• TARİH: 22.08.2019
Peeeling Nasıl Yapılır?

Peeeling Nasıl Yapılır?

Peeling, cildin üst tabakasının soyularak yerine yeni bir cilt gelmesini sağlamak ve bu sayede ciltteki izlerden, siyah noktalardan, kırışıklıklardan kurtulmak, cildin daha parlak olmasını sağlamak amacı ile uygulanan bir yöntemdir. Peeling yapımı, 3 farklı yöntemle yapılmaktadır ve bu yöntemlerin iki tanesi uzmanlık gerektiren klinik ortamlarda gerçekleştirilebilmektedir. Bu yöntemler, evde peeling yapımı için kullanılabilen doğal ürünler, uzman kişiler tarafından yapılması gereken kimyasal peeling ve yine uzman kişiler tarafından yapılması gereken karbon peelingtir.

En etkili sonucu elbette ki kimyasal peeling ve karbon peeling vermektedir. Ancak gerek masraflı olması gerekse özellikle kimyasal peelingteki acı ve yanma hissi oluşması, hafif düzeyd cilt sorunları olanları evde uygulayabilecekleri yöntemlere yöneltmektedir. Kimyasal peeling nasıl yapılır sorusuna kısa bir cevap verdikten sonra makalemizi evde uygulayabileceğiniz yöntemlere ayıracağız.

Peelinte kullanılan yöntemlerin dışında, peeling seviyesini belirleyen yüzeysel, orta ve derin olmak üzere 3 farklı düzey bulunmaktadır. Eğer kimyasal peeling yaptıracaksanız, cildinizin durumuna göre uygun olan yöntem seçildikten sonra uzman tarafından glikolik asit, triklosetik asit, alfa hidroksi asitler,jesner solüsyonu ve salisilik asit kombinasyonlarından uygun olanı seçilerek cildinize uygulanır. Buradaki amaç cildinizin üst tabakasının soyulmasını sağlamak ve alta yeni, parlak ve temiz tabakanın oluşmasını sağlamaktır. Kimyasal peelingte yüzeysel ve orta düzeyde yapılanlarda hafif yanma hissi oluşabilmektedir. Derin peelingte ise ağrı ve acı yaşanmaktadır. Ağrı ve acı için kremler ve ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Kimyasal peeling sonrasında cildin güneş ışınlarına maruz kalmaması için genellikle sonbahar ve kış aylarında yapılmaktadır.

Uzmanlık gerektiren kimyasal ve karbon pleeng dışında evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz doğal peeling yöntemleri de bulunmaktadır. Evde doğal yöntemler ile uygulan peeling, kimyasal veya karbon peelinglere göre daha uygun olmasının yanında, cildin üst tabakasında oluşturduğu hassasiyet oranı da daha düşük olmaktadır. 

Evde Peeling Nasıl Yapılır?

Evde peeling yapımı için özellikle taze meyvelerden faydalanabilirsiniz. Meyvelerin bir çoğu peeeling malzemesidir. Limon, greyfurt, üzüm, elma, armut, mango, domates, ananas gibi meyvelerin yanı sıra yoğurt, şeker, süt gibi ürünlerde peeling için kullanılmaktadır. Evde peeling malzemesi hazırlarken dikkat edilmesi gereken ise cildinizin yapısına uygun malzemelerden hazırlamaktır.

Evde Peeling Yapımı

Evde peeling yapımı için birkaç örnek vermek gerekirse:

  1. Yulaf ezmesi ve elma kabuğu : Kuru ciltler için uygun olan bu peelingte bir kap içerisinde yulaf ezmesi, bal, doğranmış elma ve e vitamini yağı karıştırılır ve yüze sürülür. Daha sonra bir fırça ile yüze dairesel hareketler ile masaj yapılır. Maske kuruduktan sonra ise yüz soğuk su ile yıkanır.
  2. Toz şeker ve Zeytin yağı: Cam bir kasede karıştırılan toz şeker ve zeytinyağı, cilde dairesel hareketler ile sürülür. E işlemi bittikten sonra 5 dakika kadar beklenir ve cilt ılık su ile temizlenir. Bu peelingi haftada bir kez uygulayabilirsiniz.
  3. Salatalık : Bir çay kaşığı hamamesil, bir çay kaşığı limon suyu ve bir yumurta akı iyice karıştırılır. Daha sonra bir adet salatalığın kabukları mikserde iyice inceltildikten sonra hazırlanan karışıma ilave edilir ve iyice karıştırılır. Daha sonra elde edilen karışım cilde sürülür ve 15 dakika kuruması beklenir. Haftada bir kez uygulayabileceğiniz bu yöntemde daha sonra cilt iyice durulanır.
  4. Çilek ve yoğurt : 5 – 6 adet orta boy çilek ve 2 çorba kaşığı yoğurt bir kapta iyice karıştırılır. Çilekler iyice ezilmelidir. Daha sonra elde edilen karşım cilde sürülür ve 20 – 25 dakika kuruması beklendikten sonra ılık su ile cilt temizlenir. Bu yöntemi haftada 1 – 2 kez uygulayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?