• TARİH: 22.08.2019
Saç Beyazlamasına Çözüm

Saç Beyazlamasına Çözüm

Saç beyazlamasına çözüm, saçlar yaygın olarak ilerleyen yaşla birlikte beyazlamaya başlar. Bunda saçtaki melanin üretiminin azalması ve hatta durması etkilidir. Ama saçlar her zaman ve her durumda ilerleyen yaşa bağlı olarak beyazlamaz. Genç yaşına rağmen saçları beyazlamaya başlayan kişi sayısı hiç de azımsanacak ölçüde değildir. Erken yaşlarda saçlarda beyazlama sorununda genetik sebepler sorumludur.

Bunun haricinde çinko, demir, B12, Biotin gibi vitamin ve minerallerin eksikliği de erken yaşta saç beyazlamasına sebep olabilmektedir. Vitiligo gibi cilt problemleri de saçlarda beyazlama yapabilmektedir. Vitiligoya bağlı beyazlamalar daha çok bölgeseldir.

Stres halleri de vücutta kortizon üretimini artırır ve bu da saçlarda erken yaşlarda beyazlamaya sebebiyet verir. Tiroid bezi ile alakalı rahatsızlıklar da ciltte kurumalara sebep olur ve erken yaşta saç beyazlaması yapar. Yine bir başka etken olarak metabolizmada meydana gelen yavaşlamalar gösterilebilir.

Metabolizmada yavaşlamaya sebep olan metabolik rahatsızlıklar da saçlarda beyazlama sürecini hızlandırır.

İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan saçlarda beyazlama problemi için yapacak çok da bir şey yoktur. Bu son derece doğal ve kaçınılmaz bir süreçtir. Ama henüz erken yaşlarda ortaya çıkan saç beyazlamaları için neler yapılabilir, beyaz saç tedavisi var mıdır, beyaz saç nasıl siyahlaşır soruları bu konu başlığı altında oldukça sık sorulan sorulardır. Beyazlayan saçlar için neler yapılabilir gelin birlikte göz atalım.

Beyaz Saçlara Bitkisel Çözüm

Beyaz saçları boyamadan eski rengine döndüren formül var mıdır, varsa nedir diyorsanız, çözümün doğal reçetelerden geçeceğini tahmin etmiş olmanız lazımdır.

Hindistan cevizi yağı ve limon suyu karışımı saçlar için oldukça faydalı bir çözümdür. Bu karışım uzun müddet kullanıldığında antioksidan içeriği sayesinde saçlardaki beyazları giderip beyaz saçların eski rengine dönmesini sağlar.

Bir-iki yemek kaşığı doğal Hindistan cevizi yağını 3 tatlı kaşığı limon suyuyla karıştırın ve karışımı saç diplerine masaj yaparak uygulayın. En az 1 saat saçınızda kalan karışımı saçlarınızdan şampuanla arıtarak akıtın ve durulayın. Bu saç maskesini haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Beyaz saçlara son dedirtecek bir formül daha verelim. Yarım su bardağı kurutulmuş biberiye ve yarım su bardağı kurutulmuş adaçayını 2 su bardağı suyla kaynatın. Ocaktan alın ve ılınmaya bırakın.  Suyu süzün ve banyodan çıkmadan evvel son kez saçlarınız bu suyla yıkayın. 15 dakika bekledikten sonra saçlarınız durulayın. Bu işlemi haftada 1 sefer uygulayabilirsiniz.

Beyaz saçlara kesin çözüm tam anlamıyla ne yazık ki yoktur ama saçlardaki beyazlama hızı büyük ölçüde yavaşlatılabilir.

Saç Neden Beyazlar?

Saç neden beyazlar, saçlar sadece ileri yaşlarda mı beyazlar? Elbette hayır. Yaşı hayli genç olmasına rağmen saçları beyazlamaya başlamış, hatta çoktan beyazlamış kişiler de yok değildir. Orta yaşlılarda, ergenlerde hatta çocuklarda bile saç beyazlaması problemi ile karşılaşılabilmektedir. Peki saç beyazlaması neden olur, saç beyazlaması nete bağlı olarak gelişir bir bakalım.

Ani şoklar, travmalar, çok üzücü olaylar saç beyazlaması nedenleri arasında sayılabilir. Fiziken sağlıklı olabilmek için ruhen de sağlıklı olabilmek şarttır. Aniden alınan şok edici haberler ve yaşanan travmatik durumlar saç beyazlamalarına sebep olabilmektedir. Hatta üzüntüden saçları bir gecede beyazlayan kişiler de vardır.

Hipotiroid rahatsızlığı ve hipofiz bezi bozuklukları da saçlarda beyazlamaya sebep olabilmektedir. Tiroid bezlerinin fonksiyonu hipofiz bezi kontrolü altındadır.

Eğer bir kişinin tiroid bezi normalden az yahut çok çalışıyorsa erken saç beyazlaması sorunuyla karşılaşabilir. Bu durum halsizlik ve saç dökülmesi de yapabilir. Bunun sebebi T3 ve T4 hormonlarının saç kimyasında oldukça önemli bir yere sahip olması ve saçtaki melanin sentezini fazlaca uyarmasıdır.

Genetik de saç beyazlaması nedenleri arasında sayılabilir. Anne, baba, büyükanneler, dedeler de erken yaşta saç beyazlama sorunuyla karşı karşıya kalmışsa bu durum büyük olasılıkla kişiyi de etkileyebilir.

Pernisiyöz anemi denilen bir rahatsızlık da erken saç beyazlamasına sebep olabilir. Pernisiyöz anemi denilen hastalık B12 vitamininin eksik olduğu bir kansızlık türüdür ve saçlarda beyazlama yapabilmektedir.

Erken yaşlanma hastalığı da denilen Werner sendromu, erken yaşta saç beyazlaması nedenleri arasında sayılabilir.

Poliosis de erken saç beyazlaması nedenlerindendir. Saçlarda bölgesel beyazlamaların adı tıp dilinde poliosis olarak adlandırılır. Bu da çoğunlukla kalıtsak bir durumdur.

Bunların dışında stres, B12 eksikliği, sigara tiryakiliği, hormonal bozukluklar, kalsiyum, bakır, ferritin gibi maddelerin eksikliği, HIV enfeksiyonu, hava kirliliği, güneşten gelen UV ışınları, yetersiz beslenme ve alkol kullanma ve en yaygı sebeplerden birisi olan yaşlanma saç beyazlaması neden olur sorularına verilecek yanıtlar olarak sıralanabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?