• TARİH: 23.08.2019
Saç Neden Dökülür Sebepleri Nelerdir?

Saç Neden Dökülür Sebepleri Nelerdir?

Saç dökülmesi günümüz insanının en büyük sorunudur. Genel olarak erkeklerin karşılaştığı bir sorun olan saç dökülmesi kadınlarda da görülebiliyor. Kadınlarda saç dökülmesi oranı %40 iken erkeklerde bu oran %95 gibi astronomik bir orandadır. Bu ortak sorun olan saç dökülmesine çözüm olarak pek çok ürün vardır. Saç dökülmesine karşı üretilen bu ürünler bitkisel ürünler olabildiği gibi kimyasal ürünlerde olabiliyor. Doğru kullanım ile saç dökülmesini önlemekmümkündür.

Saç Dökülmesi Sebepleri

Saç dökülmesini önlemek veya tedavi etmek için öncelikle saçlar neden dökülür sorusu sorulmalıdır. Saç dökülmesinin sebepleri tespit edildikten sonra tedaviye başlanabilir. Saç dökülmesinin nedenleri olarak en başta kalıtımsal yani aileden miras gibi geçen genetik neden yer alır. Diğer nedenler ise şöyledir ;

 • Fiziksel stres: Fiziksel travma, ameliyat, zor bir hastalık, hatta grip bile geçici saç dökülmesine neden olabilir. Dökülme, genel olarak travmanın 3 ila 6 ay sonrasında belirgin hale gelir.
 • Hamilelik: Hamilelik de saç dökülmesine neden olabilen, bir fiziksel strestir. Hamileliğe bağlı saç dökülmesi, hamilelik sırasında görülmesinden ziyade bebek doğduktan sonra ki dönemde daha sık görülür.
 • Fazla A vitamini Tüketimi: Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre, A vitamini içeren ilaçlardaki aşırılık, saç dökülmesine neden olabiliyor.
 • Protein eksikliği: Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre, diyet yapılırken yeterince protein alınmadığında, vücut bu eksikliği gidermek için saçın büyümesini durduruyor olabilir.
 • Kalıtım: Androjenik alopesi diye adlandırılan kadın tipi saç dökülmesi, temel bakımından erkek tipi kelliğin kadınlara uyarlanmış versiyonudur. Ailedeki kadınlarda belli yaşlarda dökülme başlıyorsa, kişinin de buna yatkınlığı olabilir.
 • Dişi hormonları: Hamilelik dönemi veya emzirme dönemi gibi, dönemlerde üretilen hormonlar da saç dökülmesine neden olabilir, menopoz da aynı etkiyi yapabilir.
 • Duygusal stres: Duygusal stres tipinin saç dökülmesine etki etmesi, fiziksel stresten daha az rastlanır bir olaydır ancak sevilen birini kaybetme gibi olaylar sonrasında bu neden ile de dökülme görülebilir.
 • Anemi: 20 – 49 yaş aralığında bulunan, neredeyse her 10 kadından 1’ide demir eksikliği nedeniyle anemi görülmektedir. Anemi sebebi ile yaşanan saç dökülmesi, demir takviyesi ile düzeltilebilir.
 • B vitamini eksikliği: B vitamini seviyesinin düşük olması da saç dökülmesinin nedenlerindendir. Anemide olduğu gibi gibi basit bir takviye, sorunu çözmeye yardım edecektir.
 • Otoimmüne bağlı saç dökülmeleri: Bu tip durumlar aktif bağışıklık sisteminin ortaya çıkardığı bir sonuçtur. Vücutta yaşanan bir karmaşa sonucu, otoimmün saçları yabancı olarak algılayıp hedef alır.
 • Kilo kaybı: Bir çeşit fiziksel travma olan ani kilo kaybı, saç dökülmesi ile sonuçlanabilir. Saç dökülmesi, belirgin kilo kaybının yanı sıra bulumia gibi bir beslenme bozukluğunun belirtisi de olabilmektedir.
 • Kemoterapi: Kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, saç dökülmesine neden olabilir. Kemoterapi, hızlı bir şekilde bölünen kanser hücreleri ile beraber, hızla bölünen saç hücrelerini de yok etmeye başlar. Kemoterapi işlemleri durduktan sonra saçlar tekrar büyümeye başlar.
 • Şekillendirme: Yıllar boyunca yapılan kuvvetli saç şekillendirme işlemleri ve saç tedavileri saç döküntüsüne neden olabilir. Örnek vermek gerekirse; sıkı örgüler, saçı düzleştirmek için kullanılan kimyasal gevşeticiler.
 • Yaşlanma: Özellikle 50’li ve 60’lı yaşlarına giren kadınlarda saç dökülmesi ve incelmesi sık görülebilir.
 • Anabolik steroid: Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre, anabolik steroid kullananlar da saçlarını kaybetme tehlikesine sahiptir. Anabolik steroidler, vücut üzerinde polikistik yumurtalık hastalığı ile aynı etkiye sahiptir.

Saç Neden Dökülür Kadın?

Kadınlarda aşırı saç dökülmesi olması durumunda hemen doktora başvurulmalı ve tedaviye başlanmalı.

Kadınlarda saç dökülmesinin ana nedenleri ve dökülme tipleri şunlardır;

Beslenme Yetersizlikleri

Saç dökülmesinin bir diğer nedeni ise D vitamini eksikliğidir. Kapalı mekanda fazla zaman geçirmek güneşten uzak kalmak D vitamini eksikliğine yol açabilir. Bazen de yaşanılan yerdeki hava koşulları güneşsiz günler olmasına sebep olabilir. Böyle bir durum mevcutsa ve güneşlenmeniz mümkün değilse, D vitamini takviyesi alabilirsiniz.

Hormonsal Dengesizlik

Kadınlarda 30 lu yaşlardan sonra hormonal dengesizlik oluşmaya başlayabilir ve bu da saç dökülmesine yol açabilir. Bazı erkeklik hormonları kadın vücudunda da bulunur. Bazı kadınlarda bu her iki cinste de bulunan hormonların dengesizliği kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi sorununa yol açabilir.

Tiroit Problemleri

Boynun ön kısmında buluna tiroit bezi gerekenden az ya da daha fazla tiroit üretirse bu artış veya eksiklikten kaynaklı oluşan aksaklık etkisini saçlar üzerinde de gösterebilir. Ancak tiroit sorunlarında saç dökülmesi sorunu nadiren tek belirtidir. Saç dökülmesi sorunu  dışında kilo alma- verme, ısıya ve sıcaklığa karşı hassasiyet, çarpıntı gibi diğer belirtiler de oluşabilir.

Hamilelik Ve Sonrası Dönem

Kadınlarda hamilelik sırasında saçlarının daha gürleştiği gözlemlenmiştir. Artan hormon seviyeleri saçların uzamasına neden olurken dökülmeyi engeller. Ancak bebek doğduktan sonra hormonlar normal seviyelerine düştükçe saçlar da dökülmeye başlar. Ciddi görünen bu durum eninde sonunda durur ve saçlar normale döner. Dökülme 2 ay ile 2 yıl arasında sürebilir.

Doğum Kontrol Hapları

Kullanılan doğum kontrol hapları içeriğinde bulunan ve yumurtlamayı önleyen maddeler saçların incelmesine neden olabilir. Özellikle ailede saç dökülme sorunu olan kadınlarda bu haplar yüzünden saçlarda dökülme görülebilir. Bazen de hapların tüketimini bırakmak saç dökülmesine neden olabilir.

Yoğun Stres

Yoğun stres saçların dökülmesine neden olabilir. Dökülme bir ay veya daha fazla sürebilir. Stresi en az seviyeye indirmek saç dökülmesi riskini de azaltacaktır. Çeşitli nefes teknikleri, meditasyon, doğa yürüyüşleri gibi çeşitli seçenekler ile bu durum önlenebilir.

Peki bu kadar nedeni olan kadınlarda saç dökülmesi nasıl önlenir ? Cevabı aşağıda.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Tedavisi

Kadınlarda oluşan saç dökülmesi sorununu önlemek için çeşitli kürler, maskeler ve ilaçlar kullanılabilir. Özellikle ilaçlar kullanılmadan önce doktora başvuru yapılmalı, doktor gözetiminde tedavi gerçekleştirilmelidir.

En iyi sonucu veren kür ise sarımsak ve zeytinyağı kürüdür. Bu kürü yapmak için; sarımsaklar ezilir ve zeytinyağı ilave edilir. Ardından saça uygulanarak saç kapatılır 20 dakika kadar sonra ılık su ve şampuan ile saçlar yıkanır. Bu şekilde sürekli devam edilmelidir. Sonuç görülecektir. Daha gelişmiş tedaviler için doktora başvuru yapılmalı.

Saç Dökülmesi Neden Olur Erkek?

Erkek Saç Dökülmesi; Saç dökülmesi erkek bireyler için tam bir kabustur. Ve erkeklerin %95 i bu sorun ile karşılaşır. Saç dökülmesinin bir değil birden. Hayatlarında saç dökülmesi yaşayan kişiler de tedaviye başlamadan önce nedenini iyi teşhis edip ona göre tedavi geliştirmelidir.

Erkek Saç Dökülmesi Nedenleri

Dediğimiz gibi, saç dökülmesinin pek çok bilinen nedeni olmakla birlikte uzmanlara göre, bilinmeyen nedenlerde olabilir. Saç ekimi, lazer işlemleri gibi yöntemler özellikle son yıllarda oldukça gelişmiş bir hale geldi ama yine de gerçek saçın yerini tutabilecek kalitede bir tedavi yöntemi yoktur. Bu durum da, kelliğin bilinmeyen bazı nedenleri olduğunu daha net bir şekilde ortaya koyuyor.

Diğer taraftan saç dökülmesi erkeklere özgü bir hastalık değildir ve kadınlarda görülen “kadın tipi saç dökülmesi” sorununun da olduğu bilinmelidir. Ancak erkeklerde görülen saç dökülmesi oranı, kadınlara oranla daha fazladır.

Genetik olarak babadan oğla kalabilen saç dökülmesi ve kellik riski, kelliğin nedenleri listesinin en başında gelir. En yaygın saç dökülmesi nedenlerinden olan genetik dökülme, kişiyi belli bir yaşta bulacaktır.

Stres

Stres sebebi ile oluşan dökülmelerde saç köklerinin büyüme süresi düşerken, dinlenme süresi artar. Bu durumda saçlarda dökülme meydana gelir. Bunun ile birlikte saç dökülmesi olan kişinin saç dökülmesini bir sorun haline getirip dökülmeyi arttırması da olası bir ihtimaldir. Stres bütün hastalıklarda olduğu gibi saçta da önemli bir rol oynuyor.

Kullanılan İlaçlar

Kullanılan ilaçlar dökülmeye sebep olabilir. Kemoterapi ilaçları bu durumu daha da kötüleştirir. Bununla birlikte doğum kontrol hapları, anabolik steroidlerde saç dökülmesine neden olabilmekteler.Uyuşturucular her şeye zararlı olduğu gibi saç dökülmesini de arttırabiliyor.

Beslenme

Özellikle A vitamini eksikliği ve demir eksikliği dökülmelere neden olabiliyor. Bunun dışında dengeli beslenmekte saç sağlığı için önemlidir.

Travma

Hayatta yaşanabilecek ağır travmalar saç dökülmesine sebep olabilir.

Saç dökülmesine ne iyi gelir>>

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir ?

Aşağıda yapılışı verilen saç bakım kürü ile saç dökülmeleri önlenebilir. Bu kürü yardımcı ürün olarak kullanıp doktor tavsiyesi ile ilaçlar kullanmak daha yararlı olacaktır.

Malzemeler :

2 kaşık çam terebenti yağı, 2 kaşık badem yağı, 3 kaşık zeytinyağı, 2 kaşık bal ve 2 tane E vitamini kapsülü

Hazırlanışı :

 • Yemek kaşığıyla ölçerek hazırlayacağınız yağları bir kâsenin içerisine ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Üzerine E vitamini kapsülünü açıp tozunu veya hap şeklindeyse toz haline getirdikten sonra ekleyin.
 • Balı da kâseye ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Bir fırça yardımıyla saç diplerinize sürün bu fırça evinizde kullandığınız temiz bir pasta fırçası da olabilir bu fırçalar yardımı ile de karışımı saç diplerinize sürebilirsiniz.
 • Karışımı tamamen yedirdikten sonra elinizle saçlarınızı masaj yapar gibi ovun.
 • Saçınızın bütünün bu kürü sürdükten sonra bir streç film veya bone yardımı ile sarın ve 30 dakika boyunca bekleyin.
 • 30 dakika dolduktan sonra saç tipinize uygun bir şampuanla saçlarınızı iyice yıkayın ve kurutun.

Saç kırıklarına da iyi gelen bu kürü belirli aralıklarla uygulandığınız taktirde dökülmelerinizin azaldığını göreceksiniz.

Saç Dökülmesini Önlemek için Öneriler

Hiçbir yöntem tam bir sonuç vermese de bu önerilere kulak asıp yapmak saçların daha sağlıklı olmasını ve dökülmeleri en aza indirme de yardımcı rol oynayacaktır.

 • Saça ve saç derisine zarar veren tüm kimyasal ürünlerden kaçınılmalıdır.
 • Protein ağırlıklı besinler tüketmeye özen gösterin.
 • B grubu vitaminlerinden olan biotin ve d-pantenol tüketilebilir.
 • Demir ve çinko eksikliği var ise ek vitaminlerle bu eksiklik mümkün olduğunca giderilmelidir.
 • Karbonhidrat ağırlıklı beslenmeden kaçınılmalıdır.
 • Stresten uzak durulmalıdır.
 • Yüksek miktarda A vitamini tüketmek saç dökülmesini tetikleyebilir. A vitamini alımı kesilerek bu problem çözülebilir.

Saç derisinin canlanmasını sağlayan damarların akışı yönünde saçlı deriye masaj yapmak saç dökülmesini önlemektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?