• TARİH: 21.08.2019
Regl Sancısı

Regl Sancısı

Regl sancısı her kadında aynı olmaz. Bazı kadında özel günler aslında kolay geçer. Fakat bazı kadında ise adet sancısı kötü geçer. Kadınları bilgilendirme üzere hazırlanan yazımızda regl sancısı nedir sorusu için cevaplar alacaksınız. Sürekli kasıklarda ve özel bölgelerde ağrı meydana gelir.

Kasık bölgesinin dışında bele doğru inen bir ağrı meydana gelir. Regl sancısı çeken bir kadın demek ilişki yaşayamaz demektir. Yani regl dönemlerinde olan bir bayan cinsel ilişkide bulunamaz. Regl sancısı neden olur diye merak ediyorsanız ilgili makalemiz sizlere gerçekten çok fazla aydınlatıcı bilgiler verecektir.

Regl sancısı bazı bayanlarda mide bulantısı gerçekleştirir. Bel ve kasıklarda olan ağrı daha sonrası bacaklara boylu boyunca vurur. Kadınlar düzensiz olan regl sancısı için mutlaka bir uzmandan destek almalıdır.  Yazı dizisinde regl sancısı nasıl geçer, sorusu içinde etkili cevap alacaksınız.

Hamile olan kadınlarda adet görülmez. Hamile olan kadınların yumurtalıkları bir dönem açılma olmadan kalacaktır. Yumurtalıklarda bir kan akışı olmasından kasıtlı ağrı meydana gelir. Rahimin açılması ve kanama yapması aslında kadınlar için sağlıklı olan durumdur.

Regl Sancısı Neden Olur?

Regl sancısı kadının ayda 6 günlük süreç içerisinde yumurtalıkların yani over olarak isimlendirilen bölümün açılması demektir. Kadının rahim bölgesinden yumurtalıklara doğru inen bir kanama ve açılma sirkülasyonun Regl sancısı ismi verilmektedir.

Regl sancısı için eğer bir düzensizlik yaşıyorsanız mutlaka jinekolojik uzmana gözükmeniz gerekir. Genitif bölgedeki kanama kadının rahim kanallarının iç kısımlarından gelen dokudan dolayıdır. Her ay düzenli adet gören kadında az da olsa ağrı yaşanması olağan durumdur.

Regl sancısı için aylık gecikme gün sayısı en fazla 5 gün olarak kabul edilir. Genelde her ay belirli dönemde adet görmeniz gerekmektedir. İlgili dönemdeki kanamalar aşırı derece şiddetli olmamalıdır. İlgili makalemizde regl sancısı neden olur sorusu için cevaplar alacaksınız.

Regl sancısı için Buz kopan isimli ilaç kullanılır. Buz kopan isimli ilaç ağrıları yok ederek karın ve bağırsak içindeki spazmı yok eder. Karındaki ve midedeki ağrının yok edilmesine yardımcı olur. İlgili ilaç bazı hanımda akıntının yavaş olmasına neden olabilir. Fakat bu süreç hiçte korkulacak bir süreç değildir. Regl dönemlerinde gecikme olması ise kullanılan kimyasal ilaçlardan kasıtlıdır.

Regl Sancısı Nasıl Geçer?

Regl sancısı gidermek için, aşağıdaki süreçlere dikkat ediniz. Regl sancısı kasıklara kadar inmeden mutlaka karnınızı sıcak tutacak yöntemleri kullanmalısınız.  Adet dönemlerinde mide bulantısı var ise hap kullanabiliriz mide bulantısını yok edecek olan hapları kullanarak sorunları giderebiliriz.

Bu süreçte nane limon içmek de siz yardımcı olur. Adet sancısını hafifletmenin en ideal yolu ayakları sıcak tutmaya çalışmaktır. Buz kopan kullanamayan hanımlar ise minoset isimli ağrı kesici ilaç kılabilirler.

 • Regl sancısını hafifletmek için adet olmaya başlamadan 2 gün öncesinde muhakkak Buz kopan isimli ilacı içiniz.
 • Özel dönemlerinizin başlangıcında ilaç içmezseniz ağrı şiddetli olabilir.
 • Gecikme olsa da ilk iki gün aynı ilacın günde bir sefer kullanılması gerekir.
 • Birçok jinekolog uzmanın adet dönemlerindeki ağrı ve spazmı yok etmek için verdikleri ilaç aynıdır. İlgili dönemde mutlaka ayaklarınızı sıcak tutunuz.
 • Soğuk beton yerlere basmadan kendinizi olabildiğince dinlendirin.
 • Özel dönemde bolca dinlenmek ve asla ağır kaldırmamak gerekir.
 • Belinize bu dönemde yakı da kullanabilirsiniz.
 • Bel ağrısı için çok hafif olan vaks sürdürebilir.
 • Ağrınız şiddetli olursa mutlaka ada çayı tüketin.
 • Ada çayı adet sancısına birebir gelene içecektir.
 • Sıcak kaynat su le yapılan kant da bu süreçte yardımcınız olacaktır

Regl sancısı için ağrı kesici ilaçlar

Regl sancısını kısa sürede kesici çok hafif ağrı kesicilerde alabiliriz. Bu süreçte hamile olan kadınlarında kullandıkları Parol gibi ilaçlarda bu süreci atlatmanız için destektir.

Genelde Majezik gibi ilaçlar bazı kişilere ağır gelir. Yan etki yapabilir. Mutlaka uzman kontrolünde kullanmak gerekir. Minoset ise mide ağrısı yapabilir. Sadece günde 1 kere içilmelidir. Adet sancısınız olduğu dönemde kesinlikle günde iki kere ilaç içmeyiniz.

 • Buz kopan 10 mg
 • Parol 5 Mg ve majezik 10 mg
 • minoset plus 10 mg ağrı kesici
 • apranax ford 5 mg
 • Dolerex ağrı kesici

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?