Polikistik Over Belirtileri ve Tedavisi

Polikistik Over Belirtileri ve Tedavisi

Polikistik over nedir, PCOS yahut PKOS olarak da adlandırılan polikistik over sendromu, çok sayıda kist oluşumu ile karakterize olan bir rahatsızlıktır ve neden ortaya çıktığı tam olarak kesinleşmemiştir.  Polikistik nedir denildiğinde çok sayıda kistin yan yana dizilmesi anlamı ifade edilmek istenmektedir. Polikistik over sendromu nedir sorusunun yanıtı kelime anlamının içinde gizlidir. “Çok” anlamına gelen poli ve kist kelimelerinin […]

Polikistik over nedir, PCOS yahut PKOS olarak da adlandırılan polikistik over sendromu, çok sayıda kist oluşumu ile karakterize olan bir rahatsızlıktır ve neden ortaya çıktığı tam olarak kesinleşmemiştir. 

Polikistik nedir denildiğinde çok sayıda kistin yan yana dizilmesi anlamı ifade edilmek istenmektedir. Polikistik over sendromu nedir sorusunun yanıtı kelime anlamının içinde gizlidir. “Çok” anlamına gelen poli ve kist kelimelerinin birleşmesiyle oluşan polikistik teriminde rahimde yan yana dizilmiş ve atılmamış çok sayıda yumurta akla gelir.

Polikistik over rahatsızlığı olan kişilerde adet düzensizlikleri, hiç adet görememe, kilo artışı, sivilce, tüylenme gibi şikayetler görülür. Yumurtlama normal seyrinde gerçekleşmediği için de hamile kalamama gibi problemler görülür.

Polikistik Over Nedir

Kan ölçümlerinde kanda testosteron yani erkeklik hormonlarına rastlanır. Polikistik over hastalığı nedir sorusunun yanıtında en belirleyici nokta beyindeki hipofiz bölümünden salgılanan ve yumurtalıklarda hormon üretimini düzenleyen FSH ve LH hormonları arasındaki dengenin bozulmuş olmasıdır. Bunun neticesinde de yumurtlamada problemler ortaya çıkar.

Erkeklik hormonu artışına bağlı olarak yüzde, göğüslerde, göbek çevresinde, bacaklarda erkek tipi kıllanma görülür. Hatta bazı durumlarda erkek tipi saç dökülmesi de görülür.

Polikistik over ne demek sorusu kapsamında yaşanan bir aksaklık da östrojen hormonu ile alakalıdır. Yumurtlama olmaması neticesinde progesteron hormonu üretimi durur ve östrojen hormonu tek başına salgılanır. Bu da rahim kanseri riskini artıran bir faktördür.

Polikistik Over Neden Olur?

Polikistik over sendromunun oluş sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Ama pek çok hekime göre sorunun kökeninde pek çok rahatsızlıkta olduğu gibi genetik faktörler yatmaktadır. Polikistik over şikayeti olan bir kadının, annesi yahut kız kardeşinde dde aynı probleme rastlanabilmektedir.

Polkistik over sebeplerinden biri de hormonal dengesizlikler olarak açıklanabilir. Polikistik over hastalığı görülen kadınlarda yumurtalıklar normalden daha fazla androjen hormonu salgılar. Androjen hormonu erkeklik hormonudur ama kadın vücudunda da üretilir. Ama bu oran, normali aştığında yumurtaların gelişim ve atılımını olumsuz yönde etkiler.

Polikistik Over Neden Olur

PKOS yani polikistik over rahatsızlığına bağlı olarak ortaya çıkan problemlerden birisi de insülin direncidir. İnsülin, pankreas tarafında üretilen ve kana gıda yoluyla giren şekeri düşürmeye yarayan bir hormondur.

Polikistik over sendromu olan pek çok kadında insülin dirnci sebebiyle fazla miktarda insülün salgılanır, bu da hem androjen üretimini artırır, hem de akne, tüylenme, özellikle bel bölgesinde kilo artışı, adet düzensizliği, uzun süre adet olamama, kısırlık gibi durumlara sebep olur.

Over Kistleri

Over kistleri, kist dediğimiz oluşumlar içleri sıvı ile dolu keseciklerdir. Bu kistler çevrelerindeki dokulardan kist duvarı denilen bir nevi zar ile ayrılırlar. Peki over kisti nedirsorusu için nasıl bir yanıt verebiliriz ona bakalım .Over yumurtalık anlamına gelmektedir.

Yumurtalık kistlerinin adı tıp dünyasında over kistleri olarak geçer. Kistler selim yani iyi huylu ve habis ya da neoplastik, kanseröz yani kötü huylu olarak iki gruba ayrılır. Peki diyelim ki vücudunuzda over kist gelişimi var. Bunu nasıl anlayacaksınız? Hemen göz atalım.

Over Kistleri Nasıl Tespit Edilir?

Over kisti çoğu zaman belirti vermez ve ancak düzenli jinekolojik taramada tesadüfen fark edilir.

Over kisti her zaman kötü bir duruma işaret etmez, tehlike arz etmez ama halk arasında kansere sebep olacak bir durum olarak görülür ve kişilerde gereksiz yere kaygı ve telaş oluşmasına sebep olur.

Polikistik Over Belirtileri

Over kisti diğer organ kistlerinden farklıdır çünkü yumurtalıklardaki hücreler diğer organlarınkinden farklıdır. Bu özellikleri göz önüne alındığında yumurtalıklar vücuttaki diğer organlardan ayrılırlar.

Bir diğer açıdan bakıldığında ise değişik hormonlara karşı yumurtalıklarda büyüme yahut kistleşme görülebilmektedir.

Vücutta dokuların dışında biriken sıvılar bir zar ile çevrelenir ve kesecik halini alırsa, içerideki sıvı alışverişi engellenmiş olur ve bu lezyona “kist” denilir.  Vücutta hemen her organda kist oluşabilir.

Yumurtalık dışındaki organlarda gelişen kistler hem hızlı hem de kolay belirti verir. Çünkü bu kistler, oluştukları organın fonksiyonunu bozar. Ama yumurtalıklarda gelişen kistler çoğu kez fonksiyon kaybına sebep olmayacağından uzunca bir süre belirti de vermeyebilir.

Polikistik Over Nasıl Geçer?

Bu hastalığın kesin bir tedavisi olduğunu ne yazık ki söylemek güç. Fakat bu sendromun meydana getirdiği problemleri çözebilmek adına gerekli tedaviler uygulanabilmektedir. Kişinin hangi belirtileri daha yoğun yaşadığı ve hangi belirtileri yok etmek istediği ile ilgili tedaviler uygulanabilir.

Eğer kişi hamile kalmayı istiyorsa buna yönelik tedaviler öncelikli olarak uygulanır. İlerleyen dönemlerde PKOS hastalarının yaşaması muhtemel kalp rahatsızlıkları, şeker hastalığı, karaciğer yağlanması gibi şikayetlerin önüne geçebilmek için mutlaka bir tedavi süreci hayata geçirilmelidir.

PKOS hastası olan kadınların büyük çoğunluğu fazla kilolu yahut obezdir. Bu durum hormonal dengeyi de etkileyeceğinden, ortaya çıkan kısır döngü mutlaka kırılmalı ve kişi glisemik indeksi düşük yiyeceklerden oluşan bir gıda rejimi uygulamalıdır.

Polikistik Over Nasıl Geçer

Kişinin ideal kiloya inmesi ve onu koruması hem sağlığı açısından hem de vücudunun tedaviye yanıt verebilmesi açısından son derece mühimdir. Bu şekilde vücuttaki hormon seviyesi de normal seviyeye çekilir ve bu da yeniden adet görebilmeyi kolaylaştırır.

Doğum kontrol hapları sadece gebeliği önlemek için değil hormonal dengesizlikleri ve adet düzensizliklerini ortadan kaldırmak için de kullanılır. Bu haplar aynı zamanda erkeklik hormonu seviyesini azaltır ve sivilce problemini de düzenler. Doğum kontrol hapını kullanmayı bırakan bir polikistik over hastası kadının adet döngüsü tekrar düzensiz hale gelir.

Polkisitk over hastalığı kadında gebe kalmayı da zorlaştıran hatta engelleyen bir durumdur. İşte böyle bir durum için doğurganlığı tetikleyen ilaçlar hekim gerekli görürse verilebilmektedir.

Ovarian drilling yani over delinmesi denilen ameliyat ile yumurtlama şansı yükseltilebilmektedir. Eğer doğurganlık ilaçları fayda etmediyse ve hekim gerekli görürse bu operasyona karar verebilir.

Bunların haricinde tüylenme ve sivilce sorunlarının giderilebilmesi için hekim tarafından önerilebilecek antiandrojen ilaçlar da mevcuttur. Fakat gebelik planlayan kadınları bu ilaçları alması önerilmez.

Polikistik over sendromu ile ilgili olarak hastanın mutlaka bir hekime danışması ve hekimin tavsiyeleri ile hareket etmesi gerekir. Hekime danışmadan alınacak ilaçlar durumun daha da kötüleşmesine sebebiyet verebilir.

Polikistik Over Belirtileri

Polikistik over belirtileri, düzensiz adet görme, çok nadir adet görme, tüylenme, kilo artışı ve hatta obezite, sivilcelenme ve kısırlık semptomlarıyla kendini belli eden polikistik over sendromu ya da kısa adıyla PKOS, ağrılı sızılı bir belirti vermediğinden çoğu kadın bu rahatsızlığa sahip olduğu halde polikistik overin farkına varmaz. Sebepleri büyük ölçüde genetik faktörlere dayanan polikistik over, oldukça sıkıntı verici bir süreçtir.

Polikistik Over Sendromu

Sebebini ise polikistik over sendromu belirtileri gayet iyi açıklar; zira özellikle bel çevresinde yağlanma; yüzde, göğüslerde, kollarda kıllanma, adet görememe ve buna bağlı gelişen ödem ve özellikle bebek isteyen kadınlarda bebek sahibi olamama gibi belirtiler son derece sıkıntı verici bir süreçtir.

Dilerseniz polikistik over belirtileri nelerdir sorusu için daha ayrıntılı yanıtlara bakalım.

En karakteristik belirti adet görememe yahut düzensiz ve nadir adet görme durumudur. PKOS hastası kadınlar 35 günden fazla aralıklarla adet görürler. Öyle ki yılda 8 yahut 10 seferden daha az adet görürler.

Androjen yani erkeklik hormonu fazlalığında dolayı PKOS hastası kadınlarda vücudun yüz, göğüsler, kollar, bacaklar,  sırt ve  karnın alt taraflarında tüylenme; ergenlik sivilceleri yani akne oluşumu ve erkek tipi saç dökülmesi görülebilir. Ama PKOS olan her kadında bu bulgular gözükecek diye bir kaide de yoktur.

Rahimde çok sayıda kist varlığı, infertilite yani kısırlık, obezite, çoğunlukla  boyun ve koltuk altlarında görülen minik deri çıkıntıları, vücudun bazı bölgelerinde kadifemsi cilt görünümü, diyabet, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, kalp damar ve karaciğer hastalıkları ve uyku apnesi, polikistik over nedir belirtileri nelerdir sorusuna açıklayıcı bir yanıt olabilir.

Polikistik Over Sendromunda Bilinmesi Gerekenler

Polikistik over sendromu yaşayan bir kadın beslenmesine dikkat etmeli ve glisemik indeksi düşük yiyeceklerle beslenmeye özen göstermelidir. Kilodaki %5’lik kayıp bile rahatsızlıktan kaynaklanan sorunları en aza indirger ve kadını gebe kalmasını hayli kolaylaştırır.

Polikistik Over Tedavisi

Kilo verildikçe insülin direnci de azalır ve bu hormonal dengelenmeden tüm vücut olumlu yönde etkilenir. Bu disiplinin içine girebilmek için beslenmeye dikkat edilmeli ve kan şekerini hızlı yükseltecek gıdaların tüketiminden kaçınılmalıdır. Beyaz un ve beyaz şekerden imal edilmiş tüm yiyecek ve içecekler, pirinç, patates ve işlenmiş gıdalar, herkes için olduğu gibi PKOS hastası olan kadınlar için de uygun değildir.

Polikistik Over Sendromu

Bilhassa 30 yaş altı kadınlarda çok sık rastlanılan bir hastalık olan polikistik over sendromu kısaltma adıyla PKOS yahut PCOS olarak da bilinir. Pcos nedir yahut pko nedir sorularının yanıtını da aynı şekilde verebiliriz. Polikistik over sendromu, yani yumurtalıklarda normalden fazla yumurta olması durumudur. Polikistik over sendromuolan bir kadında adet düzensizliği, hiç adet görememe, tüylenme, insülin direnci gibi durumlar görülür.

Beyinde hipofiz bezinden salgılanan LH ve FSH hormonlarının normalden fazla üretilmesi ile tetiklenen bir rahatsızlık olan polikistik over, yumurtalıklarda her ay düzenli yumurtlama olmasını engeller ve yumurtalıklardan erkeklik hormonu salgılanmasına neden olur. Pek çok hormonal hastalıkta olduğu gibi polikistik overde de hastalığın sebepleri tam olarak bilinemiyor.

Uzun süre yumurtlama olmaması sonucunda ortaya çıkan polikistik over sendromu; kısırlık, adet düzensizliği, saç dökülmesi, sivilce ve akne, tüylenmede artış, rahim kanseri ve meme kanseri riskinde artış, kalp-damar rahatsızlıkları riskinde artış, şeker hastalığı riskinde artış gibi olumsuzluklara da sebep olabilmektedir.

Polikistik Over Hamilelik

Polikistik over hamilelik, polikistik over fazla ayıda kist içeren yumurtalık demektir ve birtakım olumsuz sonuçları vardır. Adet düzeninde aksama, vücutta tüylenme, kilo artışı ve hatta obezite, sivilce problemi, hamile kalamama yahut zor hamile kalma gibi olumsuzluklar yaşanmasına sebep olan PKOS yani polikistik over sendromu en çok gebe kalamama hususunda kadınlarda sıkıntı yaratmaktadır.

Polikistik Over Hamilelik

Bebek planlamayan bir kadın için çok da önemli bir husus olmayan polikistik over sendromu, hamilelik planlayan ve çocuk sahibi olmak isteyen bir kadın için son derece üzücü bir problemdir. Polikistik over sendromu hamilelik ilişkisine değineceğimiz bu makalede konu ile ilgili sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

PKOS hastaları için polikistik over hastaları nasıl hamile kalır sorusunun yanıtı ve bu yanıtın hayata yansıması olan tıbbi süreç son derece mühimdir. Yeni evli ve bebek düşünen bir kadın için PKOS olduğunu öğrenmek adeta bir kabus olabilmektedir; zira polikistik overli kadınları hamile kalabilme ihtimali, bu sendromu yaşamayan kadınlara oranla daha düşüktür.

Polikistik over sendromlu kadınlar zor hamile kalır zira bu kadınlarda “ovulasyon” yani yumurtlama yoktur yahut yumurtlama düzensizdir. Polikistik overli kadınlar daha çok destek üreme tedavileri ile gebe kalabilmektedirler.

Polikistik over sendromunda ortaya çıkan yüksek androjenler, kan şekerinin yüksek düzeyde olması ve insülin direnci gebelik için risk oluşturur.

Polikistik Over Hamilelik Tedavisi

Polikistik over sendromu olan kadınlar her şeyden evvel beslenme düzenlerini ve şeklini değiştirmek zorundadır. Büyük oranda kilolu olan PKOS hastaları şeker yükü yani glisemik indeksi düşük gıdalarla beslenmeli ve mutlaka kilo vermelidir. Hekim ve diyetisyen kontrolünde sağlanacak bir kilo kaybı ile hormonların çalışması ve salınımı da düzene girer ki bu tedavinin çok önemli bir parçasını teşkil eder.

Beslenme düzenindeki olumlu değişiklikten sonra  klomifen sitrat benzeri ilaçlar, yumurtlama sağlamak amacıyla hekimin belirlediği süre boyunca kullanılır. Bu ilaçlar sayesinde yaklaşık 6 ay içinde %40-50 oranında hamilelik elde edilebilmektedir.

6 ay bitiminde klomifen ile hamilelik oluşmazsa gonadotropin yani iğne tedavisi uygulanır. Bu seçenek de gebelik için yeterli olmazsa tüp bebek tedavisine geçilir.

Bazı hastalarda ise tüp bebek tedavisine başlamadan önce ameliyat gerekebilir.

Polikistik over hamile kalanlar hususunun sonsuza dek kapatılacağı anlamına gelmez zira PKOS sebebiyle hamile kalamadığı halde, tedaviden sonra bebek sahibi olan kadın sayısı hiç de az değildir.

Polikistik Over Bitkisel Tedavi

Polikistik over bitkisel tedavi, polikistik over en yaygın kadın hastalıklarından birisidir ve tedavi edilmezse ciddi neticelere sebep olabilir. Polikistik over çok uzun süreye yayılmadıysa bitkisel tedavi ile kontrol altına alınabilecek bir rahatsızlıktır.

Polikistik overin oluşma sebepleri kesin ve net olarak açıklanamamaktadır. Kısaca PKOS olarak da tanımlanabilen bu rahatsızlık tedavi edilmezse kısırlık, adet düzensizliği, tüylenme, sivilcelenme, akne oluşumu, rahim ve meme kanseri riski, kalp dama rahatsızlıklarına yakalanma riski, şeker hastalığı ve karaciğer yağlanması riski gibi olumsuzluklar doğabilir. Polikistik over problemi olan bir kadın yılda 10 kereden az adet görmektedir.

Polikistik Over Bitkisel Tedavi

Polikistik over sendromu bitkisel tedavi ile yumuşatılabilecek ve kontrol altına alınabilecek bir durum olabilir. Ameliyat olmadan bitkisel tedavi ile polikistik over yanı sıra miyom ve rahim duvarı kalınlaşması da ortadan kaldırılabilir.

Polikistik over bitkisel tedavi İbrahim Saraçoğlu tarafından soğan kürü ile kontrol altına alınabilecek bir rahatsızlık olarak de telaffuz edilmektedir. Polikistik over bitkisel çözüm hangi koşulları içerir, nasıl bir reçete sunar bir bakalım dilerseniz.

Soğan Kürü

Polikistik over bitkisel tedavi İbrahim Saraçoğlu tarafından geliştirilen soğan kürü ile sıkça birlikte anılır. Peki nedir bu soğan kürü, nasıl hazırlanır ve nasıl uygulanır merak edenler için işte yanıtı.

Uygulaması son derece kolay bir kür olan soğan kürü için soğan ve suya ihtiyacınız var. 1 adet soğanın kabuklarını soyun, başını kesin ve 4 parçaya bölün.

Bu soğanı 2 bardak suda 5 dakika boyunca kaynatın. Kürü kesinlikle soğuk olarak tüketmeyin. Soğan kürünü adet gördükten 2 gün sonra kullanmaya başlayın. Ama eğer adetleriniz düzensizse soğan kürünü kullanmaya hemen başlayabilirsiniz. Ne şekilde olursa olsun soğan kürünü 15 gün boyunca uygulamanız gerekir.

Polikistik over bitkisel tedavi Ahmet Maranki tarafından da önerilmiştir. Ahmet Maranki kürün 1.5 su bardağı su bardağı ile kaynatılmasını önerir. 

Yapılan 15 günlük kürün ardından üç yahut 4 adet döneminde, adet gününe 10 gün kala ikinci küre başlayın ve 10 gün devam ettirin. Yine günde iki kez sabah ve akşam tüketin. Dikkat edilmesi gereken nokta soğanların her kür içimi için taze olarak kaynatılmasıdır.

Bekletilmiş kürü içmeyin, faydasını göremezsiniz. Kürü için kahverengi kabukları olan soğanlardan kullanın. Beyaz yahut kırmızı soğan kullanmayın. Bu soğan kürü aynı zamanda menopozda ateş basmalarına, erken menopoza, miyomlara ve çikolata kistlerine de iyi gelmektedir.

Polikistik overe bağlı şikayetler gerileme ve yok olma belirtileri göstermiyorsa mutlaka bir hekime danışmak ve tıbbi sürece dahil olmak şarttır.

Polikistik Over Diyeti

Polikistik over diyeti, polikistik over hastalarının kilo-hormon dengesizliği kısır döngüsünü kırabilmeleri ve tedaviye daha iyi yanıt verebilmeleri için polikistik over diyetiolarak adlandırılan bir diyet yapmaları gerekir. Eğer polikistik over hastasıysanız ve fazla kilonuz da varsa, adet düzeninizin düzelmesi, kilo verebilmeniz, yumurtlamanız ve gebe kalabilmeniz için kilo vermeniz şarttır.

Adet periyodu düzensiz olan, çok hızlı kilo alan ve tatlı yeme isteği çok güçlü olan kadınlarda, bu belirtiler polikistik overe işaret edebilmektedir.

Polikistik over problemi olan kadınların çoğunda insülin direnci ve prolaktin hormonunun yüksek olduğu söylenebilir. Tüm bunların değerlendirmesi ve teşhisi için endokrin uzmanlarına danışmak gerekir.

Polikistik over sorunu olan kadınların glisemik indeks diyeti yapmaları salık verilir. Bunu hekimleri gerekli görürse bizzat önerecektir.

Polikistik Over Hastaları Nasıl Zayıflar?

Kilo verebilmek için glisemik indeksi düşük gıdaları tüketmek ve bunu bir alışkanlık haline getirmek gerekir. Glisemik indeksi yani şeker yükü yüksek olan gıdalar, yer yemez kan şekerini çok hızlı yükseltip düşüreceğinden, kısa süre sonra yeniden ve daha belirgin bir açlık hissiyle karşı karşıya kaşırlar.

Rafine un ve rafine şeker içeren tün yiyecek ve içecekler, beyaz undan imal edilmiş hamur işleri, reçel, çikolata, gofret ve akla gelebilecek her türlü tatlı, abur cubur gıdalar, işlenmiş gıdalar, paketlenmiş ürünler, meşrubatlar, bira ve bu tür yiyecek ve içecekler yüksek miktarda basit karbonhidrat yani şeker içerirler. Yani glisemik indeksleri yüksektir.

Bu tür yiyecek ve içeceklerden uzak durmak hem kilo vermeyi kolaylaştırır hem de eğer varsa vücuttaki insülin direncini kırar. Beyaz ekmek, kek, börek, çörek, kurabiye, kuru pasta ve akla gelebilecek her türlü hamur işi, pirinç, patates gibi gıdalardan olabildiğince uzak durmak gerekir. Daha düşük şeker yükü olan gıdalar ise tüketilebilir. Bunlar da kuru baklagiller, yulaf, kepek ekmeği ve tam buğday ekmeğidir.

Sebze ve meyveler, kuru yemişler, bezelye gibi sebzeler de rahatlıkla tüketilebilir.

Salatalık, rezene, hindiba, patlıcan, taze fasulye, pırasa, sarımsak, bamya, mantar, marul, yeşil soğan, ıspanak, kabak, turp, brokoli, karnabahar, domates, lahana gibi sebzeler; limon, ahududu, avokado gibi meyveler glisemik indeksi düşük gıdalardır ve yenilebilir.

Tarhana, mercimek ve sebze çorbası polikistik over diyetinde rahatlıkla tüketilebilir. Yağsız peynir ve yoğurtlar yenilebilir. Tatlı olarak baklava yerine dondurma tüketilebilir.

Patatesi salata halinde hazırlayıp, buzdılabında soğutup bir de içine sirke ilave ederseniz glisemik indeksi daha düşük olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?