Saç Dökülmesi Belirtileri ve Tedavisi

Saç Dökülmesi Belirtileri ve Tedavisi

Saç dökülmesi bir çok insan da görülmektedir. Ve neredeyse her insan saç dökülmesi problemi yaşamaktadır. Tıbbi olarak bu duruma alopesi adı verilmektedir. Bu durum kafa tası derinizde ki saçları ya da tüm vücudunuzda bulunan kıl ve tüyleri de etkileyebilir. Yaşlı erişkinler de çok daha yaygın olmanın yanı sıra , aşırı saç dökülmesi çocuklarda da ortaya […]

Saç dökülmesi bir çok insan da görülmektedir. Ve neredeyse her insan saç dökülmesi problemi yaşamaktadır. Tıbbi olarak bu duruma alopesi adı verilmektedir. Bu durum kafa tası derinizde ki saçları ya da tüm vücudunuzda bulunan kıl ve tüyleri de etkileyebilir. Yaşlı erişkinler de çok daha yaygın olmanın yanı sıra , aşırı saç dökülmesi çocuklarda da ortaya çıkabilmektedir.

Günde Kaç Tel Saç Dökülür?

Gün içerisin de 50 ile 100 saç teli kaybetmek kişiler tarafından çok doğal ve oldukça normal bir durum olarak karşılanmaktadır. Kafa tası derisine bağlı olmuş olan yaklaşık bir sayı vercek olursak, tam olarak 100.000 adet saç teli mevcuttur. Bu sebep ile , günlük olarak kaybedilen saç telleri göze çok fazla çarpmadığı için bir saç dökülmesi olarak kabul edilmemektedir. Saç telleri günlük olarak dökülürken aynı zamanda yerine gelecek olan yeni saç telleri de oluşup büyümektedir.

Fakat , bu sağlıklı olarak görülen döngü her zaman bu şekilde gerçekleşemeyebilir.
Saç dökülmesi , saç tellerini kaybetmek yıllar içinde zaman ilerledikçe yavaş yavaş gelişebilir ya da birden ani bir şekilde ortaya çıkabilir. Diğer bir yandan, bu geçici olabilen saç dökülmesinin kalıcı olma ve sürekli devem etme riski de bulunmaktadır.

İlgili yazı saçkıran hastalığı

Saçı çok fazla dökülen birinin belli bir gün içerisin de kaybolan yani dökülen saç miktarını saymak neredeyse imkânsız bir durumdur. Saç fırçanızda ya da tarağınızda saçlarını gördükten sonra ya da gün içinde etrafta saçlarınızı gördükten sonra saç dökülmesi problemi yaşadığınızı anlar fark ederseniz çünkü bu tarz durumlar da normalden çok daha fazla saç kaybı yaşanmaktadır.

Gün içerisin de her zamankinden biraz daha fazla saç teli kaybettiğinizi fark ederseniz bu sorunu doktorunuzla konuşmanız gerekmektedir. Böylece başvurduğunuz doktorunuz saç dökülmelerinin altında yatmış olan nedeni belirleyebilir ve uygun bir tedavi yöntemi ve planları önerebilir.

İlgili yazı saçkıran belirtileri

Saç Dökülmesi Belirtileri 

Saç dökülmesi rahatsızlığının başlangıcı ve ilerleyişi, sebebe bağlı olarak birçok farklı şekilde görülebilir ve ilerleyebilir. Saç dökülmesi aniden ya da yavaş yavaş gelişebilir , yalnızca kafa tası derinizi ya da bütün vücudunuzun tamamında ki tüyleri etkileyebilir. Bazı saç teli dökülmesi türleri geçici bir durumdur ve diğerleri kalıcıdır.

Saç dökülmesi nasıl anlaşılır?

Saç dökülmesine ilişkin bazı belirtiler şunları içermektedir :

 • Başın üzerinde yavaş yavaş incelme
 • Yuvarlak veya yamalı kellikler
 • Ani saç gevşemesi (saçı çekince ele gelmesi)
 • Vücuttaki tüm kılların dökülmesi

Kafa derisinin üzerine yayılmış yamalar
Çocuğunuzda ya da kendinizde saç dökülmesi problemi olduğunu ve bu saç dökülmesinden rahatsız olduğunuz bir durum hissediyorsanız ve tedavi edilmesi gerektiğini düşündüğünüz belli saç problemleriniz , durumunuz varsa bir doktora danışıp yardım alın.

Ayrıca çocuğunuzun saçlarını tararken ya da yıkarken aniden veya yamalı saç dökülmesi gibi normal saç dökülmesi fark ederseniz mutlaka bir doktor ile konuşun. Ani saç dökülmesi, altta yatan ve tedavi gerektiren ciddi tıbbi bir durumun işareti olabilir.

Saç Dökülmesi Nedenleri 

İlgili yazı saç neden dökülür?…

Saç dökülmesi neden olur?

Saç dökülmesinin bilinen bazı nedenleri şunları içermektedir:

 • Uygun beslenme eksikliği
 • Kırık saç uçları
 • Zihinsel gerginlik
 • İlaç tedavisi
 • Uzun süreli hastalık
 • Anksiyete
 • Yaşlanma
 • Hormonal dengesizlik
 • Anemi
 • Genetik
 • Aşırı sigara içmek
 • B6 vitamini ve folik asit eksikliği
 • Zayıflık
 • Tiroid hastalıkları
 • Saç düzleştiricilerinin, fönlerin ve saç maşalarının aşırı kullanılması

Saç Dökülmesi Tedavisi 

Saç dökülmesi nasıl geçer?

Saç teli dökülmesinin sebebine bağlı olarak bir çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Kullanmış olduğunuz herhangi bir ilaç saç dökülmesine neden oluyor ise, doktoruz ile görüşüp farklı bir ilaç reçete edebilirsiniz.

Bir enfeksiyonu tanımak ve bu enfeksiyonu tedavi etmek de saç dökülmesini durdurmaya yardımcı olabilmektedir. Hormon bozukluğunun ve dengesizliğinin kontrol altına alınması da, daha fazla saç dökülmesinin önüne geçip saç dökülmesini önleyebilir.

İlgili yazı saç dökülmesi nasıl önlenir?…

Diğer bir yandan, ilaçlarla uygulanan tedavi de genel kelliğin gelişimini yavaşlatmaya ya da önlemeye yardımcı olabilir. Bu ilaçlar genellikle kafa tası derisine topikal olarak uygulanmaktadır.

Hem erkek hem de kadınlar bunu kullanabilmektedir. Hap formun da bulunmuş olan ilaçlar da mevcuttur ancak bunların işe yarayıp yaramadığını anlamak için 6 ay kadar bir zamana ihtiyaç duyulabilir.

Saç Dökülmesi Ameliyatı 

Saç nakli esansında cerrahi bir işlem kullanılmaktadır. Bu işlem de kafa derisinin arka kısmından alınmış olan sağlıklı saçlar , saç dökülmesinin yoğun olduğu kafa derisine yerleştirilmektedir.

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Saç dökülmesi teşhisi ve saç dökülmesi tedavisi için ilk olarak aile hekimlerine ,ardından iç hastalıkları uzmanları ve dermatologlara başvurarak yardım alabilirsiniz. Saç nakli ameliyatları için dermatologlara ve plastik cerrahlara başvurabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç Dökülmesi Bitkisel Tedavisi 

İlgili yazı erkeklerde saç dökülmesine ne iyi gelir?…

Soğan suyu 

Soğan suyu, yüksek kükürt içeriğinden saç dökülmesini tedavi etmeye yardımcı olur. Saç köklerindeki kan dolaşımını geliştirir , saç foliküllerini yeniler ve iltihabı azaltır. Soğan suyunun antibakteriyel özellikleri mikropları ve parazitleri öldürmeye yardımcı olurken saç dökülmesine neden olabilecek enfeksiyonlarını tedavi eder.

Aloe vera 

Aloe vera doğrudan sağlıklı saç büyümesini teşvik eden enzimler içerir. Ayrıca, alkalileştirme özellikleri, saç derisinin ve saçın pH dengesini istenen bir seviyeye getirmeye yardımcı olabilir ; bu da saç büyümesini önemli ölçüde teşvik eder. Diğer yandan, kaşıntıyı, kepeği, kızarıklığı ve iltihabı da azaltır.

Meyan kökü 

Meyan kökü saç dökülmesini önleyen başka bir bitkidir. Meyan kökleri gözenekleri açar, kafa derisini yatıştırır ve tahrişlerden kurtulmanıza yardımcı olur. Bu ilaç kepek, saç dökülmesi ve kellik için oldukça iyidir.

Hibiskus 

Hibiskus çiçeği, saç dökülmesinin tedavisine yardımcı olabilecek birçok doğal özelliği barındırmaktadır. Saç büyümesini desteklemenin yanı sıra, kepeği azaltmak, açılmaları önlemek ve saçları kalınlaştırmak için kullanılabilir.

Pancar 

Pancar suyu, karbonhidrat, protein, potasyum, fosfor, kalsiyum ve B ve C vitamini içerir. Tüm bu besinler sağlıklı saç büyümesi için son derece gereklidir.

Keten tohumu 

Keten tohumu, daha fazla saç dökülmesini önleyebilen ve saç büyümesini teşvik edebilen omega-3 yağ asitleri açısından oldukça zengin bir kaynaktır.

Hindistancevizi sütü 

Hindistancevizi sütü, saç büyümesini teşvik eden ve saç dökülmesini önleyen protein ve esansiyel yağlar açısından zengindir. Saça uygulandığında, hindistancevizi sütü hızlı sonuçlar verir.

Yumurta 

Yumurta zengin kükürt, demir, protein, fosfor, iyot ve çinko kaynağıdır. Özellikle zeytinyağıyla kombine edildiğinde saçların yeniden büyümesi için mükemmel bir çare haline gelmektedir.

Sarımsak 

Sarımsak zengin bir sülfür kaynağıdır ve saçların büyümesine yardımcı olur. Sarımsak , hindistancevizi yağı ile kaynatılarak kafa derisine uygulandığında oldukça iyi sonuçlar verebilmektedir.

Saç Dökülmesi Evde Tedavi Yöntemleri

Yağ Masajı

Saç teli dökülmesini azaltmak için yapabileceğiniz alabileceğiniz ilk adım, ilk önlem saç derinize uygun bir biçimde belli saç yağları ile masaj yapmaktır. Doğru saç ve saç derisi masajı, saç foliküllerin de olan kan akışını artıracak, kafa derisini koşullandıracak ve saç köklerinin kuvvetini artıracaktır. Aynı zaman da rahatlamayı teşvik edecek ve stres duygularını da azaltacaktır.

 • Hindistan cevizi yağı, badem yağı, zeytinyağı, hint yağı, amla yağı veya diğerleri gibi saç yağlarını kullanabilirsiniz.
 • Daha iyi ve daha hızlı sonuçlar için baz yağına birkaç damla biberiye esans yağı ekleyebilirsiniz. Kullanabileceğiniz diğer yağ türleri emu yağı, argan yağı ve buğday tohumu yağıdır.
 • Yukarıda bahsedilen saç yağlarının herhangi birini el ve parmaklarınızla hafif basınç uygulayarak saçınıza ve saçlı derinize masaj yapın.
 • Bunu haftada en az bir kere yapın.

Balık yağı : Balık yağı, yalnızca pürüzsüz, parlak saçları teşvik etmekle kalmaz aynı zamanda sağlıklı saç büyümesini teşvik eden omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bir yağdır. Çoğu zaman, bu yağ asitlerinin bir eksikliği saç büyümesini engelleyebilmektedir.

Balık yağı takviyelerini en az bir ay boyunca günlük olarak alabilirsiniz. Eğer balık yağı kokusuna katlanamıyorsanız, ağır geliyorsa bir başka yağ alabilirsiniz. Balık yağı yerine keten tohumu yağı almayı düşünebilirsiniz. Diyetinize keten tohumları da ekleyebilirsiniz.

Tavsiyeler :

 • A, B, C, E vitaminleri, protein ve demir açısından zengin gıdaları tüketin.
 • Saçların doğal sağlığı için gerekli olan yağlı asitleri almak için keten tohumu, balık ve ceviz kullanın.
 • Saç büyümesini arttırdığı gibi aynı zamanda kafa derisini sağlıklı tutan biyotin, silika ve çinko tüketim miktarını artırın.
 • Saç dökülmesini arttırdığından saçı yıkamak için çok sıcak su kullanmaktan kaçının.
 • Saçları yıkamak için çok sert şampuanlar kullanmayın, bunun yerine, nemlendirici içeren hafif olanları tercih edin.
 • Saçınızı gençleştirmek için buhar kullanın.
 • Temiz bir havluyu sıcak suya batırın fazla suyu sıkın ve saçlarınızı havluyla örtün.
 • Havlu soğuyana kadar bekleyin.
 • Bu, kafa derisindeki doğru kan akışını arttırır ve kafa derisinde bulunan gözenekleri temizler.
 • Saçları yıkadıktan sonra kafa derisi üzerinde parmaklarınızı kuvvetlice ovmak da kan dolaşımını arttırır ve saç dökülmesini önler.
 • Yeterli miktarda su için.
 • Kafa derisini temiz tutun, kir ve tozdan kaçının.
 • Saçların düzeltilmesi yine saç dökülmesini önlemek için iyi bir seçenektir.
 • Saçları sıkıca bağlamayın.
 • Saçları ıslak olduklarında taramayın ve havluyla kurutmayın, tekrar tekrar kabaca kurutmayın.
 • Saçları günlük olarak fönlemekten kaçının.
 • Saç foliküllerine zarar verir ve kafa derisi kuruluğuna neden olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?