• TARİH: 21.08.2019
Saç Dökülmesine Karşı Doğal Yöntemler

Saç Dökülmesine Karşı Doğal Yöntemler

Saç Dökülmelerini Engelleyecek Bilgiler ve Engellemek İçin Doğal Yöntemler

Bir bayanın en çok önem verdiği ve sevdiği aksesuarı şüphesiz saçlarıdır. Bir bayanın güzelliğine güzellik katan saçlar, kendisine olan özgüveni arttırır. Fakat günümüzde çoğu bayanın en büyük korkusu olan saç dökülmesi bu özgüvenin parçalanmasına ve yerini üzüntü, stres, mutsuzluk, kaygı endişeleri gibi psikolojik olarak etkiler.

Saçların dökülmesinde, incelmesinde, zayıflamasında, farklı sebeplerden meydana gelen bazı hastalıklar yol açar. Saç uzmanlarının araştırmalarına ve yaptığı testler sonucunda 1 gün içerisinde toplamda 40 ila 100 arasında saçın dökülmesi normal şartlarda kabul ediliyor. Saçlarımız belli bir ömre sahiptirler. Saç dökülmesinin büyük bir çoğunluğu yenilenme aşamasına girdiği için döküme uğramaktadır. 2-3 Yıl içerisinde saçlarınız dökülür ve yerlerine ise yeni saçlarınız çıkmaya başlar. (Böyle bir şey yaşıyorsanız bu saç dökülmesi değil, saçlarımızın kendisini yenilemesidir). Velakin günde 100’ü geçiyorsa veya her elinizi saçınıza attığınızda saçlarınızda birlikte geliyor ise durum kötü saçlarınız döküme uğruyor demektir.

Bayanlarda saç dökülmesinde birden fazla nedenleri vardır. Bu konumuzda sizlere saç dökülmesine karşı nasıl önlemler alınır ne gibi şeyler yapmanız gerekiyor uzmanlar tarafından hazırlanan doğal çareleri metotlar halinde paylaşacağız.

Saç Dökülmesine Karşı Doğal Çareler

Dermatoloji uzmanına danışın

Eğer saçınızda yenilenme dışı saç dökülmeleri yaşıyorsanız bu bir hastalık veya hastalık belirtisi olabilmesi ile beraber saç kıranda olabilir. Başınızın bölgesinde kansızlık, mantar enfeksiyonu, vitamin eksikliği, beslenme düzensizliği, ağır hastalık veya belirtileri, hormonsal ve psikolojik düzensizliklerde dökülmeye yardımcı olabilmektedir.

Mantar olan ciltlerde genellikle pütürlenme oluşur, yani deri dışa doğru bir belirti gönderir buda teşhis ve tedavinin gerçekleşmesini sağlar. Fakat saçlarınızın dökülmesi bundan dolayı değil ise, diğer olabilecek hastalıklar ve nedenleri öğrenebilmek içinde bir Cildiye uzmanına başvurarak sizin için hazırlayacağı tedavi yöntemi ile saç dökülmenize çözüm bulacak ve bu sorundan kurtulacağınıza sevineceksiniz.

Dengeli Beslenme

Gün içerisinde yediğimiz yemeklere bu durumda son derece dikkat etmeliyiz. Yediklerinize dengeli ve sağlıklı yaklaşırsanız saçlarınızda sizden beslendiği için bu dikkatli ve dengeli yaklaşım saçlarınıza da faydalı olacaktır. Saçlarınızın daha sağlıklı olabilmesi adına aldığınız mineraller, proteinler, ve aldığımız yağ bu konuda son derece önemli bir yer oynamaktadır. Vitaminleri yetersiz aldığınızda ve dengesiz orantıda bir beslenme açısında saçlarınızda dökülme çağı yaşayabilirsiniz.

Genetik Bulgular (Aile)

Aile içerisinde aynı sorunları yaşayan önceliğinde anne ve baba dan gelir, babanızda veya annenizde aynı sorunlar baş gösterdi mi? Onlarda ne durumdaydı ? Saçınızın dökülmesinde önemli faktörlerden biride genetik bulgulardan yola çıkılarak öğrenilir. Kişiler üzerinde yapılan detaylı bir araştırmada babasında kellik sorunu olan bir kişinin saçlarının dökülmesi şaşılacak bir durum değil aksine beklenilen bir durum olduğu saptanmıştır. Böylesi bir durumda, günümüzde de hemen hemen bu sorunu yaşayan herkesin tek çaresi olan saç ekimi alternatifini düşünmenizde oldukça fayda var.

Stres Yaratacak Etkenlerden Uzak Durun

Saç dökülmelerinde önemli başrol oynayan sorunlar arasında en önemlilerinden biride mutsuzluk ve strestir. Özellikle iş hayatında yoğum iş temposundan dolayı strese giren, sevdiği bir insanı kaybetme, sevgilisinden ayrılmış psikolojik vakalar yaşayan, boşanma, ekonomik sorunlar vb. bu önemli tetikleyicinin en önemli başyapıtlarıdır. Her ne kadar bu sıkıntılarda sorunlardan yoğun streslerden kurtulamıyorsak bile mutlaka bunları azaltacak alternatif seçenekler yaşantımızda mevcut halde ve vücudumuz daha fazla zarar görmeden bunları yerine getirmekte fayda var.

Örnek olarak verebileceğimiz bu gibi sorunlardan uzak durmak adına kendinize hobiler edinip onlar üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Arkadaşlarınızla daha sık buluşup dostluğunuzu pekiştirmek ve çoğu sorundan kafanızı uzak tutabilirsiniz. Spor yaparak da stresten ve sıkıntılardan az nebzede olsa uzaklaşabilirsiniz. Ailenizle daha sık zaman geçirip muhabbetlere katılarak içinize kapanmayı ret edip vücudunuza eziyet etmeyebilirsiniz. Ve daha birçok yöntemin bulunduğu bu gibi alternatifler ile sıkıntılardan tamamen uzaklaşmaya çalışmak sizlerin elinde. Şunu da unutmayın ki uzmanların her zaman söylediği ve yapılması gerektiği şey budur “ Saç dökülmesinin bir numaralı en önemli sebebi strestir “ ve edebildiğinizce ondan uzak durun.

Şampuanlar ve Saç Bakımı

Gün geçtikçe günümüzde sayıları artan şampuan markaları ve çeşitleri bir hayli çoğaldı ve herkes yeni arayışlar içerisinde deneme işlemleri uyguluyor. Aslında bu unsur saçlarınız için çok riskli bir seçenek. Çünkü içerisinde bulunan kimyasal maddeler saçınızı yıpratabilir ve dökülmesi için tetikleyebilir ve bu yüzden kullanacağınız şampuanı özenle seçmenizde ve değiştirmemenizde büyük bir fayda var.

Saçlara uygulanan işlemler

Şüphesiz vücudumuzdaki en hassas dokulara sahip olan parçalarından biri saçlarımız ve bunlara bakım uygularken dikkat edilmesi gerekenler dışına çıkıldığında istenmeyen sonuçlar baş göstermektedir. Saçlarınızı sık sık boyalamak, saç maşaları ve fön makineleri ile şekillendirme ve perma gibi bakımları uygulamaya sokmadan önce bir kez daha düşünün çünkü bu gibi uygulamalar saç köklerini tamamen yıpratıp kökün sağlamlığını zayıflatarak dökülmesine sebeb oluyor ve saçınıza çok ciddi zararlar verebiliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?