• TARİH: 18.08.2019
Plasentanın Erken Ayrılması

Plasentanın Erken Ayrılması

Plasentanın yani bebeğin eşinin doğum zamanından önce rahim duvarından ayrılmasına plasenta dekolmanı, bebeğin plasentadan ayrılması durumu ya da ablasyo plasenta adı verilir. Nadir görülen bir durum olsa da hem annenin hem de bebeğin hayatını tehlikeye sokabilen ciddi bir komplikasyondur. Gebeliğin son aylarında görülen bebek ölümlerinin en sık görülen nedenlerinden biridir.

Plasenta hem yapı hem de işlevsel açıdan başka örneği olmayan kendine özgü bir organdır. Bebeğin anne karnında yaşamını sürdürmesi ve gelişmesi plasentanın sağlıklı olmasına bağlıdır. Plasenta normal şartlarda doğum ile görevini tamamlar, yerleşmiş olduğu bölgeden ayrılır ve vücuttan atılır.

Plesenta Dekolmanı

Doğumun üçüncü evresi olan plasentanın atılması ile rahim kasları kasılır ve açık olan kan damarlarının kapanarak kanamanın durmasını sağlar. Gebeliğin 20.haftasından sonra plasentanın doğumdan önce yapışık olduğu bölgeden kısmen veya tamamen ayrılmasına plasenta dekolmanı adı verilir. Ablasyo plasenta olarak da isimlendirilen bebeğin plasentadan ayrılması tüm gebeliklerin yaklaşık %1 inde görülebilen bir durumdur.

Plasenta dekolmanı ile birlikte görülen komplikasyonların derecesi, ayrılmanın ve kanamanın şiddeti ile doğrudan ilişkilidir. Evrelere göre sınıflandırma yapılır;

Evre 0: Hastada herhangi bir bulgu gözlenmez. Doğum sonrası plasenta ayrıldıktan arkasında kan pıhtısı görülmesi ile tanı konur.

Evre 1: Hastanın rahminde bir hassasiyet söz konusudur.Hassasiyetle birlikte kanama da görülür.Fakat anneyi ve bebeği tehlikeye sokacak bir durum bulunmaz.

Evre 2: Rahimde hassasiyet olup ve sürekli kasılma söz konusudur. Hassasiyet, kasılma ile birlikte kanama görülebilir de olmayabilir de . Annede kötü bir tablo izlenmez ancak bebek anne karnında sıkıntıya girmiştir.

Evre 3:  Rahimde şiddetli ve dinmeyen kasılmalar vardır. Kanama da şiddetli olup miktarı 1 litreden fazladır. Anne adayı şok durumundadır ve bebeğim kaybedilmes ihtimali çok yüksektir.

Plasenta dekolmanı kanamaya göre de sınıflandırılabilir.

Belirgin ve şiddetli şekilde kanama: Hastadaki bulgular kanama miktarına bağlıdır. Rahimde kasılma ve hassasiyet bazı durumlarda izlenirken bazen görülmez.

Gizli kanama: Kanama belirgin değildir. Plasenta ayrıldığında oluşan kanama plasentanın arkasına hapsolur ve vajinadan dışarı çıkmaz. Ciddi derecede hassasiyet, rahimde kasılma vardır ve bebek sıkıntıdadır.

Karışık durum: Rahimde hassasiyet, kanama ve kasılma söz konusudur.

Ablasyo plasenta nedenleri nelerdir?

Plasenta dekolmanı yaşanmasına neden olan faktörler net bilinmemekle birlikte plasentayı besleyen damarlarda problem olmasının olduğu ifade edilmektedir. Plasentaya kan azaldığında endometrium dokusunda nekröz yani doku ölümü gerçekleşir.

Sonrasında kan küçük damarların çatlamasına neden olur ve kanama başlar. Rahim kanamanın durması için kasılamaz. Kanama artar ve plasenta arkasında meydana gelen basınç ayrılmayı artırır. Plasenta kenarında ayrılma durumunda kan vajinadan dışarı çıkar.

Ortadan ayrılma söz konusu ise kan, plasenta ve rahim arasında kalır. Hamileliği ait endometrium dokusu yüksek oranda pıhtılaşma faktörleri içerir. Kan hemen pıhtılaşır. Ancak sonrdan gelen bazı maddeler etkisi ile pıhtı çözülür. Bu durum damar içi pıhtılaşma bozukluğunun ortaya çıkmasına neden olur ve anne bu durumda kaybedilebilir.

Plasenta dekolmanı nedenleri net bilinmemekle bazı risk faktörleri tespit edilmiştir.

 • Preeklempsi (gebelik zehirlenmesi, yüksek tansiyon)
 • hamilelik haftası öncesinde zarların açılması ( amniyon sıvısının az olması halinde)
 • 35 yaş üzeri hamileliklerde
 • Rahimde var olan anomaliler
 • Myom varlığında
 • Şeker hastalığı gibi dolaşım sistemini etkileyebilen sistemik hastalıklar durumunda
 • Anne adayının özellikle son dönemlerde karnına aldığı darbe ve travmalar halinde
 • Sigara, alkol, uyuşturucu madde kullanımında
 • Çoğul gebelik durumunda
 • Amniyon sıvısı fazlalığında
 • Kordonun kısa olması durumunda

Ablasyo plasenta varlığında tedavi ve yaklaşım kanama durumuna bağlıdır. En etkili tedavi ve çözüm bebeğin doğurtulmasıdır. Kanama ve ayrılma durumu az ise, anne ve bebek izlenir,hayati bir tehlike söz konusu değilse ve hamilelik haftası küçükse beklenir. Ani başlayan bir kanama söz konusu acil sezaryen gerekebilir. Bebeğin ölü olması söz konusu ise kanamanın durumuna göre vajinal doğum denenebilir.

Plasenta dekolmanı varlığında öncelikle annenin genel durumuna bakılır, nabız ve tansiyonu, kanama miktarı değerlendirilir. Damar yolundan sıvı desteğine başlanır. Kan hazırlığı yapılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?