• TARİH: 21.08.2019
Prolaktin Hormonu Yüksekliği

Prolaktin Hormonu Yüksekliği

Prolaktin hormonu, vücuttaki bazı düzenlerden sorumludur. Adı birçok kez kulaktan kulağa aktarıldığı halde ne işe yaradığını tam olarak bilen çok az insan vardır. Özellikle hamilelik ile özdeşleşmiş olan bu hormon sadece gebelik üzerinde mi etki gösterir?

Prolaktin hormonun yükselmesine neler sebep olur ve prolaktin hormonunun yüksekliği nasıl anlaşılır. Vücuttaki birçok işleyişin sorumlusu olan bu hormon nelere bağlı olarak artıp, azalabilir? Bir insan vücudundaki hormonları tanırsa sağlığını elinde tutabilmesi o kadar kolaylaşır.

Prolaktin Hormonu Nedir?

Prolaktin hormonu halk arasındaki adıyla süt hormonudur. Prolaktin hormonunun hipofizin ön lobundan salgılandığı bilinmektedir. Süt hormonu olduğu için hamilelik sürecinde süt üretimin başlamasını sağladığı tahmin edilebilir.

Bunun yanı sıra sütün devamlılığını ve salgılanmasını da sağlamaktadır. Bunların dışında adet düzenine ve üreme sağlığı ve düzenine de etki etmektedir.

Prolaktin Hormonu Normal Değerleri Kaç Olmalı?

Prolaktin değerlerinin azlığı veya fazlalığı çeşitli şeylere sebep olmaktadır. Hamile olan bir yandan ve hamile olmayan bir bayanda değerleri farklıdır. Prolaktin değerleri hamile olmayan bir kadında 2-29 ng/mL, hamile olduğu bilinen bir kadında 10-209 ng/mL olarak belirlenmiştir.

Görüldüğü üzere hamilelik durumunda prolaktin hormonunun değeri artmaktadır. Peki, prolaktin hormonun değerlerini arttıran başka durumlar var mıdır?

Prolaktin Hormonu Yüksekliği

 • Prolaktin hormonu bireyin cinsiyetine göre, içinde bulunduğu durumlara göre, hastalıklarına göre, kullandığı ilaçlar ve tükettiği bitkilere göre değişmektedir.
 • Mesela bir bayanın hamile kalması durumunda yükselir. Bu durum doğumdan sonra emzirme döneminde de bu şekilde devam etmektedir.
 • Hamilelik dışında stresten de etkilenebilir, bu hormon. Yoğun egzersizler de stresle aynı etkiyi yaratacaktır.
 • Hipofiz bezindeki bir tümör de prolaktin salgılanmasını destekleyecektir.

Prolaktin Yüksekliği Belirtileri

Prolaktin hormonu adet döngüsünü düzenleyen hormonlardan biridir. Adet döngüsünün düzenliliğini sağlar. Yüksekliği yumurtlama olmamasına ve dolayısıyla da adet görülmemesine sebep olabilir.

Prolaktin yüksekliği kadınlarda cinsel isteksizliğe neden olabilir. Bunun yanı sıra sıcak basmasına da sebep olabilmektedir.

Prolaktin hormonu süt hormonu olarak bilinmektedir. Hamilelikten sonra memelerden süt gelmesini sağlar. Hamile veya loğusa olmayan emzirmeyen kadınlarda göğüslerden süt (sıvı) gelmesine neden olabilir. Bu memelere baskı uygulandığında ve cinsel ilişki sırasında gerçekleşebilmektedir.

Prolaktin hormonunun yüksekliği sadece üreme sistemini etkilemez. Kemin erimesine sebep olabilir. Bunu östrojen hormonun yüksekliğini düşürerek yapmaktadır.

Prolaktin Yüksekliği Nedenleri

 • Uyku
 • Stres
 • Sigara-Alkol
 • Hamilelik- Emzirme
 • Hipofizde tümör
 • Cinsel İlişki
 • Bazı karaciğer ve böbrek hastalıkları
 • Hipertansiyon
 • Hipertiriodi
 • Bazı ilaçlar
 • Bazı bitkiler

Prolaktin hormonunun normal seyrinde olmaması vücut için tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Prolaktin düzeyini normalleştirmek için prolaktini yükselten yiyecekler ve prolaktin düşüren bitkilerbulunmaktadır.

Prolaktin seviyesi kan tahlilleri ile belli olmaktadır. Prolaktin yüksekliğinden şüphelenen bir hasta bu şüpheyle hastaneye gelirken aç olmalıdır. Bu tahlili yaptırdığı sürede stresten uzak olmaya, uykusunu almış olmaya özen göstermelidir.

Dikkat etmesi gereken bir diğer şey ise göğüs uçlarının son bir gün içerisinde uyarılmış olmamasıdır. Çünkü göğüs uçlarının uyarılması prolaktin seviyesini yükseltecektir.

Prolaktin seviyesi yüksek olan bireylerde bu yüksekliğe sebep olan neden araştırıldıktan sonra farklı tedaviler uygulanmaktadır. Ayrıca prolaktinin hormonunun yüksekliğinin sebep olduğu şeylere bakılarak tedavi yapılıp yapılmamasına da karar verilir.

Tedavi tümör değilse genellikle ilaçla yapılmaktadır. Eğer prolaktin yüksekliğini tetikleyen şey hipofizdeki tümörse önce ilaç, tehlikeli bir durum az ettiği taktirde ameliyattır. Bu tümörler için bilinen bir diğer yol ise radyoterapidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?