• TARİH: 21.08.2019
Saç Modelleri

Saç Modelleri

İnsanoğlunun estetik ve süsleme tutkusu, en elzem ve gerekli materyalleri, uzuvları, beden bölgelerini bile göze hitap eder şekilde düzenlemeye teşvik etmiştir. Kafatasını ve aslında vücudun kaptan köşkü olan beyni korumakla görevli saçlarımız için birbirinden değişik modeller icat eder, onları şekilden şekle sokarız.

Saçlarımız önemlidir. Rengiyle, şekliyle, uzunluğu ve kısalığı ile, formu ve tarzı ile saçlar, kişinin kendi iç dinamiklerini, yaşam tarzını, hayat görüşünü yansıtır ve saçlar aslında bir nevi imzadır. Sadece kadınların değil, erkeklerin de saçlarına çok önem verdiği bir gerçek…

Çünkü iyi dizayn edilmiş, şık ve bakımlı saçlar kadar insana kendini iyi ve güvenli hissettiren bir şey daha olamaz desek yeridir.

Bu yazıda birbirinden değişik saç modellerinin haritasını çıkaralım dedik. Dış görüntümüzü tamamlayan, bizi bakımlı ve şık kılan, bakımlı ve güzel olduklarında kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan saçlarımız için bakın ne tür modeller icat etmişiz  asırlardır. Ve kuşkusuz, dünya durdukça saçlarımız önemli ve özel olacak… Sizler bu yazımızda en iyi saç modelleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız

Pratik Saç Modelleri

Pratik saç modelleri, adından da anlaşılacağı üzere çok vakit ve emek harcamadan yapılan, bun rağmen şık ve kullanışlı olan saç modelleridir. Kısa ve uzun saçlar için çeşit çeşit pratik saç modeli olduğunu söyleyebiliriz. Kısacık kesilmiş saçlar, duştan sonra basit bir iki hareketle ve jöle, köpük gibi şekillendirici ürünlerle istenilen forma kolayca sokulabilecek saç tipleridir.

Küt saçlar, bob kesim saçlar, lob kesimler ve kare kesimler de yine hem pratik hem de son derece feminen bir şıklık sağlar. Uzun saçlar için de pratik bir kaç adımla hale yola koyulacak modeller hayli fazladır. At kuyrukları, örgüler, örgüden yapılmış topuzlar, donut topuzlar, ense topuzları, fiyonk topuzlar, Fransız örgüleri, balık sırtı örgüler, yarım topuzlar, yandan topuzlar, salaş modelleri sevenler için gevşek örgü detaylarıyla şekil verilmiş formlar, dağınık topuzlar ve daha nicesi.

Sadece örgü modelleri ile bile onlarca değişik kombinasyon üretilebilir. Örgüyü yandan alın, tam merkezde bırakın veya iki yandan örerek arkada birleştirin. İster geleneksel ve klasik modelleri kullanın, isterseniz tamamen kendi hayal gücünüzün mahsulü olan özgün tasarımları deneyin, hem kısa hem de uzun saçlar için kullanılabilecek çeşit çeşit saç modeli var ve mutlaka içlerinden biri veya birkaçı sizin yüzünüze çok yakışacak.

 

Saç tutamlarınızı kıvırın, bükün, kendi etrafında dolayın, bukle yapın, sarın ve envai çeşit model oluşturun. Hayal gücünüze kim dur diyebilir ki?

 

Gelin Saç Modelleri

Kadınların önemli bir kısmı, çok erken yaşlardan itibaren ileride nikah törenlerinde giyecekleri gelinliğin ve yaptıracakları gelin saçının hayalini kurarlar ve aslında kararını da verirler. Herkesin khayalindeki gelin saçı farklı olsa da büyük bir çoğunluk topuz modelelrinden yana tercih kullanır. Bazı gelinler saçlarını toplatmadan, özgür dalgalarla salık bırakırlar, bezıları gevşek, bazıları da sımsıkı toplanmış topuzlar yaptırır. Her ne kadar gelin elbisesinin en dikkat çeken bölümü duvak olsa da ve duvak çoğu kez saçların önğne geçse de gelin saçı da önemli mevzulardan birisidir ve gelinlik provasıyla birlikte o özel günde yapılacak saçın provası da yaptırılır.

 

Gelin saç modleleri az evvel de söylediğimiz gibi tamamen gelinin tercihine ve hayal gücüne kalmış bir seçenektir. Ensede toplanan topuzlar, tepede donut şeklinde yapılan hacimli ve gösterişli topuzlar, gevşek ve salaş topuzlar, ortadan ayrılarak arkada sımsıkı biçimde toplanmış topuzlar, örgülü topuzlar, gelinlerin en çok kullandığı topuz çeşitleridir. Tutamların arasına iliştiriliveren inci taneleri, taşlar ve çiçekler  da bu topuzları taamlayan aksesuarlardır ve upuzun duvağa, nikah merasmi byunca eşlik ederler. Gelin telini de unutmmak lazım ki, eskilerin “telli duvaklı gelin olmak” deyiminin en önemli unsurudur o. Şimdilerde şehir düğünlerinde bu tel geleneği kalmasa da, gelin saçının en kadim dostu ve destekleyicisidir o.

 

Kısa gelin saç modellerinde sıkça kullanılan vak saç modeli, gelini hem romantik, hem de klasik bir havaya bürüyen, lirik ve şık bir modeldir.

Gelin sç modelleri, gelinliğin stiline, gelinin yüz şeklin, makyajına, ten rengine, nikahın yapılacağı saate ve mekana göre de belirlenmelidir.

 

Her sene yaygınlaşan ve htta moda haline gelen gelin saç modleleri ols da, kişinin kendi zevkine uygub ve yakışacak modlelrin tercih dilmesi son derece önemli olmaktadır. Elbette herkesin kensi seçimi ama sanki bu özel güne ve en masum elbiseye en çok yakışacak saç modelleri, sade ve doğal saç modelleri olacaktır.

Nişan Ve Abiye Saç Modelleri

Nişan törenlerinde, davetlerde, özel gecelerde, abiye kıyafetlerle kullanılacak saç modelleri nelerdir desek saatlerce konuşmak, sayfalarca yazmak gerekebilir. Bu tür geceler için seçilecek özel davetler için saç modelleri öyle çok ve çeşitli ki. Maşalanmış, su dalgası yapılmış nefis bukleli saçlar mı diyelim, birbirinden değişik topuzlar mı, inceli kalınlı örgü şeritleriyle detay verilmiş topuzlar mı…

Seçenek öyle fazla ki. Karar vermek size düşüyor, ya da saçlarınızı emanet deceğiniz kuaförünüze. Giyeceğiniz kıyafetin rengi, dikişi ve türü de saçlarınızın nasıl olacağını belirlemede ve karar vermede en büyük etken. Her kıyafet her saçı taşımaz. Mühim olan yüzünüze gidecek, sizi olduğunuzdan yaşlı, kilolu ve yorgun göstermeyecek moelleri tercih etmeniz.

Sadece dümdüz maşalanmış saçlarka bile rüya gibi olabilirsiniz. Yahut iri dalgalar halinde omuzlarınıza düşen mhcup bukleler, örgülü topuz modelleri, eğer nişan töreninin baş rol oyuncusu sizseniz, incecik ışık seli bir taçla zenginleştirilmiş dağınık ve salaş topuzlar veya alengirli, gösterşli, el emeği isteyen alabildiğine gösterişli topuzlar. Canınız nasıl isterse ve size en çok hngisi daha fazla yakışıyors… Prenses olmak elinizde…

Uzun Saç Modelleri

Kadınların elinden ve hayal güçlerinden hiçbir şey kurtulamaz. Saçları uzun olan bir kadının öyle çok alternatifi var ki, zorluk sadece karar verme aşamasında çekilir diyebiliriz. O model mi olsa, bu model mi olsa, bukle mi, kıvırcık mı, dümdüz salınan saçlar mı, katlı kesimle hacim kazanıp şahlanan saçlar mı?

Ya o örgü modeller? Küçücük bir kız çocuğuyken annelerin elinden dökülen örgü motifleri, yetişkin bir kadın haline gelindiğinde de aynı güzelliği ve şıklığı yansıtır. Uzun bir saça yapılabilecek en klasik ve şık model at kuyruğu değil mi sizce de? Hele de biraz yukarıdan toplanmış, sıkıca bağlanmış, at kuyruğunun bağlantı yerine bir tutam saç dolanarak şıklığı tavan yapılmış, her adımda sağa sola savrulan gür ve gösterişli bir atkuyruğu, olabildiğince basit ve pratik bir teknik gerektirmesine rağmen, son derece şık ve zengin bir görünüm vadeder.

O at kuyruğunu tutam tutam ayırarak kalınlı inceli şeritler halinde örebilir, kendi etrafında döndürerek topuz yapabilir, saçlarınıza lastik bir bant geçirerek ve tutamları bu bandın içinden geçirerek düşük topuzlar yapabilirsiniz. Yana alınarak gevşek balıksırtı örülmüş modeller, hem aynaya baktığınızda sizi sizden alıp mutlu edecek, hem de gün içinde bir sürü övgü almanızı sağlayacaktır. Ne de olsa insan kendini saçları güzelse tam anlamıyla güzel hisseder.

Kısa Saç Modelleri

“Neticede kısa saç, kaç çeşit model yapılabilir ki?” demeyin, yanılırsınız. Zira kısa saç için tasarlanmış, kısa saçlara müthiş uyum sağlayan, son derece enerjik, şık ve üstelik alımlı duran o kadar çok model var ki… Hatta kısa saç, bazı kadınlara o denli yakışır ki, onları uzun saçla düşünmek haksızlık olur adeta.

Uzun saçın dişiliğin en önemli simgelerinden birisi olduğu düşünülse de, bunu çürütecek bir sürü kısa hatta kısacık saç modeli sayılıp dökülebilir. Kısa saçlarla da gayet alımlı, dişi ve seksi bir cazibe ortaya konulabilir. Yeter ki saçlar, yüze ve aslında vücudun geneline uyum sağlasın ve kişiyle bütünleşsin.

Kısacık pixie modellerden tutun da, küt ve bob saç modellerine kadar her boyda saç, omuz hizasına ulaşmamışsa kısa sayılır ve çok güzel ve trend modellerle desteklenebilir.

Kısa saça verilecek en güzel hareket, katlı kesim olabilir ve katlarla kademelenen saçlar, hafif dalgalı bir forma da sahipse, yüzünüze nefis bir ifade katabilir, sizi modern ve genç gösterebilir.

Her sene moda haline gelen kısa saç modelleri genelde ünlü kadınların sayesinde doruğa çıkar ve pek çok kadın tarafından taklit edilir. Katlarla zenginleştirilen kısa saçlar kahküllerle de daha derin bir ifadeye bürünür ve “işte bu” dedirtir.   Kısa saçı iyi taşımak, tipin kısa saç uygun olmasına, saç yapısına ve kuaförün hünerine bağlıdır. Kısa saç, kendini farklı ve kendine has ifade etmek isteyen kadınların asla vazgeçemedikleri bir modeldir.

Kısa saç istiyorsanız, pixieden loba kadar geniş bir yelpazeniz var. Eğer cesaretiniz de varsa, kuaförün yolunu tutbilir ve kendinize tazelenmiş ve yenilenmiş bir stil hediye edebilirsiniz.

Topuz Saç Modelleri

Yüz hatlarınıza güveniyorsanız, saçlarınız toplu kullanmanız için en önemli gerekçeyi buldunuz demektir. Aslında topuz hemen her yüze yakışabilir. Sadece tarzını ve topuzun çeşidini iyi seçebilmek lazım. Elmacık kemiklerini, burnu, enseyi kısacası kadınsı yüz hatlarını en iyi açığa çıkaracak modeller arasında gösterilebilecek olan topuz saç modelleri ile girdiğiniz her ortamda dikkat çekebilirsiniz. Kısa saçlılar için, uzun saçlılar için, kalın telli saçları olanlar için, ince ve seyrek saçlar için, sarı saçlar için, koyu saçlar için, yuvarlak yüzler için, uzun ve oval yüzler için topuz modelleri değişkenlik gösterir.

En basit topuz saçı at kuyruğu yapıp kendi ekseni etrafında çevirerek sıkıca tutturmaktır. Bu sade model çoğu yüzde son derece güzel durur. Ay kuyruğunu örerek de kendi ekseni etrafında çevirerek örgü topuz modeli oluşturabilirsiniz. Firketelerle gelişigizel tutturalarak yapılan salaş topuzlar da sizi son derece kadınsı ve hoş gösterebilir. Siz kendinize neyin gideceğini gayet iyi bilirsiniz ve bunu uygulamak için ilgili videoları izleyerek harikalar yaratabilirsiniz.

Topuz Modelleri

Dalgalı Saç Modelleri

Dalgalı saçlar, saçlarda çok feminen bir ifade sağlar. Mitolojideki su perilerini, deni kızlarının masumiyetini, masalsı kahramanların mahcup güzelliğini taşıyan dalgalı modeller, kadınlara en çok yakışan ve vazgeçilmez modeller arasında sayılabilir. Şimdilerde yaygınlaşan her boy, kalınlık ve ebattaki maşalar sayesinde istediğiniz kalınlıkta dalgalara kavuşabilirsiniz. İster iri dalgalar, ister sık bukleler… Hepsinin dili ve anlattığı hikaye farklı.

Saçlarınıza maşa değdirmeden de doğal dalgalar edinebilirsiniz. Hem de çok basit bir şekilde. Duştan sonra saçlarınızın ıslaklığını havluyla alın ve saçlarınızı tutamlar halinde sıkıca örün. Bu örgüleri saç kurutma makinesi ile kurutun ve açın. İşte size müthiş doğal ve sempatik su dalgaları…

Düzleştiriciler de size doğal dalgalar sunabilir. Düzleştiriciyi saçınızda iki kez döndürerek anında oluşan dalgaların keyfini sürebilirsiniz. Dalgalı saçları küt saçlarda uygulamak da mükemmel görünüm sağlayabiliyor. Küt saçlarınızı iri dalgalarla hareketlendirin ve gün boyu saçlarınızdaki şıklığın keyfini sürün.

Düz Saç Modelleri

Kadınlar şunu çok iyi bilir ki, düz saç her zaman imrenilen, sahip olunmak istenen bir saç türüdür. Doğuştan düz saçlı olan kadınlar şanslı olarak görülür; zira düz saçın çok fazla bir işleme gerek duymayan, her an dışarı çıkmaya hazır hali kadınlara son derece konforlu gelir.

Doğuştan düz saçlar genelde ince telli, yumuşak ve parlak olduğundan sadece bir iki tarak darbesiyle derli toplu ve fazla işlem istemeyen bir görünüm elde etmek mümkün olabilmektedir. Düzleştiricilerin zaman içindeki kurutucu etkisinden muaf olan doğal düz saçlar her zaman bakımlı ve sağlıklı görünecektir. Ama ya saçlarımız düz değilse? Üzülmek bir çare değil.

Fön makineleri ve düzleştiriciler sayesinde düz saçlara sahip olmak artık çok kolay. İyon özelliği bulunan düzleştiriciler sayesinde, saçları yakmadan, kurutmadan, nemini almadan düzleştirmek mümkün. Düz saç, yüzün genel hatlarını daha iyi ortaya çıkarır. Adı üzerinde düz olan, herhangi bir dalga, bukle, hareket barındırmayan düz formlu saçlar, yüzdeki tüm özellik ve ifadenin alabildiğine ön plana çıkmasına yardımcı olur. Kadını daha masum, genç ve dingin gösterir.

Düz saçlarınız varsa ve kısa saçtan hoşlanıyorsanız şanslısınız, zira düz saçla uyumlu birbirinden güzel kısa saç modelleri emrinize amadedir. Saçlarınız düz, yüzünüz minyon, boynunuz kuğu gibi uzun ve ince ise pixie saç kesimini deneyebilirsiniz. Alna düşen saç perçemleri, enseyi, boynu ve yüzün tüm hatlarını ortaya çıkaran bu nefis kesimle son derece feminen ve güzel görünebilirsiniz. Doğuştan düz saçlara kesilecek pixie modeli, size zamandan da tasarruf sağlar; zira bu hem bir işlem gerektirmeyen hem de kısacık saçları, duştan çıktığınızda şöyle bir kurutarak dışarı çıkabilirsiniz.

Düz ve kısa saçlar için son derece uygun olan bir model de çok sevilen ve tercih edilen bob kesim modelidir. Bu model yüzün tüm hatlarını çok güzel ortaya çıkarır ve kadına modern bir hava katar.

Saçlarınız düz ve uzunsa hiçbir şey yapmadan, onları doğal halleriyle de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Görünüme asil, duru, sade ve masum bir ifade veren düz uzun saçlar, hiçbir işleme gerek duymaksızın da rahatlıkla kullanılabilir.

Saçlarınız düzse, istediğiniz her modeli yapabilir, hatta hiçbir şey yapmadan düz ve duru saçlarınızın keyfin sürebilirsiniz.

Kıvırcık Saç Modelleri 

Saçının naturel hali kıvırcık olanlar, ilk başlarda bu durumu kabullenmek istemeyebilir. Hatta o kadar ki, kıvırcık saçlarının bir lanet olduğunu düşünenler bile vardır. Ama ne zaman ki kıvırcık saçların kendine has bir samimiyeti, orijinalliği, farklılığı olduğunu fark ederler işte o zaman işin rengi değişir. Gelsin neşeli modeller, farklı modeller, çılgın modeller.

Kıvırcık saçlar yapı olarak kabarmaya eğilimli bir formda olduğundan daha çok uzun olarak kullanmak iyi bir seçenek olabilir. Kıvırcık saçlarla istenilen her modelin keyfi sürülebilir. Küt kestirin, bob model kestirin, uzatın hepsi gider. Kıvırcık saçın güzelliği uzun saçlarda kendini daha da belli eder. Saçın ön kısımlarını örüp ince bir taç yapabilir, yoğun bir topuz olarak ensede veya başın üst kısmında toplayabilir, saçın yan kısımlarını örüp arkada birleştirip topuz haline getirebilirsiniz.

Kıvırcık saçlar her tür topuzu kaldırır ve iyi taşır.  Şımarık ve yaramaz bir çocuğa benzeyen kıvırcık saçları zapt etmenin binbir türlü yolu var. Çok bunalırsanız nasılsa düzleştiriciler var, sorun değil. Ama kıvırcık saçlarınızın keyfini sürün; çünkü siz böyle özelsiniz.

Örgü Saç Modelleri

Örgü saç dendiğinde akan sular durur, söz biter, herkes şöyle bir nefeslenir ve tek bir ortak kelam dökülür ağızlardan: Eyvallah…

Örgü saç modelleri, kemikleşmiş, klasikleşmiş, evrensel bir düzleme oturmuş, tüm dünya kadınlarına seslenen, herkese hitap eden bir saç modelidir. Herkes tarafından sevilen ve kabul gören insanlara benzerler. Bir keyif kadar bir ihtiyacı da görürler. Örgü saçlar adeta bir ihtiyaçtır. Her kadın küçüklüğünden beri alışkındır bu saç stiline.

Küçücük bir kızken de saçlarımız örülürdü, yetişkin kadınlar haline geldiğimizde de yolumuz örgü saçtan geçiyor muhakkak. Belki de bu yüzden örgü ile yapılan bir sürü model var. Seçin seçebildiğinizi… At kuyruğu şeklinde örün, yandan örün, balık sırtı örün, Fransız örgü örün, örün topuz yapın, yanlardan örüp başın etrafını çepeçevre örgüden bir taçla sarın, yapılacak model sınırsız.

Örgü saç denince uzun saç akla gelmesin hemen; zira kısa açlarla da nefis modeller vücuda getirilebiliyor. Küt saçlarda, alnın üzerinden geçirilen ince veya kalın bir hat örgü sırası inanılmaz şık bir görüntü sağlıyor. Örgü saç modellerini daha sık uygulayabilmek için konuyla ilgili videoları izleyerek ve deneyerek birbirinden farklı örgü saç modellerini saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Örgü saç modelleri kadim dostlar gibidir. Devirleri hiç kapanmaz…

Günlük Saç Modelleri

Adından da belli olduğu üzere, gündelik yaşamda, işe giderken, dışarıda arkadaşlarla buluşurken, sinemaya giderken, alışverişe çıkarken derli toplu görünmek adına saçları hale yola koymanın özet ismi günlük saç modelleridir. İstediğiniz şekli verebilirsiniz.

Düzleştirici ve maşa kullanarak düz, dalgalı, bukleli, kıvırcık saçlara sahip olabilir, at kuyruğu ile saçlarınızı havalı biçimde toplayabilir, çeşit çeşit topuzdan birini tercih ederek hem şık hem de kullanışlı bir saç modeline sahip olabilirsiniz.

Günlük kullanabileceğiniz harika bir modelin tarifini verelim öyleyse…

Sadece uzun değil, küt saçlarda bile yapılabilecek  bir model olan örgülü topuz modelinin yapımı da son derece basit. Saçlarınızın iki yanından kalınca tutamları ayırın ve kalan saçlarınızı enseye yakın bir bölgede önce at kuyruğu saç modelleri yapın sonra da kendi etrafında dolayarak topuz haline getirin.

Yanlarda kalan tutamları sepet örgü şeklinde örerek uç kısımlarını arkadaki topuzun üzerinde siyah tokalar yardımıyla sabitleyin. İşte hem şık, hem gündelik olarak da kullanılabilecek nefis bir model…

Günlük saç modelleri sınırsızdır. Her boyda, yapıda ve renkte saça göre bir saç modeli var. Resimli ve videolu örneklerden de bu modellere ulaşabilir ve kendinize uygun bir model seçerek kullanabilirsiniz.

Mezuniyet Saç Modelleri

Mezuniyet, bir insanın genç yaşında tadabileceği en büyük hazlardan ve yaşanacak en büyük gururlardan birisidir. Bu özel günde herkes gecenin en şık ve özel kızı olmayı ister. Mezuniyet balosunda giyilecek kıyafet de saç modellerini belirlemede önemi bir etkendir.

Saçlar uzunsa ve sırtı açık bir elbise tercih edilecekse, saçların toplanması iyi bir seçim olacaktır. Mezuniyet daha çok gençlere hitap eden bir süreç olduğundan, seçilecek saç modellerinin de daha sade, abartısız ve naturel modeller olması iyi olacaktır.

At kuyrukları, gevşek topuzlar, yandan topuzlar, donut topuzlar, örgülü modeller uygun seçimler olabilir. Yüzün güzelliğini ortaya çıkaran topuzlar ve sadece maşa ile dalgalandırılmış tabii saçlar bile gençliğin verdiği duru güzelliği daha da ortaya çıkarmaya yeter de artar bile…

Okul İçin Saç Modelleri

Okul ve saç kelimeleri aynı cümle içinde kullanıldığında akla hemen örgü modeller gelir. Örgü modellerin her kalıba, her ortama, her duruma giden ve uyum sağlayan yapısı okul için saç modeli bulma telaşının da imdadına yetişir. Örgülü topuzlar, iki örgü modelleri, at kuyrukları, saçın ön kısımlarını taç şeklinde örgü sırasıyla çevrelendiği modeller ve küt saçlar okul için uygun modeller olabilir.

Okul saç modellerinde olabildiğince sade, abartısız ve gözün önüne düşmeyecek saç modelleri tercih edilmesi en doğru seçim olacaktır. Sözgelimi balerin topuzu iyi bir seçim olacaktır. Saç fiyonguyla veya kurdeleyle bağlanmış yarım topuzlar veya at kuyrukları da olur. Sade, dolambaçsız ve derli toplu her model okul için uygun olacaktır.

Kahküllü Saç Modelleri

Kahkül saç modelleri, saça hareket kazandıran, yüze hoş bir ifade veren, hareketli ve dinamik bir modeldir. Bir anlamda saçın en doğal aksesuarıdır.

Her yüz tipine gidecek kahkül modelleri farklıdır. Yuvarlak yüze, oval yüz, uzun yüze gidecek modeller farklıdır. Bazısı kalınca ve alnı tamamen örtecek şekilde, bazısı yana ayrılmış perçemler halinde, bazısı da uçları daha inceltilmiş ve hafifletilmiş formlarda kesilir. Nasıl kesilirse kesilsin kahkül bazı yüzlere çok yakışır. Tabii kahkülün, saçın geneliyle bir uyum içinde olmasına ve ayrı bir parçaymış gibi durmamasına özen gösterilmelidir.

 

Kahkülünüzü kendiniz de kesebilirsiniz. Bu konuyla ilgili anlatımlı videolar ve kahkül kesme aparatları mevcuttur.  Ama profesyonel bir kesim için yine de iyi bir kuaförü tercih edin deriz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?