• TARİH: 21.08.2019
Prolaktin Yüksekliği

Prolaktin Yüksekliği

Prolaktin hormonu, kadınlarda süt üretimi, erkeklerde ise sperm üretimine yardımcı olan bir hormondur. Kadınların hamilelik dönemi ve emzirme döneminde çok önemli olan bu hormon, bazı durumlarda yükselir. Prolaktin normal değeri yüksek olduğunda ortaya çıkan belirtiler, nedenleri ve tedavisi hakkında detayları yazımızın devamında sizlerle paylaşıyoruz.

Prolaktin hormonu yüksekliği farklı nedenler ile ortaya çıkabilir. Hem erkeklerde hem kadınlarda görülebilen bu durumatıp dilinde hiperprolaktinemi adı verilir. Bu rahatsızlığın belirtilerine geçmeden önce kısaca prolaktin hormonu neden yükselir, sorusunun cevabını vermek istiyoruz.

 • Stres: Az miktarda prolaktin hormonunun yükselmesi, strese bağlı olarak ortaya çıkabilir. Stres ya da aşırı egzersiz gibi yorgunluk durumlarına bağlı olarak bazı beyinsel fonksiyonlarda değişiklikler yaşanabilir. Bu değişikliklerin geneli hormonları etkileyebilir.
 • Kullanılan ilaçlar: Kullanılan bazı ilaçlar, genel vücut dengesinin bozulmasına neden olabilir. Özellikle depresyon ilaçları ve hipertansiyon hastalarının kullandıkları bazı ilaçların yan etkisi olarak prolaktin hormonunun yükselmesi görülebilir.
 • Tümörler: Hipofiz bezinde ortaya çıkan bazı tümörler ya da bu bezin çalışmasını etkileyen bazı hastalıklar, hormonun yükselmesine neden olabilir.
 • Hastalıklar: Bazı ilaçlar gibi bazı hastalıklar da prolaktin hormonu dengesini etkiler. Bu hastalıklara örnek olarak kadınlarda görülen polikistik over sendromu, her iki cinste de görülen kronik böbrek yetmezliği hastalıkları verilebilir.
 • Protein ağırlıklı beslenme geçici olarak prolaktin hormonu yükselmesine neden olabilir.
 • Kadınların meme bölgesinden büyük ameliyatlar geçirmesi, meme uçlarının sürekli uyarılması ya da meme bölgesine ani, sert darbe alması bu hormonun yükselmesine neden olabilir.

Prolaktin Yüksekliği Belirtileri

Prolaktin hormonunun yüksekselmesi ile her iki cinste baş ağrısı, bulantı ve görme bozuklukları yaşanabilir.

Kadınlarda ve erkeklerde farklı etkisi bulunan bu özel hormonun yükselmesi, erkeklerde;

 • Nadiren de olsa meme bölgesinden süt ya da su akması
 • İktidarsızlığa varan cinsel ilişki isteksizliği
 • Bazı erkeklerde meme büyümesi
 • Sperm üretiminin azalması ile kısırlık, gibi etkilere neden olur.

Prolaktin hormonu yükselen kadınlarda ise;

 • Çok az adet görme ya da adet görememe gibi adet düzensizliği
 • Tedavi edilmediğinde üreme gerçekleşememesi, kısırlık durumu
 • Yumurtlama döngüsünde düzensizlik
 • Sebepsiz yere memelerden süt gelmesi, şeklinde sıralanabilir.

Prolaktin Kaç Olmalı

Yukarıdaki belirtilerden biri ya da bir kaçı sizde mevcut ise mutlaka bir doktora başvurup prolaktin seviyesini belirleyen testten yaptırılması gerekir. Test sonucuna göre prolaktin hormonunun yüksek çıkması durumunda ilk sorulmasu gereken soru prolaktin hormonu nasıl düşürülür sorusudur.

Bu hormonun düşürülmesi için ilk olarak neden yükseldiğinin iyi tespit edilmesi gerekir. Bu tespit için çok basit şekilde kan tahlili yapılması gerekir. Tahlilin yapılmasında önce kişinin kendini yormaması, stresten büyük ölçüde uzak durması gerekir. Tahlil sonucuna göre elde edilen veriler ile ilk olarak nedenlerin ortadan kaldırılmasına yönelik uygulamalar yapılmalı.

Prolaktin hormonu yükselmesine neden olan faktörleri ortadan kaldırdıktan sonra hormonun dengelenmesi için özel ilaç tedavisi uygulanabilir. Hormonun yüksekliğine göre çeşidi ve dozu ayarlanan bu ilaçların düzenli olarak kullanılması önemlidir.

Prolaktin hormonunun düşürülmesinde bazı şifalı bitkilerden de yardım alınabilir. Prolaktin hormonunu düşüren bitkiler arasında en fazla kullanılanı İbrahim Saraçoğlu tarafından da önerilen testere dişli aslan pençesi bitkisidir. Bu bitkiyi kaynayan bir bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar ekleyip demleyin.

Bu şekilde hazırlanan karışımı günde 2 kere taze olarak hazırlayıp tüketmek gerekir. 1 ay boyunca ara vermeden kullanılan bu kür 1 ay sonunda 1 hafta ara verildikten sonra yeniden uygulanabilir. Prolaktin hormonunun düşürülmesi için uygulanan bu kürü ilaç kullanımı gibi doktor kontrolünde yapmanız gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?