü tarihinizdir. Bebek istiyorsanız bu süreci hayli aktif, bebek istemiyorsanız daha temkinli hatta cinsel ilişkiden uzak kalarak geçirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?