• TARİH: 24.08.2019
Saç Dökülmesi Neden Olur Nasıl Önlenir? Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç Dökülmesi Neden Olur Nasıl Önlenir? Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Geçmişten günümüze devam eden bir sorundur saç dökülmesi. Veba gibi bir sorun değildir ki kökü kurutulsun. Gelecek nesillerde bu sorundan muzdarip olacaktır. İlk insandan son insana kadar sürecek bir sorundur. Ancak gerekli önlemler ve tedaviler ile saç dökülmesi durdurulabilir.

Saçların dökülmemesi, sağlıklı görünmesi, parlak olması ve kırılmaması için, saçlara bakım yapılması gerekir. Saç dökülmesi her ne kadar erkeklerde daha büyük sorun olsa da, kadınlarda bu sorundan etkilenmektedir. Aslına bakılırsa sağlıklı görünen, canlı ve gür olan saçlara sahip olmak zor değildir. Fakat dış etkenler saç dökülmesinde büyük rol oynayabilir. Saçlarda zayıflama olabilir, saçlar kırılabilir ve dökülmeler meydana gelebilir.

Bazı çalışmalara göre, günlük 100 tel saçın dökülmesi normaldir. Bunun üzerinde olan saç dökülmelerine mutlaka bir çözüm üretilmelidir. Bu sayının üzerindeki saç dökülmelerinde, saçlı alanda seyrelme ya da açıklık meydana gelirse, bu kişilerin saç dökülmesi sorunu olduğu söylenebilir. Bu durumda mutlaka gereken önlemlerin alınması, bunun sebeplerinin belirlenmesi ve tedavi uygulanması gerekir. 

Erkeklerde saç dökülmesi daha fazla olur ancak bu demek değildir ki kadınlarda saç dökülmesi olmaz. Kadınlarda saç dökülmesi görülebilir. Hatta kadınların %40 ı saç dökülmesi sorunu ile karşılaşır. Saç dökülmesini engellemek için düzenli ve bakımlı olmak gerekir.

Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesi problemi ile karşılaşan ve çözüm bulmak isteyen kişiler öncelikle Saç dökülmesi neden olur ?  Sorusunu sormalıdır. Çünkü tedavide teşhis büyük önem arz edilmektedir.

 • Vücutta olan demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık, grip gibi üst solunum enfeksiyonları, lösemi, şeker hastalığı gibi hastalıklar ile tiroit hormonundaki düzensizlikler herkeste saç dökülmesi sorununa yol açabilir.
 • Hamilelik, emzirme ve doğum sonrası dönemlerde kadınlarda saç dökülmelerine neden olabilir. Bu dönemlerdeki hormonal bozukluklar ve bu dönemlerde salgılanan hormonlar nedeniyle oluşur. Kadınlarda genetik saç dökülmesine rastlanmasa da, bu etkenler yüzünden saç dökülmeleri oluşabilir. Doğum kontrol hapları da, hormonal dengesizliğe neden olacağından, saç dökülmesi sebebi olabilir.
 • Genetik faktörler genellikle erkekleri etkileyen saç dökülmesi nedenleri arasında yer alır. Erkekler genetik olarak saç dökülmesine daha fazla maruz kalmaktadır.
 • Dengesiz ve yetersiz beslenme düzeni saç dökülmesi etkisi gösterir. Saçlar ihtiyacı olan vitaminleri ve mineralleri yeterince alamayınca, zayıflar, kırılır ve dökülebilir.
 • Stres saç dökülmesinde etkili bir nedendir. Stresli dönemin uzun sürmesi durumunda, saç dökülmesinin etkisini daha fazla arttırdığı görülür.
 • Saç bakımı için kullanılan şampuanlar ve saç kremleri gibi kimyasal ürünlerin saça uygun olmaması halinde de saç dökülmesi olabilir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

En bilindik ve işe yarayan yöntem bitin ile saç kalitesi artırmaktır. Genetik saç dökülmesi bir anda olmayan, gösterdiği bazı belirtiler ile kişiye önlem alma imkanı sunmaktadır. Özellikle 15-20 yaş aralığında görülen saç kalitesinde azalma, Saçlarda matlaşma, incelme, parlaklığını kaybetme, şekil almama gibi sorunlar başlıca belirtilerdir.

 • Bu durumda azalan saç kalitesini artırmak için H ve B7 vitamini kullanılmalı. Bu ihtiyaç beslenme yolu ile giderilebileceği gibi dışarıdan takviye olarak kullanılabilir.
 • Biotin, bir marka veya ürün olmayıp bir maddedir. Bioksin ile karıştırılmamalıdır. Saç ve tırnak sağlığı için oldukça önemli bir maddedir.
 • Bunun dışında demir eksikliğini gidermek için, bol bol yeşil sebze tüketilmelidir. Balık, kırmızı ve beyaz et tüketmek de yararlı olacaktır.
 • Ama yine de en iyi yol doktora başvurup doktor gözetiminde tedavi edilmektir.

Saç dökülmesine sarımsak>>

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

Saç dökülmesi özellikle erkeklerde çok görülen ve kelliğe kadar varabilen bir sorundur. Erkeklerin %95 i saç dökülmesinden muzdariptir. Etrafınızda saçlarım çok dökülüyor diyen kişiler olabilir ya da bunu siz de söylüyor olabilirsiniz. Saç dökülmesine çözüm maksatlı üretilen pek çok ürün vardır. İnsanın psikolojisini bozabilecek bir düzeye varabilen  saç dökülmesine doğal çözüm vardır ancak bu çözümler geçicidir. Saç dökülmesine kesin çözüm için bir doktora başvuru yapılmalı ve ilaç tedavisi yapılmalı.

Sadece erkeklerde değil kadınlarda da saç dökülmesi oluşabilir. Kadınların %40 ı saç dökülmesinden şikayet ederler.

Saç dökülmesinin ana nedeni genetiktir. Yani aileden gelir. Genelde babadan oğla geçen bu sorunda eğer anne de dökülme varsa risk daha da artar. Saç dökülmesine karşı kullanılabilecek bazı yöntemler aşağıda listelenmiştir.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir Kadın?

Kadınlarda saç dökülmesini önlemek için de pek çok yol vardır. Kadınlarda saç dökülmesine bitkisel çözüm mevcuttur. Bu çözümleri erkeklerde uygulayabilir.

 • Saç dökülmesini önlemek için saç tipinize en uygun şampuanlar kullanmalısınız.
 • Saç dökülmesini önlemek için saçlarınızı 3 günde 1 yıkamak iyi olacaktır.
 • Saç dökülmesini önlemek için saçınıza jöle, wax, gibi kimyasal ürünler sürüyorsanız yatmadan önce saçlarınızı mutlaka yıkayın. Kimsayal maddeler gece saçınıza büyük zararlar vermektedir.
 • Saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız en kısa sürede bir doktora başvurunuz.
 • Saçınızda seboreik dermatit sorunu var ise seboreik dermatit kullanmanız faydalı olacaktır.Saç derisinde, kepeklenme var ise bu durum seboreik dermatiti hastalığına işaret ediyor olabilir.
 • Saç dökülmesini önlemek için tahta tarak kullanmanız saçınızdaki elektriklenmeyi engeller ve dökülmenin önüne geçer.
 • Eğer saçlarınız çok cansızsa bu saç dökülmesinin nedeni vitamin ve mineral eksikliğinden dolayı ortaya çıkabilir. Vitamin ve mineral takviyeleri bu sorunu önlemek için iyi bir tercih olabilir.
 • Banyo yaptıktan sonra saçınızı hemen saç kurutma makinesi ile kurutmayın. Çünkü saçlar nemliyken nemli saç daha dayanıksızdır, nemliyken saçlarınızı taramamanız da saç dökülmesini tetikler.
 • Saçınızın kuruluğunda şikayet ediyorsanız, bu sorun için badem yağı, susam yağı, yumurta sarısı ile elde edilebilecek bu bitkisel saç bakım kürünü haftada 1 saçınıza sürünüz.
 • Düzensiz ve sağlıksız beslenme saç dökülmesi sorununun en önemli nedenlerindendir. Bu sebeple saç dökülmesini önlemek için beslenme düzenine dikkat etmelisiniz.
 • Gereksiz ve bilinçsizce olarak yapılan diyetler de saç dökülmesine sebebiyet verebilir. Saç dökülmesini önlemek için dengeli beslenmek büyük önem taşır.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir Erkek?

Erkek tipi saç dökülmesinin genel olarak 10’lu, 20’li ve 30’lu yaşlarda görülür. Saç dökülmesi ile ilgili belirtiler hissedildiğinde mutlaka önlem de alınmaya başlanmalıdır zira giden saçlar tekrar çıkmayabilir, saç ekimi ile oluşturulan saçların kalitesi de düşük olacaktır.

Stres

Stres sebebi ile oluşan dökülmelerde saç köklerinin büyüme süresi düşerken, dinlenme süresi artar. Bu durumda saçlarda dökülme meydana gelir. Bunun ile birlikte saç dökülmesi olan kişinin saç dökülmesini bir sorun haline getirip dökülmeyi arttırması da olası bir ihtimaldir. Stres bütün hastalıklarda olduğu gibi saçta da önemli bir rol oynuyor.

Kullanılan İlaçlar

Kullanılan ilaçlar dökülmeye sebep olabilir. Kemoterapi ilaçları bu durumu daha da kötüleştirir. Bununla birlikte doğum kontrol hapları, anabolik steroidlerde saç dökülmesine neden olabilmekteler.Uyuşturucular her şeye zararlı olduğu gibi saç dökülmesini de arttırabiliyor.

Beslenme

Özellikle A vitamini eksikliği ve demir eksikliği dökülmelere neden olabiliyor. Bunun dışında dengeli beslenmekte saç sağlığı için önemlidir.

Travma

Hayatta yaşanabilecek ağır travmalar saç dökülmesine sebep olabilir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Tedavisi

Erkek tipi saç dökülmesi için yapılabilecek en iyi şey ilaç ile tedavidir. Bunun için piyasada pek çok ürün mevcuttur. Erkek tipi saç dökülmesi için şampuanlar da mevcuttur. Ancak bunların ne kadar yararlı olduğu kişiden kişiye göre değişmektedir. Şimdi erkek tipi saç dökülmesini önleyen ilaçlara şöyle bir bakarsak;

Hair Forte Sprey

Hair Forte Sprey kadınlar ve erkeklere özel formları bulunmaktadır. İçeriğindeki Procapil ile genetik saç dökülmesini önleyen Hair Forte aynı zamanda Ginseng ile hücre yenilemesi yaparken, Apigenin ile kıl köklerine kan taşıyan damarları genişletmektedir. Oleanoic Asit ile DHT oluşumuna neden olan 5 Alfa Reduktaz enzimini inhibe etmektedir. Aynı şekilde içeriğinde bulunan %1 Biotin ile saç kalitesini artırır ve uzamasını hızlandırır.

Xpecia Tablet

Genetik saç dökülmesinde etkili olan maddelerden biri İsoflavon ve Saw Palmetto olup Xpecia Tablet formunda bu içerikler mevcuttur. Genetik dökülme yanı sıra kadınlarda sık görülen kansızlık ve demir eksikliğine bağlı dökülme içinde etkili olan Xpecia Tablet kadınlar ve erkeklere özel formları bulunmaktadır. İsoflavon ve Saw Palmetto ile DHT’yi engellerken Biotin ile saç kalitesini artırır, saçın uzama sürecini hızlandırır.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir Bitkisel?

Ihlamur

Ihlamur doğada bol miktarda yetişen doğal bir ilaçtır. Saçların dökülmesini büyük bir oranda engelleyen ıhlamurun içeriğinde C ve P vitamini bulunur. Bu özellikleri nedeni saç derisini temizler ve yeniler.

Lavanta Çiçeği

Lavanta çiçeğinin içeriğinde pek çok mineral bulunur. Doğal bir saç bakım yöntemidir. Kullanılmaya başlandığı andan itibaren  saç dökülmelerini büyük ölçüde azaltır.

Tere

Tere bitkisi Bakımlı saçların ihtiyacı olduğu C vitamini bakımından oldukça zengindir. Tere bitkisi bünyesinde bulundurduğu mineraller ile saç köklerini güçlendirir.

Isırgan Otu

Isırgan otunda demir, formik asit ve C vitamini mevcuttur. Özellikle C vitamini açısından zengin olması bakımından saçları kuvvetlendirir.

Biberiye

Biberiye bitkisinin içinde B2, B1, B3, B12, C, D, E ve K vitamini bulunur. Ayrıca içeriğinde bulunan antioksidanlarla hem vücut hem de saçlar için fayda sağlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?