• TARİH: 23.08.2019
Saç Nasıl Gürleşir?

Saç Nasıl Gürleşir?

Saç Nasıl Gürleşir? Saçlar dış görünüşü etkileyen ve insanlara çok farklı bir görünüm katan en önemli unsurdur. Herkes saçı çok güzel, çok gür ve çok parlak olsun ister. Ancak bu her zaman mümkün değildir. Aileden gelen genetik hormonal etkilerle insanların saçları çok az olabilmektedir ve çok dökülmektedir.

Sonradan olan dış etkenlerle de saçlar dökülmeye başlayabilir. Seyrek saç nasıl gürleşir derseniz bunun da bitkisel olan tedavi yöntemleri vardır. İnce telli saçlar nasıl gürleşir doğal tariflerimiz sizler için.

Saçlar İçin Uygulanan Tedaviler

Birçok yöntem deneyen kişiler bu yöntemleri kimyasal ürünlerle yaptıkları için fayda görememektedirler. Saçlar nasıl gürleşir ve uzar bilmeyen kişiler aşağıdaki yazıda verilen bilgileri uyguladıkları zaman sonucundan memnun kalacaklardır.

Tamamen bitkisel yöntemlerle yapılan işlemler kalıcı çözümler sağlamaktadır. Ama kimyasal etki içeren şampuanlar veya kremler saçlara çok zarar vererek saçların güçsüzleşmesine sebep olurlar. Güçsüzleşen saçlar ise kırılarak dökülürler. Bu nedenle saç gürleştirme de kesinlikle bitkisel tedaviler yapılmalıdır.

İbrahim Saraçoğlu Saç Nasıl Gürleşir?

İnce ve seyrek saçlar nasıl gürleşir bunun içinevde deneyeceğiniz bitkisel tarifler vardır. İbrahim Saraçoğlu saç nasıl gürleşir çeşitli tarifler vererek bu soruna çözüm bulmuştur. Siz de bu tarifleri kolayca yapabilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu tarafından verilen ilk tarif sarımsak üzerinedir. Sarımsağın iyi bir antibiyotik olduğu düşünülürse bu antibiyotik etkisi ile saçları daha güçlü, daha gür, daha parlak ve daha sağlıklı bir hale getirmektedir. Tarif için gereken malzemeler ;

Bir kapta bütün yağlar karıştırılır ve her akşam 6 damla saç diplerine masaj yaparak sürülür. Sabaha kadar saçınızda kalan kür sabah yıkanır. Saçınıza bir bone takarak sabaha kadar boneyle bekletin. Bu şekilde 3 hafta boyunca bu kürün uygulanması gerekir.

Yağların etkisi ile ve buğday yağının yumuşatıcı etkisiyle daha gür ve daha yumuşak saçlara sahip olursunuz. İlk haftada az da olsa saç dökülmeleri devam edebilir ancak 3 ay içinde saç dökülmeleri tamamen ortadan kalkarak yeni saçlar çıkacaktır.

Isırgan Otuyla saç gürleştirme yöntemi 

Isırgan otu içinde bulunan tedavi edici etkisiyle kırılan saçları onarır ve daha fazla saç çıkmasını sağlar. Saç diplerini besleyerek saç dökülmelerini engeller. Bu kür için bir tutam ısırgan kaynayan suda biraz haşlanır ve ılımaya bırakılır.

Ilıyan ısırgan suyu saçların her tarafına sürülerek 1 saat kadar bekletilir ve su ile durulanır. Haftada iki kez uygulanması gereken kür sonucunda saçlarınızın daha çok çıktığını ve dökülmediğini gördüğünüzde sizde inanamayacaksınız

Sarımsak ile saç gürleştirme

Sarımsak saçları besleyici özelliği ile saçları daha gür bir görünüme kavuşturur. 3 diş sarımsak rendeden geçirilerek suyu sıkılır ve sıkılan su saç diplerine masaj yaparak uygulanır. Yaklaşık 1 saat sonra yıkanır. Sarımsağın kokusundan rahatsız olduğunuz zaman kokmaması için tarifi sütle yapabilirsiniz.

4 – 5 kaşık süte sarımsaklar ezilerek konur ve krem şekline getirilerek saç diplerine sürülür. Süt sayesinde saçlarınız sarımsak kokmaz. Haftada iki ez yapılması gereken bir kürdür.

Civanperçemi ile saç gürleştirme 

Bir miktar civanperçemi 1 litre suda kaynatılır ve 15 dakika boyunca kısık ateşte demlenmesi beklenir. Demlenen ve ılıyan civanperçemli su ile saç diplerine masaj yapılır ve 2 saat kadar beklettikten sonra saçlar durulanır. Bu kür de en az 3 hafta uygulanmalıdır.

Keçiboynuzu kürü ile saç gürleştirme

6- 7 tane orta boyda keçiboynuzu yarım litre kaynar suya iki üç parçaya bölünerek atılır ve kaynatılır. 10 dakika kaynattıktan sonra suyu süzülür ve saç diplerine sürülür. Bu suyu içmekte saçların gürleşmesine katkı sağlar. Seyrek saç nasıl gürleşir erkek için de bu soru sorulmaktadır. Yukarıda verilen kürleri erkekler de uygulayarak saçların gürleşmesini sağlayabilirler.

Saç Gürleştirici

Özel formülleri ile saçların yapısını güçlendiren ve dolgunluk kazandıran saç gürleştirici şampuan, saç kremi, saç maskesi ya da saç gürleştirici sprey çeşitleri piyasada mevcuttur. Normal şampuanlar ya da saç bakım ürünleri gibi kullanılan bu özel ürünler, düzenli kullanıldığında kısa sürede daha dolgun saçlara sahip olmak mümkündür.

Saçları gürleştirmek için kullanılan bazı saç bakım ürünleri ve kullanımları hakkında detayları sizler için ayrı başlıklar altında topladık…

Saç gürleştiren şampuan

Normal saç şampuanı gibi kullanılan bu ürünler, özel içerikleri sayesinde saçların daha dolgun ve kalın telli olmasını sağlar. Her saç tipine uygun şekilde hazırlanan bu saç gürleştirici şampuanları tek başına uygulayabileceğiniz gibi aynı özelliklerde ve birbiri ile uyumlu saç kremleri ile birlikte de kullanabilirsiniz.

Saç gürleştici krem

Saçların temizliği sırasında kullanılan şampuanların yanında saç gürleştirici kremler de etkilidir. Şampuan sonrası saçlara bakım yapmak ve yumuşaklık katmak için kullanılan kremleri saç uçlarından diplerine doğru uygulamanız gerekir. Kırıkların onarılması ve saçların daha fazla beslenmesini sağlayan saç gürleştirici kremleri, şampuanlar ile birlikte de satın alıp kullanabilirsiniz.

Saç gürleştirici serum

Yine saçların güçlendirilmesi ve gürleştirilmesi için sıklıkla kullanılan maddelerden birisi olan saç serumları, saç diplerine uygulanır. Uygulama öncesinde saçların temiz olmasına ve hafif nemli olmasına dikkat edilmesi gerekir. Nemli saçların diplerine masaj yaparak bu serumu uygulayabilirsiniz. Serumun uygulanmasının ardından saçların hava alması için bağlanmaması, salık bırakılması gerekir.

Saç gürleştirici sprey

Saçların şekillendirilmesi için kullanılan önemli malzemelerden birisi saç spreyleridir. İnce telli saçların güçlenmesi için özel olarak hazırlanan güçlendirici saç spreyleri ile saçlarınızı şekillendirirken bir yandan da beslenmelerini sağlayabilirsiniz.

Saç gürleştici yağlar

Doğal saç bakımı ve saç gürleştirme yöntemlerinde kullanılan özel bazı yağlar mevcuttur. Bu yağlar saç diplerinden etki ederek daha güçlü, kalın, parlak ve canlı saçlara sahip olmayı sağlıyor. Saç gürleştici özelliği olan yağlara örnek olarak badem yağı, çam yağı, sarımsak yağı, karanfil yağını örnek verebiliriz.

Öncelikle saç gürleştirici yağlar ;

 • Hindistan cevizi yağı
 • Papatya yağı
 • Karanfil yağı
 • Sarımsak yağı
 • Isırgan otu yağı
 • Jojoba yağı
 • Lavanta yağı
 • Badem yağı
 • Fındık yağı
 • Biberiye yağı
 • Menekşe yağı

Yukarıda sayılan bitkisel yağlar saç gürleştiren yağ kategorisinde yer alan yağlardır. Bu yağlar tek başlarına kullanılmazlar. Aşağıda yağları nasıl yapacağınız ve nasıl kullanacağınız anlatılmıştır.

Saç gürleştirici toz

Saç tellerinin daha kalın ve sağlıklı olması için kullanılan özel ürünlerden birisi de saç gürleştirici tozlardır. Üzerlerinde yazan kullanma talimatlarına uygun şekilde kullanıldığında etkili olan saç gürleştici tozları, saç bakım ürünleri satan yerlerden temin edebilirsiniz.

Saç gürleştirici olarak yukarıdaki bakım ürünlerini kullanabilirsiniz. Bu bakım ürünlerinin yanında doğal kürler ile de saçlarınıza bakım yapıp güçlendirebilirsiniz. Saç güçlendirmek için uygulanan kürlerde genel olarak saç gürleştirici yağlar ve doğal bitkiler kullanılıyor. Saç diplerine masaj olarak uygulanan bu kürler yaklaşık 1 ssat bekletildikten sonra yıkanıp durulanıyor.

Haftada 1 ya da 2 kere uygulandıklarında 2-3 haftada etkilerini göstermeye başlayan bu kürleri, seyrek ve ince telli saçları bulunan herkes uygulayabilir. Saç gürleştirici özel formüllü kürlere sitemizde yer alan diğer konulardan ulaşabilirsiniz.

İnce Telli Saçlar Nasıl Gürleşir?

İnce telli saçlar nasıl gürleşir sizler için tariflerimiz var. İnce telli saçları gürleştirmek için uygulayabileceğiniz doğal saç gürleştirme tarifleri.

Isırgan Otuyla Saç Gürleştiren Yağ Tarifi

Isırgan yağı saçları güçlendiren ve besleyen bir bitkisel yağdır. Bu etkileri ile düzenli kullandıkça saçların gürleşmesini sağlamaktadır. Saç diplerini besler ve saç dökülmelerine de engel olur. Bunun için bir miktar suyu kaynatarak içine ısırgan otu atılır ve kaynaması için beklenir.

Kaynayıp iyice özünü suya bıraktıktan sonra biraz soğuması için beklenir. Saçlar bu suyla yıkanır ve yaklaşık 1 saat saçta bekletilir. 1 saat sonunda su ile durulanır. Durularken şampuan kullanmanıza gerek yoktur. Düzenli olarak her hafta bu kürü yaparsanız saçlarınız daha gür ve daha sağlıklı olacaktır.

Karanfil Yağı İle Saç Gürleştiren Tarif

Saçlarınızın hacimli olmasını sağlayan karanfil düzenli kullanım sonunda daha gür saçlara kavuşmanızı sağlar. Ayrıca yeni saçların çıkmasını da sağlayarak saçlarınızın daha çok olmasını sağlamaktadır. Saçlarda oluşan kırıkları da tedavi ederek daha parlak saçlara kavuşturur.

Bunun için bir tutam kadar kurumuş karanfil otu kaynar suda bir süre kaynatılır ve süzülür. Soğuduktan sonra saçlara düzgünce sürülerek 1 saat bekletilir ve suyla iyice yıkanır. Haftada 1 kez uygulanması gerekmektedir.

Sarımsak İle Saç Gürleştiren Tarif

Sarımsağı saç çıkarma ve saç gürleştirme etkisi herkes tarafından test edilerek öğrenilmiştir. Ciddi bir antibiyotik olarak bilinen sarımsağın saçlara faydası da saymakla bitmez. Saç tellerinin kopmasına engel olarak daha gür saçların çıkmasını sağlar.

Sarımsağı ezerek sütle karıştırarak saç diplerine sürülür. Sarımsağın kokusundan rahatsız olmayacak kişiler sadece 3 sarımsağı ezerek saç diplerine sürebilir. Süt sarımsağın kokusunu almaktadır. Saç diplerine sürülen kür 1 saat beklettikten sonra duru su ile iyice yıkanır.

Saç Nasıl Gürleşir Jojoba Yağı

Jojoba yağı saç derisini yumuşatmaktadır. Bunun etkisiyle saç telleri de güçlenerek daha gür saçların çıkmasını sağlamaktadır. Cilt tarafından çok kolay emilen bir yağdır. Bu yağı şampuanlarınıza veya saç kremlerinize ekleyerek kullanabilirsiniz. Bu sayede şampuanın kimyasal etkisini de kırmaktadır.

Saç Nasıl Gürleşir Lavanta Yağı

Saçların dökülmesini engelleyen lavanta yağı yeni saçların çıkmasına da yardımcı olur. Kekik ve biberiye yağı ile karıştırılarak saç diplerine sürülür ve 1 saat kadar beklettikten sonra yıkanır.

Saç Nasıl Gürleşir Badem Yağı

Saç bakımlarında her zaman kullanıla en önemli ve en etkili yağlardandır. Saç derisine gereken E vitaminini sağlayarak saç derisini esler ve daha güçlü ve gür saçların çıkmasını sağlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?